دکتر روحانی در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا:

هنوز به یک نقطه اطمینان بخش درمورد کرونا نرسیده ایم؛ تداوم رعایت نکات بهداشتی ضروری است/در هفته جاری و هفته های آینده واکسیناسیون بیشتر و گسترده تری در کشور خواهیم داشت /کادر درمان در ایام شیوع کرونا، خالصانه، مومنانه و ایثارگرانه مدافع سلامت جامعه بودند/در یکسال گذشته برغم شیوع گسترده کرونا، تولید در کشور حتی یک روز هم متوقف نشد/481 مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا، 99 درصد اجرا شده و یک درصد باقیمانده هم در حال اجرا است

رئیس جمهور با قدردانی از همه افراد و دستگاه هایی که در بیش از یکسال گذشته در زمینه مقابله با ویروس کرونا همکاری و تلاش داشته اند، گفت: آمارها و نمودارها از سراسر کشور نشان دهنده این است که بجز یکی دو استان، کشور شرایط به نسبت خوبی دارد اما توجه داشته باشیم که خطر موج چهارم بیماری منتفی نیست و باید برای حفظ این شرایط خوب تلاش کنیم.

شناسه خبر: 120132 -

شنبه 23 اسفند 1399 - 11:11

حجت الاسلام والمسملین دکتر حسن روحانی روز شنبه در شصت و یکمین جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا، افزود: در طول این مدت اقدامات بسیار بزرگ و ارزشمندی برای مقابله با این بیماری عالمگیر در کشور انجام شد که می تواند به عنوان یک نقشه راه برای آینده و منبعی برای کلاس های دانشگاه  باشد و به مدلی برای مقابله با بیماری های واگیر در آینده کشور تبدیل شود.

رئیس جمهور با اشاره به فرا رسیدن نوروز و افزایش دید و بازدیدهای خانوادگی در این روزها، خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه همچنان با این بیماری درگیر هستیم و هنوز به یک نقطه اطمینان بخش و پایدار نرسیده ایم، امسال هم در ایام نوروز عید دیدنی ها باید با ماسک و بدون دست دادن و روبوسی باشد.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه در طول این مدت ستاد ملی مقابله با کرونا 481 مصوبه داشته که 99 درصد آن دقیقا اجرا شده و یک درصد نیز درحال اجرا است،  از همه اعضای ستاد ملی مقابله با کرونا بخاطر اتخاذ این تصمیمات و همه مردم بخاطر همکاری و همراهی با ستاد در اجرای مصوبات و رعایت اصول بهداشتی قدردانی کرد.

رئیس جمهور با قدردانی از همکاری تولیدگران و اصناف در طول دوران شیوع ویروس کرونا، ‌گفت: عرصه تولید در این مدت حتی یک روز هم تعطیل نشد و مجموعه‌های تولیدی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی عملکرد بسیار خوبی داشتند، اصناف هم همکاری و هماهنگی بسیار مناسبی از خود نشان دادند.

دکتر روحانی حفظ و بهبود وضعیت کشور در زمینه کنترل و مهار ویروس کرونا را مورد تأکید قرار داد و گفت: باید توجه داشت که خطر موج چهارم هنوز منتفی نیست و هر لحظه ممکن است این خطر پیش‌رویمان قرار بگیرد و لذا ضرورت دارد سبک زندگی که در طول بیش از یکسال گذشته در پیش گرفته شده را همچنان ادامه دهیم.

رئیس جمهور تداوم رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی را مورد تأکید قرار داد و گفت: از همه مردم خواهش می‌کنم با رعایت نکات بهداشتی کاری کنیم که برای هیچ خانواده‌ای خطری پیش نیاید.

دکتر روحانی با اشاره به روند انجام واکسیناسیون براساس اولویت‌های تعیین شده، گفت: براساس گزارشی که در این جلسه ارایه گردید در هفته جاری و هفته آینده واکسیناسیون گسترده‌ای خواهیم داشت. ضمن اینکه باید تلاش همه جانبه‌ای انجام شود که با ارتقاء تحقیقات و تولید واکسن‌های بهتر بتوانیم شرایط را عادی کنیم.

رئیس جمهور افزود: هنوز نمی‌دانیم واکسن‌های جدید روی گونه‌های جهش یافته چگونه اثر می‌گذارد اما امیدواریم به گونه‌ای باشد که مردم مشکل کمتری داشته باشند.

دکتر روحانی در ادامه با بیان اینکه مردم از آغاز شیوع این بیماری مرجعیت واحد وزارت بهداشت و درمان و متخصصین کادر پزشکی را قبول کردند، اظهار داشت: بی‌تردید اگر این مرجعیت تغییر می‌کرد به مشکلات زیادی گرفتار می‌شدیم و در این راستا مقام معظم رهبری یاری و کمک خیلی زیادی انجام دادند ،شخصاً به طور دقیق همه پروتکل‌ها را مراعات می‌کردند و چنانچه این پایه و ستون محکم نبود، این ساختمان بنا نمی‌شد.

رئیس جمهور با بیان اینکه علما، مراجع و فرهیختگان نیز در این مسیر از ایجاد دوگانه علم و دین جلوگیری کردند، گفت: علم و دین بهم پیوسته بوده و جدا از هم نیستند و در این زمینه حوزه‌های علمیه، مراجع و علما کاملاً یکصدا بودند و چنانچه دو صدایی ایجاد می‌شد مخصوصاً در ایامی مانند محرم و صفر، بدون تردید با مشکل مواجه می‌شدیم.

دکتر روحانی همچنین توانمندی بالای شرکت‌های دانش‌بنیان را مورد تأکید قرار داد و گفت: این شرکت‌ها به خوبی به صحنه آمدند و توانستیم امکانات و تجهیزات مورد نیاز را در داخل کشور تولید کنیم و عملکرد این شرکت‌ها در بخش دارو و تجهیزات بسیار مؤثر بود.

رئیس جمهور با اشاره به اقدامات انجام شده برای توانمندسازی بخش سلامت در دوره شیوع ویروس کرونا، گفت: کادر بهداشت و درمان با شهامت و توانمندی وارد میدان شدند و مهارت و فداکاری خود را به رخ کشیدند. ضمن اینکه اندیشمندان و محققین کشور نیز در این مدت مقالات ارزشمندی تولید کردند.

دکتر روحانی با تجلیل از انسجام و همدلی همه قوا و دستگاه‌ها در سراسر کشور، اظهار داشت: در این مدت هر سه قوه در کنار هم بودند و با محترم شمردن مصوبات، همدیگر را کمک کردیم.

رئیس جمهور همچنین با قدردانی از همراهی مردم بزرگ ایران در رعایت مصوبات و دستورالعمل‌های بهداشتی، گفت: مردم ایران با فرهنگ بلند و با کمک‌های مؤمنانه صحنه‌های زیبایی را خلق کردند و با همه وجود به صحنه آمدند و بویژه سالمندان و معلولین که تحت مراقبت ویژه قرار گرفتند و در واکسیناسیون نیز جزو اولویت‌ها هستند، ‌لذا تکریم مردم نسبت به سالمندان جامعه بسیار حائز اهمیت بود.

دکتر روحانی با بیان اینکه از ابتدای شیوع بیماری کرونا یک بسیج همگانی در کشور جاری شد و امروز هم ادامه دارد، گفت:‌ بسیج همگانی بدین معناست که هر آنچه لازم باشد، همه با تمام توان پای کار هستند و کمک می‌کنند.

رئیس جمهور در پایان تصریح کرد: باید از تجربیات یکسال گذشته خود استفاده و کاری کنیم که در سال آینده مردم با خطرات کمتری مواجه باشند تا زمانی که بتوانیم به طور کامل از خطر این ویروس در امان باشیم.

متن کامل سخنان دکتر روحانی به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

امروز شصت و یکمین جلسه‌ای بوده که به عنوان ستاد ملی مقابله با کرونا تشکیل دادیم، روزهای پایانی سال است و لازم می‌دانم از همه اعضای ستاد ملی، همه کمیته‌ها، قرارگاه، عزیزان در کادر درمان، نیروهای مسلح، سپاه، بسیج، ارتش، نیروی انتظامی و همه آنهایی که مسئولیت نظارت را در بخش‌های مختلف بر دوش داشتند تشکر و سپاسگزاری می‌کنم.

مخصوصاً از وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی که انصافاً شبانه‌روز پای کار بودند، روزهایی که احساس مشکل کردند، با دلسوزی به صحنه آمدند، با مردم سخن گفتند آن جاهایی هم که روزهای خوشحالی برای مردم بوده و عبور از پیکی، شرایط ما مناسب شده یا واکسن در اختیار مردم قرار گرفته آن هم با لبخند آمدند و برای مردم توضیح دادند. بویژه از ایشان تشکر می‌کنم. می‌دانم واقعاً کار بسیار سختی از اواخر بهمن سال قبل تا امروز انجام شده و این زحمات باز هم سال آینده پیش روی ما است و ان‌شاء الله امیدوارم خداوند کمک کند هر چه زودتر بتوانیم عبور کنیم.

همچنین از وزیر محترم کشور مخصوصاً از زمانی که مسئولیت قرارگاه را به عهده گرفتند که کار بسیار سنگین و سختی است و به طور مداوم مسأله را دنبال، یاری و کمک کردند.

از همه کادر درمانی که واقعاً فداکاری کردند با جان، مهارت و تجربه و دانش و امکانات‌شان و جان خودشان از مردم دفاع کردند، همه کادر درمان و مدافعین، خالصانه، مؤمنانه و ایثارگرانه در این مقطع بسیار حساس ایستادگی کردند.

معمولاً اسم پزشک و پرستار را می‌بریم ولی مدافعین سلامت دایره‌شان خیلی وسیع‌تر است. از همه آنها تشکر می‌کنیم و به روان پاک آنهایی که در این راه شهید شدند درود می‌فرستیم و آنهایی که مدت‌های مدید دچار بیماری بودند و عافیت پیدا کردند از آنها هم ممنون و سپاسگزاریم که رنج‌ها و سختی‌ها را در این روزهای سخت تحمل کردند.

از تولیدگران و اصناف هم تشکر می‌کنیم. تولید یک روز تعطیل نشد، همه روز در کارخانه‌های بزرگ، عظیم، کارگاه‌های کوچک و خوب هم مراعات کردند. پروتکل را خوب مراعات کردند. تعداد مبتلا شده به بیماری در مراکز تولید ما خیلی کم بود بعضی جاها انگشت شمار بود. تعداد فوتی‌ها انقدر کم است که بسیاری از مراکز بزرگ تولید اصلاً فوتی نداشتند.

الحمدالله بخاطر همه دقت ها و مراعاتی که کردند. اصناف عزیز در فشار بودند. روزهایی را تعطیل کردیم مخصوصاً پارسال در ماه اسفند و فروردین، حالا امسال الحمدالله فضا، فضای بهتری بود. کسب و کار رونق داشت و امیدواریم بعد هم اینچنین باشد.در کل سال مشکلات فراوانی را تحمل کردند. انصافاً خوب همراهی و کمک کردند.

صدا و سیما از آن جاهایی است که از روز اول پای کار بوده واقعاً صدا و سیما به خوبی مصوبات را تبیین کردند، خطرات را گوشزد کردند نکاتی که برای مردم مهم بوده بازگو، بیان و مصاحبه کردند. خیلی کار بزرگی صدا و سیما انجام داده است در مجموع یکسال و 13 ماه که وارد ماه 14 می‌شویم در طول این مدت شبانه‌روز تلاش کردند و این کار، کار بسیار ارزشمندی بود.

اساساً این کاری که در ایران در یک سال و چند هفته انجام گرفته است، می‌تواند مجموعه‌ای مدون شود به عنوان نقشه راه برای آینده. خدای ناکرده اگر در سال‌های آینده با یک اپیدمی و پاندمی دو مرتبه مواجه شدیم اینها را می‌شود دسته‌بندی کرد. اینها می‌تواند منبعی باشد برای کلاس‌های درس دانشگاهی. کارهایی که در این مدت شده، بعضی‌هایش صد در صد موفق بوده، بعضی بسیار موفق بوده اینها کارهای ارزشمندی است که در طول این مدت انجام گرفته است و می‌تواند به یک مدل تبدیل شود برای مقابله با بیماری‌های واگیردار و اساساً کتاب و کتاب درسی شود و مورد توجه برای آینده که بسیار مهم است.

الحمدالله امروز، آمار و ارقام و نمودارها را که آقای دکتر رئیسی توضیح دادند از سراسر کشور و استان‌ها، جز استان خوزستان که حساب خاصی دارد و در سختی و گرفتاری است. البته آنجا هم بعضی از قسمت‌های استان خوب کار کردند تا از قرمز به نارنجی بروند و از آنها تشکر و سپاسگزاری می‌کنیم بقیه استان‌ها شرایط نسبتاً خوب و معمولی دارند یکی دو استان بود که باید یک کم مراقبت بیشتر کنند، مثل البرز، چهارمحال، کهکیلویه چند استانی بود که باید مراقبت بیشتری کنند، اما همه استان‌ها بحمدالله شرایط‌شان، شرایط خوبی است. منتها این شرایط خوب را باید نگه داریم. اگر این شرایط خوب را 2 هفته مراقبت نکنیم همه از دست ما می‌رود، می‌بینیم در 2 هفته بعد آمارها تغییر پیدا کرد.

 خطر موج چهارم منتفی نیست. یک وقتی است که به ما می‌گویند خطر موج چهارم دیگر نیست. خطر موج چهارم واقعاً وجود دارد. تا حالا تلاش و مراقبت شده وارد این موج در کشور نشویم ولو اینکه در یک استان مواجه شدیم ولی در کشور مواجه نشدیم. هر لحظه ممکن است این خطر پیش روی ما باشد. خیلی باید مراقبت کنیم مخصوصاً در این ایام نوروز، ایام خاصی است. می‌دانیم تحرک مردم بیشتر می‌شود، در داخل و بیرون خانه و کوی و بزرن، بازار، دید و بازدید و صله رحم و در مسافرت‌ها هم تحرک مردم بیشتر می‌شود، یک تحرک عمومی همانطور که در درخت و گیاهان این حرکت را مشاهده می‌کنیم، انسان‌ها هم در ایران با این رسوم و آدابی که داریم یک تحرک ویژه‌ای را در این ایام داریم بنابراین به همان نسبت باید مراقبت‌ها بالا برود.

صدا و سیما و مسئولین به مردم بگویند که عید دیدنی باز هم با ماسک. عید دیدنی بدون روبوسی و دست دادن. مناسک و آدابی که در این مدت یکسال تمرین کردیم بگوییم حالا عید شد همه را کنار بگذاریم و دو مرتبه در خانه‌ای جمع شویم و 20، 30 نفر، کنار هم بدون مراعات فاصله و ماسک خدای ناکرده یک نفر آلوده باشد و همه را آلوده کند. این کار خیلی سریع می‌تواند انجام بگیرد.

هنوز به یک نقطه اطمینان بخش و پایداری نرسیده ایم. چرا اگر چند ماه دیگر بشود و واکسن‌ها زیاد شود، عده زیادی واکسن تزریق کنند و واکسن‌ها نشان دهد که مفید و مؤثر است، آن زمان می‌شود بگوییم که این مراعات‌ها یک کم مراعات‌ها ضعیف شود خیلی خطرناک نیست ولی الان در شرایط فعلی بسیار خطرناک است.

مخصوصاً برای ایام نوروز از همه خواهش می‌کنیم نوروز خوبی داشته باشیم و نگذاریم برای هیچ خانواده‌ای خطری و مرگ و میری پیش بیاید، این یک ضرورت است به همین دلیل خواهش می‌کنم از همه آنهایی که مراعات پایش و نظارت دارند مخصوصاً نیروی انتظامی - ایام تعطیلات معمولاً آن نیرویی که در تعطیلات پای کار و در میدان است نیروی انتظامی است -  اینها پای کار و در خیابان و جاده‌ها هستند و همه جا حضور دارند مراعات بیشتری کنیم که بتوانیم با مشکل کمتری عبور کنیم.

در مسأله واکسن، وزیر محترم آقای دکتر نمکی گزارش خوبی داد که ان‌شاء الله همین هفته جاری و هفته آینده با واکسن بیشتر و با واکسیناسیون گسترده‌ای مواجه خواهیم بود آن هم می‌تواند برای مردم اطمینان بخش‌ باشد.

دیروز گزارشی دیدم که در ستاد ملی 481 مصوبه داشتیم و 99 درصد مصوبات دقیق اجرا شده و یک درصد هم در حال اجراست این خیلی خوب و خوشحال‌کننده است، یعنی ستادی که مسئول شده و این بار را بر دوش گرفته، اولاً از همه اعضا تشکر می‌کنم که هر هفته جلسه داشتیم همه آمدند.

 یکی از عزیزان نامه‌ای به من نوشته بود که این جلسه شما یک خاصیتی هم داشت و آن اینکه همه سر وقت در جلسات حضور پیدا کنند. او نوشته بود که اکثر موارد را دقت کردم شما جلسات ستاد ملی‌تان درست سر آن دقیقه 9 که باید شروع شود، شروع می‌شود. به هر حال همه تلاش کردید و همه منظم در این جلسه حضور پیدا کردید و هم دلسوزانه حرف زدید نماینده محترم قوه قضائیه و نماینده محترم مجلس شورای اسلامی از همگی تشکر و سپاسگزاری می‌کنم همه دلسوزانه آمدند حرف زدند و بحث کردند و کمک کردند به ما و کار بزرگی الحمدالله انجام گرفت.

قرارگاه از وقتی تشکیل شده به طور منظم جلسات برگزار است و تلاش می‌کند، از آنها تشکر و سپاسگزاری می‌کنم. ما در این یکسال ناچار شدیم یک مدل زندگی جدیدی را انتخاب کنیم و چاره‌ای هم نداشتیم. اولش خیلی برای مردم سخت بود که همه این دستورالعمل‌ها را عمل کنند. مردم دیدند که بسیاری از این دستورالعمل‌ها  لازم و ضروری است و الحمدالله مقدار زیادی با یک سبک زندگی جدیدی که ایجاد شده مراعات می‌کنند.

اگر چه مقداری سخت است و شرایط نامأنوس است و با چیزی که ما همیشه در عمر عادت داشتیم کمی متفاوت است، ولی چاره‌ای نبوده و همه تلاش‌ها البته باید بشود که ما در شرایطی قرار بگیریم که با ارتقاء تحقیقات، تولید واکسن‌های بهتر بتوانیم شرایط را عادی کنیم ولی هنوز در دسترس نیست ممکن است در ماه‌های آینده به تدریج در دسترس قرار بگیرد. خیلی نمی‌دانیم واکسن‌ها روی گونه‌های جهش‌یافته چه کار می‌کند و مداوم این گونه‌های جهش یافته تغییر می‌کند امیدواریم که همه اینها به گونه‌ای باشد که مردم با مشکلات کمتری مواجه شوند.

چند نکته می‌خواهم در پایان سال بگویم که مهم است. اولاً اینکه از آغاز این اپیدمی آن زمان که متوجه شدیم در پایان بهمن و اعلام شد. همه کشور یک مرجعیت واحد را قبول کردند و این خیلی مهم است.

یعنی وزارت بهداشت و درمان و متخصصین و پزشکان صاحب‌نظر، مرجع شدند و این خیلی مهم است. اگر مرجعیت تغییر می‌کرد. یک عده می‌گفتند این پزشک‌ها و یک عده می‌گفتند نه پزشک‌های خارج، یک عده می‌گفتند آنکه طب سنتی خوانده است. هر کسی یک چیزی می‌گفت گرفتار می‌َشدیم کشور. مرجعیت واحد را قبول کرد. همه پذیرفتند و قبول کردند و در این راستا مقام معظم رهبری خیلی یاری و کمک کرد. ایشان بارها تأکید کرد برای همین ایام عید نوروز هم بیان‌شان این بود که اگر ستاد ممنوع کرد مردم همه گوش کنند و توجه کنند.

خود ایشان خیلی دقیق همه پروتکل‌ها را مراعات می‌کردند و همیشه توصیه می‌کردند. این همراهی و همراهی خیلی در کشور مؤثر بود و اگر این پایه و این ستون مهم نبود، این ساختمان بنیانگذاری نمی‌شد و واقعاً بسیار ارزشمند بود.

دوم اینکه علما، اندیشمندان، حوزه و مراجع و فرهیختگان ما نگذاشتند که علم و دین درست شود. یعنی علم همیشه با دین و دین با علم است. علم چیزی نیست که از دین جدا باشد. دین ریشه‌اش وحی خداوند است علم و دانش هم قانون و سنت‌های خداوند است. در علم قانون و سنت الهی را کشف می‌کنیم کار دیگری نمی‌کنیم، بنابراین این دو نمی‌تواند از هم جدا باشد و الحمدالله حوزه‌های علمیه، مراجع تقلید، علما، سخنوران، همه یکصدا بودند و این خیلی ارزشمند است.

اگر دو صدایی ایجاد می‌شد، مخصوصاً در ماه محرم، رمضان، رجب، ایام اعتکاف همه مراسم و مناسک دینی که داریم، الحمدالله این همراهی و هماهنگی علم و دین خیلی به ما کمک کرد.

مسأله سوم، توان بالای شرکت‌های دانش بنیان ما بود، شرکت‌های دانش‌بنیان الحمدالله خیلی خوب به صحنه آمدند، یعنی از روز اول اگر بنا بود که برای ماسک ان95، ونتیلاتور، سی‌تی‌اسکن، قرص و دارو، گان  نیازمند به خارج می‌شدیم چه بلایی سر ما می‌آمدند. اولاً نمی‌دادند با چه وضعی و چه شرایطی و چه قیمتی ما هم در حال تحریم بودیم و برای نقل و انتقال پول دست و بالمان باز نبود.

الحمدالله شرکت های دانش‌بنیان به میدان آمدند، مراکز تولیدی در بخش دارو، تجهیزات، خیلی کار کردند واقعاً در بحث اکسیژن سازها دچار مشکل نشدیم و اگر شدیم فوری توانستیم حل کنیم این همه تخت‌های بیمارستانی که لازم. بود. در یکی دو هفته اخیر در خوزستان یکهو تحول بزرگ هم برای تخت معمولی و هم برای تخت آی‌سی‌یو رخ داد و این نشان می‌دهد که کار بسیار بزرگی بخش تولید و مخصوصاً شرکت‌ های دانش‌بنیان را انجام دادند.

مسأله بعدی توانمندسازی بخش سلامت ما بود، بخش سلامت ما هم با مقررات، شیوه، نحوه مراقبت، اینکه چه دارویی مفید است. در دنیا می‌دانید چه قدر سر و صدا بود، آقا آن دارو را بخورید خوب می‌شوید آن دارو را نخورید. اینها به طور مداوم در تحقیق بودند در تحقیق مداوم هم به مردم گفتند این داروها درمان این ویروس نیست ولی ممکن است برای جاهایی مناسب باشد بلافاصله هم آن داروها را در داخل ساختند و در اختیار مردم گذاشتند کار بسیار بزرگی بود که انجام گرفت.

خود کادر درمان هم با شهامت، شجاعت و توانمندی وارد میدان شد و هم مهارت و فداکاری خود را نشان داد و الحمدالله خیلی‌ها از مرگ نجات پیدا کردند اگر بیمارستان‌ها و تجهیزات و پزشکان و پرستاران و مدافعین سلامت نبودند، آزمایشگاه‌ها و تست نبود چه میشد؟، همه این کارها شد.

در همین تست پی سی آر ، اگر نیاز به خارج داشتیم، در تست رپید، اگر نیاز به خارج داشتیم، نمی‌شد اینها را تهیه کرد و به موقع آورد بنابراین در کل، در اجرا و عمل و تولید و تحقیق در همه زمینه‌ها کار بزرگی کردند در زمینه تحقیقات، دانشمندان ایرانی ما در همین دوران کوید 19 تاکنون مقالات بسیار خوب و ارزشمندی نوشتند و به دنیا عرضه کردند و این بسیار مهم بود.

مسأله دیگر انسجام و هماهنگی همه قوا و نیروها در سراسر کشور بود واقعاً همه همدیگر را یاری و کمک کردند و اگر بنا بود، قوه مجریه، قوه مقننه و قوه قضائیه یک جور دیگر می‌گفت. واقعاً همه همدیگر را یاری کردند 3 قوه در کنار هم قرار گرفتند همه مصوبه شورای عالی امنیت ملی را احترام گذاشتند، چون تأیید و امضاء مقام معظم رهبری پایش بود، همه همدیگر را کمک کردیم.

یک روز لازم بود سپاه و ارتش همه توان خودشان را آوردند، بیمارستان‌های خودشان را در اختیار گذاشتند تمام ارکان کشور از مردم عادی و غیرعادی همه در کنار هم ایستادند و فداکاری کردند و مخصوصاً باید از مردم ایران تشکر کرد با فرهنگ بلندشان، مراقبت و یاری و تعاون و کمک‌های مؤمنانه‌شان، مردم خیلی  خوب به صحنه آمدند و همدیگر را کمک و یاری کردند.

همین طرح‌هایی که ایجاد شد، طرح شهید سلیمانی در محلات فعال شدند همه آمدند به در خانه‌ها رفتند یکی نیاز به کمک داشت، یکی نیاز به مراقبت داشت، خیلی خوب کار شد. همیشه یاد این بزرگسال‌ها و مراکز سالمندان که می‌افتم. این مراکز سالمندان خیلی تحسین‌برانگیز است و خیلی خوب کار کردند برای مراقبت اینها. در بعضی از کشورها اصلاً اینها را رها کردند، می‌گفتند اینها مردند که مردند ما دنبال جوان‌ها برویم. اصلاً یک همچین چیزی در مخیله کسی در ایران نیامد، با همه وجود، این مراکز مختلف سالمندان را اینهایی که از معلولین بودند مراقبت کردند الان هم در واکسن اینها جزو گروه‌های مقدم هستند و واکسیناسیون نسبت به اینها انجام می‌گیرد.

 فرهنگ بلند ایرانی، واقعاً عظمت مردم و تکریمی که اینها نسبت به پدران و سالمندانشان کردند بسیار ارزشمند و مهم بود و در نهایت بسیج همگانی و عمومی که در کشور از روز اول جاری بوده این بسیج همگانی الحمدالله امروز هم هست. یعنی هر جا هر چه لازم باشد به محض اینکه مسئولین بگویند همه پای کارند، همه تلاش و کوشش می‌کنند.

از همه تشکر می‌کنم از بخش حمل و نقل کشور هم تشکر می‌کنم چون در آن روزهای سخت اولیه که خطر بیماری و ویروس بود هیچ تعطیل نشد یعنی جنس‌های ما از بندر و گمرکات به داخل کشور حمل شد و در بخش‌های مختلف همه پای کار بودند و تلاش و کوشش کردند.

بحمدالله با یاری همدیگر این یکسال و چند هفته را گذراندیم و ان‌شاء الله باید از تجربیات‌مان استفاده کنیم برای سال آینده و کاری کنیم که ان‌شاء الله در سال آینده با یک شرایط بهتری مردم بتوانند با خطرات کمتری سال را بگذرانند تا روزی که ما از این ویروس به طور کامل در امان بمانیم و یک ایمنی جمعی مطمئن در سراسر کشور بوجود بیاید.

ممنون و متشکر از ملت بزرگ ایران و پیشاپیش سال جدید را به همه تبریک می‌گوییم.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

شناسه خبر: 120132

- دولت یادهم و دوازدهم

- سخنراني ها

اخبار مرتبط

اخبار برگزیده