دکتر روحانی در جلسه هیات دولت:

اقدام و قیام امام حسین فراتر از تاریخ و جغرافیا است/ ما همیشه نیازمند فرهنگ عاشورا بوده ایم و امروز این نیاز بیشتر است/ ملت ایران با فرهنگ عاشورایی در مقابل توطئه های قدرت های بزرگ پیروز شده است/ بزرگترین طرح های توسعه ای کشور در شرایط تحریم حداکثری افتتاح شده است

رئیس جمهور با بیان اینکه ما همیشه نیازمند فرهنگ عاشورا بوده ایم و امروز این نیاز بیش از گذشته احساس می شود، گفت: ملت ایران با مقاومت و ایستادگی برگرفته از فرهنگ عاشورایی و البته تحمل سختی ها، توانسته در مقابل توطئه های قدرت های بزرگ پیروز شود.

شناسه خبر: 116989 -

چهارشنبه 5 شهريور 1399 - 10:46

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز چهارشنبه در جلسه هیات دولت با بیان اینکه با اعمال تحریم های حداکثری آمریکا علیه ایران معادل 900 هزار میلیارد تومان درآمد کشور کاهش یافته است، اظهار داشت: ملت ایران با مقاومت و ایستادگی در مقابل توطئه ها و فشارها، اجازه نداد هدف دشمن برای به فروپاشی کشاندن نظام محقق شود.

رئیس جمهور با بیان اینکه با وجود اعمال شدید ترین تحریم ها طی دو سال گذشته، مهمترین افتتاح ها را در کشور داشته ایم، افزود: از ابتدای امسال تاکنون  21 افتتاح بزرگ داشته ایم که تنها یکی از آنها 4.7  میلیارد دلار  ارزش دارد.

دکتر روحانی خاطرنشان کرد: در شرایط تحریم با مجانی شدن برق بیش از 30 میلیون نفر از مردم کشور، آرزوی 42 ساله محقق شده است و این مایه افتخار دولت دوازدهم است.

رئیس جمهور در ادامه با اشاره به اینکه فشار تحریم ها با شیوع کرونا مضاعف شد، تصریح کرد: درحالی که کشورهای بزرگ دنیا در مقابله با کرونا در زمینه تامین تخت های بیمارستانی، تجهیزات درمانی، بهداشتی و دارو با مشکلات زیادی مواجه شدند، در مدت زمانی که ما با همه گیری کرونا درگیر شدیم، هیچ گاه پیش نیامد که در تامین تخت های بیمارستانی و مراقبت های ویژه دچار مشکل شویم.

دکتر روحانی اظهار داشت: درحالی که در کشورهای غربی، شیوع کرونا باعث وحشت مردم و کمیاب شدن اقلام و نیازمندی های روزمره شد و حتی شاهد سرقت لوازم و تجهیزات بهداشتی  بودیم، در کشورمان با روحیه ایستادگی مردم و همت تولیدکنندگان و به ویژه فعالان بنگاه های دانش بنیان، همه نیازمندی های بهداشتی و پزشکی در داخل کشور تولید شد و چرخ تولید کشور حتی برای یک روز از حرکت باز نایستاد.

رئیس جمهور با اشاره به طراحی های دشمن برای به زانو درآوردن ملت ایران گفت: محاسبات دشمن در شرایط عادی صحیح بود و آن حجم از تحریم و فشار اقتصادی که به جمهوری اسلامی وارد شد، باید این ملت و نظام را به ورطه شکست می کشاند، اما اتکای مردم به فرهنگ عاشورا و ایستادگی و مقاومت در برابر دشمنی که هر روز یک توطئه جدید اجرا می کرد، باعث شکست نقشه های آنها شد.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه در اثر تحریم های گسترده و فشارهای بی سابقه در سال 97، حدود 50 میلیارد دلار از درآمد کشور کاسته شد، اظهار داشت: کسانی که به دولت نقدهای غیرمنصفانه وارد می کنند بهتر است بدانند که دولت در آن روزها در حالی کشور را اداره کرد که 900 هزار میلیارد تومان از درآمدهای کشور کاهش یافت.

متن کامل سخنان رئیس جمهور به این شرح است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

در آستانه روزهای تاریخ‌ساز تاسوعا و عاشورای حسینی قرار گرفته ایم و مردم، امسال هم مثل همه سال‌های گذشته به عهد خودشان نسبت به امامت و ولایت و سالار شهیدان حضرت ابی عبدالله‌الحسین(ع) وفا کردند. البته شکل مراسم امسال ممکن است کمی با سال‌های پیش متفاوت باشد، اما عزای امام حسین امسال بسیار پرشور در همه شهرها دارد برگزار می‌شود.

مردم امسال بخشی از عزاداری‌ها را به خانه‌هایشان، به محله‌هایشان، به درب منازل‌شان و به خیابان‌هایشان کشاندند و شکل زیبایی را به این مراسم داده اند.

داستان کربلا، حماسه‌ای بزرگ و تاریخی برای حق طلبی، عدالت‌خواهی و مقابله با هرگونه کج‌روی و انحراف در مسیر دین و سرافرازی و مبارزه با هرگونه ذلت و در واقع ذلت‌ستیزی و مقاومت و ایستادگی برای حق و حقیقت بود.

ماجرای کربلا حتی از یک ماجرای درون دینی هم بالاتر است. یعنی شهادت امام حسین فقط و صرفا برای احیای اسلام نیست، برای احیای اسلام هم هست، اما قدمی بالاتر. گفت: ألاَ تَرَونَ أنَّ الحَقَّ لا یُعمَلُ بهِ، و أنَّ الباطِلَ لا یُتَناهى عَنهُ، چطور من صبر کنم در حالی که حق دارد زیر پا می‌رود و باطل در جامعه جلوه‌گری می‌کند. یعنی حتی به لحاظ بیرون دینی هم امام حسین قیام و نهضت بزرگ خود را برنامه‌ریزی کرد و لذا قیام امام حسین در تاریخ دیروز نمی‌گنجد، در تاریخ سال 61 هجری نمی‌گنجد، آنچه امام حسین انجام داد فرای تاریخ و جغرافیاست.

کاری که امام حسین کرد امروز می‌بینیم حتی غیرمسلمانها هم به آن قیام و نهضت احترام می‌گذارند، ملت‌هایی که حتی مسلمان هم نبودند در تاریخ تحت تاثیر آن قیام عظیم و بزرگ قرار گرفتند.

از آغاز همیشه نیازمند به فرهنگ عاشورا و فرهنگ کربلا بودیم. از آغاز تاریخ‌مان، از روزهای انقلاب‌مان، از نهضت‌های بزرگ‌مان، همیشه نیازمند بودیم و امروز هم نیاز بالاتری به فرهنگ عاشورا داریم.

امروز در برابر همه توطئه‌ها و فشارهایی که از سوی دشمنان بر ملت ایران وارد می‌شود و به ویژه از سوی ایالات متحده آمریکا که هر روز یک خیانت و یک توطئه و یک برنامه علیه ملت ایران اجرا می‌کند، ملت با مقاومت و ایستادگی توانسته در برابر قدرت‌های بزرگ، موفق و پیروز باشد. ایستادگی این ملت است که امروز می‌بینیم دیپلمات‌های کشور و آنهایی که در صحنه فعالیت سیاسی هستند آمریکا را دچار شکست می‌کنند. اینکه در شورای امنیت سازمان ملل، هر روز آمریکا شکستی را بعد از شکستی‌ تحمل ‌می‌کند، به خاطر مقاومت و ایستادگی این ملت است والا این ملت اگر در همان سال 97 خودش را باخته بود، در همان سال 97 اگر می‌گفت نمی‌توانم و فرای مقاومت و بالاتر از مقاومت من است، دشمن همان سال 97 قطعنامه‌ها را برمی‌گرداند. دشمن همان سال 97 ما را به زانو در می‌آورد، اما مردم در طول سه سال گذشته علیرغم همه فشارها و البته تحمل سختی‌ها، قبول داریم که مردم در زندگی‌شان سختی‌ها را تحمل کردند، اما در عین حال در برابر دشمنان تسلیم نشدند.

 آنها می‌خواستند ملت ایران را به نقطه فروپاشی نظام برسانند. آنها می‌گفتند پایان سال 97، شما نیستید. با محاسبه عادی درست می‌گفتند، اگر یک چرتکه عادی یا ماشین حساب عادی جلو باشد، نگاه کنند، آنها درست می‌گفتند. می‌گفتند ملتی‌ که این همه به او فشار وارد می‌شود، یک مرتبه 50 میلیارد دلار درآمدش را می‌خشکانیم، 50 میلیارد دلار یعنی 900 هزار میلیارد تومان، بعضی‌ها که نقد غیرمنصفانه می‌کنند، بعضی‌ها که می‌گویند آنجا چرا اینطور است، آن مساله چطور حل نشد، بدانند 900 هزار میلیارد تومان درآمد کشور کاهش پیدا کرده است و علیرغم این ایستادیم، علیرغم این وضعیت بازارها و اجناس کشور از اروپا هم بهتر است.

در کرونا شرایط را دیدیم، آنها صف بستند، اینجا کسی صف نبست، آنها تخت خالی نداشتند بیمار را در میدان و حیاط بیمارستان روی زمین خواباندند و اینجا همواره تخت خالی وجود داشت. آنها برای دارو دچار مشکل شدند، برای ماسک در هوا، دزدی هوایی را شروع کردند، این مال او را می‌قاپید، او مال این را می‌قاپید که ماسک برسانند، ولی در کشورمان شرکت‌های دانش‌بنیان و بنگاه‌های تولیدی یک روز تعطیل نبودند و خیلی سریع توانستند مشکلات را حل کنند.

در شرایط تحریم شدید امسال، بالاترین افتتاح‌ها را در تاریخ دولت‌مان و حتی در مقایسه با دولت‌‌های دیگر داشتیم. می‌بینید از اول فروردین تا به حال، 21 افتتاح عظیم و بزرگ داشتیم که یک افتتاح آن در همین هفته 4.7 میلیارد دلار بود. این یک افتتاح بوده در هفته جاری و این نشان می‌دهد که کار بزرگی در این کشور صورت می‌گیرد.

در شرایطی که در سخت‌ترین تحریم‌ هستیم، آن آرزوی 42 ساله را برآورده کردیم. اعلام کردیم در هفته دولت آنهایی که مصرف برق‌شان کم هست و در لیست کم‌مصرف‌ها قرار دارند، از تخفیف 100 درصدی برخوردار خواهند شد. به بیان دیگر آنهایی که زندگی‌شان زندگی ساده‌ای هست، برق کم مصرف می‌کنند برق برای آنها مجانی شد و این افتخار دولت دوازدهم است. دولت دوازدهم برق را برای افرادی که تعدادشان یک میلیون و دو میلیون نیست، بیش از 30 میلیون نفر در این کشور هستند مجانی کرد. این کار عظیم و بزرگی است. این کاری است که در دولت‌های دیگر، کشورهای دیگر نیست.

در دنیا پیدا کنید که جایی درمان کرونا کاملا مجانی باشد. مقابله با کرونا در این کشور مجانی است، هم برای مردم خودمان و هم برای افرادی که به عنوان مهاجر در کشورمان زندگی می‌کنند و غیر ایرانی هستند. در شرایط کرونا و شدت کرونا یک نفر از کسانی که نیاز داشت برای مساله‌ای غیر از کرونا بستری شود، این طور نبود که تخت برای او نباشد، تخت برای همه هست. داروها دارد تولید می‌شود، مواد غذایی تولید می‌شود و در این شرایط سخت توانستیم تولید محصولات کشاورزی‌مان را از 97 میلیون تن به 130 میلیون تن برسانیم که کار عظیم و بزرگی بود.

در چهارماهه اول امسال علیرغم کرونا و مشکلات، تقریبا در تولیدات همه جا تولید بیشتر است، حتی در خرید گندم که بیش از 8 میلیون تن تا امروز گندم خریداری کردیم، 9 درصد بیشتر از پارسال تا امروز گندم خریداری کرده ایم و 90 درصد پول آن را به کشاورزان پرداخت کردیم. این نشان می‌دهد که این ملت تابع امام حسین است، این ملت پیرو همان امامی است که نترسید و نهراسید. وقتی روز عاشورا آمد و آن جمعیت عظیم 30 هزار نفره یا بیشتر را روبروی خود دید که اجتماع کردند، امام حسین نترسید، دست خود را بلند کرد و گفت اللَهُمَّ أَنْتَ ثِقَتِی، خدایا تو پناه منی. در شدت و مشکلات به تو پناه می‌برم.

والسلام علیکم و رحمت‌الله و برکاته

شناسه خبر: 116989

- دولت یادهم و دوازدهم

- جلسات

گالری مرتبط

فیلم مرتبط

اخبار برگزیده