دکتر نهاوندیان در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان قم:

رویکرد زیرساخت‌ساز و افزایش سرمایه‌اجتماعی دو پیام اصلی بودجه سال 1400 است/ احیاء مسیر رشد و ثبات اقتصادی کشور در سال 1400 با همدلی و همگرایی امکان‌پذیر می‌شود/ تاکید بر ضرورت تقویت بورس به عنوان یکی از لازمه‌های رقابت‌پذیری اقتصاد

معاون اقتصادی رئیس جمهور رویکرد زیرساخت‌ساز و افزایش سرمایه‌اجتماعی را دو پیام اصلی بودجه سال 1400 برشمرد و تأکید کرد: احیاء مسیر رشد و ثبات اقتصادی کشور در سال 1400 با همدلی و همگرایی امکان‌پذیر می‌شود.

پنجشنبه 20 آذر 1399 - 13:13

دکتر محمد نهاوندیان روز پنج‌شنبه در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان قم، با اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری در زمینه حمایت از اقشار کم‌درآمد جامعه افزود: باید دولت و مجلس در این زمینه جدیت بیشتری داشته باشند و همچنین در بخش توجه به زیرساخت‌سازی در کشور اقدامات و دستاوردهای دولت تدبیر و امید با دهه‌های گذشته قابل قیاس نیست.

معاون اقتصادی رئیس جمهور با بیان اینکه دولت تدبیر و امید در آزمون مقاومت اقتصادی سرافراز بیرون آمده است، گفت: بهترین مسیر برای رسیدن به این مهم ایجاد همدلی و همگرایی در کشور است که البته تضارب آراء در هر کشوری وجود دارد، اما همه باید در مسیر عزم واحد حرکت نماییم.

دکتر نهاوندیان با تأکید بر اینکه حل مشکلات کشور در همه زمینه‌ها در گرو مثبت شدن نرخ رشد تشکیل سرمایه است، تصریح کرد: طبق آخرین برآوردها نشانه‌های مثبت در این زمینه دیده می‌شود که باید سرمایه‌گذاری در کشور به طور جدی حمایت شود و سیاست دولت و مجلس شورای اسلامی نیز در این راستا قرار دارد.

معاون اقتصادی رئیس جمهور تسهیل تجارت و تولید را از مهم‌ترین از اهداف ستاد اقتصادی دولت دانست و گفت: روال عادی توسعه اقتصادی کشور با تسهیل و نه انقباض، محدودیت و مداخله بوجود می‌آید که الان آثار تسهیل تجارت و تولید در رشد صادرات کشور قابل مشاهده است و با اقدامات و پیگیری‌های دولت، کالاهای مانده در گمرکات به واحدهای تولیدی در کشور تخصیص داده شده است.

دکتر نهاوندیان با بیان اینکه تقویت فضای رقابتی یکی دیگر از جنبه‌های مهم افزایش سرمایه‌گذاری است، تصریح کرد: سرمایه‌ در یک اقتصاد قابل پیش‌بینی وارد می‌شود.

معاون اقتصادی رئیس جمهور بر ضرورت تقویت بورس به عنوان یکی از لازمه‌های رقابت‌پذیری اقتصاد تأکید کرد و ادامه داد: رقابت بهترین راه دستیابی به عدالت و مبارزه با فساد در کشور است و زمانی که عرضه و تقاضا یکدیگر را در بازار ملاقات کنند قیمت‌ها عادلانه می‌شود.

دکتر نهاوندیان با اشاره به تلاش‌های دولت برای تکمیل همه مراحل این زنجیره در بازار بورس افزود: به دنبال این بودیم که با تقویت بورس کشور امضاءهای طلایی و رانت‌های خاص حل شود.

معاون اقتصادی رئیس جمهور در ابتدای سخنن خود با اشاره به جنگ بی‌سابقه و فشارهای اقتصادی آمریکا علیه ملت ایران در 3 سال گذشته تأکید کرد، در اوج این جنگ شاهد شوک بی‌سابقه شیوع بیماری کرونا در کشور بودیم. اما گزارش اخیر مرکز آمار نشانگر مثبت شدن رشد تولید ناخالص ملی در تابستان سال جاری در مقایسه با سال گذشته است.

دکتر نهاوندیان ادامه داد: به دنبال این هستیم که به افق پیش رو بتوانیم تا انتهای سال وضعیت اقتصادی فصل بهار نیز جبران شود در سال 99 با عملکرد مثبت به پایان برسد که با توجه به شرایط زمینه‌ای موجود چنین دستاوردی در تاریخ اقتصادی کشور مهم و قابل توجه است.

همچنین در این جلسه گزارشی از عملکرد و اقدامات ستاد اقتصاد مقاومتی استان قم ارایه شد و معاون اقتصادی رئیس جمهور بر پیگیری مطالبات فعالان اقتصادی و بخش خصوصی این استان تأکید کرد.

شناسه خبر: 118523