رئیس جمهور در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا:

آمار کرونا در ایران همیشه بسیار دقیق و به موقع به اطلاع مردم رسانده شده است/ تلاش خستگی ناپذیر، شبانه روزی و فداکارانه مدافعان سلامت انصافا قابل تحسین و تعظیم است /صدا و سیما، نیروهای مسلح، نهادهای نظارتی و بخش تولید در این یکسال در کنار مردم، ستاد مقابله با کرونا و مدافعان سلامت، کار بزرگی کردند/ تشکیل ستاد و مصوبات آن، تجربه گرانقدری برای کشور است

رئیس جمهور تشکیل ستاد ملی مقابله با بیماری کرونا و مصوبات آن را تجربه گرانقدری برای کشور دانست و با تاکید بر اینکه آمار کرونا در ایران همیشه بسیار دقیق و به موقع به اطلاع مردم رسانده شده است، اظهارداشت: تصمیم درباره تشکیل ستاد ملی مقابله با کرونا در شورای عالی امنیت ملی و تایید و ابلاغ این مصوبه شورا از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی، کار بسیار بزرگی بود.

شناسه خبر: 119731 -

شنبه 2 اسفند 1399 - 11:11

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی روز شنبه در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا،  با قدردانی از تلاش خستگی ناپذیر، شبانه روزی و فداکارانه مدافعان سلامت، گفت: صدا و سیما، نیروهای مسلح، نهادهای نظارتی و بخش تولید در این یکسال در کنار مردم، ستاد مقابله با کرونا و مدافعان سلامت، کار بزرگی کردند.

دکتر روحانی با مرور تحولات یکسال گذشته و از زمان شیوع کرونا در ایران تصریح کرد: طی یکسال به این جمله رسیدیم که باید سبک زندگی برای مقابله با این بیماری عوض شود چرا که دیگر شرایط هنگام خرید، مسافرت، آموزش و رفتن به مراسم مذهبی و مراکز تفریحی همانند قبل از دوران کرونا نیست و باید برای عبور از این شرایط سخت شیوع بیماری کرونا، سبک زندگی جدیدی را مدنظر قرار دهیم.

رئیس جمهور با اشاره به سپری شدن یک سال از شیوع ویروس کرونا در کشور اظهار داشت: از اولین روزی که متوجه ورود این ویروس به کشور شدیم در هیات دولت تصمیم گرفته شد که بلافاصله آن را به مردم اعلام کنیم.

دکتر روحانی با بیان اینکه ایران جزو کشورهایی بود که به موقع و بسیار دقیق وضعیت بیماری کرونا را در یک سال گذشته به اطلاع مردم رسانده است، تصریح کرد: شبهه های ایجاد شده از سوی ضد انقلاب خارج نشین مبنی بر اینکه دولت بخاطر برگزاری انتخابات واقعیت را به مردم نگفته است و آمارهای غیر واقعی در این زمینه ارائه می شود، کاملا دروغ و تهمت محض است.

رئیس جمهور در ادامه، اقدامات ساختاری انجام شده برای مقابله با کرونا در کشور را بسیار ارزشمند توصیف کرد و گفت: بلافاصله پس از ورود ویروس کرونا به کشور در جلسه شورای عالی امنیت ملی به این نتیجه رسیدیم که بایستی ستادی تحت عنوان ستاد ملی مقابله با کرونا تشکیل شود لذا مصوبه آن تدوین و تصویب شد و مقام معظم رهبری نیز آن را تایید کردند و بر مبنای همان مصوبه تا به امروز 58 جلسه ستاد ملی تشکیل شده است و این غیر از جلسات کمیته‌های تخصصی و سایر جلسات مرتبط است.

دکتر روحانی خاطرنشان کرد: تشکیل ستاد ملی مقابله با کرونا نشأت گرفته از تجربه دوران دفاع مقدس در راستای ضرورت شکل‌گیری شورای عالی پشتیبانی جنگ و ستاد مرکزی پشتیبانی جنگ بود که ریاست این ستاد را در آن دوران بر عهده داشتم و این شورا و ستاد نیز در دوران دفاع مقدس بسیار موثر و مفید بود.

رئیس جمهور با بیان اینکه با مصوبه شورای عالی امنیت، اختیارات ستاد ملی کرونا در حد اختیارات شورای عالی امنیت ملی  بوده و مصوباتش در حکم قانون تعیین شده است، گفت: این ستاد تجربه گرانقدری برای کشور است و مصوبات گوناگونی برای رفاه و کمک به مردم داشته است که همواره می‌تواند مورد توجه قرار بگیرد.

دکتر روحانی با بیان اینکه در شرایط فعلی هیچ کس نمی‌داند چه زمانی ویروس کرونا از بین خواهد رفت و بشریت از آن رهایی می‌یابد، گفت: ابتدای شیوع این بیماری عده‌ای فکر می کردند که ویروس کرونا در تابستان و با گرم شدن هوا از بین خواهد رفت اما امروز همه متوجه شدیم این ویروس بسیار خطرناک است و به سادگی تمام شدنی نیست بنابراین باید برای سال آینده نیز خودمان را برای مقابله با آن آماده کنیم.

رئیس جمهور با تقدیر از تلاش خستگی ناپذیر، شبانه‌روزی و فداکارانه مدافعان سلامت گفت: کاری که مدافعان سلامت در ایران انجام دادند قابل تحسین و تعظیم است و اینکه آنان به عنوان شهید محسوب شدند اقدام بسیار ارزشمندی برای قدردانی از فداکاری‌های این عزیزان است.

دکتر روحانی همکاری و هماهنگی همه دستگاه‌ها برای مقابله با کرونا را مورد اشاره قرار داد و گفت: در این مدت همه دستگاه‌ها از جمله صدا و سیما، نیروهای مسلح، اعم از بسیج، سپاه، ارتش و نیروی انتظامی و نهادهای نظارتی در کنار ستاد ملی مقابله با کرونا قرار گرفته و اقدامات ارزشمندی را انجام دادند.

رئیس جمهور ضرورت تغییر سبک زندگی برای غلبه بر ویروس کرونا را مورد تاکید قرار داد و گفت: در مجموع یک سال مقابله با ویروس کرونا به یک کلمه رسیدیم و آن اینکه بایستی برای مقابله با این بیماری سبک زندگی خود را عوض کنیم و مردم باید به خوبی بدانند که شرایط امروز، شرایط عادی و معمولی نیست .

دکتر روحانی با بیان اینکه در ستاد ملی مقابله با کرونا به منظور رفاه حال مردم و کمک به اقشار ضعیف برخی از قوانین و مقررات تصویب شد، اظهار داشت: در این مدت تلاش کردیم کمکهای لازم را در حد توان کشور به مردم ارائه دهیم و بر این اساس قوانین لازم را نیز در ستاد ملی مقابله با کرونا تصویب کردیم.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه دولت الکترونیکی و اقتصاد دیجیتال در سایه شیوع ویروس کرونا در کشورمان ظهور و بروز بیشتری پیدا کرد، گفت: اقداماتی که در یک سال گذشته در زمینه دولت الکترونیکی و اقتصاد دیجیتال انجام شده چه بسا با اقدامات 10 ساله قابل مقایسه باشد.

دکتر روحانی گفت: در یک سال گذشته بخش تولید و خدمات با وجود شرایط سخت در صحنه فعالیت و خدمت‌رسانی حضور داشتند و این خدمات هیچ گاه متوقف نشده است.

رئیس جمهور افزود: امروز نیازمندی‌های بهداشتی و تجهیزات پزشکی در داخل کشور تولید می‌شود و شاهد حرکت بزرگی در شرکت‌های دانش بنیان هستیم به نحوی که تعداد آنها که در آغاز دولت یازدهم حدود 55 شرکت بود امروز به 5هزار و 700 شرکت افزایش یافته است.

دکتر روحانی اظهار داشت: عده‌ای پس از شیوع ویروس کرونا به دنبال ایجاد دوگانگی‌ بین دین و علم بودند که با درایت علما، مراجع و مقام معظم رهبری، این عده فرصتی برای ایجاد شکاف و دوگانگی نیافتند.

رئیس جمهور با بیان اینکه کرونا در کنار مشکلات و سختی‌های فراوان، موجب ایجاد فرصت‌ها و تحولات بزرگی هم شد، اظهار داشت: در حوزه آموزش بیش از 17میلیون دانش آموز از شبکه شاد استفاده می‌کنند و این به خاطر توسعه زیرساخت‌های فضای مجازی و پهنای باند است و به خاطر چنین اقداماتی آموزش و تحصیل در کشور تعطیل نشد، ضمن اینکه تنها کشوری بودیم که در کنار کرونا با تحریم هم مواجه بودیم اما توانستیم اقدامات بزرگی در حوزه‌های مختلف در کشور انجام دهیم.

دکتر روحانی گفت: امروز مردم عزیز باید خودشان را برای سال آینده آماده کنند که دچار موج چهارم نشویم و بی تردید اگر سبک زندگی را بر مبنای شرایط جدید تغییر دهیم و پروتکل‌ها را به صورت کامل  مراعات کنیم، با تردد و اجتماعات کمتر و رعایت همه موارد بهداشتی می‌توانیم به خوبی و سرافرازانه از این شرایط عبور کنیم.

متن کامل سخنان رئیس جمهور به شرح زیر است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

یک سال از ورود ویروس کرونا به کشورمان می‌گذرد. 30 بهمن پارسال در صبح روز چهارشنبه‌ای متوجه شدیم که این ویروس وارد کشور شده است. طبیعتا چند روز قبل وارد شده بود اما هر حال آن روز تست تشخیصی به ما گفت که ویروس کرونا وارد شده است. قاعدتا ممکن است 5 روز پیش یا یک هفته پیش وارد شده باشد.

از اولین روزی که فهمیدیم این ویروس وارد کشور شده، در هیات دولت تصمیم گرفتیم که به مردم اعلام شود. اعلام شود که این ویروس وارد شده و افرادی مبتلا شدند.

البته بعضی‌ها هم آن وقت شبهه داشتند که نزدیک انتخابات است، دو سه روز دیگر انتخابات می‌شود. این را بگوییم یا نگوییم، گفتم هیچ تردید نکنید. چه انتخابات باشد چه انتخابات نباشد، هر مراسمی می‌خواهد باشد، این مساله شوخی ندارد. مساله جانِ مردم است و همه مردم باید مطلع شوند و خوشبختانه از همان روز چهارشنبه هم به مردم کشورمان اعلام شد که این ویروس وارد کشور شده است.

بنابراین اینکه ضدانقلاب خارج‌نشین شبهه می‌کنند که دولت واقعیت را به مردم نگفت، دیر گفت، به خاطر انتخابات اعلام نکرد، اینها یک تهمت و یک دروغ 100 درصد است. ما از همان لحظه‌ای که متوجه شدیم به مردم اعلام کردیم و این وظیفه ما بوده است. در طول این یکسال هم در تمام حوادث کرونا، موجی داشتیم، تعداد مرگ و میر افزایش پیدا کرده، کاهش پیدا کرده، مبتلایان، سرپایی‌ها، همیشه به صورت یک آمار دقیق به مردم اعلام کردیم.

ایران جزو کشورهایی بوده که از لحاظ اطلاع‌رسانی به موقع و بسیار دقیق و حداقل هر 24 ساعت یکبار، آمار به روز شده را به اطلاع مردم رسانده است. این قدم اول و قدم مهم بود.

قدم دوم کار بزرگ ساختاری بود. در کشورهای دیگر هم مقابله با کرونا وجود دارد. ممکن است مشکلاتی هم پیش بیاید و آن مشکلات در یک مراجعی مورد بررسی قرار بگیرد اما از لحاظ ساختاری در کشور ما یک کار بسیار بزرگی صورت گرفت.

شنبه شورای عالی امنیت ملی تشکیل شد. آنجا بحث کردیم و به این نتیجه رسیدیم که ستادی تحت عنوان ستاد ملی مبارزه با کرونا، باید مدیریت مقابله با کرونا را به عهده بگیرد. اینکه افراد آ‌ن چه کسانی باشند، ترکیب چگونه باشد، اختیارات آن چه باشد، رئیس این ستاد چه کسی باشد، همه اینها در آن جلسه به طور مفصل بحث شد و یک مصوبه‌ای تدوین و تصویب شد و خدمت مقام معظم رهبری ارسال شد. ایشان این مصوبه را تایید کرد و این مصوبه ابلاغ شد.

بر مبنای همین مصوبه تا امروز 58 جلسه تشکیل شده است. امروز پنجاه و هشتمین جلسه‌ای است که در طول این یک سال گذشته ستاد ملی مقابله با کرونا را تشکیل دادیم. البته این به غیر از جلسات کمیته‌های مختلف و جلسات مختلف در وزارت کشور و وزارت بهداشت و در ماه‌های اخیر در قرارگاه و اینها است. خود نیروهای مسلح برای کمک یک قرارگاه خاص دارند، اینها سر جای خودش، همه اینها فعالیت و کار می‌کنند.

اما تشکیل چنین نهادی ولو اینکه این نهاد موقت مختص به دوران کرونا است، از تجربه‌ای که ما در دوران دفاع مقدس داشتیم، نشأت گرفت. در دوران دفاع مقدس هم در یک مقطعی متوجه شدیم که سازوکار معمولی نمی‌تواند جنگ را پیش ببرد و این مساله خدمت امام مطرح شد. امام اجازه داد و یک شورایی تحت عنوان شورای عالی پشتیبانی جنگ تشکیل شد. این شورا مصوباتش در حکم قانون بود. یعنی به دولت و دستگاه‌های مختلف ابلاغ می‌شد. حتی در زمینه بودجه این شورای عالی موردی را که لازم بود کم و زیاد می‌کرد. البته فقط در رابطه با جنگ نه مسائل دیگر؛ در ارتباط با جنگ یا کمکهای مردمی. این شورای عالی یک ستاد مرکزی درست کرد. رئیس شورای عالی پشتیبانی جنگ رئیس جمهور بود. وزرای مربوطه در آن مقطع، نخست وزیر، نماینده فرمانده جنگ و برخی از فرماندهان نیروهای مسلح هم در این شورا حضور داشتند. در سطح ستاد که کارهای اجرایی مصوبات شورای‌عالی را اجرا می‌کرد، مسئولیت به عهده بنده بود و معاونین وزرا و برخی از وزرا در جلسات آن شرکت می‌کردند و آنجا تصمیم گیری می‌شد و مصوبات آن ستاد بر مبنای چارچوب مصوبات شورای عالی پشتیبانی جنگ اعلام و ابلاغ می‌شد.

در سال‌های 65 تا 67، در طول سه سال پایانی جنگ، این ستاد فعال بود و بسیار هم موثر بود. مصوبات خیلی مهمی هم داشت. البته وقتی جنگ تمام شد به طور طبیعی آن ستاد هم فعالیتش تمام شد و مصوبات آن هم تا زمانی بود که جنگ بود، اما در عین حال یک تجربه بسیار مناسبی در آن مقطع بود.

در این تجربه جدید هم شورای عالی امنیت ملی آمد گفت ستادی تشکیل شود که اختیارات او در حد اختیارات شورای عالی امنیت ملی باشد. یعنی مصوبات آن برای همه لازم‌الاجرا باشد و در حکم قانون باشد و مقام معظم رهبری هم به همین صورت تایید کردند و این کار آغاز شد.

به نظرم این ستاد یک تجربه بسیار گرانقدری برای کشور است و مصوباتی که تاکنون گذراندیم، اگر چه مربوط به دوران کرونا است و بعد از آن نافذ نیست، اما در عین حال می‌شود از آنها استفاده کرد و بحث کرد. بعضی از مقرررات را بعدا مراجعی دیگر می‌تواننند تصویب کرده و به صورت مقررات دائمی درآورند. این کار بسیار عظیم و بزرگی بود که آغاز شد.

دانشگاه‌های پزشکی، استانداران سراسر کشور، وزارت بهداشت و درمان در سطح وزارتخانه، همه جلسات منظم و به روزی داشتند. گاهی روزی چند جلسه و بحث‌های مختلف داشتند. برای استانها وزارت کشور جلساتی مرتب تشکیل می‌داد. قبلا تحت عنوان کمیته انتظامی-امنیتی این کار را می‌کرد و الان دیگر به صورت قرارگاه فعالیت ‌می‌کند و در بخش‌های مختلف تقسیم کار شد و این تقسیم کار یک بنیانی برای مبارزه با یک ویروس بی‌سابقه بود. مردم سابقه چنین چیزی را ندارند. در 100 سال گذشته چنین چیزی نبوده که یک ویروسی بیاید تمام کشور و تمام دنیا را تحت تاثیر قرار دهد و در کسب و کار و آموزش و زندگی و فرهنگ و همه چیز بتواند تاثیر بگذارد.

روزهای اول فروردین در همین ستاد گفتم باید این ویروس را به صورت یک بلیّه یکساله مشاهده کنیم. بعضی از دوستان به من گفتند چرا شما گفتید یکساله، این که یک سال طول نمی‌کشد. یکی دو تا از پزشکان گفتند تابستان که بشود در گرما این ویروس تمام می‌شود بعد از آن دیگر نداریم. گفتم به هر حال نمی‌دانیم، و باید احتیاط کنیم بر مبنای اینکه خودمان را برای یک سال آماده کنیم و دیدیم این ویروس یک ویروس خطرناکی بود و به این سادگی کنار نرفت.

الان هم که یک سال گذشته، نه تنها این ویروس تمام نشده، بلکه تازه با ویروس جهش یافته مواجه شدیم. نوع آفریقایی، نوع انگلیسی و همه انواعی که الان ذکر و گفته می‌شود و معلوم هم نیست چه وقت بشر از این ویروس خلاص می‌شود. چند ماه دیگر، چند سال دیگر، هیچ‌کس نمی‌داند. شرایط آینده را نمی‌دانیم و باز هم برای سال آینده باید خودمان را برای مقابله با این ویروس آماده کنیم.

کاری که مدافعان سلامت در این یکسال انجام دادند کارِ بسیار عظیم و بزرگی بود. تلاش خستگی ناپذیر، شبانه‌روزی، فداکارانه، خیلی ارزشمند است. در کشورهای دیگر هم کادر درمان فعالیت و فداکاری زیادی کردند. خیلی مطلع نیستم که بخواهم مقایسه کنیم ولی کاری که در ایران انجام گرفت، انصافا قابل تحسین و تعظیم است. در برابر این کار بزرگ جان خودشان را فدا کردند. پزشکان، پرستاران، الان بیش از 250 تا 260 نفر از عزیزان ما شهید خدمت شدند. این هم کار بسیاری خوبی بود کسانی که در این راه جانشان را از دست دادند، شهید محسوب کنیم. این هم از آن کارهای بسیار خوب بود. یک قدردانی هست از آن عزیزی که فداکاری کرده و از خانواده آنها. کار بسیار ارزشمند و درستی بود. الحمدالله کمیته‌های تخصصی هم هر کدام فعال بودند و کارهای بسیار زیادی کردند. در کارِ رسانه‌ای کار بسیار بزرگی شده، مخصوصا صدا و سیما، انصافا صدا و سیما همپا در این یک سال تلاش کرد و در کنار ستاد آمد. در کنار دوستان مدافعان سلامت تبلیغ و بیان کرد و توضیح داد. خیلی کار بزرگی شد.

نیروهای مسلح روز اول آمدند بیمارستان‌هایشان و نقاهتگاه‌هایشان را تشکیل دادند به برخی از آنها نیاز شد و از آنها استفاده شد و به برخی نیاز نشد، ولی این خیلی ارزشمند بود. کاری که همین الان هم نیروهای مسلح انجام می‌دهند. بسیج کار می‌کند، سپاه کار می‌کند، ارتش برای فعالیت آمادگی دارد، نیروی انتظامی با ما همکاری می‌کند و همه آن عزیزانی که در بخش نظارتی بر مغازه‌ها و خیابان نظارت می‌کنند، چه عناصر بهداشت و درمان، چه هلال احمر چه اتحادیه‌های صنفی، چه تعزیرات، همه آنهایی که کمک کردند، در مجموع کار بزرگ و عظیمی در این راستا انجام گرفت.

یک نکته می‌خواهم بگویم و بعد می‌خواهم توضیح بیشتری درباره کارهایی که در این مدت شد، ارائه کنم. آن نکته این است که در مجموع این یک سال به یک نکته رسیدیم و آن اینکه برای مقابله با این بیماری باید سبک زندگی عوض شود. همین یک نکته است. سبک زندگی باید عوض شود و مردم باید به خوبی بدانند که شرایط امروز ما شرایط عادی و معمولی نیست. برای خرید، برای بازار، برای مسافرت، برای آموزش، برای رفتن به سینما، برای رفتن به مراکز مذهبی، برای مسافرت خارج کشور، هر چه که در نظر بگیرید شرایط ما یک شرایط معمولی نیست، یک شرایط غیرمعمولی است و در این شرایط باید سبک زندگی‌مان را عوض کنیم. راه آن این است. باید ماسک بزنیم، یعنی سبک زندگی را تغییر دهیم. دست بشوییم یعنی تغییر سبک زندگی، فاصله را رعایت کنیم، دورهمی‌ها را تعطیل کنیم، تجمعات را کنار بگذاریم، ترددها را کم کنیم. خلاصه آن می‌شود تغییر سبک زندگی. در این شرایط، همین یک نکته را با همه ابعاد آن باید مدنظر قرار دهیم تا بتوانیم به خوبی از این وضعیت عبور کنیم.

الحمدالله از موج اول سرافراز عبور کردیم، در موج دوم، موج سوم هم موج سختی بود ولی به هر حال عبور کردیم و همه تلاش ما این است که وارد موج چهارم نشویم و انشاءالله امیدوارم موفق شویم و وارد موج چهارم نشویم، تا اینکه در شب عید مردم راحت‌تر باشند و بتوانند به زندگی خود بپردازند.

اولین مساله همانطور که اشاره کردم ساختارسازی بود و این ساختار جدید یعنی ستاد ملی مقابله با کرونا با همه کمیته‌های فرعی خود و بعد هم با قرارگاه عملیاتی با کمک همه نیروها و تلاش اینها، در کنار هم قرار گرفت. در این ستاد برخی از قوانین و مقررات را برای رفاه حال مردم، برای کمک به اقشاری که تحت فشار قرار گرفتند تغییراتی دادیم و وامی را اختصاص دادیم. یارانه ویژه‌ای را در نظر گرفتیم، وام در اختیار کسب و کارهایی قرار دادیم که در این مدت دچار مشکل شدید شده بودند، وام در اختیار خانواده‌هایی قرار دادیم که برای اجاره مسکن دچار مشکل شده بودند. همه جا آمدیم و در حد توان کشور کمکهای لازم را انجام دادیم.

اینها همه قانون و مقررات می‌خواست. قوانین لازم را همین جا وضع و تصویب کردیم و هر جا یک مقررات دست و پاگیری بود می‌آمد اینجا و می‌گفت اینجا شما بناست پول وام را پرداخت کنید، اینجا امحال لازم را انجام می‌داد و می‌گفت مثلا اشکال ندارد دو ماه دیگر پرداخت شود. پول آب و برق می‌خواستند پرداخت کنند، ستاد مصوب کرد که فعلا در این شرایط می‌توانید دو ماه دیگر پرداخت کنید. پول مالیات بود، به همین شکل، یعنی همه مهلت دادن‌هایی که لازم بود. هر جا مراجعه لازم بود، گفتند شما مراجعه نکنید و در سایه این تلاش‌ها، دولت الکترونیک و اقتصاد دیجیتال، ظهور و بروز واقعی خودش را پیدا کرد. از قبل هم همه دنبال دولت الکترونیک بودیم، دنبال اقتصاد دانش بنیان بودیم، اما در عین حال در این وانفسای کرونا ضرورت این مساله برای ما روشن‌تر شد. حرکتی که از یک سال قبل برای دولت الکترونیک شروع شده و در اقتصاد دیجیتال، در این یک سال آنچه انجام شد قابل قیاس با سالهای قبل نیست. حتی با 10 سال با دهه قبل هم قابل مقایسه نیست. اگر یک دهه را مقایسه کنیم، باز در این یک سال یک حرکت بسیار عظیم و بزرگی انجام گرفته است.

بخش تولید ما انصافا فداکاری کرد. در همان روزهای خطر در اسفند پارسال و در همان روزهایی که مردم دلهره داشتند که چه شده، تولید ما دست نخورد. تمام دستگاه‌های تولیدی به تولید خودشان ادامه دادند. پروتکل‌ها را مراعات کردند و لذا دیدید خدمات یک لحظه قطع نشد. مثلا اینکه برق دو روز قطع شود، آب یک روز قطع شود، گاز سه روز قطع شود، اصلا چنین چیزی نبود. با همه این شرایط سخت، همه پای کار بودند همه آنهایی که ضرورت داشت؛ مثل مدافعان سلامت که کنار تخت بیمار بودند، اینها هم در کارخانه و دستگاههای خودشان، کنار چاههای نفت، وسط دریا همه شبانه روز فعالیت کردند. وقتی یک حادثه رخ می‌دهد، اینها بهتر ملموس می‌شود. دیدید در زمستان مثلا چند ساعت چند استان در برق دچار مشکل شدند، به دلیلی که نمی‌خواهم توضیح دهم و تمام شد. ببینید کل تابستان، کل زمستان در فصل‌های مختلف، با این همه سرمایی که در زمستان داریم، قطعی گاز نداریم. این به خاطر آن است که کار انجام می‌گیرد. خدمات، تولید و بحمدالله امروز در نیازمندی‌های بهداشتی تقریبا نیاز به بیرون از کشور نداریم. اگر هم داشتیم، معلوم نبود کسی به ما بدهد. دیدید اوایل برای ماسک چه کار کردند! امروز در کشور روزانه بیش از 35 میلیون عدد ماسک با قیمت ناچیز تولید می‌شود و عرضه می‌شود. مثلا ماسک با قیمت حدود هزار تومان در بازار برای مردم عرضه می‌شود که کاری عظیم و بزرگ است. در تولید همه شوینده‌ها، مواد ضدعفونی، همه تجهیزاتی که نیاز بود، حتی وسایل بیمارستانی، ونتیلاتورها، نیازمندی‌هایی که داشتیم، همه تلاش و کمک کردند و شاهد یک حرکت بزرگ در شرکت‌های دانش بنیان بودیم.

شرکتهای دانش بنیان یک مرتبه آنچنان اوج گرفتند که امروز 5 هزار و 700 شرکت دانش بنیان در کشور فعالیت می‌کند. کل شرکت‌های دانش بنیان در آغاز دولت یازدهم 55 شرکت بود، ببینید مخصوصا در این یک سال اخیر این حرکت اوج گرفت، برای اینکه بخش بزرگی از نیازمندی‌های زندگی مردم از طریق دیجیتال و از طریق فضای مجازی تامین شود.

یک عده از اول می‌خواستند دعوایی بین دین و علم درست کنند. بین مناسک دینی و پروتکل بهداشتی؛ الحمدالله علما و مراجع، مقام معظم رهبری هوشیارانه آنها را ناکام گذاشتند. همه این کارهایی که عده‌ای شروع کرده بودند و فکر می‌کردند فرصت طلایی برای ایجاد شکاف و اختلاف پیدا کرده‌اند. دیدند که هم ماه رمضان مردم و هم قرآن سرگرفتن مردم برقرار شد. هم محرم مردم برگزار شد و هم عبادت بود. هم نماز بود، هم پروتکل بود و چقدر فضای مجازی و صدا و سیما در این زمینه کمک کرد تا مردم از نعمات آن شبها و روزها استفاده کنند و در عین حال پروتکل‌های بهداشتی را هم به طور کامل مراعات و اجرا کنند.

این دوگانگی‌ها از بین رفت و الان ببینید در بخش دانش آموزی و دانشجویی اگر فضای مجازی نبود، اگر زیرساخت‌های فضای مجازی و پهنای باند نبود چه کار می‌کردند؟ امروز 17 میلیون نفر از شبکه شاد استفاده می‌کنند. این سامانه با این عظمت در این کشور تشکیل شد و 17 میلیون می‌روند، با معلم حرف می‌زنند، معلم با شاگرد حرف می‌زند، درس داده می‌شود، درس را ضبط و پیاده و دانلود می‌کند، اصلا یک تحولی ایجاد شد. البته قبول داریم فضای مجازی جای آموزش حقیقی و حضوری را به طور کامل نمی‌گیرد‌، اما آموزش  اما صفر نشد. آمد و 50 درصد شد، 40 درصد شد، هر چه بود، کار بزرگی انجام شد و تحصیلات و آموزش ما در کشور تعطیل نشد.

پس در عین حالی که کرونا مشکلات فراوانی برای ما ایجاد کرد یک فرصت‌ها و تحولاتی هم درست شد و از این تحولات توانستیم استفاده کنیم و دیدید در همین مراسم دینی و مذهبی چه ابتکارات و ابداعات جدید و نویی را به کار بستند تا فضای مجازی بتواند جای فضای حقیقی را بگیرد.

ما تنها کشوری بودیم که در کنار کرونا تحریم را هم داشتیم. هیچ کشور دیگری چنین وضعیتی نداشت. دست ما بسته بود. می‌خواستیم یک واکسن بخریم با چه مشکلاتی رفتیم پول همین کواکس را پرداخت کنیم. از این کشور به آن کشور، از این بانک به آن بانک، با این تلفن     با آن تلفن، که بتوانیم پول آن را تهیه کنیم و بدهیم و مثل دیگر کشورها، در کواکس شاید 170، 180، 190 کشور الان آنجا تقاضای واکسن کردند و ما هم جزو یکی از آنها هستیم. هیچ کدام این مشکل ما را نداشتند که بخواهند پول بدهند.

ما پول داریم، پول ما را قفل کردند، نمی‌دهند، نمی‌گذارند نقل و انتقال کنیم. علیرغم تحریم همه در کنار هم کار بزرگی در این کشور کردند و الحمدالله واکسن هم به این کشور رسید. باز هم انواع دیگر واکسن می‌رسد و واکسیناسیون آغاز شد.

مردم عزیز باید خودشان را برای سال آینده آماده کنند، هم باید خودشان را آماده کنند تا دچار موج چهارم نشویم و هم برمی‌گردم به آن نکته، سبک زندگی؛ اگر سبک زندگی‌مان را بر مبنای شرایط جدید تغییر دهیم و همه پروتکل‌ها را مراعات کنیم، ان‌شاءالله با تردد کمتر، با اجتماعات کمتر، با مراعات فاصله، با عمل کردن به همه مسائل بهداشتی که مورد نیاز و ضروری است، از این مشکل عبور می‌کنیم.

اگر هم خدای ناکرده علامتی دیدیم آن علامت را فوری به مراکز درمانی‌مان اطلاع دهیم. اگر هم کسی ارتباط داشت، بلافاصله قرنطینه شوند، بلافاصله افرادی که با او نزدیک بودند دومرتبه تست بدهند.

اگر به همه مقرراتی که در این یک سال بارها و بارها به مردم گفته شده عمل کنیم می‌توانیم به خوبی و سرافراز از این وضعیت سخت عبور کنیم.

فکر می‌کنم تا اینجا وقتی ایران‌مان را حتی با کشورهای پیشرفته مقایسه می‌کنیم، آنهایی که تجهیزات خیلی بیشتر و پول خیلی بیشتر از ما در اختیار دارند، مدافعان سلامت ما سرافرازند، مردم ما سرافرازند، مردمی که اگر همکاری آنها نبود هیچ کاری صورت نمی‌گرفت.

مردم همکاری کردند. همه آنهایی که مومنانه و خاضعانه به مردم کمک کردند و باز هم در این شب عید کمک می‌کنند و بعد هم در آخر فروردین، در ماه رمضان باز هم کمک خواهند کرد.

انشاءالله به یاری همدیگر می‌توانیم به خوبی از این مرحله عبور کنیم.

والسلام علیکم و رحمه‌الله و برکاته.

شناسه خبر: 119731

- دولت یادهم و دوازدهم

- جلسات

اخبار مرتبط

اخبار برگزیده