دیدار رییس مجلس ملی ترکیه با دکتر جهانگیری

دکتر اسحاق جهانگیری با اشاره به اشتراکات فراوان میان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه گفت: اراده و عزمی جدی در میان مسئولین و مقامات ایران برای توسعه و گسترش سطح روابط با کشور دوست و همسایه ترکیه وجود دارد.

شناسه خبر: 71496 -

دوشنبه 1 مهر 1392 - 14:12

معاون اول رییس جمهور ظهر امروز (دوشنبه) در دیدار «جمیل چیچک» رییس مجلس ملی ترکیه، با بیان اینکه روابط تجاری و اقتصادی تهران- آنکارا نسبت به ظرفیت های موجود در دو کشور اندک است، تصریح کرد: ایران و ترکیه می توانند در تمامی زمینه های اقتصادی همچون نفت، گاز، برق و سرمایه گذاری مشترک در بخش های مختلف، روابط اقتصادی خود را به میزان قابل توجهی افزایش دهند.
دکتر جهانگیری با تاکید بر افزایش حجم مبادلات تجاری میان دو کشور افزود:‌ انتقال گاز ایران به اروپا از طریق ترکیه زمینه افزایش همکاری دو کشور را فراهم می کند.
معاون اول رییس جمهور همچنین با تاکید بر لزوم توسعه همکاریهای بانکی میان دوکشور گفت: این امر می تواند موجب تسهیل نقل و انتقالات ارزی و گسترش همکاریهای اقتصادی ایران و ترکیه شود.
وی با اشاره به اثرگذاری دیدگاههای رییس مجلس ترکیه در سیاست های این کشور، اظهار امیدواری کرد سفر جمیل چیچک به ایران سرفصل جدیدی در روابط تجاری دو کشور را به دنبال داشته باشد.
رییس مجلس ترکیه نیز در این ملاقات با بیان اینکه اراده قاطعانه ای برای توسعه روابط میان مسئولین دو کشور وجود دارد، سفر خود به جمهوری اسلامی ایران را سفری موفقیت آمیز ارزیابی کرد و گفت: در این سفر ملاقاتها و دیدارهای مفید و موثری با مقامات ایرانی داشتم که امیدوارم زمینه گسترش روابط تجاری را فراهم نماید.
جمیل چیچک با بیان اینکه ایران و ترکیه دو کشور مهم و تاثیر گذار در منطقه هستند، روابط اقتصادی دو کشور را دارای اهمیت فراوانی دانست و بر لزوم گسترش سطح این روابط متناسب با ظرفیت های موجود در دو کشور تاکید کرد.
وی با تأکید بر اینکه اراده قطعی حکومت ترکیه توسعه روابط با جمهوری اسلامی ایران است بر ضرورت توسعه و تعمیق هرچه بیشتر مناسبات در تمامی زمینه‌ها تأکید کرد و خواستار تعیین نمایندگان ویژه ازسوی دو کشور برای انجام هماهنگی های لازم در جهت گسترش مناسبات و روابط فی‌مابین شد.

شناسه خبر: 71496

- دیدارهای خارجی

- معاون اول

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده