سخنان پایانی رییس‌جمهور در دفاع از وزرای پیشنهادی در مجلس شورای اسلامی

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران عصر امروز (پنج‌شنبه) در دفاع از صلاحیت وزرای پیشنهادی خود در مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: کابینه‌ای که از سوی دولت تدبیر و امید به مجلس محترم معرفی شده منظومه‌ای یکپارچه، منسجم و واحد است که در همه بخش‌های اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی به طور هماهنگ انتخاب شده‌اند تا به صورت معنادار خدمتگزار مردم باشند.

شناسه خبر: 70547 -

پنجشنبه 24 مرداد 1392 - 19:00

رییس‌جمهور در پایان چهارمین روز از بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی در صحن علنی مجلس شورای اسلامی طی سخنانی در دفاع از کابینه پیشنهادی به مجلس ضمن تقدیر از نمایندگان مجلس که طی چهار روز گذشته کاری سخت و طاقت‌فرسا را داشته‌اند، گفت: شاید کمتر سابقه داشته باشد که بررسی کار هیأت وزیران در مجلس، 4 روز به طول انجامیده باشد و این موضوع را لطف نمایندگان به دولت تدبیر و امید می‌دانم که با دقت و وسواس مسایل را مورد بررسی قرار داده‌اند.

تشکر از همه موافقان و مخالفان نسبت به برنامه دولت و اعضاء‌کابینه پیشنهادی
دکتر روحانی با تشکر از همه موافقان و مخالفان نسبت به برنامه دولت و اعضاء‌کابینه پیشنهادی به دلیل سخنانشان در بررسی صلاحیت‌ها تصریح کرد: بی‌تردید همگان به وظیفه قانونی شرعی و ملی خود در این زمینه عمل کردند.
رییس‌جمهور ضمن تقدیر از مردم بزرگوار ایران در داخل و خارج از کشور که در طول این 4 روز از طریق رسانه‌ها موضوع بررسی کابینه پیشنهادی را دنبال کردند، اظهار داشت: از همه رسانه‌ها بویژه رسانه ملی بابت اطلاع‌رسانی کامل و بهنگام تشکر می‌کنم.
دکتر روحانی با بیان اینکه از وزرای پیشنهادی سپاسگزاری می‌کنم که به عهد خود وفا کرده و در کمال حوصله، صبوری، رعایت ادب، اخلاق و اعتدال، به نقد‌ها، سوالات و مخالفت‌ها و حتی مخالفت‌هایی که گاهاً تند مطرح شد، پاسخ منطقی و مناسب ارائه دادند، گفت: برخی لحن‌ها ممکن بود بهتر باشد، اما در مجموع همه سخنان مطرح شده در چارچوب آیین‌نامه بوده است،‌گر چه برخی رسانه‌ها نسبت به نوع سوالات و انتقادات، لحن منتقدانه‌ای داشته و حتی گاهی از اصلاح اعتراف‌گیری استفاده کردند، اما تمامی سخنان مطرح شده، حق نمایندگان بوده است، چرا که آنان باید بدانند به چه کسی و با چه دیدگاهی رأی سیاسی می‌دهند.

رأی نمایندگان، سیاسی، حقوقی و در چارچوب قانون است
رییس جمهور با بیان اینکه رأی نمایندگان، سیاسی، حقوقی و در چارچوب قانون است، ابراز امیدواری کرد: رییس‌جمهور و کابینه دولت یازدهم، مستظهر به پشتیبانی و رأی مجلس بوده و همواره پشتیبانی مجلس، برای دولت پیش‌رو به عنوان هدیه‌ای بزرگ، برای استحکام کار دولت خواهد بود.
رییس‌جمهور با بیان اینکه برای این فرزند مجلس که منادی گفتمان اعتدال و عقلانیت بوده و منتخب اعتدال‌خواهی مردم است، برخی تعبیرات در مجلس کمی دلگیر کننده بود، اما این شیوه مرسوم در مردم‌سالاری پارلمانی است، اظهار داشت: ‌همه باید تمرین کنیم تا آستانه تحمل را بالا ببریم، چرا که همگان با این کار بهتر می‌توانیم با یکدیگر همکاری کرده و به یاری هم بشتابیم.
دکتر روحانی با تأکید بر اینکه مجلس در ایفای وظیفه نمایندگی و اظهارنظر به طور کامل در گفتار و بیان نظر، آزاد است، خاطر نشان کرد: برخی سوالاتی که در بررسی صلاحیت‌های وزرای پیشنهادی مطرح شد، برای آن بود که چقدر شبهات برای مردم و کشور برطرف شود که این کار به خوبی انجام گرفت در حقیقت اگر شبهه‌ای در رسانه‌ها مطرح شود و توسط نماینده‌ای مورد سوال قرار گیرد این کمک به دولت خواهد بود.

نظر نهایی در انتخاب کابینه نظر همه نمایندگان مجلس خواهد بود
رییس‌جمهور با بیان اینکه برخی نقدها و سوالات گاهی سنگین بود، اما ما همه را به رسمیت می‌شناسیم چرا که این حق نمایندگان است، گفت: البته نظر مجلس گاهی با سخنان نمایندگان متفاوت است و در حقیقت نظر نهایی در انتخاب کابینه نظر همه نمایندگان مجلس خواهد بود، که باید ساعاتی صبر کنیم تا پس از شمارش آرای نمایندگان رأی مجلس مشخص شود که دولت هر آنچه که رأی مجلس باشد، احترام خوهد گذاشت.
دکتر روحانی ضمن تأکید بر اینکه همگان باید پیام انتخابات 24 خردادماه که پیام ملت ایران بود را مدنظر قرار دهیم، خاطر نشان کرد: یادمان باشد که هیچ‌کس نمی‌تواند نظر شخصی خود را به جای اسلام و انقلاب بنشاند؛ همه باید تحمل آرای مخالف را داشته باشیم.
رییس‌جمهور با بیان این مطلب که همانطور که در برنامه تقدیمی به مجلس اشاره کرده و در اینجا نیز در پاسخ به نقدها و پرسش‌ها نکاتی را مطرح می‌کنم، تصریح کرد: براساس قانون اساسی، اصل بر تفکیک قوا بوده که البته این موضوعی نسبی است، چرا که توزیع و کنترل قدرت و مسئولت مشترک مبنای اصلی در قانون اساسی ما است، به همین دلیل وزیران از دو طریق رأی اعتماد ملت را کسب می‌کنند؛ از طرف رییس‌جمهور که منتخب ملت است و از سویی دیگر با رأی نمایندگان که آنها نیز منتخب ملت هستند که در برابر هر دوی آنها مسئول خواهند بود.
دکتر روحانی افزود: در حقیقت همه وزیران باید پشتیبانی رییس‌جمهور و نمایندگان مجلس را به خوبی احساس کنند که این پشتیبانی دوگانه بوده و وزرا را برای اجرای مسئولیت سنگین بویژه در مقطع فعلی آماده می‌کنند.

کابینه‌ای که به مجلس معرفی شده، منظومه‌ای یکپارچه، منسجم و واحد است
رییس‌جمهور با بیان اینکه هیأت وزیران در حقیقت منتخب رییس‌جمهور و مورد اعتماد مجلس و نمایندگان است، گفت: کابینه‌ای که به مجلس معرفی شده، منظومه‌ای یکپارچه، منسجم و واحد است و مدیریت کل‌نگر، آینده‌نگر و پویا را در کنار هم قرار داده تا بواسطه آن انسجام در مدیریت حاصل شود و از بخشی‌نگری به عنوان آفتی همیشگی در کشور جلوگیری نماید.
وی با اشاره به اینکه دستیابی به چنین مدیریتی نیازمند نگاه استراتژیک و انتخاب همکارانی متناسب با همین نگاه بوده است، گفت: باید افرادی را بر می گزیدم که وقتی در بخش خود تصمیم می‌گیرند همه جوانب، لوازم و زمینه ها و آثار فرابخشی را نیز مد نظر قرار دهند. لازمه این کار انتخاب وزیرانی بود که از دانش، تخصص و تجربه بالا برای مدیریت در شرایط پیچیده کنونی کشور برخوردار باشند.
دکتر روحانی گفت: پیری، جوانی و میان‌سالی برای من فرع بر این ضرورت های مهم بود، به علاوه شرایط کشور به گونه‌ای است که نمی‌توانستیم آزمون و خطا را یک بار دیگر تجربه کنیم و فرصت‌های بسیار حساس را در این مقطع از دست بدهیم.
رییس جمهور با تاکید بر این مطلب که برای پاسخ گفتن به مطالبات ملت و برنامه‌هایی که در طول فعالیت‌های انتخاباتی تبیین کردم،متعهدم،افزود: این دولت برای پاسخ گفتن به همان مطالبات و پیشبرد همان برنامه‌ها در چارچوب گفتمان اعتدال است که برآمده از آرای ملت معرفی شده است.

با حمایت مجلس و دیگر ارکان نظام فرصت را برای خدمت به مردم ایران مغتنم می شمارم
دکتر روحانی گفت:این کابینه،‌کابینه خدمتگزاری است که با پشتوانه بیش از 3 دهه خدمت مسئولیت و تجربه در سطوح مختلف نظام و با رای قاطع و معنا دار مردم در مسئولیت ریاست جمهوری قرار گرفته است.
رییس‌جمهور با بیان این مطلب که بدیهی است کابینه باید متناسب با دیدگاهها، برنامه‌ها و تعهداتم به ملت ایران باشد، افزود: با حمایت مجلس شورای اسلامی و دیگر ارکان نظام فرصت را برای خدمت به مردم بزرگ ایران در این شرایط دشوار مغتنم می شمارم.
رییس‌جمهور کاهش تورم، ثبات و آرامش در فضای کسب و کار، رونق اقتصادی برای افزایش سطح اشتغال و بهبود معیشت مردم به منظور زندگی آرام و راحتر را از مطالبات مردم در شرایط کنونی در عرصه اقتصادی بر شمرد و گفت: در عرصه سیاست داخلی نیز مردم خواستار رعایت حقوق شهروندی، حقوق اقلیت‌ها و خرده فرهنگ‌ها،‌آرامش و عقلانیت در رفتارهای سیاسی و حفظ آزادی‌های مشروع و قانونی شهروندان و احزاب و گروهها هستند.

در عرصه سیاست خارجی مردم در پی منزلت بیشتر ایران و ایرانیان هستند
دکتر روحانی، حفظ حریم خصوصی آحاد مردم و حاکم شدن فضای نشاط،‌ امید و اعتماد در جامعه را از دیگر مطالبات مردم در عرصه سیاست داخلی بر شمرد و افزود: در عرصه سیاست خارجی نیز مردم در پی منزلت بیشتر ایران و ایرانیان در جهان و تکریم این ملت هستند ؛حرمت و اقتداری که در شان این ملت بزرگ با فرهنگ و تمدن چند هزار ساله باشد.
رییس‌جمهور افزود: مردم مایلند که زیست بهتر ایرانیان را شاهد باشند و نام ایران مترادف با ایستادگی در حقوق و منافع ملی و مترادف با صلح، دوستی، همزیستی و احترام متقابل باشد.
دکتر روحانی در ادامه سخنان خود در دفاع از وزرای پیشنهادی گفت: در حوزه فرهنگ و اجتماع، مردم خواستار فضایی فرهنگی تر سرشار از محبت و دوستی، توجه به اخلاق، ادب و کرامت انسانی، چهره رحمانی اسلام، اخلاق محمدی و اعتدال علوی برای ساماندهی فرهنگ عمومی هستند، جامعه ای که در آن علم، فناوری و اخلاق تضمین کننده آینده بهتر بر مبنای قدرت ملی باشد.
رییس‌جمهور با بیان اینکه جامعه ای که از گسترش آسیب‌های اجتماعی فاصله بگیرد و دغدغه مردم و مسئولان را پاسخ دهد و سرمایه اجتماعی در این جامعه رو به افزایش باشد، تصریح کرد: همه ما می دانیم دولت یازدهم در چه شرایطی آغاز به کار می کند، پاسخگویی به مطالبات مردم بدون توجه به وضعیتی که جامعه، نظام و کشور در آن قرار دارد، دور از واقع گرایی و ناممکن است.
رییس‌جمهور با بیان این که وضع فعلی کشور در همه زمینه‌ها دشوار و پیچیده است، افزود: در عرصه اقتصاد کشور با تورم بالا، نرخ سرمایه گذاری پایین، رکود بنگاه‌های تولیدی، نقدینگی بالا و دیگر مسائل اقتصادی مواجه است که خلاصه آن را در سخنان و مباحثی که در هفته‌های گذشته در بخش‌هایی که قابل بازگویی عمومی بود کم و بیش برای مردم تشریح کردم و در آینده نیز توضیح خواهم داد.

در عرصه سیاست خارجی با تحریم‌های ظالمانه و تنش‌های حاد سیاسی در خاورمیانه مواجهیم
دکتر روحانی افزود: در عرصه سیاست خارجی با تحریم‌های ظالمانه، چالش‌های منطقه ای و تنش‌های حاد سیاسی در خاورمیانه مواجهیم که در اینجا لازم می دانم به ملت بزرگ مصر تسلیت بگویم و در برابر بی رحمی‌هایی که در این روزها به مردم بزرگوار مصر شد با آنان اظهار همدردی کنم و به نظامیان مصر تذکر دهم که ملت بزرگ مصر ملتی بزرگ و آزادیخواه است، این ملت را سرکوب نکنید، راه مردم راه دموکراسی و اسلام است، همه جهانیان باید به خواست مردم مصر احترام بگذارند و ما نیز با مردم مصر در این شرایط اظهار همدردی می کنیم.
رییس جمهور با بیان این که امروز منطقه ما با تهدید قدرت‌های خارجی مواجه است و همچنین در عرصه فرهنگ، اجتماع با آسیب‌های اجتماعی و برخی از شکاف‌ها مواجه هستیم، خاطر نشان کرد: هرگونه قضاوتی درباره کابینه پیشنهادی باید بر مبنای لحاظ کردن توانایی وزرا برای پاسخگویی به مطالبات مردم و عبور از شرایط دشوار کنونی کشور صورت گیرد.
دکتر روحانی تصریح کرد: بنده با صراحت خدمت نمایندگان محترم و ملت عزیز عرض می کنم که تک تک اعضای کابینه را متناسب با اندازه و شدت چالش‌های پیش‌رو و با انتظارات مردم و نخبگان با شرایط وزارتخانه‌های مربوطه برگزیده‌ام. این را هم می گویم که موفقیت دولت در انجام تعهدات نیازمند اراده ملی است، یعنی همه قوا با هدایت و حمایت مقام معظم رهبری باید به یاری دولت بشتابند.
رییس‌جمهور گفت: دولت خود را موظف می‌داند با برنامه‌ریزی منسجم و سختکوشی و پایبندی به قانون در اولویت قرار دادن منافع ملی و عملکرد فراجناحی و تاکید بر مشی اعتدال، تمام تلاش خود را برای گذر از شرایط فعلی و حل مشکلات و دستیابی به آینده‌ای بهتر بکار گیرد و همکاری مجلس و دولت نخستین گام و پیشانی این عزم و اراده ملی است.
دکتر روحانی با اشاره به اینکه مردم خواست خود را می‌دانند، تصریح کرد: مردم برنامه‌ها و وعده‌های دولت تدبیر و امید را شنیده‌اند و در این چهار روز، سخنان نمایندگان موافق و مخالف را که ضرورت تضارب آراء و آزادی نقد است، دنبال کرده اند. قطعاً‌ برای مردم مهم است که میزان همسویی دولت و مجلس را با رأی خود بسنجند.
رییس‌جمهور با بیان اینکه یکایک وزرای پیشنهادی براساس ضرورت‌های پیش گفته، مشورت نخبگان و مطالعه ظرفیت‌های کشور انتخاب شده‌اند، اظهار داشت: نگاه من در انتخاب همکاران، نگاه حرفه‌ای و تخصصی بوده و به دنبال هیچ مصلحت بیرونی و سهم‌دهی به هیچ جناح، حزب و شخصیتی نبوده‌ام.
دکتر روحانی با تأکید بر اینکه حدس و گمان درباره سهم دادن به گروه‌ها و جناح‌ها و حتی شخصیت‌های سیاسی دور از واقعیت است و اگر کسی چنین تصوری داشته باشد، فقط براساس ظن و گمان است، گفت: وزیران این کابینه هیچکدام ولع و حرصی برای وزارت نداشتند و من از تک تک آنها دعوت و درخواست کردم و چه بسا برخی از آنان با اصرار من زیر بار مسئولیت وزارت رفته‌اند.
رییس جمهور با بیان این مطلب که کابینه معرفی شده، کابینه فراجناحی است اما فراجناحی به معنای نداشتن گرایش سیاسی نیست،افزود: اعضای کابینه چهره‌های شناخته شده‌ای هستند که در دولت‌های مختلف پس از انقلاب اسلامی حضور موثر داشتند یا در مسئولیت‌های دیگری بودند و بدیهی است که تفکرات مشخص سیاسی و یا حتی مقابل یکدیگر داشته باشند اما مهم این است که در کار دولت فراجناحی عمل کنند.

همکاران من در دولت از نسل انقلاب، متعهد، متخصص و پاکدست هستند
دکتر روحانی با تاکید بر این نکته که من با اصطلاحات مشکلی ندارم اما معتقدم وزیر باید کل جامعه و مشکلات و مسائل مردم و ملت را ببیند نه یک جناح خاص سیاسی را گفت: همکاران من در دولت از نسل انقلاب، متعهد، متخصص و پاکدست هستند و همه آنها را به این نیت انتخاب کردم که از رأی شما برخوردار شوند تا مرا در عهدی که با مردم بستم کمک کنند.
رییس جمهور گفت: چند سال پیش حوادث تلخی رخ داد و عده‌ای اردوکشی خیابانی کردند و عده‌ای کهریزک را درست کردند که بسیار بد و زیانبار بود بنابر این همه باید تلاش کنیم آتش‌ها با تدبیر خاموش شود.
دکتر روحانی با بیان این که ما به دستگاه قضایی اعتماد داریم، افزود: در این حوادث عده‌ای احضار، عده‌ای متهم و عده‌ای محکوم شدند که در حال حاضر در حال سپری کردن محکومیت خود هستند.
رییس‌جمهور گفت: اما بعد از چهار سال باز هم باید از کوچه‌های باریک دنبال اهدافی بگردیم که منافع ما برای کشور نامشخص است ؛ خود می گوید من نبودم و نیستم دیگری اصرار دارد بگوید تو بودی، دستگاه قضایی می گوید نبوده آن دیگری اصرار دارد بگوید بوده ؛ آیا این به نفع کشور است.
دکتر روحانی با بیان این مطلب که یادمان نرود یک بار مسئله‌ای را به خاطر امنیت ملی دنبال می کنیم و بار دیگر برای منافع خودمان که این دو با هم متفاوت است، تصریح کرد: همه باید تلاش کنیم جلوی تخلفات را بگیریم و نگذاریم دیگر تکرار شود.
رییس جمهور گفت: آن چه فتنه‌ها را خاموش می کند،حضور مردم در انتخابات و بازگشت اعتماد همه مردم به صندوق آراء، اصلاح شیوه‌ها دراجرا و نظارت،توازن در رسانه‌های خبری و صداوسیما و عقلانیت و اعتدال و بالاخره جایگزینی فضای اعتماد و نشاط به جای فضای بی اعتمادی است.
دکتر روحانی ضمن تاکید بر این نکته که آن چه ما به دست آورده ایم، بسیار ارزشمند است و باید به خوبی حراست شود،افزود: افرادی را که برای همکاری دعوت مرا پذیرفته اند نیتی صادقانه برای خدمت به نظام دارند و در این راستا به تعهدات دینی و وظایف قانونی خود عمل خواهند کرد.

همه افراد معرفی شده وفادار به آرمان‌ها و اندیشه‌های امام راحل و ولایت فقیه هستند
رییس جمهور با بیان این مطلب که همه افراد معرفی شده وفادار و پایدار به آرمان‌ها و اندیشه‌های امام راحل، قانون اساسی و ولایت فقیه هستند،تصریح کرد: من به دستگاه امنیتی کشورم اعتماد دارم و بارها به خود من و افراد معرفی شده اطمینان داده اند که نه فقط از نظر امنیتی بلکه از نظر اخلاقی و مالی نیز هیچ مشکلی ندارند.
حجت الاسلام والمسلمین روحانی گفت: من به دلیل مسئولیت‌هایی که در بالاترین سطوح امنیتی کشور داشتم حتی به این استعلام‌ها نیز اکتفا نکردم و بر خلاف رویه دولت‌های گذشته،رایزنی‌ها را در بالاترین سطوح دنبال و بعد از اطمینان خاطر وزرا را به مجلس معرفی کردم.
دکتر روحانی با بیان این مطلب که خواهش می کنم اگر افرادی در بیرون از مجلس اهداف خاصی را دنبال می کنند به آنها توجه نکنید بلکه به مسائل ملی و شرایط کشور توجه کنید،تصریح کرد:این همکاران من،منشور اخلاقی دولت را که مبتنی بر اعتدال است، پذیرفته اند و همواره در جهت آن عمل خواهند کرد.
رییس جمهور تصریح کرد: وزیران من شناخته شده هستند با برخی از آنها درسالهای جنگ و جهاد زیر بمباران‌های دشمن همرزم و با برخی دیگر در مسئولیت‌های دیگر همکار بودم.
دکتر روحانی گفت: قدر عزیزان به ویژه جانبازان و خانواده‌های شهدای آنان را بدانید و تعهد، تخصص و تجربه سالیان طولانی آن را قدرشناس باشیم.
رییس‌جمهور با اشاره به متوسط سنی اعضای کابینه، گفت:‌ گاهی درباره سن برخی اعضای کابینه، تعبیرات نازیبایی بکار رفت؛ بنده جوان‌گرایی را می پسندم، اما در مدیریت‌های کلان، تجربه، تعهد، دانش و آمادگی برای ایثار را مقدم بر مسأله سن می دانم.
دکتر روحانی افزود: اگر شرایط کنونی کشور نبود و یا اگر دو فرد از همه نظر مشابه هم بودند حتما فرد جوانتر را ترجیح می دادم، اما توجه کنید معدل کابینه من دردهه سنی50 سال است و این دهه‌دهه ی پختگی است. آنچه برای من تعیین‌کننده بود، عشق به خدمت، توان مدیریت، دانش، تجربه، انظباط کاری و تجربه کار گروهی بود.
رییس‌جمهور با تأکید بر اینکه فرماندهان کهنه کار، اتاق فرماندهی جنگ را اداره می‌کنند و افسران جوان مدیران نبرد را، اظهار داشت: بنده مدیر را برای پروژه انتخاب نکردم، بلکه مدیران ارشد ستادی را به مجلس معرفی کردم. البته به همه وزیران توصیه کرده‌ام که در رده‌های بعدی حتی الامکان از متخصصان جوان استفاده کنند.
دکتر روحانی همچنین با اشاره به موضوع جایگاه بانوان، قومیت‌ها و اقلیت‌ها در کابینه گفت: کابینه بزرگتر از هیات وزیران است و بی تردید بانوان محترم در آن حضور خواهند داشت و از وزرا خواستم از بانوان شایسته در معاونت‌ها و مدیریت‌ها استفاده کنند و همه باید برای ارتقای جایگاه بانوان در مشاغل کارشناسی و مدیریتی بکوشیم.
رییس جمهور تأکید کرد: از اقلیت‌های قومی، دینی و مذهبی در سطوح مختلف مدیریتی، ملی و محلی و مسئولیت‌هایی در نهاد ریاست جمهوری دعوت به همکاری خواهند شد.
دکتر روحانی در بخش دیگری از سخنانش با معرفی وزیران پیشنهادی گفت: برای وزارت اقتصاد دکتر طیب نیا با توجه به ابعاد علمی، تجربه کافی و هماهنگی وی با تیم اقتصادی معرفی شده است.
رییس‌جمهور افزود: برای وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات دکتر واعظی معرفی شده که تخصص دانشگاهی اش در همین رشته است ‌و از سابقه مدیریت در بخش مخابرات برخوردار است. در شرایط کنونی که نیاز به ارتباطات بین المللی در عرصه ارتباطات و فناوری اطلاعات است آقای واعظ زاده توانایی بین المللی کافی دارد.
حجت الاسلام و المسلمین روحانی با اشاره به علت معرفی علوی به عنوان وزیر پیشنهادی اطلاعات افزود: آشنایی من با وی در دو دوره نمایندگی مجلس است که بعنوان رییس کمیسیون داخلی مسئولیت داشت و سابقه دیگر مربوط به همکاری با وی در مجلس خبرگان است که وی عضو کمسیون سیاسی و اقتصادی این مجلس است. دکتر علوی دارای قدرت مدیریت کافی، آشنایی با بحث اطلاعات و توانایی هماهنگی است و مورد وثوق بنده و همه کسانی است که در این امر مهم باید برای مسئولیت مورد وثوق باشند که ان شاء‌الله مورد وثوق شما نیز قرار خواهد گرفت.
رییس جمهوربا معرفی وزیر پیشنهادی بهداشت، افزود: با اصرار دکتر ‌هاشمی را به این کار دعوت کردیم، کسی که مسئولیت‌های بسیار سنگینی بر عهده داشت و خدمات بسیاری به کشور در عرصه‌های پزشکی دارد. وی در عرصه جبهه و جهاد نیز حضوری فعال داشته و مورد اعتماد وسیع جامعه پزشکی است، به نحوی که در انتشار نامش برای این وزارتخانه با اعتماد جامعه پزشکی مواجه شد.
رییس جمهور در ادامه سخنانش در روز پایانی بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی در مجلس با بیان این مطلب که برای وزارت دادگستری حجت الاسلام والمسلمین پورمحمدی این مسئولیت را پذیرفته است، افزود: از پذیرش ایشان خوشحال شدم نه به دلیل اینکه توانمند برای این وزارت است و به خوبی می تواند هماهنگی قوه قضاییه و مجریه و مقننه را به وجود بیاورد و تنها وزیری است که سه قوه را باید به یک صورتی هماهنگ کند، بلکه در زمینه تامین عدالت و مبارزه با فساد مطئمن بودم کمک خوبی برای دولت خواهد بود.
دکتر روحانی اظهار داشت: برای وزارت دفاع، دکتر دهقان معرفی شده است که سابقه آشنایی من با ایشان مربوط به دوران دفاع مقدس است،سابقه ارزشمند ایشان در بخش جبهه و جنگ و آشنایی ایشان به این بخش و تجربه و حضور سال‌ها در وزارت دفاع و نگاه استراتژیک به این بخش حائز اهمیت است.
رییس جمهور تصریح کرد: برای وزارت صنعت، معدن و تجارت مهندس نعمت زاده انتخاب شده که به حق،فردی شایسته و جزو افراد کم نظیر در بخش صنعت است و می تواند در این بخش حتما نشاط جدیدی را به وجود بیاورد و فعالیت‌ها نه تنها بخش صنعت بلکه بخش معدن هم در کنار آن است و بخش تجارت را هم به عهده می گیرد و انشاء الله ما شاهد شکوفایی این وزارت در زمان حضور او در این مسئولیت خواهیم بود.
دکترروحانی خاطر نشان کرد: در بخش فرهنگ و ارشاد اسلامی جناب جنتی مد نظر قرار گرفت که از فعالان در انقلاب بوده و بعد در مسئولیت‌های فراوان بعد از انقلاب و کاملا به فرهنگ اسلامی و ایرانی اشراف دارد و به ابعاد مهم فرهنگ از لحاظ بین المللی توجه کامل دارد.
رییس‌جمهور با بیان این مطلب که برای وزارت کشور دکتر رحمانی فضلی که نیازی به معرفی بیشتر نیست، شما آشنایی کامل با وی دارید و ایشان هم سابقه مدیریتی استانی و وزارت کشور دارد و هم در دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی مدتی فعال بود و با فرهنگ آشناست،خاطر نشان کرد:در شرایط فعلی می خواستم ایشان با دید اقتصادی و بیشتر به استان‌ها توجه کند که این چنین خواهد بود و آشنایی عمیق ایشان با اقوام مختلف ایرانی نیز مهم است،ضمن اینکه می دانید که او به خوبی به کردی و آذری سخن می گوید و فارسی وی هم البته خوب است.
دکتر روحانی گفت: مهندس چیت چیان که معرف حضور است و در مجلس شورای اسلامی مدت‌ها خدمت او بودیم، برای وزارت نیرو انتخاب شده که هم دارای تخصص و هم دارای تجارب بسیار زیادی است و ابتکاراتی هم در زمینه انرژی‌های نوین دارد و همچنین توجه ویژه ای به مسایل آب در شرایط فعلی کشور مد نظر اوست.
رییس‌جمهور با تاکید بر این نکته که برای وزارت امور خارجه بهترین شخصیتی که می توانست این مسئولیت را به خوبی به عهده بگیرد یعنی دکتر ظریف انتخاب شده،ادامه داد: سال‌های طولانی با او آشنایی دارم، از زمان دفاع مقدس، از زمانی که قطعنامه 598 مطرح بود و من درمسئولیت‌هایی که داشتم هم درمجلس شورای اسلامی و یا زمانی که در دبیرخانه بودم، مهارت او در مذاکرات بین المللی و آشنایی ایشان به مسایل مختلف جهانی و همچنین اطاعت او از خط رهبری را شاهد بودم که این مهارت‌ها در مقاطع مختلف نیز ارزشمند است.
دکتر روحانی در ادامه سخنان پایانی خود در معرفی دوباره اعضای کابینه با اشاره به انتخاب مهندس حجتی برای وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت: البته وی متواضعانه از روز اول فرد و افراد دیگری را معرفی کرد و اینها مسئولیت بپذیرند و من در کنار آنها به عنوان مشاور می ایستم و خدمت می کنم، اما در جمع بندی با خود عزیزانی که وی معرفی کرده بود متخصصان جهاد و کشاورزی سابق همه اتفاق نظر داشتند که آقای حجتی مسئولیت را بپذیرد و همه به وی کمک کنند.
رییس‌جمهور در خصوص انتخاب دکتر نجفی برای تصدی وزارت آموزش و پرورش گفت: برای وزارت آموزش و پرورش شخصیتی اجرایی، علمی و برنامه ریز یعنی آقای دکتر نجفی مدنظر قرار گرفت. وی دارای نظراتی راهبردی نسبت به مسایل آموزش و پرورش و دارای محبوبیت بالا میان فرهنگیان است؛ درک عمیقی از آموزش و پرورش و همچنین از مسایل عمومی کشور دارد؛ دغدغه فرهنگیان را به خوبی می داند و می داند که معلم دل خسته نمی تواند آینده سازان بانشاطی را تحویل جامعه دهد.
دکتر روحانی اضافه کرد: مطمئن هستم فرزندان این مرز و بوم در سایه مدیریت این وزیر دانشمند برجسته می توانند نشاط علمی، اخلاقی و فرهنگی بهتری را پیدا کنند. وی تجربه سیاستگزاری و برنامه ریزی کلان کشور را داشته، کاملاً متعهد به انقلاب، نظام و رهبر معظم انقلاب است.
رییس‌جمهور گفت: نیاز به تاکید مجدد ندارد که شرط اولیه همه وزیران، تعهد، تخصص، قانون گرایی و اطاعت از ولایت امر بوده است.
دکتر روحانی در خصوص وزیر پیشنهادی وزارتخانه علوم تصریح کرد: در زمینه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، دغدغه خود من این بود که ضمن این که در دانشگاه‌ها فضای علمی و فرهنگی با نشاط تری را شاهد باشیم و مطالبات به حقی را که دانشجویان دارند مدنظر قرار دهیم، فردی در نظر گرفته شود که مورد احترام دانشگاهیان، دارای سوابق علمی و مدیریتی و کاملاً معتدل باشد و فضای آرام دانشگاه را در شرایط حساس فعلی کشور مدنظر قرار دهد.
رییس جمهور گفت: وزیر پیشنهادی علوم شخصیتی معتدل است که من در همان سال‌های دهه 70 که مسایلی در دانشگاه‌ها بود و بنده در شورای عالی امنیت ملی مسئول بودم، وی آن وقت در وزارت علوم بود از همان زمان وی را به عنوان شخصیت معتدل شناختیم و جزو افرادی است که درست است تفکرات اصلاح طلبانه دارد اما در اجرا همیشه مستقل و فراجناحی عمل کرده و همواره چارچوب‌های مربوط به نظام و دستورات ولی فقیه را مدنظر قرار داده است.
با اصولگرا بودن یا اصلاح طلب بودن فردی مشکلی ندارم
دکتر روحانی افزود: قبلاً هم به صراحت گفتم که با اصولگرا بودن یا اصلاح طلب بودن فردی مشکلی ندارم هر دوی اینها باید در دولت آینده اعتدال‌گرا باشند و وی این چنین خواهد بود.
دکتر روحانی در باره تصدی وزارت تعاون و رفاه اجتماعی گفت: لازم بود برای این وزارتخانه فردی انتخاب شود که هم اقتصاد دان و هم جامعه شناس باشد و هم مسائل کارگری را به خوبی بشناسد و فقر را با گوشت و پوست خود لمس کرده باشد و سالها امنیت ملی را پاس داشته و پیوند مسائل اجتماعی و اقتصادی و سیاسی را به خوبی درک کند که دکتر ربیعی دارای این ویژگی برای اداره این وزارتخانه است.
رییس‌جمهور اظهار داشت: وزارت تعاون، وزارتخانه ای است که در آن هم مسائل اقتصادی و هم مسائل اجتماعی و کارگری مطرح است، بنابراین ما هرگز در این زمینه مصالح کشور را به دور نگه نداشتیم بلکه مد نظر داشتیم و توجه به ویژگی های این وزارتخانه و شناختی که من از آقای ربیعی داشتم ایشان برای این مسئولیت انتخاب شد و بی تردید می‌تواند این وزارتخانه را در چارچوب برنامه های دولت اداره کند.
دکتر روحانی با اشاره به انتخاب دکتر آخوندی برای تصدی وزارت راه و شهرسازی تاکید کرد: آقای آخوندی هم دارای دانش مهندسی و هم دانش اقتصادی، توسعه ای و اجتماعی است و می‌تواند حضور ایشان با توجه به مسئله آمایش سرزمینی، آنچه که کل کشور را مد نظر قرار می‌دهیم که مسئولیت اصلی آن بر عهده این وزارتخانه است را مد نظر قرار دهد. همچنین مسئله تمرکز گرایی و پایتخت سالاری که باید از آن فاصله بگیریم مد نظر ایشان بوده است که این مسئله اهمیت دارد.
رییس‌جمهور با بیان اینکه راه و شهرسازی یک مأموریت استراتژیک در تأمین زیرساخت های توسعه و اتصال شبکه های ملی ما به عهده دارد، افزود: آخوندی جهادگری است که سابقه جهاد و رزمندگی در جبهه دارد و جزو رزمندگان و سنگرسازان بی سنگر است و به حقوق شهروندی توجه دارد. ایشان این شهامت را داشت که در همان سال های حساس از حضور مقام معظم رهبری با شهامت بگوید که در انتخابات نه تنها تقلبی نشده است بلکه در انتخابات ایران امکان تقلب وجود ندارد و این را هم به ایشان تبریک می‌گوییم که حرف های خود را بیان کرده است.
دکتر روحانی در خصوص معرفی وزیر پیشنهادی نفت گفت: نسبت به وزارت نفت نیز باید بگویم که این وزارتخانه از یک حساسیت بالایی برخوردار است و امروز شرایط کشور ما این است که منابع مالی ما و یا به تعبیر رساتر زندگی مردم ما با این وزارتخانه اتصال دارد. شرایط سیاسی و بین المللی ما نسبت به این وزارتخانه بسیار حساس است و دشمن توطئه تحریم خود را بر سر این وزارتخانه گسترش داده است.
رییس‌جمهور با اشاره به اینکه جایگاه وزارت نفت، جایگاه یگانه است و نگاه ما نسبت به آن باید یگانه باشد، اظهار داشت: تنها بحث انرژی داخل کشور نیست، بلکه سیاست خارجی ما امروز و بحث اقتصاد ما به این وزارتخانه وابسته است.
دکتر روحانی افزود: ما نیاز به یک مرد با تجربه کهنه کار در این زمینه داشتیم و من در این زمینه بسیار وسواس به خرج دادم و با افراد بسیاری صحبت کردم حتی دو نفر را برای این وزارتخانه قبلاً برگزیدم اما خود آنها اصرار کردند و گفتند در شرایط فعلی بهترین گزینه مهندس زنگنه است و همه دوستان، متخصصان و صاحبنظران اعلام کردند، وی شایسته ترین فرد برای این سمت است.
رییس جمهور درادامه سخنان خود خطاب به نمایندگان مجلس با بیان این مطلب که نیاز ندارد توضیح دهم، دوره مسئولیت آقای زنگنه در نفت با دوره های دیگر را مقایسه کنید و ببینید وی به صنعت نفت چه نشاطی داد، خاطر نشان کرد: شما پارس جنوبی دوره آقای زنگنه را با پارس جنوبی حال حاضر مقایسه کنید البته من می‌دانم شرایط ما در این سال ها بسیار سخت بوده است.
دکتر روحانی ضمن تاکید بر این نکته که به صراحت به ملت ایران عرض می‌کنم بنده به عنوان منتخب شما فرد بهتری را برای این وزارتخانه نمی‌شناسم و سراغ ندارم،افزود: این وزارتخانه، وزارتخانه حساسی است که اگر حتی برای دو هفته با سرپرست اداره شود برای من بسیار سخت و برای منافع ملی کشور بسیار مضر خواهد بود.
رییس جمهور با بیان این مطلب که زنگنه شخصیتی جهادی است که ما در جبهه جنگ با وی آشنا شدیم و من پرونده وی را به دقت در بخش های مختلف دنبال کردم و او را فردی پاکدست دیدم،تصریح کرد:اگر مسئله کرسنت مطرح است،آن روز در مجلس گفتم مولف آن اینجاست و خود من هستم و بعد در تمام مراحل در جریان امور هستم.آقای زنگنه فردی متخصص،پاکدست، مفید و در شرایط فعلی بهترین برای اداره کردن وزارت نفت،این وزارتخانه مهم و استراتژیک است.
دکتر روحانی در ادامه به معرفی آقای سلطانی فر وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان پرداخت و افزود: وی سابقه مدیریت طولانی در مسئولیت های مختلف دارد و در استانداری های مختلف به عنوان رییس شورای ورزش فعال بود ومدتی جانشین مسئول ورزش کشور بوده و فرد شایسته ای برای به عهده گرفتن این وزارتخانه است.
رییس‌جمهور با تاکید بر این نکته که این وزارتخانه از نظر غرور ملی و دیپلماسی و ورزش همگانی برای ما مهم است، افزود: سلطانی فر کسی است که در بخش ساختاری و سیاستگذاری وزارت ورزش و جوانان کاملاً آشناست و من با چند جلسه صحبتی که با وی داشتم متوجه شدم که کاملاً بر کار مسلط است.
دکتر روحانی گفت: من در پیشگاه شما نمایندگان و خداوند بزرگ،خود را موظف می‌دانم آنچه می‌دانستم نسبت به تک تک وزرا و کابینه با صداقت و صراحت و قبول مسئولیت اخروی آن در محضر شما عرضه بدارم،هر چه گفته ام یک شهادت شرعی بوده و به تمام الزامات آن متعهد هستم.خداوندا تو شاهد باش من جز حقیقت و راستی نگفتم و نخواهم گفت و گفته هایم برای ارتقاء آگاهی کسانی بود که در معرض داوری مهم قرار دارند.
رییس‌جمهور افزود: خداوندا تو شاهد باش تمام تلاشم را بکار بستم تا بهترین افراد را برای کابینه با بالاترین درجه کارآمدی به نمایندگان معرفی کنم و در این مسیر دقت و مشورت های لازم را کرده و انجام دادم تا شایستگی و توانایی و تعهد آنها برای مسئولیت هایشان روشن باشد وحتی یک روز و یک ساعت برای وزرا وقت تلف نکردم.
مردم در 24 خرداد حماسه سیاسی آفریدند
رییس جمهور با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری در خصوص معرفی هر چه سریعتر دولت اظهار داشت: پس از مراسم تحلیف در اولین فرصت ممکن دولت را معرفی کردم و امروز خوشحالم که به نقطه ای رسیدیم که با رای شما نمایندگان ، حماسه سیاسی ان شاء الله کامل خواهد شد.
دکتر روحانی با تاکید بر اینکه 24 خرداد مردم حماسه سیاسی آفریدند، 24 مرداد هم شما نمایندگان مردم آن را تکمیل کنید، خاطر نشان کرد: بزرگواران و نمایندگان ، این شمایید و این خدای حاضر و ناظر برای اعمال همه ما، این شمایید و چشم منتظر ملت بزرگوار ایران که نگاه آنها امروز به آرای شماست، این شمایید و این طمع دشمنان که همیشه خواسته اند بین دولت و مجلس فاصله باشد که هرگز آنها خوشحال نباشند و نخواهند بود.
رییس‌جمهور افزود: رای امشب شما به همه اعضای کابینه مهم است ، برخی ها نوشته اند و گفته اند که خوشحال می شوم اگر چند تا از وزرای پیشنهادی رای نیاورند، من خدمت شما به صراحت می گویم خوشحال می شوم اگر همه وزرای من رای بیاورند. بی تردید با رای شما و همه وزرا کار دولت و خدمت به مردم در همه بخش ها و وزارتخانه سریعتر آغاز خواهد شد که این خواست و انتظار مردم ماست و با رای شما هم لبخند بر لبان ملت ما نقش خواهد بست و هم شادی رهبر بزرگوار ما را به همراه خواهد داشت.
دکتر روحانی تصریح کرد: ان شاءالله حماسه سیاسی با رای امروز مجلس تکمیل خواهد شد،شما که همیشه لطف داشتید، پس به همه رای بدهید.خط قرمز من و شما قاعدتا با همه وزرای آینده ما ، امانتداری در بیت المال ، رعایت رهنمودهای مقام معظم رهبری و حراست از عزت کشور در صحنه های بین المللی و صیانت از حقوق مسلم ملت ایران و پاسداری از اخلاق و احکام نورانی اسلامی است.
رییس جمهور در پایان سخنرانی خود در صحن علنی مجلس شورای اسلامی گفت: هرکس رعایت کند خدمتش مشکور خواهد بود و هر کس از این خط قرمز خدایی ناکرده عبور کند جایی در حلقه خدمتگزاران این دولت نخواهد داشت. بار الهی ما تنها به تو دل بسته ایم، تعدادمان در جهان اندک و دشمنان ما بسیار، تدبیر ما در گرو تقدیر توست و امید ما به رحمت بی کران تو و ما خود را وامدار تو می دانیم.

شناسه خبر: 70547

- دیدارهای داخلی

- جلسات

- سخنراني ها

- دولت یادهم و دوازدهم

اخبار برگزیده