تاکید روسای جمهور ایران و ترکمنستان بر آغاز فصل جدیدی در روابط تهران_ عشق آباد

روسای جمهور ایران و ترکمنستان با تاکید بر تلاش برای حل وفصل موانع و مشکلات در مسیر توسعه روابط دو کشور از آغاز فصل جدیدی در مناسبات و همکاری های تهران و عشق‌آباد خبر دادند.

شناسه خبر: 132905 -

شنبه 6 آذر 1400 - 23:54

آیت الله دکتر سید ابراهیم رئیسی شنبه شب در بدو ورود به عشق‌آباد از سوی قربان‌قلی بردی‌محمداف رئیس جمهور ترکمنستان مورد استقبال رسمی قرار گرفت و بلافاصله پس از آن روسای جمهور ایران و ترکمنستان با یکدیگر به گفت‌وگو نشستند.

دکتر رئیسی در دیدار قربانقلی بردی محمداف رئیس جمهور ترکمنستان با تاکید بر اینکه تهران برای توسعه روابط با ازبکستان هیچ قید و شرطی قائل نیست، اظهار داشت: با فعال کردن همه ظرفیت‌های همکاری در بخش‌های مختلف، به دنبال توسعه و ارتقاء همه جانبه روابط همسایگی با ازبکستان هستیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه رابطه دو ملت ایران و ترکمنستان از احساس برادری عمیق نشأت می‌گیرد گفت: تهران در چهارچوب سازمان اکو و نیز مناسبات همسایگی بدنبال تحکیم روابط با عشق آباد است و امیدواریم همکاری های دوجانبه به روابط منطقه‌ای و بین‌المللی سطح بالای دو کشور بینجامد.

 آیت الله رئیسی با اشاره به اراده جدی مسئولین دو کشور بر گسترش روز افزون روابط، اظهار داشت: باید تلاش کنیم مشکلات و موانع گذشته را هر چه زودتر برطرف کنیم و فصل جدیدی را در روابط دو کشور رقم بزنیم.

رئیس جمهور همچنین با تاکید بر اهمیت توسعه همکاری دو کشور در زمینه انرژی، گاز و ترانزیت گفت: توسعه همکاری در این زمینه‌ها به نفع دو ملت و ملت‌های منطقه است.

 آیت الله رئیسی همچنین با تاکید بر تلاش برای استقرار صلح، آرامش و آسایش در افغانستان گفت: حضور آمریکایی‌ها در افغانستان نتیجه‌ای جز ویرانی و بدبختی برای مردم این کشور نداشته است و امروز باید با همکاری یکدیگر تلاش کنیم یک دولت فراگیر و امنیت‌ساز در این کشور استقرار یابد.

 رئیس‌جمهور همچنین پیشنهاد داد سند جامع همکاری بلندمدت بین ایران و ترکمنستان تدوین شود تا بر اساس آن چشم انداز بلندمدتی در مسیر توسعه روابط دو کشور وجود داشته باشد.

قربانقلی بردی محمداف رئیس جمهور ترکمنستان نیز در این دیدار با بیان اینکه دو کشور در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی، تجاری و فرهنگی از ظرفیت‌ها و اشتراکات فراوانی برخوردار هستند گفت: وجود دیدگاه های مشترک را فرصت مناسبی برای افزایش و ارتقاء هر چه بیشتر روابط با تهران می‌دانیم.

 رئیس جمهور ترکمنستان فعال‌سازی  سرمایه گذاری‌های مشترک و تقویت همکاری در بخش ترانزیت و گاز  را مورد تاکید قرار داد و گفت: برای توسعه همکاری در زمینه‌ها دیگر هیچ مانعی وجود ندارد و با ایجاد گشایش در روند توسعه روابط خواهان شروع فصل جدیدی در تحکیم و تقویت روابط با جمهوری اسلامی ایران هستیم.

شناسه خبر: 132905

- رئیس‌جمهوری

- سفرهای خارجی

اخبار مرتبط

اخبار برگزیده