آیت الله رئیسی در جلسه هیات دولت:

همه اقدامات در دولت باید جلوه‌هایی از تأسی به فرهنگ رضوی در توجه به مردم به‌ویژه نیازمندان باشد/ پس از موفقیت اولیه در واکسیناسیون گسترده، اولویت بعدی تنظیم بازار است / حضور رژیم صهیونیستی و سازمان‌های تروریستی در حوزه پیرامونی جمهوری اسلامی ایران قابل تحمل نیست / سیاست همسایگی باید دو طرفه باشد و منوط به روحیه حسن نیت و همکاری سازنده است

رئیس جمهور با تسلیت سالگرد شهادت امام رضا(ع) گفت: در تاریخ اسلام پس از هجرت پیامبر از مکه به مدینه که تمدن اسلامی را با سیره نبوی پایه‌گذاری کرد، هیچ هجرتی مهم‌تر از هجرت امام رضا(ع) از مدینه به توس نیست که سیره و نهضت رضوی را رقم زد.

شناسه خبر: 131759 -

چهارشنبه 14 مهر 1400 - 12:05

آیت‌الله دکتر سیدابراهیم رئیسی روز چهارشنبه در جلسه هیات دولت با بیان اینکه هجرت گسترده امام‌زادگان عظیم‌الشأن ازحضرت احمد بن‌موسی(ع) و حضرت معصومه(س) تا دیگر امام‌زادگان به نقاط مختلف کشورمان از پیوست‌های سفر امام هشتم به ایران بود،گفت: مجموعه این هجرت و حضور امام رضا(ع) تمدنی را برای منطقه رقم زد که جلوه‌های آن همچنان زنده است.
رئیس جمهور گفت: محوری‌ترین نکته در سیره و فرهنگ رضوی، تاکید بر ولایت است که آن را عمود خیمه جامعه توصیف می‌کند، و از طرفی، شخصیت ایشان، الگوی دشمن‌شناسی و مبارزه با دشمن است.
آقای رئیسی با بیان اینکه توجه حقیقی به مردم و به‌ویژه نیازمندان دیگر نکته مهم در زندگی و سیره امام رضا(ع) است، گفت: می‌خواهم از این نکته استفاده کنم و از اعضای دولت و همه کسانی که به نام دولت جمهوری اسلامی ایران خدمت می‌کنند بخواهم که در این زمینه به امام رئوف تأسی کنند.
آیت‌الله رئیسی با تأکید بر اینکه امروز باید در این سرزمین جلوه‌های فرهنگ رضوی به هرطریق ممکن و بیش از پیش برجسته شود،گفت: توجه به روستائیان و عشایر از جمله راهکارهای بروز جلوه‌های مردمی سیره امام رضا(ع) است.
رئیس جمهور گفت: روستایی اگر احساس کند حضورش در روستا منشأ تولید و کار نیست، از روستا به حاشیه شهرها مهاجرت می‌کند، لذا باید تلاش کنیم اقتصاد روستا رونق بگیرد و روستائیان در روستا ماندگار شوند و رمز موفقیت در این مسیر، فعال کردن اقتصاد روستاست.
آقای رئیسی در ادامه با بیان اینکه پس از موفقیت اولیه در واکسیناسیون گسترده، این روزها اولویت اول بنده تنظیم بازار کالاهای اساسی است، افزود: خود مردم، اتحادیه‌ها و اصناف، نخستین بخش‌هایی هستند که باید در زمینه نظارت بر بازار کالاهای اساسی فعال شوند تا اجحافی در این زمینه اتفاق نیفتد.
رئیس جمهور گفت: از معاون اول خواسته‌ام جلسات ستاد تنظیم بازار را به صورت منظم و مستمر تشکیل دهد و اگر لازم بود خودم نیز در جلسات حضور خواهم یافت تا بتوانیم هرچه سریع‌تر در بازار ثبات ایجاد کنیم.
آیت‌الله رئیسی گفت: در ابتدای دولت اعلام کردیم اولویت اول، مقابله با کرونا و واکسیناسیون گسترده است و وزیر بهداشت هفته گذشته اعلام کرد با تلاش کادر درمان توانسته‌ایم به مرز 70 درصد در واکسینه کردن مردم برسیم که جای قدردانی دارد.
رئیس جمهور با تاکید بر اینکه کالاهای مورد نیاز مردم باید به شکل گسترده، بدون کمبود و با قیمت مناسب به دست مردم برسد، گفت: ستاد تنظیم بازار به طور مستمر تا رسیدن بازار به ثبات جلسه خواهد داشت، چرا که فلسفه حضور ما همین است که مردم احساس آرامش کنند.
آقای رئیسی گفت: همه بخش‌های دولت از وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی، صنعت، معدن و تجارت، تعاون، کار و رفاه اجتماعی تا دیگر وزارتخانه‌ها و بخش‌های دیگر به ویژه رسانه‌ها و در رأس آن رسانه ملی، باید در مسیر تنظیم بازار و ایجاد ثبات به دولت کمک کنند.
آیت‌الله رئیسی با تأکید بر اینکه همه بخش‌های دولت، تنظیم بازار را اولویت اول خود بدانند،گفت: همه باید تلاش کنیم تا همانگونه که در واکسیناسیون به موفقیت نسبی رسیده‌ایم، در ایجاد ثبات در بازار هم موفق شویم.

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اینکه سیاست همسایگی همواره برای جمهوری اسلامی ایران اصالت داشته است، گفت: سیاست همسایگی منوط به روحیه حسن نیت، حسن همجواری و همکاری سازنده است و این سیاست باید دوطرفه باشد.

آیت الله رئیسی همکاری‌های سازنده را اصلی‌ترین عامل رشد اقتصادی و رفاه همه ملت‌های منطقه دانست و افزود: منطقه قفقاز قابلیت آن را دارد تا نمونه خوبی از این همکاری‌های نزدیک باشد.

رئیس جمهور در ادامه با تاکید بر اهمیت امنیت منطقه‌ای، گفت: امنیت منطقه‌ باید از طریق مکانیسم‌های منطقه‌ای درون‌زای چندجانبه تامین شود و مداخله عناصر شرور و جاه‌طلب، به ضرر منافع ملت‌هاست.

آیت الله رئیسی با بیان اینکه تجربه نشان داده که رویکردهای مبتنی بر برون‌سپاری امنیت درنهایت شکست می‌خورند تاکید کردند؛ اگر کشورها هویت و روحیه ملی ارتش‌های خود را با اتکای به نظامیان خارجی تضعیف کنند در موقع بحران هیچ دادرسی ندارند.

آیت الله رئیسی همچنین با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران نسبت به منافع ملی خود، هوشیار و فعال است، گفت: حضور رژیم صهیونیستی و سازمان‌های تروریستی مثل داعش در حوزه پیرامونی ما ضد ثبات کشورها و امنیت منطقه است و برای جمهوری اسلامی ایران قابل تحمل نیست.

شناسه خبر: 131759

- رئیس‌جمهوری

- جلسات

اخبار مرتبط

گالری مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده