پرسش و پاسخ دکتر روحانی با اعضای انجمن آسیایی شورای روابط بین الملل آمریکا

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی رییس‌جمهوری اسلامی ایران روز پنجشنبه در نشستی با اعضای انجمن آسیایی شورای روابط بین الملل آمریکا که شامل جمعی از اصحاب اندیشکده های آمریکایی بود، ضمن سخنرانی در جمع آنان به سوالات مختلف برخی از آنها پاسخ گفت.

شناسه خبر: 71984 -

جمعه 5 مهر 1392 - 20:17

رییس جمهور در پاسخ به سوالی در خصوص تغییر فضای جدید پس از انتخابات اخیر ریاست جمهوری ایران گفت: رای مردم به اعتدال و عقلانیت فضای جدیدی را برای تعامل و گفتگو در سطح جهانی ایجاد کرده است.
دکتر روحانی با اشاره به سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل و ملاقات با سران و رهبران خارجی شرکت کننده در این اجلاس به ویژه اروپایی گفت: اغلب به این نتیجه رسیده‌اند که فضا با گذشته متفاوت شده و فرصت های جدیدی پدید آمده است چون اراده ای از طرف ملت ایران در انتخابات اخیر با نگاه به آینده مطرح شده است و همین نگاه در میان رهبران غرب نیز مطرح است.
رییس جمهور در خصوص موضوع هسته‌ای ایران گفت: جوانان ایرانی در شرایط سخت تحریم به فناوری هسته‌ای دست یافته‌اند. مردم ایران می‌خواهند حقوق شان مثل سایر ملت ها تامین بشود.
دکتر روحانی در پاسخ به سوالی در خصوص نگرانی برخی کشورهای اروپایی به مساله هسته‌ای ایران گفت: اگر نگرانی این کشورها منطقی باشد می توان آن را حل و فصل کرد.
وی گفت: جمهوری اسلامی ایران قصد جنگ و ساخت سلاح هسته ای را ندارد.
رییس جمهور افزود: عده ای با تبلیغات ناصحیح دنبال این بوده و هستند که ایران را به عنوان یک تهدید نشان دهند و با نشان دادن این تهدیدها فشارها را بر روی مردم وارد کنند.
دکتر روحانی در پاسخ به سوالی درباره افراط‌گرایی برخی در داخل ایران گفت: هدف دولت این است که افراط و افراط گری منزوی و برچیده شوند. این گروهها در کل منطقه خطرناک هستند.
وی با بیان اینکه گروههای افراطی در منطقه در شکل تروریسم خودنمایی می‌کنند، اظهار داشت: همه کشورها باید تلاش کنند که با همکاری و همراهی یکدیگر صلح و ثبات را در منطقه برقرار کنند.
رییس جمهور در خصوص پرسشی درباره حقوق شهروندی و حقوق زنان در ایران گفت: یکی از شعارهای انتخاباتی این دولت حقوق شهروندی و ایجاد فرصت برابر بین زنان و مردان بوده است البته در این رابطه در کشور ایران زنان پیشرفت های بسیار قابل توجهی داشته‌اند.
وی گفت: هدف دولت این است فرصت های اجتماعی را برای مردان و زنان کاملا برابر باشد.
دکتر روحانی افزود: ما در عین حال در صدد هستیم تا فضای بیشتری را برای زنان به خاطر عقب ماندگی های گذشته آنان ایجاد کنیم.
رییس جمهور در پاسخ به سوالی در خصوص تحولات سوریه و استفاده از سلاح شیمیایی در این کشور گفت: جمهوری اسلامی ایران کاربرد سلاح شیمیایی را محکوم می کند و هر کس از این سلاح استفاده کند آن را غیرانسانی و غیر قانونی می‌داند و همچنین آن را برای کل منطقه خطرناک می داند.
وی گفت: ما قربانی سلاح شیمیایی هستیم و معتقدیم منطقه ما باید عاری از سلاح کشتار جمعی باشد.
دکتر روحانی در خصوص حضور بخش خصوصی در اقتصاد ایران گفت: دولت تدبیر و امید تصمیم دارد مسئولیت اقتصادی را مطابق با سیاست‌ها و قوانینی که هست به مردم و بخش خصوصی واگذار کند.

شناسه خبر: 71984

- سفرهای خارجی

- مصاحبه ها

- دولت یادهم و دوازدهم

فیلم مرتبطاخبار برگزیده