رئیس دفتر رئیس جمهور در پایان جلسه هیات دولت:

به هیچ دولتی خوش‌بین نیستیم مگر اینکه ببینیم در عمل چه کار می‌کنند

 رییس دفتر رییس جمهور با تاکید بر اینکه به هیچ دولتی خوش‌بین نیستیم مگر اینکه ببینیم در عمل چه کار می‌کنند، گفت: چنین صحبتی در این دولت مطرح نیست که به دولت آینده آمریکا خوش‌بین باشیم ولی خودشان در مبارزات انتخاباتی‌شان اعلام کردند که ادبیات و لحن‌شان وسیاست‌هایی که می‌خواهند اتخاذ بکنند نسبت به آقای ترامپ متفاوت است این چیزی است که آنها مطرح کردند و هنوز نه کسی مذاکره‌ای کرده و نه تماسی داشته است.

چهارشنبه 5 آذر 1399 - 13:25

دکتر محمود واعظی در حاشیه جلسه روز چهارشنبه هیات دولت در جمع خبرنگاران اظهارداشت: امروز بسیاری از کشورهای جهان، حتی کشورهای مؤتلف آمریکا مثل کشورهای اروپایی خرسند و خوشحالند از اینکه کسی که 4 سال رئیس جمهور آمریکا بوده و نه به سیاست آشنایی داشته و نه چارچوب و اصول درستی را داشته و لحظه‌ای تصمیم می‌گرفته و هم خسارت‌هایی را برای کشور خودش بوجود آورده و هم باعث شده در نظم بین‌الملل و روابط با کشورها از جمله در ارتباط با خاورمیانه مشکلاتی را بوجود بیاورد، کنار می رود.

دکتر واعظی خاطرنشان کرد: با توجه به فشارهای خیلی شدیدی که در 4 سال گذشته بر ملت بزرگ ایران آورده است، طبیعی است که ما هم از رفتن و شکست ایشان استقبال کردیم.

رییس دفتر رییس جمهور در پاسخ به اینکه برنامه دولت برای بهبود وضعیت معیشتی مردم چیست؟،گفت: امروز بخش قابل توجهی از وقت دولت به دیداری که شورای عالی هماهنگی اقتصادی روز گذشته در محضر مقام معظم رهبری و رهنمودهایی که ایشان داشتند، تخصیص داده شد. رئیس جمهور براساس فرمایشاتی که ایشان داشتند تک تک اعضای دولت و معاونین رئیس جمهور را در ارتباط با موضوعات مختلفی که در جلسه روز گذشته مطرح گردید ، مخاطب قرار دادند.

 

 

دکتر واعظی افزود: رییس جمهور در ارتباط با مسأله تنظیم بازار از وزیر صمت و وزیر جهاد کشاورزی خواستند که با جدیت بیشتر روی قیمت‌ها و توزیع نظارت بیشتری داشته باشند و نظارت شود تا تولیدکنندگانی که محصولات و تولیدات‌شان با ارز 4200 است با همان ارز در دسترس مردم قرار دهند.

رییس دفتر رییس جمهور گفت: باید از هر فرصتی استفاده کنیم تا مردمی را که تحت فشار تحریم هستند و کسبه و مشاغلی که بخاطر کرونا کسب و کارشان لطمه دیده است، مورد حمایت قرار  داده و تا حد توان صدماتی که دیده اند را جبران کنیم. البته در گذشته علاوه بر یارانه‌ای که داده می‌شد، در 4 ماه در ابتدای سال بسته‌های حمایتی و معیشتی دادیم و دوباره ماه گذشته بررسی‌ها را در این زمینه شروع کردیم.

دکتر واعظی گفت: هفته گذشته تصمیم گرفتیم، 4 ماه دیگر کمک هایی به حدود 29 میلیون و 700 هزار نفر پرداخت شود. لذا در این زمینه با مجلس محترم هم نظر هستیم که باید هر آنچه می‌توانیم منابع‌اش را تأمین کنیم، بتوانیم به مردم در این زمان بیشتر کمک کنیم. باید با مجلس و مسئولین ذیربط بیشتر صحبت ‌کنیم که چگونه می‌توانیم به یک تفاهمی برسیم.

رییس دفتر رییس جمهور در پاسخ به سوالی درباره برجام اظهارداشت: امروز هم رئیس جمهور مطرح کردند که نمی‌خواهیم درباره بند به بند برجام مذاکره کنیم. آنها به تعهدات خودشان عمل نکردند و ما هم تعهدات خودمان را کاهش دادیم. آقای رئیس جمهور امروز اعلام کردند که اگر آنها برگردند به آنچه که در 20 ژانویه 2017 بوده یعنی روزی که آقای ترامپ بر سر کار آمده، ما هم آمادگی داریم به 20 ژانویه 2017 برگردیم. فکر می‌کنم که نباید با خود این مسأله به گونه‌ای رفتار کنیم که بخواهد یک مذاکرات جدیدی برای برجام شروع شود.

دکتر واعظی تصریح کرد: مذاکرات برجام در گذشته انجام شده و به یک چارچوبی رسیده و این چارچوب مراحل خودش را هم در ایران و هم در کشورهای مختلف طی کرده است اتفاقی که افتاده این بوده که کشورها بویژه آمریکا به تعهدات خودشان عمل نکردند. مهمترین شرط ما این است آنچه که در برجام تعهدات کشورها بوده است باید محترم شمرده شود. هم باید برای ما و هم برای کشورهای عضو محترم شمرده شود.

شناسه خبر: 118304