رییس جمهور در اولین کنفرانس خبری:

به عهد خود با مردم وفادار و پایبندم

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی با بیان اینکه در زمان انتخابات به مردم وعده دادم که دولت آینده، دولت پاسخگو خواهد بود، اظهار داشت: بر اساس همین وعده به صورت نوبه ای، اما مستمر از پیشرفت ها، عملکردها و حتی از نقائص و کاستی ها با مردم سخن خواهم گفت و به عهد خود با مردم وفادار و پایبندم.

شناسه خبر: 70427 -

سه شنبه 15 مرداد 1392 - 17:50

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی بعد از ظهر امروز (سه شنبه) در ابتدای نشست خبری خود از همه خبرنگاران و اصحاب رسانه که در طول دو ماه گذشته پیروزی‌های مردم، شادمانی‌ها، امیدها و اعتماد بوجود آمده را به خوبی منعکس کردند و بخصوص از رسانه ملی تقدیر و تشکر کرد و گفت: اصحاب رسانه همچنین دو روز تاریخی مراسم تنفیذ و تحلیف را به خوبی پوشش دادند که از همه آنها صمیمانه تشکر می‌کنم و سپاسگزار حضور خبرنگاران در این نشست خبری نیز هستم.
رییس‌جمهور همچنین با تبریک پیشاپیش عید سعید فطر و فرا رسیدن روز 17 مرداد به عنوان روز خبرنگار اظهار داشت: انتخابات خرداد 92 از لحاظ داخلی نشانگر فرآیند تثبیت شده دموکراسی و تعمیق پویایی سیاسی در ایران بود و از لحاظ بین‌المللی، رویکرد اعتدال و عقلانیت پیام روشنی را برای همه جهانیان به همراه داشت و نشان داد عزم ملت ایران تعامل عزتمندانه با جهان و پیگیری منافع و مصالح کشور است.
دکتر روحانی برگزاری اولین نشست خبری در روزهای آغازین ریاست جمهوری را وفای به عهد با مردم دانست و تصریح کرد: اینجانب در دوران تبلیغات انتخاباتی و پس از آن به مردم وعده دادم که دولت آینده دولت پاسخگو خواهد بود و با شفافیت عمل خواهد کرد. براساس وعده‌ام به صورت نوبه‌ای اما مستمر با مردم سخن خواهم گفت و پیشرفت‌ها، عملکردها، موفقیت‌ها و حتی نقائص‌ها و کاستی‌ها را بیان خواهم کرد. حجت الاسلام و المسلین روحانی با بیان اینکه دولت از کمک و حمایت های مردم عزیز تشکر کرده و آنجایی که لازم باشد، از مردم بزرگوار میهن عزیزمان عذرخواهی خواهد کرد، گفت: این دولت بعد از امید به حق، هیچ سرمایه‌ای بالاتر از مردم ندارد؛ امید این دولت به حمایت مردم و همکاری مستمر مردم بزرگوار و فهیم ایران است.
دکتر روحانی با اشاره به اینکه دولت بدون حمایت مردم هیچگاه نمی‌تواند به اهداف بلند خود دست یابد، اضافه کرد: رسانه‌ها و مطبوعات می‌توانند رابطه بسیار خوبی بین دولت و مردم برقرار کرده و نظرات دولت و مردم را به یکدیگر منعکس کنند.
رییس‌جمهور با تأکید بر اینکه بعد از پیروزی ملت در انتخابات 24 خرداد، دو وظیفه اساسی بر دوش اینجانب قرار گرفت، اظهار داشت: اولین وظیفه تهیه خط مشی و برنامه کلی برای دولت تدبیر و امید است. از همین رو کمیته‌ها و کارگروه‌هایی را برای بررسی شرایط کشور و حتی منطقه و جهان تشکیل دادیم که در نهایت به تنظیم برنامه‌های دولت منجر شد و این برنامه در روز مراسم تحلیف تقدیم مجلس شد و در اختیار مردم نیز قرار گرفت.
حجت الاسلام و المسلمین روحانی تعیین تیم‌های اجرایی شناسایی و معرفی افراد ذی صلاح برای عضویت در کابینه دولت تدبیر و امید را دومین وظیفه خود برشمرد و تصریح کرد: در همین راستا افرادی را با کمک صاحبنظران، نمایندگان مجلس، متخصصین، انجمن‌ها و دانشگاه‌ها و تمام نظراتی که از طریق ایمیل، نامه‌ها، پیام‌ها و فکس‌ها به این کمیته می‌رسید، مورد بررسی قرار دادیم و در نهایت چهار کمیته سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و سیاست خارجی تشکیل شد.
رییس‌جمهور با بیان اینکه در این کمیته ها 500 نفر از نخبگان، صاحبنظران با صرف وقت بیش از 6 هزار نفر ساعت نتیجه بررسی‌ها را در اختیار اینجانب قرار دادند، گفت: این بررسی‌ها مجدداً با کمک مشاورین مورد بررسی قرار گرفت و کمیته‌ها نیز جلساتی را برگزار کردند و در نهایت در اولین فرصت ممکن افراد مورد نظر برای کابینه آینده جهت بررسی و رأی اعتماد در اختیار مجلس قرار گرفت.
دکتر روحانی بررسی شایستگی، ویژگی های اخلاقی و انقلابی، تجربه، تخصص و دانش لازم برای مسئولیت و همچنین توان کار گروهی و هماهنگی درونبخشی و میانبخشی در دولت را مبنای بررسی های کمیته های کارشناسی دولت در تعیین لیست وزرای کابینه عنوان کرد.
رییس جمهور با بیان اینکه ترکیب کابینه مجموعه‌ای است که باید برای تحقق برنامه و اهداف دولت به صورت هماهنگ و یکپارچه هماهنگ تلاش کند، افزود: مجلس شورای اسلامی دارای اختیارات قانونی برای بررسی و در نهایت رأی اعتماد خواهد بود؛ بنای ما بر همکاری با مجلس شورای اسلامی و در کل با قوای سه‌گانه است.
رییس‌جمهور با بیان اینکه برای اولین بار در جمهوری اسلامی ایران علاوه بر نشاط و امیدی که در داخل کشور در سایه حضور حماسه‌آفرین مردم بوجود آمد، تعامل سازنده با منطقه و جهان نیز آغاز شد، اظهار داشت: در مراسم تحلیف 55 هیأت بلندپایه از منطقه و جهان شرکت کردند که شامل روسای جمهور و نخست‌وزیران، روسای مجالس تا وزیران امور خارجه و نمایندگان ویژه می‌شدند.
دکتر روحانی افزود: مهم‌تر آنکه وقتی با بسیاری از سرانی که در ایران حضور داشتند، ملاقات کردم، آنان می‌گفتند انتخابات ایران، شور و شعفی در میان ملت ما هم ایجاد کرد و این برای من بسیار حائز اهمیت و جالب توجه بود. مسئولین کشورهای منطقه می‌گفتند در 24 خرداد امید صلح، آشتی و ثبات در منطقه آغاز شد و این نشانگر عظمت ملت ایران، تأثیر این نظام پربرکت و جایگاه ایران اسلامی در منطقه و جهان است.
رییس‌جمهور با بیان اینکه تأکید اساسی ما در دولت برقانونگرایی و اخلاق‌مداری خواهد بود، تصریح کرد: اخلاق و قانون پایه‌های اساسی خط اعتدال خواهد بود، خوشببختانه از همین روزهای اولیه کار دولت، فضای مناسب کسب و کار در سایه ارتقاء سرمایه اجتماعی در کشور بوجود آمده و این اولین چراغ امید و اولین حرکت به سمت ثبات و آرامش در کشور است.
حجت الاسلام و المسلمین روحانی افزود: این انتخابات نشان داد که سرمایه عظیم اجتماعی، عاطفی و ارتباطی در کشور وجود دارد و ملت ما این سرمایه اجتماعی را در این انتخابات به نمایش گذاشت.
رییس‌جمهور با تقدیر و تشکر از مقام معظم رهبری گفت: از ایشان بخاطر تأثیر بیاناتشان در ایجاد این حماسه و همچنین برای دعوت معظم‌له در روز تنفیذ از همگان برای کمک به دولت و همچنین نکته مهمی که بیان فرمودند که برخورد ما با جامعه جهانی برخوردی حکمت‌آمیز و از موضع منطق خواهد بود، تقدیر و تشکر می‌کنم.
رییس جمهور گفت: همواره هدایت‌ها و رهنمودهای ایشان سرمایه‌ای بزرگ برای مردم و دولت خواهد بود و از اینکه در مقام ریاست جمهوری اسلامی ایران در اولین کنفرانس مطبوعاتی با حضور اصحاب رسانه شرکت می‌کنم، بسیار خرسندم و امیدوارم بتوانم خطوط کلی سیاست داخلی و خارجی را برای مردم و مخاطبان ترسیم کنم.
بررسی موضوع یارانه اولین دستور کار دولت
دکتر روحانی در ادامه کنفراس خبری خود در پاسخ به سوال اولین خبرنگار مبنی بر اینکه اولویت دولت یازدهم در عرصه اقتصادی چیست؟ با بیان اینکه مسلما موضوعات اقتصادی جزو اولویت‌های دولت خواهد بود، تصریح کرد: به دلیل مشکلات و خواست مردم تیم اقتصادی دولت بصورت هماهنگ تعیین شده است، این تیم اقتصادی قبل از آن که معرفی شوند در کارگروه‌ها فعالیت می‌کردند و در آخرین دور بررسی‌های اقتصادی با حضور اینجانب مسائل مهم اقتصادی مورد بررسی قرار گرفته و برنامه‌ای برای چهار سال به طور کلی در کارگروه‌ها تدوین شده است.
رییس جمهور با بیان اینکه دولت در اولین دستور جلسه خود موضوع یارانه‌ها را بررسی می‌کند، اظهار داشت: اولین جلسه هیأت دولت فردا برگزار خواهد شد که موضوع یارانه‌ها در دستور کار این جلسه قرار دارد. یارانه‌ به همان مقداری که تاکنون به مردم پرداخت می‌شد، پرداخت خواهد شد، البته با توجه به شرایط اقتصادی، اقدامات مقتضی دیگر انجام می‌شود.
دکتر روحانی در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری که از وی پرسید شما چه برنامه‌ای برای بهبود هر چه بیشتر روابط با کشورهای عرب دارید؟ گفت: دولت آینده نسبت به روابط با همسایگان و همچنین کشورهای منطقه اولویت قائل است؛ توسعه روابط با همسایگان جزو دستور کار دولت فعلی خواهد بود.
رییس‌جمهور ادامه داد: تلاش برای ایجاد آرامش و ثبات در منطقه و کاهش تنش‌هایی که منطقه ما با آن مواجه است، با کمک کشورهای دوست در منطقه جزو برنامه‌ها و اولویت‌های این دولت خواهد بود.
حجت الاسلام و المسلمین تصریح کرد: در ملاقات‌هایی که در این روزها با سران کشورهای منطقه داشتیم، یکی از مواردی که مورد تأکید کشورهای منطقه هم بود، حضور فعال‌تر ایران برای ثبات منطقه و در نهایت توسعه در منطقه بود که دولت این راه و این مسیر را آغاز کرده و ادامه خواهد داد.
اصول قانون اساسی می‌تواند به خوبی حقوق شهروندی مردم را تامین کند
دکتر روحانی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه شما به عنوان رییس‌جمهور برای احیای اصول معطل مانده قانون اساسی خصوصا در بخشهایی که به حقوق مردم برمی‌گردد چه خواهید کرد؟ اظهار داشت: همان گونه که قبلا وعده داده شده، تدوین حقوق شهروندی جزو وعده‌های این دولت است. این امر با شروع کار دولت در بخش مربوطه شروع خواهد شد و مبنای اصلی ما در تدوین حقوق شهروندی فصل سوم قانون اساسی، حقوق ملت است. قانون اساسی بسیار مترقی و پویا است، اصول قانون اساسی می‌تواند به خوبی حقوق شهروندی مردم را تامین کند به شرط اینکه در کنار این قانون اساسی، قوانین موضوعه مورد نیاز تدوین شود و بنابراین دولت این کار را خواهد کرد که اگر اصولی از قانون اساسی در این بخش معطل مانده اجرایی و عملیاتی شود.
رییس‌جمهور در پاسخ به سوالی در خصوص احیای نشاط در دانشگاه‌ها در ارتباط با تفکیک جنسیتی، فضای بسته دانشگاه‌ها و حذف برخی رشته‌ها برای دختران، گفت: فضای دانشگاه باید فضای بازتر، با احساس امنیت بیشتر، با آزادی بیشتر برای اظهارنظر و با نشاط بیشتر و توام با فضای علمی و فرهنگی پررنگ و در کنار آن فضای سیاسی مورد نیاز جامعه و کشور باشد.
دکتر روحانی با بیان اینکه در همین زمینه با وزیر پیشنهادی دولت برای تصدی وزارت علوم و تحقیقات صحبت شده است، اضافه کرد: امیدواریم دولت قادر باشد با کمک همگان و همه فعالان دانشجویی در دانشگاه فضای بهتری را برای تضارب آرا و گفتگو و علم و دانش و همچنین بحث و بررسی و انتقادهای سازنده به وجود آورد.
آمریکایی ها در رفتارها متناقض و در پیام ها و در گفتار ناهمسو هستند
دکتر روحانی در پاسخ به سوالی درباره اینکه نظر شما درباره اعلام آمادگی مقامات آمریکایی برای مذاکره مستقیم با ایران چیست و انجام این مذاکرات چقدر برای شما اهمیت دارد و اینکه تأثیر تصویب تحریم ها در بازدارندگی از هسته ای شدن ایران چقدر بوده است؟ گفت: رأی مردم ایران در حماسه 24 خرداد یک اقدام بسیار جدی و معنا دار بود که هنوز پاسخ عملی و متناسب با این حماسه از سوی مقامات آمریکا داده نشده است؛ بیانیه اخیر کاخ سفید نشانگر آن است که برخی از مسئولین آمریکایی هنوز درک صحیح و کاملی از واقعیت های کشور و از این انتخابات و پیام ملت بزرگ ایران ندارند.
مبنای دولت تدبیر و امید رسیدن به اجماع ملی برای حراست از حقوق مردم است
رییس جمهور افزود: متاسفانه آمریکایی ها در رفتارها متناقض و در پیام ها و در گفتار ناهمسو هستند و از گروه فشار که گروهی جنگ‌طلب، مخالف گفتگوهای سازنده و در پی منافع یک کشور خارجی بوده دستور می‌گیرند و‌ می‌بینیم که در این اقدامات حتی منافع آمریکا هم مدنظر قرار نمی‌گیرد. دولت تدبیر و امید مبنایش اجماع ملی داخلی با عزم راسخ ملت ایران، برای حراست از حقوق ملت از مسیر تعامل سازنده، فعال و متناسب با اقدامات عملی طرف‌های گفتگو است.
دکتر روحانی اظهار داشت: برای ما آنچه مهم است پاسخ عملی دولت آمریکاست و نه بیانیه‌ها. همه اقدامات دولت آمریکا را به دقت رصد خواهیم کرد و به اقدامات عملی سازنده و معنادار، اگر وجود داشته باشد، قطعا پاسخ مشابه و متناسب داده خواهد شد.
برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای یک موضوع ملی و فراجناحی است
رییس جمهور در پاسخ به سوالی در خصوص حل مسأله هسته‌ای ایران و وجه تمایز دولت تدبیر و امید با دولت‌های پیشین در این زمینه‌ تصریح کرد: اول باید بدانیم که برنامه صلح آمیز هسته‌ای ایران یک موضوع ملی و فراجناحی است، اصولی که در این زمینه وجود دارد، حفظ خواهد شد، به این معنا که حقوق هسته‌ای ایران براساس مقررات بین‌المللی مورد تاکید این دولت خواهد بود و ما از حق مردم کوتاه نخواهیم آمد.
دکتر روحانی اضافه کرد: اما در عین حال اهل تعامل و گفتگو هستیم و آمادگی داریم با جدیت و بدون اتلاف وقت با طرف‌هایمان وارد مذاکرات جدی و محتوایی شویم. اگر طرف مقابل ما هم همین آمادگی را داشته باشد من مطمئن هستم که نگرانی‌های دو طرف از طریق گفتگو در زمانی نه چندان بلند رفع خواهد شد.
رییس‌جمهور با تأکید بر اینکه درخواست‌های فراقانونی یا غیرمعقول و تاریخ مصرف گذشته راه به جایی نخواهد برد، تصریح کرد: باید با واقع بینی با مسئله برخورد کنیم. سرلوحه کار باید گفتگو باشد و نه تهدید و این کلید مسئله است، اگر طرف مقابل ما در مقام عمل بداند که راه حل صرفا و صرفا گفتگو است و تهدید جز اینکه مشکل را زیادتر کند هیچ راه حلی نخواهد بود و اگر کسی فکر می‌کند از طریق تهدید می‌تواند خواسته‌هایش را بر ملت ایران تحمیل کند، دچار خطا و اشتباهی بس عمیق شده است.
راه حل مسئله هسته‌ای نیاز به اراده سیاسی دارد
دکتر روحانی با بیان اینکه راه حل مسأله هسته‌ای نیاز به اراده سیاسی دارد، اظهار داشت: اینجانب به عنوان رئیس‌جمهور ایران اعلام می‌کنم که نظام جمهوری اسلامی ایران اراده سیاسی جدی برای حل این مسئله با حفظ حقوق مردم ایران را دارد و همزمان رفع نگرانی‌های طرف مقابل را هم مد نظر قرار خواهد داد؛ امید ما این است که طرف مقابل هم دارای این اراده سیاسی باشد که اگر این چنین باشد نتیجه مطلوب حاصل خواهد شد نه در بلند مدت بلکه در کوتاه مدت.
رییس جمهور در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه تا چه حد به مذاکرات با غرب خوش بین هستید، گفت: همانطور که اشاره کردم بیانیه‌های کاخ سفید با رفتارهایی که ما مشاهده می کنیم همسویی ندارد،‌من در کل به آینده مذاکره بدبین نیستم و فکر نمی‌کنم که غرب پیام ایران را نشنیده باشد.
دوگانه بودن سیاست و مسیر مقامات آمریکایی، زیر سوال بردن صداقت آنهاست
دکتر روحانی تصریح کرد: ادامه تحریم، آنها را به جایی نمیرساند، تعامل و گفتگوی سازنده و رفع نگرانی‌های مشترک به نفع دو طرف خواهد بود، ما در پی بازی برد- برد هستیم و این کار امکان پذیر هست.البته اینکه کشوری مثل آمریکا مسیر دوگانه ای را انتخاب کرده این مسیر دوگانه آنها را به نتیجه‌ای نخواهد رساند، این مسیر دوگانه صداقت مقامات آمریکایی را زیر سوال قرار می‌دهد.
رییس جمهور اضافه کرد: اگر آمریکا با حسن نیت براساس احترام متقابل از موضع برابر و بدون دستور کار پنهانی برخورد کند راه برای تعامل باز خواهد بود.
مبارزه با فساد مقدمه‌ای برای رونق

رییس جمهور در ادامه یکی از برنامه‌های محوری دولت تدبیر و امید را مبارزه با فساد دانست و گفت: مبارزه با فساد مقدمه‌ای برای رونق خواهد بود و این رونق است که در کنار سیاستِ درست باز توزیع، به عدالت منجر می‌شود؛ اما مبارزه با فساد با شعار درست نمی‌شود مبارزه با فساد اینست که فضا در زمینه اقتصادی کاملاً رقابتی و انحصارها باید شکسته شود.
دکتر روحانی انجام فعالیت اقتصادی را منوط به ورود به فضای رقابتی دانست و اضافه کرد:‌ حذف رقیب در دنیای سیاست یعنی ایجاد فساد؛ ما برای رفع فساد به شفافیت و ارائه اطلاعات صحیح به مردم نیاز داریم و اینکه گروهی از رانت اطلاعاتی استفاده کنند به معنای فساد خواهد بود.
رییس‌جمهور با تأکید بر اینکه در زمینه مبارزه با فساد باید با عوامل و ریشه‌های اصلی آن برخورد شود و دولت قدم به قدم این کار را خواهد کرد، ادامه داد: باید ارتباطات اقتصادی خود را با جهان در چارچوب مقررات و به صورت شفاف پیش ببریم. شرایط فعلی به وجود آمده بی‌تردید موجب فساد خواهد بود.
با صداقت با مردم سخن خواهم گفت
دکتر روحانی با بیان اینکه به خوبی می‌داند که چه مشکلاتی پیش روی دولت خواهد بود، خاطر نشان کرد: با صداقت با مردم سخن خواهم گفت؛ البته از همان روزهایی که برخی در نظرسنجی‌ها احساس کردند که اینجانب پیروز انتخابات هستم کار را شروع کردم اما امروز زمان گله و بحث نیست هنوز فرصت باقی است و همه باید در مسیر اعتدال دست به دست هم دهیم.
رییس‌جمهور ضمن ابراز امیدواری از اینکه هیچگاه لازم نباشد تا گله‌ها را برای مردم بازگو کند، افزود: اگر بتوانیم یک فضای رقابتی سالم و یک فضای مناسب کسب و کار در جامعه ایجاد کنیم و رانت را از بین ببریم، آغازی برای دفع و رفع فساد و رونق اقتصادی و مبارزه با فقر که در کنارش عدالت هم اجرا خواهد شد.
دکتر روحانی در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص چگونگی همکاری روسیه و ایران در زمینه هسته‌ای، تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران بعد از تکمیل نیروگاه بوشهر و حتی قبل از آن به فکر ایجاد نیروگاه‌های هسته‌ای دیگر نیز بود و در همین راستا مجلس هفتم مصوبه‌ای داشت که ایران به ساخت نیروگاه هسته‌ای نیاز دارد.
دولت مصمم است شکاف طبقاتی را پر و مشکل را حل کند
رییس‌جمهور با بیان اینکه امیدوارم ساخت نیروگاه های هسته‌ای طبق برنامه‌ریزی انجام شده پیش برود، گفت: امیدواریم بتوانیم این نیروگاه‌ها را با تکیه بر توان بومی به طور کامل در داخل کشور بسازیم و بعد با سوخت تولید خودمان نیروگاه‌ها فعالیت کنند؛ راه دوم در کنار این، خرید نیروگاه هسته‌ای است فعلا کشوری که اعلام آمادگی کرده کشور همسایه ما روسیه است. مذاکرات اولیه صورت گرفته و دولت این راه را ادامه خواهد داد هم برای نیروگاه هسته‌ای و هم خرید نیروگاه هسته‌ای دوم در بوشهر که مطرح است و در موقع خودش اعلام خواهد شد.
دکتر روحانی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه با توجه به شرایط موجود که در آن شاهد سقوط ارزش پول ملی و قدرت خرید هستیم و همین امر باعث ایجاد فاصله طبقاتی شده است، برنامه چهار ساله جنابعالی برای پر کردن این شکاف چیست؟ تصریح کرد: اصل موضوع کاملا قابل قبول است، وقتی بین افزایش دستمزد و تورم فاصله ایجاد می‌‌شود این به معنای اعمال فشار به زندگی روزمره مردم است که این فشار را بیشتر لمس و احساس می‌کنند. دولت مصمم است، شکاف طبقاتی را پر و مشکل را حل کند؛ اما اینکه در اجرای این برنامه زمان‌بندی چگونه است وابسته به بررسی‌هایی است، که انجام خواهد گرفت.
رییس‌جمهور با بیان اینکه در طول صد روز اول کار دولت، همکاران بنده وضعیت واقعی کشور را به تدریج برای مردم بیان خواهند کرد، تا مردم بدانند وضع اقتصادی کشور چگونه است، افزود: در ظرف همان صد روز، برنامه‌هایی تدوین و اجرا خواهد شد. در همین زمان یکی از کارها این است که گزارش وضعیت کشور به ویژه در زمینه اقتصادی تهیه و به اطلاع مردم خواهد رسید اما اقداماتی در زمینه اقتصادی، فرهنگی و سیاست داخلی و خارجی انجام خواهد شد.
دکتر روحانی با تأکید بر اینکه کارگروه‌های دولت برنامه‌های کوتاه مدت و بلند مدتی را در این زمینه تدوین خواهند کرد، اظهار داشت: اینکه حل شدن شکاف طبقاتی چه وقتی اتفاق می‌افتد وابسته به شرایط بوده و اصل حل این مشکل به عنوان هدف مد نظر است.
هدف تحریم ایجاد فشار بر زندگی اقشار مختلف مردم است
رییس‌جمهور در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا دولت شما اقدامات عملی به جز مذاکره در خصوص مسائل هسته ای و رفع تحریم ها صورت خواهد داد، گفت: هدف تحریم، برخلاف ادعای آنهایی که تصویب‌کننده تحریم بودند، عملاً ایجاد فشار بر اقشار مختلف مردم است. اینکه گفته می‌شود با این تحریم‌ها از فعالیت هسته‌ای و موشکی ایران جلوگیری می‌شود کاملا بی اساس است.
دکتر روحانی با اشاره به اینکه هدف تحریم‌ها، فشار برزندگی مردم است، تصریح کرد: مردم ثابت کردند در برابر فشار ایستادگی می‌کنند و ما به عنوان خدمتگزاران مردم وظیفه داریم که با اتخاذ سیاست‌های داخلی و خارجی با تحریم مقابله کنیم، انتظار مردم این است که معضلات اقتصادی را حل کنیم و رفع مشکلات اقتصادی مردم سرلوحه کار ما باشد.
رییس‌جمهور با بیان اینکه مذاکره را به طور جدی آغاز خواهیم کرد و نشان خواهیم داد و برای شرایط حال برنامه داریم، خاطر نشان کرد: برای رفع تحریم‌ها درنگ نخواهیم کرد و همه توان خود را در این مسیر بکار خواهیم گرفت، که یکی از آن راه‌های اساسی، مذاکره و برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام خواهیم داد.
فعالیت هسته ای ایران کاملا قانونی و صلح آمیز است
رییس جمهور در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا نسبت به آینده مذاکرات با 1+5 خوش‌بین هستید و اگر احیاناً کشورهای غربی بر روند فعلی پافشاری کنند آیا برنامه شما دنبال کردن راهبرد اقتصادی مقاومتی در کشور است؟ گفت: البته بنده اعلام نکردم به مذاکرات خوش‌بین هستم، بلکه گفتم بدبین نیستم. ما به دلیل اینکه با منطق و استدلال وارد مذاکره می‌شویم در صحنه افکار عمومی نیز منطق خود را تبیین می‌کنیم.
دکتر روحانی ادامه داد: ما در مقام عمل قدم‌های بلند برداشته و با منطقی حکیمانه با همه دنیا سخن خواهیم گفت، به گونه ای که دنیا به طور کامل متوجه شود که جمهوری اسلامی ایران به دنبال حقوق مسلم خود بوده و قصد تهدید و یا مداخله در مورد دیگر کشورها را ندارد.
رییس‌جمهور اضافه کرد: غرب بخوبی باور دارد که فعالیت ما کاملا قانونی و صلح آمیز است ما راهکار و مسیر دیگری را نیز مدنظر داریم که اگر لازم باشد آن را اجرا می‌کنیم اما هدف ما در حال حاضر این است که با گفت‌وگو و تعامل و بدبین نبودن، مسیر را دنبال کنیم.
سفر اینجانب به نیویورک در دست بررسی است
دکتر روحانی در پاسخ به این سوال که آیا می‌خواهید در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل حضور یافته و با باراک اوباما رییس جمهور آمریکا دیدار داشته باشید، گفت: سفر اینجانب به نیویورک در دست بررسی است و هنوز تصمیمی برای سفر نگرفته‌ام، اما کارگروه سیاست خارجی بررسی خودش را شروع کرده و آن را ادامه می دهد، ممکن است این سفر انجام شود و یا نشود که بعدا به اطلاع مردم خواهد رسید. اما آن چیزی که مهم است مسئله منافع ملی، احقاق حقوق و رسیدن به اهداف مردم بوده و مابقی مسائل فرعی است.
رییس‌جمهور با تأکید بر اینکه باید سیاست حسن‌نیت و احترام متقابل در بین مسئولان آمریکایی مشاهده شود، گفت: باید احساس کنیم که نگرانی‌های مشترکی بین دو کشور وجود دارد و دستور کارهای چندگانه‌ای در داخل آمریکا وجود نداشته باشد. ما باید اصل را درست کنیم، زیرا سایر مسائل، مسائل فرعی است.
بی تردید شرایط کشور ما با اشرافی‌گری سازگار نیست
دکتر روحانی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه شما جهت حفظ روحیه ساده زیستی و ضد اشرافی‌گری در بین مدیران دولت چه مکانیزمی در نظر گرفته‌اید، تصریح کرد: اخلاق و معیارهای اخلاقی و انقلابی اولین معیار ما بوده و این معیارها با همه همکاران در میان گذاشته شده است، بی تردید شرایط کشور ما با اشرافی‌گری سازگار نیست حتی اگر شرایط ما بسیار عالی بود باز هم در کشوری که هنوز فقر وجود دارد، هنوز مشکلات اقتصادی برای مردم وجود دارد، اشرافی‌گری نمی‌تواند مفهومی داشته باشد.
تلاش دولت تدبیر و امید کاستن هزینه‌های غیرضروری است
رییس‌جمهور با تأکید بر اینکه تلاش دولت تدبیر و امید کاستن هزینه‌های غیرضروری است، افزود: مسئول بودجه هفته آینده تعیین و به مردم گزارش خواهد داد که هزینه و درآمد چگونه است و حتما دستگاه‌های اجرایی باید پیش قدم باشند که هزینه های غیرضرور کاسته شود.
دکتر روحانی با بیان اینکه دولت در چارچوب انضباط دقیق مالی، مسیر اجرایی و همچنین فعالیت‌های عمرانی را پیش خواهد برد، افزود: مبارزه با هر گونه تجمل گرایی، اشرافی‌گری و عدم انضباط مالی جزو مواردی است که دولت بر آنها تاکید دارد.
معیار سنجش تورم جیب مردم است، نه بانک مرکزی و مرکز آمار
دکتر روحانی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه 8 سال پیش رییس جمهور سابق وعده دادن پول نفت را کنار سفره های مردم می داد، وضعیت اقتصادی را در شرایطی که تحویل گرفته‌اید، توضیح دهید، اظهار داشت: همانطور که گفته شد در طول 100 روز اول در بخش های مختلف آمار و ارقام را صادقانه ارائه خواهم نمود کمابیش نخبگان و مردم خبر دارند و معیار سنجش تورم جیب مردم است نه بانک مرکزی و مرکز آمار در مرحله بعدی است.
دولت بدون حمایت مردم و اذن الهی هیچ کاری نمی‌تواند کند
رییس‌جمهور با بیان این‌که ما تلاش خواهیم کرد در طول 100 روز ابتدایی آغاز دولت آمار دقیقی از وضعیت اقتصادی کشور ارائه دهیم، گفت: یکی از مسائل حائز اهمیت در کشور بهبود معیشت و زندگی مردم است و مطمئناً دولت در این راستا تلاش خواهد کرد، برای این‌که امید و ثبات در کشور ایجاد و شرایط برای رونق اقتصادی فراهم شود.
دکتر روحانی افزود: دولت در برنامه‌های کوتاه مدت، میان مدت و درازمدت خود برای بهبود وضعیت زندگی مردم تلاش و از مردم کمک خواهد گرفت؛ چرا که دولت هیچ اقدامی را بدون حمایت و کمک مردم نمی‌تواند انجام دهد و ما مطمئنیم که با حمایت مردم و به اذن الهی بسیاری از کارها شدنی است.
رییس‌جمهور در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص مذاکره 1+5 و ارتباط مستقیم با آمریکا و همچنین حضور دیپلمات‌های آمریکایی در ایران و بازکردن کنسولگری این کشور، گفت: ما با 1+5 مذاکرات صریح تر و جدی تری خواهیم داشت.
رییس‌جمهور با اشاره سوال خبرنگار واشنگتن تایمز در خصوص مذاکره مستقیم با آمریکا، گفت: هر کس حاضر باشد با حسن نیت با جمهوری اسلامی ایران وارد مذاکره شده و منافع ملی‌ ملت ایران در آن مذاکره تامین ‌شود، مشکلی در همکاری نخواهد داشت و طرف مذاکره ما هرکشوری از جمله آمریکا می‌تواند باشد و این وابسته به حسن نیتی است که در مقامات آمریکایی ببینیم. اگر مشاهده کنیم آمریکایی‌ها برای مذاکره جدی هستند و دنبال زبان فشار و تهدید نیستند، آماده خواهیم بود.
دکتر روحانی با بیان اینکه سیاستی را که آمریکایی‌ها از آن به سیاست چماق و هویج تعبیر می‌کنند، نمی‌پسندیم، گفت: اگر واقعا اساس منطق و راه‌حل، دستیابی به منافع متقابل باشد راه برای مذاکره با هر کشوری ولو آمریکا باز خواهد بود.
شایستگی‌های افراد، شرایط و نیاز کشور؛ معیارهای انتخاب کابینه
رییس‌جمهور در پاسخ به سوالی در خصوص معیارهای انتخاب کابینه شایستگی‌های افراد، شرایط و نیاز کشور به افراد با تجربه و باسابقه را از جمله این معیارها ذکر کرد و افزود: ما احساس کردیم زمان نداریم برای اینکه بار دیگر بخواهیم خطا کنیم، زمان دیگر وجود ندارد باید افرادی نشان دهند که در گذشته چکار کرده‌اند که آن‌ها را برگزنیم و انتخاب کنیم.
دکتر روحانی افزود: هیچ‌کسی بر اینجانب به عنوان رئیس‌جمهوری فشاری نیاورده تا کسی را انتخاب کنم، بنده هم کسی نیستم که در شرایط فشار تصمیم بگیرم و این کار را نخواهم کرد. تمام افرادی که من انتخاب کردم تصمیم خودم بود، از مشورت همه استفاده کردم اما آن چه که در بیرون شایع است من به صراحت اعلام می‌کنم که درست نیست.
رییس‌جمهور با بیان اینکه دولت شرکت سهامی نیست که بگوید این گروه یا آن جناح سهمش چه مقدار است، افزود: در نظر دولت تدبیر و امید، تقوا ، تجربه ، کاردانی ، شناخت واقعیت‌های کشور و اخلاق و باور به آنچه که مردم در انتخابات گفتند به عنوان یک اصل مهم است.
دکتر روحانی با بیان اینکه اعضای کابینه دولت تدبیر و امید، باید انتخابات مردم را باور داشته باشند، افزود: معتقدم آنها پیام انتخابات را شنیده‌اند و باور کرده‌اند، اتهاماتی که بعضی‌ها درباره گذشته برخی از افراد می‌زنند، درست نبوده و غیر اخلاقی است.
از همه وزرای پیشنهادی به مجلس با قاطعیت دفاع خواهم کرد
رییس‌جمهور با تأکید بر اینکه از همه وزرای پیشنهادی به مجلس با قاطعیت دفاع خواهم کرد، افزود: اینجانب آن‌ها را می‌شناسم البته خود به خود ممکن است این مسائل در مجلس مطرح شود ، من در آنجا پاسخ خواهم داد که آن‌ها را می‌شناسم و با آن‌ها، در جنگ، شورای عالی امنیت ملی، در مسائل سیاسی و اقتصادی و مرکز تحقیقات و پژوهش‌ها، مجمع تشخیص مصلحت نظام در ارتباط بود. البته چند نفری هستند که آشنایی زیادی با آنها ندارم، یعنی مستقیم با آنها همکاری نداشتم، این افراد از سوی افراد مطمئن معرفی شده‌اند و در لیست کارگروه‌ها بوده‌اند و فعالیت آنها از سوی کارشناسان مورد بررسی قرار گرفته است.
دکتر روحانی افزود: در انتخاب کابینه هیچ کس به اینجانب فشار نیاورده خصوصا همسویان من در انتخابات، اما در همان لحظات اولیه دیدید که عکس العمل من در مقابل فشار آن‌ها چگونه است.
رییس‌جمهور با بیان اینکه مبنای انتخاب کابینه سهم‌خواهی گروه‌ها نبوده و همه افراد براساس 28 معیار تنظیم شده انتخاب شده‌اند، افزود: با خیلی از این افراد از گذشته دور کار کرده‌ایم و تعدادی از آن‌ها را از نزدیک می‌شناختم این گونه نیست که آن چه که بیان شده فشار بوده بلکه این افراد برمبنای اعتدال گرایی و شایستگی انتخاب شده اند من به قول خود عمل کرده‌ام ولی اگر خدایی نکرده روزی بخواهم قولی دهم که به آن عمل نکنم، به مردم خواهم گفت.
آمریکا پیام مردم ایران را بشنود
رییس جمهور در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا شما مایل به مذاکره با آمریکا هستید و انتظارتان از گام های عملی در این خصوص چیست؟ تصریح کرد: بنده اظهار تمایل نکردم ،بلکه گفتم برای منافع ملی حاضرم با هر کشوری برای احقاق حقوق ملتم حرف بزنم، من اشتیاق و تمایل خاصی نشان ندادم.
دکتر روحانی با بیان اینکه انتظار ما این است که آمریکا پیام مردم ایران را بشنود، افزود: ملت ایران در انتخابات 24 خرداد حماسه بزرگی آفریدند. در این حماسه با دنیا حرف زدند و دنیا هم این صدا را شنید به گونه‌ای که 55 کشور به ایران آمدند و پیام‌های تبریک فراوانی ارسال شد. آمریکا این پیام را بشنود. کار گروه فشار در آمریکا برای تشریح تحریم‌ها به معنای سردرگمی کاخ سفید است. توصیه می‌کنم کاخ سفید از این سردرگمی خارج شود و بر مبنای واقعیت تصمیم بگیرد. اراده ایران برای حل و فصل مسائل جدی است و اگر آمریکا هم جدی باشد، کارها پیش می‌رود.
کاخ سفید از سردرگمی خارج شود
رئیس جمهور در پاسخ به خبرنگاری که از وی پرسید آیا پیشنهادی برای مذاکرات هسته ای در دور آینده دارید؟ گفت:‌اصل غنی سازی جزو حقوق همه کشورها است در چارچوب ان پی تی همه کشورها حق دارند فعالیت صلح آمیز انجام دهند، و بالاتر از آن کشورهای دیگر موظفند به آنها در زمینه فعالیت‌ هسته‌ای به آن کمک کنند، پس ما طلب داریم چون باید کشورهای دیگر در زمینه‌ فعالیت‌های غنی‌سازی صلح‌آمیز به ما کمک کنند.
وی با بیان این‌که تضمین صلح‌آمیز بودن فعالیت‌ها نظارت آژانس است، خاطرنشان کرد: ما عضو کشورهایی هستیم که پادمان و ان‌.پی‌.تی را قبول کردیم و هیچ کس در ایران در هیچ زمانی تا به حال نگفته است که ما غنی‌سازی را کنار می‌گذاریم و معلوم است که این حق مسلم مردم است.
نظارت آژانس تضمین صلح‌آمیز بودن فعالیت‌های هسته ای ایران
دکتر روحانی ادامه داد: با گروه 1+5 حتما مذاکره خواهیم کرد و طرح خواهیم داشت اما حالا کمی زود است و قطعا مذاکرات در دستور کار و برنامه‌ها مشخص می شوند. ما به دنبال رفع نگرانی های مشترک هستیم، اول باید دولت و تیم هسته‌ای آن مشخص شود تا زمان مذاکرات نیز مشخص شود، پس آنچه ما در مذاکرات دنبال می‌کنیم، رفع نگرانی‌های مشترک است و ما قادریم این کار را انجام بدهیم.
رییس جمهور در پاسخ به سوالی در مورد تحولات سوریه و حمایت ایران از این کشور اظهار داشت: در مسئله سوریه ما جنگ داخلی در این کشور را محکوم می‌کنیم. حضور تروریست‌های خارجی در داخل سوریه را محکوم می‌کنیم، دخالت‌های خارجی را نیز محکوم می‌کنیم.
راه حل سوریه راه حل مذاکرات همه گروه‌های سوری با دولت است
وی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران راه حل سوریه ، راه حل نظامی نمی‌داند ،گفت: راه حل سوریه راه حل سیاسی و با حضور همه گروه‌های سوری اعم از مقام‌های دولتی و یا معارضین است. البته گروه‌های تروریستی که از خارج کشور در آن جمع شده‌اند و ربطی به کشور سوریه ندارند باید از این کشور اخراج شوند .
دکتر روحانی افزود: به هر حال راه حل سوریه راه حل مذاکرات همه گروه‌های سوری با دولت است برای یافتن راه حل مورد نظر مردم و در نهایت انتخابات و دموکراسی با آن چه که خواست مردم است البته کشورهای منطقه مثل ایران، ترکیه و دیگران می‌توانند مساعدت و مشارکت کرده تا کمک کنند این پروسه سریع تر به سرانجام برسد.
رییس جمهور در پاسخ به سوالی مبنی براینکه لایحه جرم سیاسی در مجلس شورای اسلامی در حال بررسی است از این رو جنابعالی در راستای تصویب این طرح و همچنین رایزنی و آزادی زندانیان سیاسی آیا اقدامی را انجام خواهید داد ، گفت: من گفتم بحث حقوق ملت‌ مد نظر است و در فصل قانون سوم اساسی یکی از موضوعات مهمی که به آن پرداخته شده است حقوق شهروندی و مسائل مربوط به جرم سیاسی است؛ به طور حتم دولت حمایت خواهد کرد تا این لایحه در مجلس به تصویب برسد.
رئیس‌جمهور خاطر نشان کرد: مسئله سیاسیون نیازمند اجماع ملی و مذاکره با دو قوه دیگر است لذا به طور حتم زمانی که دولت شکل بگیرد ما مذاکراتی را در این راستا خواهیم داشت.
دکتر روحانی تاکید کرد: برای دولت لذت‌بخش خواهد بود که فضای کشور براساس محبت و در چارچوب قانون اساسی قرار گیرد.
وی همچنین در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی براینکه در دولت‌ها باید به نابینان و معلولان احترام گذاشته شود و این مسئله را شاهد هستم که معلولان با مشکلات عدیده‌ای مواجه هستند، چرا به این مسئله رسیدگی نمی‌کنید، خطاب به خبرنگار مطرح کننده سوال گفت: بیان جنابعالی و نکاتی که فرمودید مورد احترام است اما شیوه‌ای که به کار برده‌اید مطمئنا با اعتدال همخوانی ندارد. یعنی اولین اصل در اعتدال قانون و نظم است. ما باید قانون را مراعات کنیم . نظم را مراعات کنیم همان طور که جنابعالی به خود حق می‌دهید بلند شوید و سوالتان را مطرح کنید حتما باید شما راضی باشید بغل دستی شما و دیگران و همه آن‌هایی که نوبت به آنها نرسیده بلند شده بایستند و صحبت کنند. این مسئله خیلی پسندیده نیست اما نکته‌ای که جنابعالی فرمودید این که افرادی در این کشور معلول هستند و نابینا هستند باید مورد توجه جدی و دولت قرار گیرند، هم چنین مورد توجه مردم قرار گیرند و تکریم شوند کاملا درست است و حتما دولت آن را مورد توجه قرار خواهد داد.
رئیس‌جمهور در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا جمهوری اسلامی ایران یا شما مایل هستید که با آمریکا و انگلیس که بازیگران اصلی در سوریه هستند برسر یک میز بنشینید و مذاکره کنید، اظهار داشت: مردم سوریه خود اساس حل مسئله کشورشان هستند و آنها برای کشورشان باید تصمیم بگیرند. حال چه کسانی که حامی دولت‌اند و چه آنهایی که معارض با آن هستند همچنین ارسال اسلحه به سوریه باید متوقف شده و مانع از تشویق تروریست ها به کشتار بیشتر شوند.
وی افزود: در خصوص مسئله سوریه کنفرانس ژنو2 مطرح است ما اگر در یک جمع بین المللی حضور داشته باشیم به طور طبیعی ایران با سایر کشورها سخن خواهد گفت.
دولت اهتمام خود را به کار می‌گیرد تا اصل 44 قانون اساسی را کاملا عملیاتی شود
رییس جمهور در پایان در پاسخ به سوالی در خصوص نحوه اجرای سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی تصریح کرد: آن چیزی که من در دوران تبلیغات انتخاباتی بر روی آن تاکید کرده‌ام و در دولت هم بر روی آن تاکید شده این است که ما سیاست‌های کلی اصل 44 را به خوبی عملیاتی و اجرایی کنیم. اساس این سیاست این بود که اقتصاد ما رقابتی شود و تصدی گری دولت به حداقل کاهش پیدا کند. در بعضی از بخش‌ها کلا کار به بخش غیردولتی واگذار شود اجرای این سیاست‌ها با نواقص و مشکلاتی زیادی توام بوده که برگرداندن آن‌ها کار آسانی نیست اما از این پس لااقل دولت تمامی اهتمام خود را به کار خواهد بست برای اینکه سیاست‌های اصلی اصل 44 قانون اساسی که مورد تصویب مجمع بوده و مورد تایید مقام معظم رهبری قرار گرفته کاملا اجرا و عملیاتی شود.

شناسه خبر: 70427

- مصاحبه ها

- دولت یادهم و دوازدهم

اخبار مرتبط

اخبار برگزیده