رئیس جمهور در مراسم بهره برداری از 3 طرح ملی وزارت نفت:

آنهایی که با همه توان روبروی ملت ایران قرار گرفتند با شکستی مفتضحانه، چند هفته دیگر به زباله دان تاریخ ریخته می شوند/ ایران می‌تواند نیازمندی‌های منطقه و حتی جهان را در برخی از موارد ارزان‌تر و راحت‌تر تأمین کند/تعامل سازنده با جهان در کنار قدرت ملی مفید است/تبیین 4 اصل مهم تحقق جهش تولید در ایران اسلامی/ نمی‌توان از افکار عمومی ملت فاصله گرفت / بداخلاقی و بدهنی هیچ خاصیتی ندارد؛ همه باید به فکر آینده کشور و رفاه ملت باشند / ملت ما فحاشی را برنمی‌تابد؛ انتقاد غیراز بددهنی، فحاشی و بی‌تربیتی است

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه اقتصاد ایران با مقاومت 3 ساله در برابر جنگ اقتصادی یک قدرت زورگو نشان داد که اقتصادی بزرگ و مقاوم است، اظهارداشت: دشمن در این جنگ سه ساله اقتصادی با همه توان روبروی ملت ایران قرار گرفت اما شکست مفتضحانه خورد و سرنگون شد و چند هفته دیگر نیز به زباله دان تاریخ ریخته می شود.

پنجشنبه 6 آذر 1399 - 11:07

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی روز پنجشنبه در مراسم بهره برداری از 3 طرح ملی وزارت نفت در استان‌های چهارمحال و بختیاری، خوزستان و بوشهر گفت: هیچ کشوری در منطقه دارای چنین قدرتی نیست که بتواند در جنگ 3 ساله اقتصادی بایستد و پیروز شود و این نشان دهنده عظمت و قدرت و تاب‌آوری ملت ایران است که در سایه خوداتکایی مردم، درون‌زایی و موقعیت ویژه ژئوپلتیک ایران حاصل شده است.

رئیس جمهور تصریح کرد: هیچ فرد و قدرتی در دنیا نمی‌تواند ایران را با داشتن جایگاه جغرافیایی عظیمی که دارد، نه برای منطقه و نه برای جهان حذف کند. خیلی‌ها آمدند ایران را از بین ببرند و نتوانستند حالا اینها آخری‌هایشان هستند که مدعی بودند و شکست خوردند.

دکتر روحانی با تاکید بر اینکه "ایران آباد و پیشرفته تنها برای مردم ایران نیست بلکه برای منطقه و جهان هم هست"، گفت: ایران بخاطر قابلیت‌های بسیار بزرگی که دارد می‌تواند نیازمندی‌های منطقه و حتی  جهان را در برخی از موارد ارزان‌تر و راحت‌تر تأمین کند.

رئیس جمهور در ادامه سخنان خود با اشاره به افتتاح 3 طرح مهم ملی در حوزه وزارت نفت در سه استان کشور، به ارزش 30 هزار میلیارد تومان، گفت: افتتاح‌های امروز بار دیگر نشان داد که اقتصاد ایران بزرگ و مقاوم است و در سایه خوداتکایی و درون‌زایی این موفقیت‌ها به دست آمده و مردم ایران مسیر درست خود را ادامه خواهد داد.

دکتر روحانی در ادامه سخنان خود با اشاره به شعار جهش تولید و الزامات تحقق این شعار، گفت: اگر می‌خواهیم در بخش‌های مختلف از جمله صنعت، دارای جهش و شتاب مناسب باشیم، نیازمند ارکان آن هستیم.

رئیس جمهور سرمایه اعم از داخلی و خارجی، مواد اولیه، تکنولوژی داخلی و خارجی و همچنین بازار داخلی و بین‌المللی را از ارکان مهم و اصلی دستیابی به جهش تولید در حوزه‌های مختلف از جمله صنعت عنوان کرد.

دکتر روحانی افزود: سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی می‌تواند در کنار هم به تحولات بسیار بزرگی در بخش صنعت و سایر امور منجر شود. مواد اولیه نیز از اهمیت بالایی برخوردار است که خوشبختانه مواد اولیه در صنعت نفت و پتروشیمی و بسیاری از زیرساخت های بزرگ کشور را در اختیار داریم.

رئیس جمهور با بیان اینکه اگر تکنولوژی نباشد، صنعت و تولید محصولات با هزینه بالایی همراه خواهد بود، گفت: خوشبختانه در تکنولوژی داخلی پیشرفت‌های خوبی توسط شرکت‌های دانش‌بنیان داشته‌ایم و در زمینه تکنولوژی خارجی نیز دشمنان ما بویژه آمریکایی‌ها نتوانستند مانع از ورود تکنولوژی خارجی ما شوند.

دکتر روحانی در تشریح اهمیت بازار اعم از بازار داخلی و بین‌المللی در تحقق جهش تولید، گفت:‌ برای فروش محصولات و تولیدات خود نباید نگاه‌مان فقط به بازار داخلی باشد.باید بازارهای متنوع جهان با میلیاردها جمعیت را ببینیم و اینجاست که تعامل سازنده اهمیت می‌یابد.

رئیس جمهور با تأکید بر اینکه تعامل سازنده با جهان در کنار قدرت ملی مفید است، اظهار داشت: بحمدالله 4 اصل مهم تحقق جهش تولید امروز در کشور ما وجود دارد و ملت ما در مسیر درستی قرار گرفته است.

دکتر روحانی در ادامه با بیان اینکه نمی‌توان از افکار عمومی ملت فاصله گرفت، گفت: خوشبختانه همه حرکت‌های ساختاری ما در کشور بر مبنای مردم‌سالاری و رأی و انتخاب مردم است و مردم‌سالاری بسیار مهم است. برای اینکه افکار را در مسیر درست قرار می‌دهد.

رئیس جمهور با بیان اینکه این افکار درست است که می‌تواند جوانان و اقشار مختلف مردم را جذب کند، گفت: از سال 57 به سمت مردم‌سالاری حرکت کردیم و امام راحل بنیانگذار انقلاب بعد از گذشت 47 روز از پیروزی انقلاب مسیر مردم‌سالاری را با صندوق رأی معرفی کرد و امروز بحمدالله جامعه ما در یک حرکت بسیار خوب و امیدوارانه نسبت به آینده حرکت می‌کند.

دکتر روحانی همچنین با تأکید بر اینکه همه باید به فکر آینده کشور و رفاه ملت باشند، گفت: بداخلاقی و بددهنی را رها کنیم که هیچ خاصیتی ندارد. البته بددهنی‌ها و بداخلاقی‌ها در اراده ما خللی ایجاد نمی‌کند و افتخار ما ادب، مکارم اخلاق و احترام به یکدیگر است.

رئیس جمهور افزود: نمی‌گوییم کسی انتقاد نکند و انتقاد را مفید می‌دانیم، اما انتقاد غیراز بددهنی، فحاشی و بی‌تربیتی است. ملت ما فحاشی را برنمی‌تابد و همه ما باید برای خدمت به مردم و سرافرازی ایران تلاش کنیم.

دکتر روحانی با بیان اینکه افتتاح طرح‌های مهم امروز به جهان نشان داد که ملت و جوانان ما و متخصصان و مهندسان ما همه پای کار هستند، افزود: پنج‌شنبه‌های افتتاح، گواه تاریخ و شهادت ایستادگی ملت ایران است و شهادت می‌دهد در تاریخ که ملت ما در برابر توطئه‌های دشمنان عقب‌نشینی نکرده و نخواهد کرد و مسیر پیشرفت خود را تا پیروزی نهایی ادامه خواهد داد.

رئیس جمهور در طی این مراسم نیز پس از توضیحات وزیر نفت درباره پروژه‌های این وزارتخانه در مسیر تحقق شعار جهش تولید به رهنمودهای مقام معظم انقلاب در دیدار اعضای شورای عالی هماهنگی اقتصادی اشاره و تأکید کرد که در این ارتباط دستورات لازم را به وزرای مربوطه داده است.

دکتر روحانی گفت: مقام معظم رهبری در این دیدار تأکید کردند که در راستای جهش تولید در 3 حوزه خودروسازی، صنعت نفت و نهاده‌های دامی باید اقدامات فوری و ضروری انجام شود که در این راستا وزرای «صنعت، معدن و تجارت»، «نفت» و «جهاد کشاورزی» موظف شدند، طرح خود را در اسرع وقت برای تصویب به شورای عالی اقتصاد تهیه و ارایه کنند.

متن کامل سخنان رئیس جمهور به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام و درود به محضر حضرت فاطمه معصومه(س) تقدیم می‌کنیم؛ فاطمه معصومه‌ای که توانست همه اندیشمندان و عالمان بزرگ را در کنار ملجأ شریف خودشان جمع کند و امروز حوزه علمیه قم بزرگترین حوزه علمیه برای جهان تشیع و حتی برای جهان اسلام است.

امروز داشتن آن همه علما، بزرگان، مجتهدین، مراجع بزرگ و مراکز تحقیقاتی بسیار ارزشمند از برکت قدوم حضرت فاطمه معصومه(س) به شهر قم بود که اساساً این منطقه را با حضور و قدم‌های مبارک‌شان متحول کردند که به روح بلندشان، پدر بزرگوارشان حضرت موسی بن جعفر(ع)، آباء طاهرینش و همه ائمه(ع) و انبیاء(ص) درود و سلام می‌فرستیم.

امروز یک افتتاح بسیار مهم داشتیم و مردم عزیز شاهد هستند که می‌خواستند ایران را تحریم و منزوی کنند و با تصور خام خودشان می‌خواستند ما را نسبت به آینده کشورمان مأیوس کنند. ما در یک هفته و امروز شاهد افتتاح 3 طرحی هستیم که ارزش آن 30 هزار میلیارد تومان است و این برای آن افرادی که علیه ملت ایران در این مدت طراحی‌های شوم کردند، باورکردنی نیست که ما در یک روز در ایران 30 هزار میلیارد تومان، طرح و پروژه مهم را به افتتاح برسانیم و برای این طرح‌ها یک رقمی حدود هزار میلیارد دلار اعتبار هزینه شده است و برای ما طرح‌های بسیار با اهمیتی است مخصوصاً طرح اوره که طرح اول بود و آمونیاک که صادراتی است چرا که در داخل امکاناتی داریم که نیاز ما را تأمین کند.

 بنابراین هم جهش صادرات و هم جهش تولید است و 50 هزار بشکه‌ در روز در طرح فرآوری برای ما اهمیت داشت برای اینکه با این مدل فرآورش اولین باری است که ما در این صنعت قدم گذاشتیم و کار را برای ما بسیار سهل و آسان کرده است.

مسأله مخازن برای ما مهم است. تأسیس مخازن بزرگ یکی از طرح‌های اساسی که کشور ما هم برای نفت و هم برای میعانات و هم برای گاز نیاز دارد. علت اینکه گاهی در زمستان مشکل داشتیم که البته در این سال‌ها مشکلی نداشتیم، این بود که مخازن ذخیره شامل مخازن طبیعی و یا غیرطبیعی به اندازه کافی نیست. برخی از این مخازن طبیعی است که باید کشف کنیم و به دست بیاوریم و جای مناسب ذخیره کنیم و  الحمدالله امروز شاهد افتتاح این 3طرح بزرگ در 3 استان عزیز خوزستان، بوشهر و چهارمحال و بختیاری بودیم.

ایران در این 3 سال جنگ ثابت کرد که البته قبل از آن ایران در دوران تحریم مقاومت و ایستادگی کرد و سال‌ها دچار تحریم هستیم اما این 3 سال در یک جنگ رویارو بودیم و با همه توان روبروی ملت ایران آمدند و شکست مفتضحانه خوردند یعنی آنهایی که می‌خواستند سال 97 جشن 22 بهمن را ملت ایران نبیند و وارد ایران شوند، همه سرنگون شدند و دوران قلدری‌های آنها پایان یافت و چند هفته دیگر به زباله‌دان ریخته می‌شوند و این ملت ایران بود که مقاوم ایستاد و پیروز شد و این دشمنان ایران بودند که دچار شکست شدند.

‌اقتصاد ایران نشان داد که یک اقتصاد بزرگ و مقاوم است و فکر نمی‌کنم در منطقه هیچ کشوری یک همچون قدرتی داشته باشد که بتواند در 3 سال جنگ مداوم رویاروی بایستد و موفق و پیروز شود که این نشانگر عظمت و قدرت و تاب‌آوری ملت ایران در سایه خوداتکایی مردم و درون‌زایی است و البته هیچ‌وقت منکر نیستیم که ژئوپلتیک ایران یکی از نکات اساسی است البته ملت ایران همیشه با فرهنگ خودش کار بزرگی کرده است اما ایران هم یک نقطه مهمی است چراکه ایران یک جایگاه جغرافیایی عظیم و بزرگی است که کسی و قدرتی در دنیا نمی‌تواند ایران را در دنیا نه برای منطقه و نه برای جهان حذف کند و بخاطر جایگاه خاص و ژئوپلتیک و البته تاریخ و فرهنگ این کشور و همچنین مقاومت‌های بلندی که این کشور در طول تاریخ داشته است که خیلی‌ها آمدند ایران را از بین ببرند و نتوانستند حالا اینها آخری‌ هستند که مدعی بودند و اینها هم شکست خوردند.

برای ما و ملت ما و دنیا، آینده ایران بسیار مهم است. آینده امیدوارکننده برای همگان پیش رو است و ایران آباد و پیشرفته نه تنها برای مردم ایران بلکه برای منطقه و جهان است. ایران بخاطر قابلیت‌های بسیار بزرگی که دارد می‌تواند نیازمندی‌های منطقه و حتی جهان را در برخی از موارد ارزان‌تر و راحت‌تر تأمین کند و این نکته بسیار مهمی است و بحمدالله امروز در سایه اندیشمندان، دانشمندان و دانشگاهیان انجام می پذیرد و کاری که دانشگاه انجام می‌دهد و این همه مهندسینی که تربیت می‌شوند و از دانشگاه‌ها می‌آیند یک سرمایه بسیار بزرگی است. سرمایه انسانی بسیار اهمیت دارد، اگر می‌خواهیم در صنعت دارای یک جهش و شتاب مناسب باشیم، نیازمند به ارکان آن  هستیم که سرمایه رکن اول شتاب در صنعت است و اگر سرمایه نباشد کاری نمی توان کرد.

هم سرمایه داخلی و خارجی نیاز داریم. امروز دیدیم یک طرح افتتاح شد که با سرمایه خارجی بود و در بخش بزرگی از طرح لردگان  از سرمایه‌گذاری خارجی استفاده شد پس سرمایه خارجی و سرمایه داخلی در کنار هم است. ما پروژه‌های عظیم و بزرگی داریم که اگر سرمایه خارجی در کنار سرمایه داخلی قرار بگیرد، می‌توانیم تحولات بسیار بزرگی را در صنعت و در سایر امور، خدمات، کشاورزی شاهد باشیم.

نکته دوم برای جهش تولید مواد اولیه است. خوشبختانه در بسیاری از این موارد، مخصوصاً در بخش پتروشیمی مواد اولیه و گاز در اختیار ما است که این خیلی مهم است. شما بخواهید از جای دیگر این مواد اولیه را بیاورید معلوم نیست اصلاً به صرفه و اقتصادی باشد و مواد اولیه‌ در صنعت پتروشیمی، نفت، گاز، فولاد، مس، آلومینیوم و خیلی از صنایع بزرگ کشور در اختیار ما و در داخل کشور است و این یکی از نکات بسیار مهم است.

مسأله سوم برای جهش تولید، تکنولوژی است. تکنولوژی که نباشد، حداقل استفاده با قیمت گران و گاهی غیررقابتی می توان داشت و گاهی یک چیزی تولید می‌کنیم که با دنیا نمی‌توانیم رقابت کنیم و ما در تولید باید بتوانیم با جهان در رقابت باشیم و محصولاتمان را صادر کنیم که این تکنولوژی می‌خواهد. تکنولوژی هم باید داخلی و هم خارجی باشد که در داخل الحمدالله شرکت‌های دانش‌بنیان پیشرفت بسیار خوبی در همه زمینه‌ها دارند و از تکنولوژی خارجی همیشه استفاده کردیم و باز هم استفاده می‌کنیم.

الحمدالله هیچ وقت آمریکا و دشمنان ما نتوانستند مانع شوند و ما در جایی که خواستیم تکنولوژی را در داخل آوردیم و در این تحریم و فشارها گاهی گران‌تر و ارزان‌تر است ولی در اصل کسی نمی‌تواند مانع ورود تکنولوژی به کشور شود که این کار هم شد.

پایه چهارم بازار است. شما اگر چیزی می‌خواهید تولید کنید باید تقاضا و بازار باشد. بازار گاهی در داخل است و یک بخش بزرگ بازار بیرون است و میلیاردها جمعیت در بیرون است و ما نمی‌توانیم به 80 میلیون داخل نگاه کنیم. باید طرح‌ها و پروژه‌هایی باشد که به کشوری که جمعیت‌ آن مثلاً یک میلیارد و سیصد و چهارصد است، صادر کنیم و ما میلیاردها جمعیت و بازارهای متنوع را ببینیم و در اینجا تعامل سازنده ما می‌تواند تأثیرگذار باشد البته تعامل سازنده در کنار قدرت ملی مفید است و یک کشور اگر ضعیف باشد،

تعامل سازنده یعنی چه؟ چه کار باید کند؟ که در تعامل سازنده دائم باید التماس کند و این تعامل سازنده نیست و التماس، تعامل سازنده نیست.

 تعامل سازنده یعنی قدرت ملی و در یک جایگاهی قرار بگیرد که آنها به ما نیازمند هستند و ما هم علاقمندیم که با آنها تجارت و تعامل داشته باشیم. بخریم و بفروشیم و بحمدالله این 4 اصل امروز در کشور ما وجود دارد و ملت ما در یک مسیر صحیح و درستی قرار گرفته است و کسی هم نمی‌تواند از افکار عمومی ملت فاصله  بگیرد.

خوشبختانه در جمهوری اسلامی ایران همه حرکت‌های ساختاری ما بر مبنای مردم‌سالاری است. مردم رأی می‌دهند و به صحنه می‌آیند و اگر کسی افکاری داشته باشد و کارش قابل قبول نباشد، دوره کوتاهی است و کنار می‌رود و دوره بعدی و افراد بعد می‌آیند. مردم‌سالاری بسیار مهم است برای اینکه افکار را در مسیر درست قرار بدهد و افکار درست است که نسل جوان و دانشگاهی و کشاورز و صنعتگر را جذب می کند.

الحمدالله این یکی از افتخارات جمهوری اسلامی ایران است که از 22 بهمن 57 در مسیر مردم‌سالاری رفتیم و امام راحل که معمار این نظام بود و مردم‌سالاری را به خوبی دید و در همان چهل و چند روز اول پای صندوق انتخابات بروید که اصلاً کسی باورش نمی‌شد که یک انقلابی شده و 47 روز از آن گذشته و امام می‌گوید پای صندوق بروید و شما بگویید چه نظامی باشد، جمهوری اسلامی باشد یا چیز دیگر بنابراین مسیر ما مردم‌سالاری بود و این تضمین‌کننده هم اصل نظام ما و هم تصحیح افکار ما است و  این هر دو در مردم‌سالاری حاصل می‌شود و امروز بحمدالله جمع و جامعه ما یک حرکت بسیار خوبی با یک امیدواری بسیار خوبی نسبت به آینده دارد.

در اینجا می‌خواهم به این نکته تأکید کنم که همه به فکر مردم و آینده کشور و ایران و ملت و رفاه ملت باشیم و بداخلاقی و بددهنی را رها کنیم. چه خاصیتی دارد البته ما اعتنایی نمی‌کنیم و اگر بددهنی و بداخلاقی کند خللی در اراده ما نمی‌کند و اصلاً هیچ خللی در اراده ما ایجاد نمی‌کند اما ما پیغمبری داریم که فرمودند، «فقط به خاطر این آمدم و مبعوث شدم و نه بخاطر برای کار دیگر که اخلاق و مکارم اخلاقی را کامل کنم».

 ما جمهوری اسلامی هستیم و افتخار ما مکارم اخلاقی و ادب است و افتخار ما این است که به همدیگر احترام کنیم. این معنی آن نیست که کسی انتقاد نکند و انتقاد سازنده مفید است حتماً باید انتقاد کنند و حتماً باید بگویند این راهی که شما رفتید اشکال داشت و خیلی هم خوب است اما انتقاد غیر از بددهنی، فحاشی و بی‌تربیتی است و ملت ما فحاشی را برنمی‌تابد و همه ما باید برای خدمت به مردم و افتخار و سرافرازی ایران تلاش کنیم.

 طرح‌های امروز به ملت ما و جهان نشان می‌دهد که جوانان، کارگران، مهندسین و مدیران ما با همه وجود در میدان‌ هستند و توانستیم در یک هفته 30 هزار میلیارد تومان در شرایط نه تنها تحریم بلکه در شرایط جنگ اقتصادی افتتاح کنیم.

پنج‌شنبه‌های ما گواه و شهادت تاریخ و شهادت ایستادگی ملت ایران است. پنج‌شنبه‌های ما شهادت می‌دهد در تاریخ که ملت ما مقاوم است و ایستادگی می‌کند و در برابر توطئه دشمنان عقب‌نشینی نمی‌کند و مسیر پیشرفت خودش را تا پیروزی نهایی ان‌شاء الله ادامه خواهد داد.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته.

شناسه خبر: 118323