مشروح نشست خبری رییس جمهور با رسانه های آمریکایی

دکتر روحانی: سخنرانی اوباما را گامی مثبت برای حل مسایل ایران و غرب ارزیابی می‌کنیم

رییس جمهوری اسلامی ایران گفت: لحن سخنرانی برخی از مقامات عالی رتبه اروپایی و همچنین سخنرانی اوباما که لحنی متفاوت با گذشته داشت را بایستی به عنوان یک قدم مثبت برای حل و فصل مسایل بین ایران و غرب ارزیابی کنیم.

شناسه خبر: 72030 -

شنبه 6 مهر 1392 - 13:11

دکتر حسن روحانی در نشست خبری با رسانه های آمریکایی در نیویورک در پاسخ به سوالی از سوی آسوشیتدپرس مبنی بر اینکه چه گام هایی باید برای برگزاری نشست دو جانبه بین ایران و آمریکا برداشته شود، گفت: برنامه مقدماتی برای این کار فراهم شده بود که بین من و اوباما دیداری برگزار شود.
رییس‌جمهور افزود: طرف آمریکایی ابراز تمایل کرده بود و ما هم مشکلی برای دیدار نداشتیم اما در برنامه ریزی برای نحوه این دیدار و نتایجی که دیدار اول باید داشته باشد، وقت و زمان کافی نبود و دو طرف بر این توجه کردند که زمان کافی وجود نداشت.
دکتر روحانی اظهار داشت: بعد از ۳۵ سال تنش در روابط بین ایران و آمریکا، ملاقات در سطح دو رییس جمهور خود بخود با پیچیدگی هایی همراه است، دو طرف می خواستند دیدار موثری داشته باشند. فضایی که امروز به وجود آمده با گذشته کاملا متفاوت است که صدای ملت ایران در انتخابات بوجود آورنده این فضا بوده است.
رییس‌جمهور تاکید کرد: همه مسوولین و مقامات عالی رتبه غربی در دیدارها تاکید داشتند که انتخابات ایران نقطه عطف و فضای جدیدی را برای رابطه بهتر ایجاد کرده است.
دکتر روحانی افزود: اولین قدم در این سفر برداشته شد و آن نیز اجلاس پنج بعلاوه یک بود که درسطح وزیران انجام شد و من نسبت به زمان، از نتیجه آن راضی هستم. قدمها باید به صورت حساب شده و دقیق برداشته شود و هدف ما منافع مشترک دو ملت و حل و فصل مشکلات است و ایجاد بنای اعتماد بین دو ملت و دو دولت خواهد بود.
رییس جمهوری در پاسخ به سوالی درباره نقش ایتالیا در حل و فصل مساله هسته‌ای با اشاره به دیدار خود با نخست وزیر ایتالیا، این دیدار را بسیار مفید ارزیابی کرد و گفت: در این دیدار فرصتی فراهم شد تا نسبت به مسایل مورد نظر دو طرف گفت و گو کنیم.
دکتر روحانی ادامه داد: ما از هر کشوری که برای حل و فصل مساله هسته‌ای ایران به ما کمک کند، استقبال می کنیم. بحث اصلی این بود که این کشور به عنوان کشور مهم در اتحادیه اروپا تلاش کند که موضوع هسته‌ای ایران سرعت عمل بیشتری پیدا کند.
رییس‌جمهور افزود: خود آنها می گویند، این جنگ ۳+۳ است و نمی خواهند ۳+۴ شود و آنچه در این دیدار مطرح بود اینکه ایتالیا در اتحادیه اروپا به عنوان یک عضو موثر برای روند حل و فصل مساله هسته‌ای ایران تلاش کند.
دکتر روحانی در ادامه نشست خبری خود در نیویورک، گفت: دولت اختیار کافی برای اینکه مذاکرات ۱+۵ به نتیجه برسد را دارد.
رییس‌جمهور گفت: دولت اختیارات لازم را در مذاکرات هسته‌ای دارد و من برای این گفت و گوها وزیر امور خارجه را انتخاب کرده ام.
دکتر روحانی با اشاره به اینکه « دولت به هر نتیجه ای که برسد از پشتیبانی سایر قوا و ملت برخوردار است» گفت: در مذاکرات مهمی مثل چنین مذاکراتی نمی تواند دولت ایران بدون پشتوانه و اجماع داخلی وارد عمل شود.
رییس‌جمهور افزود: دیدارهای وزیر امور خارجه در ۱+۵ در فضای مثبت و امیدوار کننده برگزار شده و ما امیدواریم این مذاکرات بتواند بزودی به نتیجه ملموس برسد.
دکتر روحانی در پاسخ به سوال خبرنگار پی پی اس نیوز مبنی بر اینکه «سال ۲۰۰۳ رییس تیم مذاکره کننده بودید و گفت وگوهای خوبی داشتید، آیا این بار نیز می توانید با شرکای خودتان یک چنین همکاری داشته باشید؟» گفت: هر کاری که در آن دوره انجام گرفت بر مبنای توافق های دو طرف بود.
رییس‌جمهور در این باره افزود: ما هیچوقت به شرکای اروپایی نگفته بودیم که اصفهان را تکمیل نمی کنیم چرا که اصفهان از پایه زیر نظر آژانس بوده است.
دکتر روحانی تاکید کرد: ما هیچگاه راه فریب را انتخاب نکردیم. ما شفاف سخن گفتیم و شفاف عمل کردیم. شما هیچ موردی در این دولت نخواهید دید چه در داخل و چه با طرف خارجی زیر قولش بزند.
رییس جمهوری اسلامی ایران افزود: ما به صراحت می گوییم، می خواهیم از فناوری هسته‌ای برخوردار باشیم. ما به صراحت می گوییم می خواهیم زیر نظر آژانس بوده و به صراحت می گوییم به معاهداتمان پایبند هستیم. ما به صراحت می گوییم دنبال بمب نیستیم.
دکتر روحانی تاکید کرد: هیچ جا برخلاف معاهداتمان عمل نکردیم و در ۱+۵ می خواهیم به طرفهایمان اطمینان بشتر بدهیم.
رییس جمهوری اسلامی ایران در ادامه نشست خبری، یکی از اولویت های دولت تدبیر و امید را داشتن رابطه مناسبتر و بهتر با همسایگان دانست و گفت: این دولت اهمیت وی‍‍ژه ای برای همسایگان چه عربی و یا غیر عربی قایل است.
دکتر حسن روحانی در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا با اشاره به دیدارهای خود با برخی سران کشورهای همسایه از جمله ترکیه، عراق، پاکستان، افغانستان طی روزهای اخیر، تاکید کرد: دراین دیدارها، اساس کار ما، ایجاد اعتماد بیشتر بین ایران و همسایگان، توسعه روابط اقتصادی، فرهنگی و گردشگری و حل و فصل مناقشات بود.
رییس‌جمهور به روابط گردشگری بین ایران، عربستان، عراق، بحرین و عمان اشاره کرد و گفت: این روابط با عربستان و عراق در سطح وسیعی است و یکی از اهداف دولت ایجاد روابط صمیمی با همسایگان است و این سیاست دنبال می شود.
دکتر روحانی در ادامه تاکید کرد: برای گسترش روابط با همسایگان ملاقات هایی با برخی سران همسایه نیز تنظیم شده است.
رییس جمهوری در پاسخ به سوالی در خصوص بهبود اوضاع اقتصادی ایران با توجه به تحریم ها گفت: اقتصاد ایران کاستی هایی داشت و این را کم و بیش همه می دانستیم. من قبل از ریاست جمهوری مسوولیت یک مرکز تحقیقاتی را به عهده داشتم و از بسیاری آمارها آگاه بودم.
دکتر روحانی افزود :من و رقبای انتخاباتی بر روی یکی از مسایلی که تاکید می کردیم، مشکلات اقتصادی و راه حل ها برای رفع آن بود.
رییس‌جمهور اظهار داشت: بعد از تصدی مسوولیت، با همه آمار و ارقام آشناتر شدم. به مردم خود قول داده‌ام بعد از ۱۰۰ روز به مردم گزارش ارایه دهم و امید است در این مدت، همه ابعاد مختلف مسایل اقتصادی و البته در کنار آن سایر مسایل اجتماعی و فرهنگی به آمار دقیق تری برسیم.
دکتر روحانی افزود: دولت من متعهد است که در این دوره همه ارقام و آمار به صورت شفاف به اطلاع مردم برسد. من این را برای ایجاد اعتماد بیشتری بین دولت و مردم و برای اینکه اقتصاددانان و سایر مسوولان دربخش های دیگر بتوانند بهتر برای آینده برنامه ریزی کنند، ضروری می دانم.
رییس جمهور گفت: به سخنگوی دولت دستور داده شده که اطلاعات لازم از شرایطی که برای دولت پیش می‌آید را با مردم در میان بگذارد. خود رییس جمهوری هم متعهد است در فرصت لازم گزارشاتی به طور مستقیم به مردم ارایه کند.
دکتر روحانی اظهار امیدواری کرد: فاصله زمان این گزارش دهی ها طولانی نباشد.
رییس‌جمهور گفت: امروز می بینم که شرایط بدتر از آن چیزی است که می گفتیم و می دیدیم، اما همه ما به آینده امیدواریم و مشکلات اقتصادی ایران قابل حل است و امید داریم مردم ایران از این دولت حمایت کنند.
دکتر روحانی اظهار داشت: با مشارکت مردم هر مشکلی را می توانیم حل و فصل کنیم. امید و حمایت مردم از دولت بیش از حد انتظار است، بنابراین آینده ما روشن و آینده ما آینده ای خواهد بود که مردم در رفاه و راحتی بیشتری باشند.
رییس‌جمهور در ادامه این نشست خبری در چهارمین و آخرین روز از سفر خود به نیویورک، در پاسخ به سوال خبرنگار نیویورک تایمز در باره دستاوردهای این سفر، گفت: می خواهم این سفر اولین گام برای رابطه بین دو ملت بزرگ ایران و آمریکا باشد.
دکتر روحانی افزود: دستاوردهای این سفر در حد یک سفر چهار روزه قابل قبول است و امیدوارم این سفر آغاز کننده روابط بهتر و سازنده با کشورهای جهان باشد.
رییس‌جمهور افزود: می خواهم این سفر اولین گام برای روابط بهتر دو ملت ایران و آمریکا باشد و نسبت به دو دولت، حداقل جلوی تنش های بیشتر را بگیریم و زمینه ای برای دست یابی به منافع مشترک فراهم کنیم.
رییس‌جمهور اظهار داشت: ما در طول حضورخود در نیویورک عملا به دنبال یک برآورد دقیق تر از فضای جدید جهانی بعد از شروع کار این دولت بوده ایم و فکر می کنم در این زمینه دست آوردهای خوبی داشتیم. دکتر روحانی افزود: ما دنبال این بودیم که بهترین مسیر و شیوه را برای بازسازی جایگاه منطقه ای و جهانی ایران ترسیم کنیم. در این زمینه در مذاکره و بحث هایی که صورت گرفت، با تشریح مواضع، برخی توافقات حاصل و دست آوردهای خوبی به دست آمد.
رییس‌جمهور افزود: ما دنبال تقویت روابط با تمامی طرف های مذاکره کننده بودیم و فکر می کنم موفقیت‌ها بیش از حد انتظار بوده است و زمینه برای روابط گسترده تر فراهم است.
دکتر روحانی با اشاره به سخنان خود در زمینه مبارزه با تروریزم و سلاح های کشتار جمعی، گفت: در مذاکرات با مقامات کشورهای مختلف، در مورد این مباحث، بحث هایی انجام شد که موفقیت های بسیار خوبی به دنبال داشت.
دکتر روحانی با اشاره به توضیح برنامه هسته‌ای ایران در دیدارهای مختلف گفت: در این دیدارها بر احقاق حقوق مردم ایران تاکید و تلاش شد اعتمادسازی لازم صورت گیرد.
رییس‌جمهور گفت: دستیابی به تمام انتظارات سخت است اما آنچه در این سفر بدست آوردیم برای ما بسیار قابل قبول بوده است.
دکتر روحانی با ترسیم سه گام در سفر چهار روزه خود به نیویورک گفت: می خواهم این سفر اولین گام برای روابط بهتر دو ملت ایران و آمریکا باشد و در دومین گام نسبت به کاهش تنش های بیشتر میان دو دولت اقدام کنیم و درسومین گام زمینه‌ای برای دست یابی به منافع مشترک فراهم شود.
رییس جمهور در ادامه نشست خبری در نیویورک در باره تحولات سوریه، گفت: مردم این کشور باید بتوانند در فضایی آزاد و امن برای مملکت خودشان تصمیمات لازم را بگیرند.
دکتر روحانی با تاکید بر این مطلب که سیاست خارجی ما در چارچوب اصول خاصی است، در تشریح آن گفت: ما در منطقه خواهان ثبات و صلح و از بین رفتن زمینه های جنگ هستیم.
وی افزود: روابط ایران براساس منافع ملی و منافع ملت های مختلف با بازیگران بین الملل از جمله غرب تنظیم می شود.
رییس جمهوری همچنین با تاکید بر مخالفت ایران با حضور کشورهای بیگانه در منطقه گفت که در خصوص مساله سوریه نیز مشغول مذاکره با همسایگان این کشور هستیم.
روحانی گفت: در هرگونه فعالیت بین المللی برای ثبات در سوریه از جمله ژنو ۲ که از ایران دعوت شود حضور خواهیم یافت.
وی افزود: ما راه حل سوریه را راه حل نظامی نمی دانیم و کشورها باید دست به دست هم دهند و رنج مردم سوریه را کاهش دهند.
رییس جمهوری با محکومیت کاربرد سلاح های شیمیایی در سوریه گفت: از اینکه دولت سوریه به معاهده منع استفاده از سلاح های شیمیایی پیوسته خوشحال هستیم.
روحانی افزود: باید رژیمی که دارای زرادخانه های کشتار جمعی است نیز به معاهده خلع سلاح هسته‌ای بپیوندد.
رییس جمهوری کشورمان گفت: در هر کجا و هر اجلاسی که مفید باشد، شرکت خواهیم کرد و این حضور بدون پیش شرط خواهد بود.
دکتر حسن روحانی در ادامه نشست خبری در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چه طرحی را در اجلاس ژنو ارائه می دهید و ایران چه انتظاراتی از ۱+۵ برای کاهش تحریم ها دارد؟ گفت: نظرمان این است که نخست همه کشورها بر اصول توافق کنیم و اگر بتوانیم بر روی یک اصل توافق کنیم، می توان به نقشه راه مشترکی دست یافت.
وی با اشاره به دیدار با رییس جمهوری فرانسه در این سفر گفت: بحث و گفت و گوهایی با رییس جمهوری فرانسه در زمینه منطقه داشته ایم و چارچوب طرح هایی که مورد نظر جمهوری اسلامی ایران بوده را مطرح کرده ام.
رییس جمهوری تصریح کرد: باید بر مبنای اصولی که همه توافق می کنیم بتوانیم به نقشه راه آینده دست پیدا کنیم.
دکتر روحانی ادامه داد: به عنوان مثال ما براین معتقدیم که سوریه نباید تجزیه شود، تروریست ها باید این کشور را ترک کنند، جنگی نباید از سوی قدرتهای خارجی بر این کشور تحمیل شود و راه حل بحران این کشور فقط سیاسی است.
وی اضافه کرد: باید شرایط را برای مذاکره بین معارضین و دولت سوریه فراهم کنیم.
رییس دولت یازدهم در ادامه تاکیدکرد: اصولی که مورد نظر ماست اگر مورد توافق کشورهای مذاکره کننده طرف ما باشد، راحت تر می توانیم به مقصدمان دست یابیم.
رییس جمهوری همچنین گفت: در نهایت باید بین دولت سوریه و گروههای معارض توافق حاصل شود. در سوریه از یک طرف دولت و از طرفی گروههای معارض و طرف دیگر گروههای تروریستی فعال هستند و ما معتقدیم گروههای تروریستی باید خاک سوریه را ترک کنند.
روحانی افزود: جامعه جهانی باید بر روی گروههای ترورریستی بسیار حساس باشد. تروریسم خطر بزرگی برای امنیت منطقه ما و امنیت جهانی است. بر اساس طرح پیشنهادی اینجانب به سازمان ملل باید همه در جهت مبارزه با افراطی گری و خشونت و مبارزه با تروریزم گام بردارند.تروریزم مانند میکروبی است که ازنقطه ای به نقطه دیگر حرکت می کنند و برای صلح جهانی خطرناک هستند.
وی تاکید کرد: مشکل سوریه مشکل تروریست‌ها است و همه باید در این خصوص حساسیت نشان داده و مساله معارضین سوری نیز باید در پای میز مذاکره حل شود.

شناسه خبر: 72030

- سفرهای خارجی

- دولت یادهم و دوازدهم

گالری مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده