در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد انجام شد؛

دیدار دکتر روحانی و رییس جمهور اتریش

روسای جمهوری اسلامی ایران و اتریش پیش از ظهر امروز (سه‌شنبه) به وقت محلی در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد با یکدیگر دیدار و درخصوص روابط دوجانبه و مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی بحث و تبادل نظر کردند.

شناسه خبر: 71569 -

سه شنبه 2 مهر 1392 - 21:41

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی رییس جمهور اسلامی ایران با اشاره به اهمیت توسعه مناسبات همه جانبه ایران و اتریش، گفت: جمهوری اسلامی ایران علیرغم مشکلات چند سال اخیر، پیامهای مثبتی از جانب اتریش دریافت کرده است.
دکتر روحانی در ادامه با بیان اینکه فعالیتهای هسته ای ایران صلح آمیز بوده و در آینده نیز همین طور خواهد بود، گفت: تمامی فعالیتهای جمهوری اسلامی ایران تحت نظارت آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار دارد.
رییس جمهور تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران همواره با تولید، نگهداری و اشاعه سلاح های هسته ای مخالف بوده و معاهدات قانونی در این زمینه را پذیرفته است.
دکتر روحانی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران مخالف هرگونه سلاح نامتعارف از جمله سلاح شیمیایی است، گفت: ایران در موضوع هسته ای همواره در جهت برطرف کردن نگرانی ها تلاش کرده است.
رییس جمهور رفع نگرانی را تنها از طریق گفتگو و تعامل سازنده امکان پذیر دانست و اظهار داشت: تحریم و تهدید در برخورد با ملت ها هرگز قابل پذیرش نبوده و جمهوری اسلامی ایران تحریم‌های یکجانبه اروپا علیه ملت ایران را در مسیر حل و فصل مسائل مضر و ناکارآمد می‌داند.
رییس جمهور ضمن اظهار امیدواری از رفع تحریم ها علیه مردم ایران، گفت: تحریم های بانکی و مهمتر از آن تحریم دارو عملی غیرانسانی است.
هانس فیشر رییس جمهور اتریش نیز در این دیدار با اشاره به سوابق دیدارهای خود با مقامات جمهوری اسلامی ایران گفت: اتریش در جهت مرتفع کردن مسائل موجود در روابط ایران با اتحادیه اروپا طی 6 ماه آینده تلاش خواهد کرد.
وی افزود: ما علاقه داریم که همه کشورها از جمله ایران از حق استفاده صلح آمیز انرژی هسته ای برخوردار باشند.
رییس جمهور اتریش گفت: شما به روشنی نظرات و دیدگاههای خود را شرح می‌دهید و من نیز تلاش می کنم درباره دیدگاه‌های جامعه بین‌المللی توضیح دهم و این بیانگر آن است که گفتگو یک راه حل مناسب است.

شناسه خبر: 71569

- سفرهای خارجی

- دیدارهای خارجی

- دولت یادهم و دوازدهم

اخبار برگزیده