دکتر روحانی در حرم مطهر امام راحل:

دولت تدبیر و امید بر آرمانهای امام خمینی (ره) پایبند خواهد بود

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد: آرمان امام راحل (ره) اعتلا و توسعه همه جانبه کشور، مردم سالاری، تحقق ارزش های متعالی اسلامی و انسانی و ترویج فضائل اخلاقی در این سرزمین بوده که امروز کارگزاران دولت تدبیر و امید در برابر روح بلند بنیانگذار کبیر انقلاب با این آرمان ها بار دیگر تجدید میثاق کردند.

شناسه خبر: 70671 -

شنبه 2 شهريور 1392 - 10:01

دکتر روحانی صبح امروز (شنبه) در نخستین روز هفته دولت، در مراسم تجدید میثاق هیات دولت با آرمانهای امام راحل در حرم بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی ضمن گرامیداشت یاد و خاطره امام خمینی (ره) اظهار داشت: خدا را سپاسگزاریم که در اولین روزهای شروع به کار دولت تدبیر و امید و اولین روز از هفته دولت این خدمتگزار که با رای مردم مسئولیت بزرگ ریاست جمهوری نظام را بر عهده گرفته‌ است، از طرف خود و اعضای هیات دولت، به روح بلند و تابناک حضرت امام (قدس سره) درود فرستاده و ادای احترام می‌کنیم.
رییس‌جمهور خاطرنشان کرد: بسیار خوشحالم که اولین ساعات هفته دولت با زیارت مرقد بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران آغاز شده است.
دکتر روحانی گفت: امام بزرگوار برای ما عزت، سربلندی، استقلال و آزادی را به ارمغان آورد و این زیارت تنها یک عمل تشریفاتی نیست، بلکه دولت در آغاز کار خود می خواهد در برابر بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران با همه آرمانهای امام (ره) که در واقع آرمانهای اصیل ملت ایران است، بار دیگر تجدید میثاق کند.
رییس‌جمهور اظهار داشت: امام راحل سایه شوم تحقیرهای داخلی و خارجی را که ناشی از استبداد و استعمار بود، برای همیشه از سر مردم دور کرد.
رییس‌جمهور تصریح کرد: ما اعتدال را از امام آموختیم که او حتی در برابر حرکت‌های تندروانه برخی جریانات و اشخاص همواره رفتاری سازنده داشت.
دکتر روحانی ادامه داد: ما تدبیر و امید را از امام (ره) آموخته‌ایم، چرا که او در دوران نهضت و استقرار نظام اسلامی و در روند اداره حکومت همواره دوراندیشی و آینده‌نگری را مد نظر داشت و سراسر رفتار و منش او امید بود .
رییس‌جمهور خاطر نشان کرد: امام خمینی (ره) به صیانت از حقوق مردم توجه ویژه داشت و این دولت به همه آن آرمان‌ها وفادار خواهد ماند.
دکتر روحانی با بیان اینکه امروز دولت در محضر روح بلند امام راحل به عهدی که با مردم بسته تأکید می‌ورزد، گفت: دولت علی‌رغم وجود مشکلات با اتکال بر پروردگار و عنایات معصومین و توجهات حضرت ولی عصر(عج) و حمایت‌های مردم و رهبری به حل مشکلات امیدوار است؛ البته از امام (ره) و شهیدان بزرگوار می‌خواهیم توجه و دعایشان در کنار این دولت باشد که ما بسیار به آن نیاز داریم.
رییس‌جمهور با سپاس از خاندان بزرگ امام راحل و سیدحسن خمینی یادگار امام راحل به خاطر حمایت‌های آنان از دولت تدبیر و امید، تصریح کرد: دولت توانسته در هفته اول کاری خود چندین اقدام مهم را به انجام برساند، که اولین اقدام دولت آن بود که در سطح وزیران افراد شایسته، دوراندیش و صاحبان تجربه را در شرایط حساس کشور عهده‌دار مسئولیت نماید، چرا که حضور مسئولین توانمند برای مردم آرامش‌بخش خواهد بود.
رییس‌جمهور اظهار داشت: وزرا هم مسئولانی شایسته و کاردان را در بخش‌های مختلف مشخص خواهند کرد که این نیز خود باعث ثبات و آرامش می‌شود.
دکتر روحانی تصریح کرد: دومین اقدامی که دولت به انجام رسانده این است که طی دو جلسه دولت همه تدابیر لازم برای تأمین کالاهای اساسی تا پایان سال برای کشور اندیشیده شده و مردم می‌توانند در این زمینه آسوده خاطر باشند.
رییس‌جمهور با بیان اینکه امروز شرایط کشور از لحاظ اقتصادی در رکود تورمی قرار دارد، گفت: برای حل مشکلات اقتصادی پیچیدگی‌هایی در برابر دولت است، اما دولت مصمم به حل آنها می باشد.
دکتر روحانی ادامه داد: در این راستا دولت در جلسه آینده خود قرار است، کارگروهی را مشخص کند تا ظرف 15 روز همه موانع و راهکارهایی را که در مسیر اشتغال، تحرک اقتصادی، صنعت، کشاورزی و خدمات بویژه فعالیت بنگاه‌های خصوصی وجود دارد، شناسایی و فهرست نموده تا مورد ارزیابی و بررسی قرار گیرد.
رییس‌جمهور تأکید کرد: به مردم اطمینان خاطر می‌دهیم که طبق وعده‌های گذشته حتماً در 100 روز اول اقدامات ضروری را در این زمینه انجام داده و محصول آن را به اطلاع ملت خواهیم رساند.
دکتر روحانی در بخش دیگری از سخنان خود ضمن اظهار تأسف شدید از اوضاع منطقه گفت: شرایط حاکم امروز بر سوریه و شهادت تعدادی از مردم بی‌گناه در اثر عوامل شیمیایی بسیار ناراحت‌کننده است.
رییس‌جمهور با بیان اینکه کاربرد سلاح شیمیایی، کاملاً و قویاً محکوم است، گفت: دولت جمهوری اسلامی ایران که خود قربانی سلاح شیمیایی است، توجه جامعه جهانی را به این نکته جلب می‌کند که همه توان خود را برای جلوگیری از کاربرد این سلاح در همه جای جهان بکار گیرند.
دکتر روحانی خاطر نشان کرد: ناامنی‌ها، اقدامات تروریستی و حمله هوایی رژیم صهیونیستی به لبنان هم محکوم بوده و هم نشان می‌دهد دشمنان توطئه وسیعی برای خاورمیانه در نظر گرفته‌اند که این توطئه در لبنان، سوریه و مصر مشهود است.
رییس‌جمهور با بیان اینکه بی‌ثباتی منطقه مطمئناً به ضرر مسلمانان و مردم منطقه و به سود رژیم صهیونیستی خواهد بود، اظهار امیدواری کرد، تا با هوشیاری دولت‌ها و ملت‌های منطقه در آینده شاهد ثبات و آرامش در خاورمیانه باشیم.
سیدحسن خمینی تولیت آستان امام راحل نیز در این مراسم ضمن خیرمقدم به دکتر روحانی و اعضای هیأت دولت گفت: امیدوارم ان‌شاء‌الله این دولت بتواند مشکلات سخت در زمینه معیشت مردم و سایر مشکلات داخلی و خارجی را از پیش‌رو بردارد.
وی با بیان اینکه در جامعه شاهد هستیم که مردم با امید زیادی به فکر، اندیشه و سخن دولتمردان توجه دارند، تصریح کرد: ما این امید را گرامی داشته و آن را نقطه اتکاء دولتمردان دانسته و چشم امید به فردای بهتر سرزمینمان داریم؛ البته مشکلات چنان روی هم انباشته شده که هیچ‌کس انتظار رفع یکباره آنها را ندارد.

شناسه خبر: 70671

- دیدارهای داخلی

- سخنراني ها

- دولت یادهم و دوازدهم

اخبار برگزیده