دکتر روحانی در تماس تلفنی رئیس جمهور عراق :

باید در برابر اقدامات تجاوزگرانه و مداخله جویانه آمریکا ایستادگی کنیم/ اقدام پارلمان عراق در تصویب لزوم خروج نیروهای آمریکایی از عراق، آغازی برای توسعه ثبات و امنیت بیشتر در منطقه خواهد بود/ باید به گونه ای عمل کنیم که دشمنان بدانند نمیتوانند در روابط دو ملت خدشه و خللی وارد کنند/ تقدیر از پیام تسلیت آیت الله العظمی سیستانی به رهبر معظم انقلاب

رئیس جمهور تاکید کرد: باید با گسترش روابط و همکاری‌های تهران-بغداد در برابر اقدامات تجاوزگرانه و مداخله جویانه آمریکا ایستادگی کنیم.

يکشنبه 15 دی 1398 - 21:04

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی شامگاه یکشنبه در تماس تلفنی «برهم صالح» رئیس جمهور عراق با وی، تاکید کرد: تحمل شهادت حاج قاسم سلیمانی، ابومهدی المهندس و همراهان آنان برای دوملت بزرگ ایران و عراق بسیار سخت و موجب داغدار شدن دو ملت بزرگ شد.

رئیس جمهور با بیان اینکه مواضع صریح دولت عراق و حضور مردم این کشور در مراسم تشییع پیکرهای شهدای این واقعه در بغداد، کربلا و نجف موجب کاهش آلام و تشفی خاطر ملت داغدار ایران شد، اظهار امیدواری کرد که با اقدامات مناسب دو دولت و دوملت بتوانیم این فقدان بزرگ را جبران و روابط دوستانه و بردارانه خود را بیش از پیش گسترش دهیم.
دکتر روحانی اقدام پارلمان عراق در تصویب لزوم خروج نیروهای آمریکایی از این کشور را حائز اهمیت و آغازی برای توسعه ثبات و امنیت بیشتر در منطقه برشمرد و گفت: مطمئنا خون سرداران بزرگ مقاومت باعث تحول جدیدی در منطقه بوده و عاملی برای پیوند مستحکم ملت دو کشور خواهد بود.
رئیس جمهور با تاکید بر روابط تاریخی دو کشور و دو ملت، افزود: ضرورت دارد در راستای حق امنیت، حاکمیت و سیادت مردم بزرگوار عراق با قاطعیت ایستادگی کنیم و قطعا ملت و دولت ایران همچون گذشته از حاکمیت عراق دفاع خواهد کرد.
دکتر روحانی با تقدیر از مواضع مهم مرجعیت عراق و پیام تسلیت آیت الله العظمی سیستانی به رهبر معظم انقلاب، گفت: این پیام نشان دهنده آنست که می توانیم این راه سخت و دشوار را با حمایت رهبران بزرگ بهتر از گذشته ادامه دهیم.
رئیس جمهور اظهارداشت: دولت و ملت عراق روزهای سختی را گذرانده اند و امیدوارم با تلاش و تدبیر دولت عراق شاهد امنیت، ثبات و وحدت ملی بیشتر در این کشور باشیم.
دکتر روحانی با بیان اینکه دولت و ملت ایران و عراق همچون گذشته در کنار هم خواهند بود، تصریح کرد: شهید سپهبد سلیمانی برای امنیت منطقه، ایران و عراق تلاش های فراوانی کرد و اگر نبود ایثار و مجاهدت های او در شب سخت هجوم داعش به اربیل قطعا این شهر سقوط می کرد.
رئیس جمهور افزود: شهید سلیمانی در آن شب سخت با شجاعت در کنار مردم کرد و عرب عراق ایستادگی کرد و شهادت او نه تنها برای مردم ایران بلکه برای ملت عراق نیز بسیار دردناک بود.
دکتر روحانی تاکید کرد: باید به گونه ای عمل کنیم که دشمنان بدانند نمیتوانند در روابط دو ملت خدشه و خللی وارد کنند.
«برهم صالح» رئیس جمهور عراق نیز در این گفتگوی تلفنی شهادت سردار شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی، ابومهدی المهندس معاون حشد الشعبی و همراهان آنان در اقدام جنایتکارانه آمریکا را غمی بزرگ برای دو ملت ایران و عراق دانست و گفت: علاقه مند بودم در شرایط بهتری با شما صحبت کنم اما اکنون همه در شرایط سختی به سر می بریم و همه در برابر فتنه ای بزرگ قرار داریم که امیدوارم با مدیریت حکیمانه مسئولان جمهوری اسلامی از این فتنه بزرگ سربلند بیرون آمده و بتوانیم صلح و ثبات را در منطقه ایجاد کنیم.
رئیس جمهور عراق با تاکید بر پیوندهای عمیق و تاریخی دو ملت ایران و عراق اظهار داشت: بی تردید وحدت و دوستی دو ملت سهم بسزایی در ایجاد امنیت در منطقه ایفا خواهد کرد.
برهم صالح با اشاره به ضروت تلاش در راستای توسعه، تقویت و تحکیم همه جانبه مناسبات و همکاری های فی مابین اظهار داشت: ثبات و آرامش در منطقه از اولویت های دو ملت و دو کشور است و مطمئنا با گسترش بیش از پیش روابط می توانیم در این جهت گام برداریم.

 

شناسه خبر: 113199