دیدار رییس شورای اتحادیه اروپا با دکتر روحانی

رییس شورای اتحادیه اروپا امروز پنجشنبه در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل در مقر این سازمان با دکتر روحانی دیدار و گفتگو کرد.

شناسه خبر: 71831 -

پنجشنبه 4 مهر 1392 - 21:17

رییس‌جمهور در این دیدار با اشاره به روابط تاریخی ایران و اروپا بر ضرورت توسعه هر چه بیشتر روابط بین ایران و اتحادیه اروپا در ابعاد اقتصادی، فرهنگی و سیاسی تاکید کرد.
دکتر روحانی با اشاره به اقدامات غیرقانونی برخی از قدرت های جهانی در قبال مردم ایران خاطرنشان کرد: تلاش برای منزوی کردن ایران، ارتباط و اعتماد دو جانبه را کمتر می کند.
رییس جمهور گفت: تحریم و تهدید راه حل نیست بلکه این موضوع اثر معکوس دارد؛ در شرایط جدید با حسن نیت بیشتر می توان به راه حل برد- برد رسید.
دکتر روحانی تاکید کرد: ما می خواهیم در خصوص موضوع هسته ای تبعیض در مورد ایران اعمال نشود و در این رابطه حقوق برابر داشته باشیم.
رییس جمهور با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران به دنبال پنهان کردن فعالیت های صلح آمیز هسته ای خود نیست، افزود: همه فعالیتهای هسته‌ای ایران زیر نظر آژانس بین المللی انرژی اتمی است.
دکتر روحانی تصریح کرد: سلاح کشتار جمعی در دکترین دفاعی جمهوری اسلامی ایران نیست و ما خود قربانی سلاح های نامتعارف هستیم.
رییس جمهور با بیان اینکه مردم ایران در انتخابات اخیر قدرت جدیدی به دولت دادند که در شعار تعامل موثر و سازنده با جهان تجلی یافته است، گفت: امیدوارم طرف های مذاکرات ما از این دریچه باز شده استفاده کنند.
دکتر روحانی گفت: مذاکره درباره همه مسائل مناسب است ولی موضوع هسته ای ایران اولویت دارد.
رییس جمهور به تحولات منطقه به ویژه بحران سوریه اشاره کرد و گفت: نگران تجمع گروههای تروریستی در سوریه هستیم و آماده حضور بدون شرط در هر اجتماع بین المللی برای حل و فصل بحران سوریه هستیم.
رییس شورای اتحادیه اروپا نیز در این دیدار با اشاره به نقش مهم ایران در منطقه گفت: در مورد مسائل سوریه نگرانی های ایران را درک می کنیم، بنابراین برای ما نیز راه حل سیاسی اولویت دارد.
وی خطاب به دکتر روحانی گفت: امید و اعتماد دو کلمه کلیدی در سخنان شماست و ما نیز آماده حفظ حقوق ملت ایران در کاربرد انرژی هسته ای برای اهداف صلح آمیز هستیم.
وی همچنین دیدار امروز گروه 1+5 با مذاکره کنندگان ایرانی در خصوص موضوع هسته‌ای را که با حضور وزرای خارجه این کشورها برگزار می شود، بسیار مهم و نقطه عطف در روابط میان اتحادیه اروپا و ایران توصیف کرد.

شناسه خبر: 71831

- سفرهای خارجی

- دیدارهای خارجی

- دولت یادهم و دوازدهم

فیلم مرتبطاخبار برگزیده