دکتر واعظی درحاشیه جلسه دولت:

اروپا به دنبال روابط خوب با ایران و حفظ برجام است/ موضع دولت درمورد انتخابات ، مشارکت حداکثری مردم است/ برگزاری رفراندوم درمورد موضوعات مهم نیازمند اجماع در کشور است/ 22 بهمن نماد اقتدار ملی است و مردم حتما در این روز به وظیفه ملی خود عمل می کنند/ دولت با پرداخت یارانه 72 هزار تومانی مخالف است/ دولت با مردم صادق است؛ قطعا تا عصر جمعه از نحوه سقوط هواپیمای اوکراینی اطلاع نداشتیم/ تحریم دکتر صالحی، عزم کشور را برای رسیدن به هدف گذاری های هسته ای ، بیش از پیش جزم کرد

رئیس دفتر رئیس جمهور با اشاره به اظهارات مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در سفر به ایران و گفت و گو با مقامات کشورمان، تصریح کرد: اظهارات آقای جوزپ بورل در این دیدارها بیانگر این نکته بود که اروپا بدنبال روابط خوب با ایران و تلاش برای حفظ برجام است.

شناسه خبر: 113662 -

چهارشنبه 16 بهمن 1398 - 14:23

 دکتر محمود واعظی روز چهارشنبه و پس از جلسه هیات دولت در گفت و گو با خبرنگاران اظهارداشت: مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در دیدار با مسئولان کشورمان پذیرفتند که اروپایی ها بعد از خروج آمریکا از برجام، به تعهداتی که داشتند عمل نکردند.

 رئیس دفتر رئیس جمهور افزود: آقای بورل همچنین بر روابط  خوب اتحادیه اروپا با ایران  و تلاش برای حفظ برجام تاکید کرد و معنی این اظهارات این است که آنچه درمورد مکانیسم ماشه مطرح می کردند عملیاتی نمی شود .

دکتر واعظی در پاسخ به این سوال که آیا دولت از ظرفیت قانونی خود برای برگزاری رفراندوم در موضوعات مهم کشور استفاده خواهد کرد یا نه؟، گفت: رفراندوم یکی از اصول قانون اساسی است و فی نفسه چیز بدی نیست اما برگزاری آن نیازمند یک اجماع کامل در کشور است و مسیر خاص خود را دارد که در گذشته نیز در مواردی به آن عمل شده است.

رئیس دفتر رئیس جمهور در ادامه درمورد موضع دولت درمورد انتخابات آتی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه موضع دولت در این رابطه کاملا روشن است، افزود: دولت همواره بدنبال انتخابات با مشارکت حداکثری بوده و هست .

دکتر واعظی خاطرنشان کرد: با توجه به اهمیت نقش انتخابات در شرایطی که امروز با آن مواجه هستیم اگر انتخابات پرشور و با مشارکت حداکثری باشد، به طور قطع بسیاری از توطئه ها را خنثی خواهیم کرد و نشان از اقتدار نظام ما خواهد بود.

رئیس دفتر رئیس جمهور با تاکید بر اینکه مشارکت حداکثری مردم در انتخابات،  سیاست دولت است، اظهار داشت: مشارکت حداکثری زمانی محقق خواهد شد که انتخابات رقابتی باشد و بر همین اساس در چند هفته گذشته ، آقای رئیس جمهور، وزیر کشور و همه مسئولین بدنبال این بوده اند که در همه حوزه های انتخابیه  سراسر کشور، مردم قدرت انتخاب داشته باشند.

دکتر واعظی ادامه داد: اگر درمدت زمان باقی مانده شورای محترم نگهبان این فرصت را برای مردم بوجود آورد که در حوزه های انتخابیه کشور، انتخابات رقابتی باشد، ان شاء الله نتیجه آن نیز مطلوب تر خواهد بود.

رئیس دفتر رئیس جمهور درخصوص دعوت دولت از مردم برای حضور در راهپیمایی روز 22 بهمن، گفت:22 بهمن نماد قدرت ملی ما است و همه مسئولین کشور برای حضور گسترده مردم در راهپیمایی این روز تلاش می کنند و اطمینان دارم که با توجه به شرایط موجود و همزمانی با چهلمین روز شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی، مردم به وظیفه ملی و اسلامی خود عمل خواهند کرد و شاهد حضور گسترده ای در سراسر کشور خواهیم بود.

 دکتر واعظی در پاسخ به سوال خبرنگاری درخصوص تحریم رئیس سازمان انرژی اتمی ایران از سوی آمریکایی ها، با بیان اینکه تصمیماتی که این دولت آمریکا می گیرد با هیچ منطقی سازگار نیست، گفت: اقدام آمریکایی ها در تحریم دکتر صالحی هیچ تاثیری در روند برنامه هسته ای ما  نخواهد گذاشت.

رئیس دفتر رئیس جمهور با اشاره به حمایت کامل دولت از رئیس سازمان انرژی اتمی و محکوم کردن اقدام آمریکایی ها، تاکید کرد: تحریم دکتر صالحی که شخصیتی دانشمند و متخصص هستند، عزم ایشان و دولت را بیشتر جزم می کند تا هدف گذاری تعیین شده در موضوع هسته ای با قدرت بیشتری پیش برود.

از دکتر واعظی درمورد تاثیر بحران شیوع ویروس کرونا در کشور چین بر قیمت جهانی نفت سوال شد که در پاسخ گفت: چین یکی از قدرتهای بزرگ اقتصاد جهان است و به طور طبیعی بحران اخیر ،  نفت به عنوان یکی از شاخص های اقتصاد را تحت تاثیر قرار می دهد اما این تاثیرها مقطعی است که هم دولت چین و هم دیگر کشورها بدنبال کنترل آن هستند.

رئیس دفتر رئیس جمهور همچنین درخصوص  برنامه دولت برای ترخیص خودروهای انباشته و دپو شده در گمرگات، با بیان اینکه جلسه امروز دولت مصوبه ای برای ترخیص حداکثری کالاها از گمرک داشته است، گفت: سیاست قطعی دولت این است که از هر تسهیلاتی استفاده کنیم تا هیچ کالایی اعم از خودرو یا مواد اولیه و مصرفی به شرط اینکه حالت قاچاق نداشته باشد، در گمرک نماند و ترخیص شود.

دکتر واعظی درپاسخ به سوالی درخصوص انتشار فایل صوتی مربوط به سقوط هواپیمای اوکراینی و ابهامات مطرح شده بدنبال آن درمورد مطلع بودن دولت از این حادثه ، گفت: دولت با مردم صادق است و تاکید می کنم که قطعا از این موضوع اطلاع نداشتیم، آقای رئیس جمهور جمعه بعد از ظهر از موضوع مطلع شدند و حتی معترض بودیم که چرا مطلع نیستیم.

رئیس دفتر رئیس جمهور با بیان اینکه با تشکیل جلسه ای با حضور متخصصین در روز گذشته ، فایل صوتی تخصصی منتشر شده را بررسی کردیم، افزود: این فایل صوتی چیز پنهانی نیست و در هیچ جای آن اعلام نشده که موشکی شلیک شده است.

دکتر واعظی درپاسخ به سوالی درخصوص اخبار مربوط به پرداخت یارانه 72 هزار تومانی از سال آینده به همه یارانه بگیران، با تاکید بر اینکه دولت با این پیشنهاد مجلس مخالف است، گفت: تلاش ما در دولت این بوده است که همه منابع حاصل از افزایش قیمت بنزین بین نیازمندان توزیع شود.

رئیس دفتر رئیس جمهور با اشاره به اینکه حدود 78 میلیون نفر در کشور یارانه بگیرهستند  اما یارانه بنزین به حدود 60 میلیون نفر پرداخت می شود، افزود: اگر قرار شود به همه یارانه بگیران ، کمک معیشتی بنزین پرداخت شود، باید رقم را کاهش دهیم و لذا معتقدیم کسانی که نیازمند نیستند نباید یارانه بنزین بگیرند تا به کسانی که نیازمند هستند مبلغ بیشتری پرداخت شود.

شناسه خبر: 113662

- دفتر رئیس‌جمهوری

- مصاحبه ها

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده