مرکز مطالعات فلسطین نهاد ریاست جمهوری در بیانیه ای تاکید کرد؛

عادی سازی روابط مغرب با رژیم صهیونیستی خیانت به فلسطین است

مرکز مطالعات فلسطین نهاد ریاست جمهوری در بیانیه ای عادی سازی روابط مغرب با رژیم صهیونیستی را خیانت به فلسطین دانست و تاکید کرد: ضروری است تمامی رژیم های سازشکار و مزدور عربی بدانند از آن جا که هرگونه توافق با اسراییل هیچ توجیهی نداشته و اقدامی به شدت خائنانه محسوب می گردد، در نهایت منجر به تضعیف ثبات، امنیت، شکوفایی و صلح پایدار در منطقه خواهد شد و مسوولیت مستقیم این وضعیت بردوش همین کشورهاست.

شناسه خبر: 118559 -

يکشنبه 23 آذر 1399 - 19:43

بیانیه مرکز مطالعات فلسطین نهاد ریاست جمهوری به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

حکومت مغرب پنجشنبه شب و در نخستین واکنش به موافقت این کشور با عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی اعلام کرده است که روابط دیپلماتیک خود را در آینده‌ای بسیار نزدیک با اسرائیل از سرخواهد گرفت. مغرب بعد از اردن، مصر، امارات، بحرین و سودان، ششمین کشورعربی است که روابط خود را با رژیم صهیونیستی عادی‌سازی می‌کند.

این اقدام نشان دهنده عقب‌گرد جدید یک حکومت ضعیف دیگرعربی است که می‌خواهد پایه‌های حاکمیت استبدادی خود را با حمایت آمریکا و رژیم اسرائیل تحکیم بخشد. کاملا مشهود است که رژیم صهیونیستی با استفاده از راهبردی به نام «استراتژی محیطی» در صدد است با کشورهایی که در فاصله دورتری قراردارند و از نزاع میان صهیونیست‌ها و اعراب حذف شده‌اند یا اینکه روابط خصمانه‌ای با دشمنان اسرائیل دارند، علیه ملت فلسطین وارد تعامل ‌شود.

همان طور که روزنامه آمریکایی «نیویورک‌تایمز» بر اساس مستنداتی که داشته در گزارش خود آورده، توافق اسرائیل و مغرب پس از سال‌ها همکاری پنهانی دو طرف در زمینه تسلیحات و جاسوسی و همکاری نزدیک و محرمانه در زمینه‌های اطلاعاتی و نظامی صورت گرفته است. گرچه هیچ یک از طرفین رسماً به آن اعتراف نکرده‌اند اما طی سالهای گذشته در اقداماتی متقابل، اسرائیل به مغرب در دستیابی به تسلیحات و ابزارهای جمع‌آوری اطلاعات و نحوه استفاده از این تجهیزات کمک کرده و مغرب نیز به رژیم صهیونیستی در پذیرش یهودیان مراکش، انجام عملیاتی علیه «اسامه بن لادن» سرکرده پیشین القاعده و حتی جاسوسی از دیگر کشورهای عربی کمک نموده است.

 هم اکنون حدود یک میلیون از جمعیت اسراییل را یهودیانی تشکیل می دهند که در سال 1948 از سرزمین مغرب به این کشور مهاجرت کرده یا از نسل آنهایی هستند که از فاصله 2000 مایلی با فلسطین اشغالی، به منافع صهیونیست‌ها پایبندند.

ضروری است تمامی رژیم های سازشکار و مزدور عربی بدانند از آن جا که هرگونه توافق با اسراییل هیچ توجیهی نداشته و اقدامی به شدت خائنانه محسوب می گردد، در نهایت منجر به تضعیف ثبات، امنیت، شکوفایی و صلح پایدار در منطقه خواهد شد؛ وضعیتی که مسوولیت مستقیم آن بردوش همین کشورهاست.

ملت مسلمان مغرب نیز لازم است در راستای تعهد و وفاداری خویش به اسلام و سرزمین های اشغال شده اسلامی، آرمان ملت فلسطین را مسأله ملی خود دانسته و با اتحاد و یکپارچگی به مقابله با این خیانت ها و حمایت از حقوق و اهداف ملت‌های عرب و در راس آن‌ها فلسطین؛ این "پاره تن اسلام"، به مبارزه و اعتراض همگانی برخیزند.

کمیته حمایت از انقلاب اسلامی مردم فلسطین ریاست جمهوری

شناسه خبر: 118559

- نهاد ریاست‌جمهوری

- بیانیه ها

اخبار مرتبط

گالری مرتبطفیلم مرتبطاخبار برگزیده