دیدار و گفتگوی دکتر روحانی و دبیرکل سازمان ملل متحد

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی رییس‌جمهوری اسلامی ایران و بان کی مون در مقر سازمان ملل متحد با یکدیگر دیدار و گفتگو کردند.

شناسه خبر: 71944 -

جمعه 5 مهر 1392 - 18:27

رییس جمهور در این دیدار با اشاره به رنج کشورها از نظام سلطه در روابط بین الملل تاکید کرد: در شرایط کنونی نیازمند عزم راسخ برای حل و فصل مشکلات هستیم و در این راستا سازمان ملل متحد و دبیرکل آن شایسته است، نقش موثری ایفا نماید.
رییس جنبش عدم تعهد اصلاح ساختار سازمان ملل و شورای امنیت را به گونه ای که شورای امنیت تبدیل به نهادی گردد که از همه ملت های دنیا حمایت نماید، ضروری دانست.
دکتر روحانی با بیان اینکه شورای امنیت نباید تبدیل به ابزاری برای کشورهای خاص گردد، خاطرنشان کرد: مشارکت کشورهای در حال توسعه در روند کار شورای امنیت یک ضرورت است.
رییس جمهور در خصوص موضوع استفاده از فناوری هسته ای گفت: ما شاهد رفتارهای دوگانه هستیم، از یک سو کشورهایی هستند که باید سلاح هسته ای خود را نابود می کردند اما این کشورها با تکنولوژی های بالاتر به تولید سلاح پرداختند و از سوی دیگر کشورهایی در پی آن هستند تا مانع استفاده صلح آمیز دیگر ملت ها از انرژی هسته ای شوند.
دکتر روحانی افزود: برخی از این کشورها نه تنها به معاهدات بین المللی نپیوستند بلکه در جهت تولید سلاح نیز اقدام کرده اند.
رییس جمهور گفت: این در حالی است که اگر کشوری در چارجوب مقررات npt و پادمان به فعالیت صلح آمیز بپردازد در فشار قرار می گیرد و این به معنی تضعیف معاهدات بین المللی است چرا که در این معاهدات پیش بینی شده کشورهای دارای تکنولوژی می بایست به کشورهای در حال توسعه کمک کنند.
دکتر روحانی افزود: جمهوری اسلامی ایران قویاً با تولید، انباشت و استفاده از سلاح کشتار جمعی خصوصا سلاح هسته ای مخالف است.
رییس جمهور خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران خود قربانی سلاح شیمیایی است و ایده خاورمیانه عاری از سلاح هسته ای را مطرح کرده است.
دکتر روحانی گفت: ما در زمینه فعالیت صلح آمیز هسته ای همکاری کامل با آژانس داشته ایم و آژانس نیز صراحتا عدم انحراف ایران را اعلام کرده است ولی با این حال چنانچه کشورهایی نگرانی منطقی در این خصوص داشته باشند آماده حل و فصل آن هستیم.
رییس جمهور گفت: انتظار از سازمان ملل این بود که وقتی دانشمندان ما را ترور کردند عکس العملی مناسب نشان می داد.
دکتر روحانی با اشاره به اعمال تحریم های یکجانبه از سوی برخی کشورها علیه ایران خاطرنشان کرد: این تحریم‌ها در حالی سبب رنج مردم شده که زمینه ساز هیچ گونه اعتمادی نشده است.
وی تاکید کرد: قطعا تهدید و تحریم اثر منفی خواهد داشت.
رییس جمهور گفت: از سازمان ملل و دبیرکل انتظار داریم با اتخاذ ابتکارات مناسب تلاش کنند که مساله تحریم ها رفع و قطع شود و ایران از همه حقوقش از جمله غنی سازی در خاک خود بهره مند گردد.
دکتر روحانی در ادامه به بحران سوریه اشاره کرد و گفت: در ماجرای سوریه باید به خوبی بین معارضین سوری و تروریست ها تفکیک قائل شد و بدانیم که راه حل بحران سوریه نظامی نیست بلکه تنها راه حل آن سیاسی است.
رییس جمهور گفت: آماده‌ایم در خصوص بحران سوریه هر گونه کمکی را که در جهت پایان جنگ و تحقق نظر همه مردم سوریه باشد، دنبال کنیم.
وی از دبیرکل سازمان ملل خواست همه توان خود را برای حل و فصل بحران سوریه به کار گیرد.
بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد نیز در این دیدار با ابراز خرسندی از دیدار با دکتر روحانی و استقبال از سخنان وی در مجموعه سازمان ملل، این دیدارها را گامی جدید در جهت تقویت و توسعه هر چه بیشتر روابط جمهوری اسلامی ایران و سازمان ملل توصیف کرد.
این دیدار با استقبال گرم دبیرکل سازمان ملل متحد انجام پذیرفت تا آنجا که بان کی مون برای استقبال و بدرقه دکتر روحانی، وی را همراهی می‌کرد و تمام معاونان و دستیاران ارشد وی در جلسه گفتگو حضور داشتند و به همراهی دبیرکل سازمان ملل به استقبال دکتر روحانی شتافتند.

شناسه خبر: 71944

- سفرهای خارجی

- دیدارهای خارجی

- دولت یادهم و دوازدهم

فیلم مرتبطاخبار برگزیده