دکتر جنیدی در مراسم بزرگداشت هفته پژوهش دانشگاه کاشان:

حضور در دانشگاه همواره برای مسئولان روحیه‌بخش است/دانشگاه منبع فیاض نور، دانش و پارسایی است/ برنامه‌های هیچ کشوری جز با مشارکت مردم پیش نخواهد رفت/دانشجویان و نسل جوان علیرغم تمامی تنگناها و شرایط سختی که در کشور وجود دارد، با اراده‌ای مستحکم آستین همت را بالا زده و در مسیر رشد و توسعه کشور، تلاش کنند

معاون حقوقی رئیس جمهور با اشاره به ضرورت نزدیکی و ارتباط بیش از پیش دانشگاه و حوزه علم و فناوری با بخش صنعت کشور، گفت: باید همه دست به دست هم داده و در مسیر توسعه و پیشرفت کشور تلاش کنیم.

شناسه خبر: 112804 -

سه شنبه 26 آذر 1398 - 12:53

دکتر لعیا جنیدی معاون حقوقی رئیس جمهور روز سه‌شنبه در مراسم بزرگداشت هفته پژوهش و تقدیر از اساتید و دانشجویان نمونه پژوهشی و آموزشی دانشگاه کاشان با بیان اینکه حضور در دانشگاه همواره برای مسئولان روحیه‌بخش است، گفت: دانشگاه منبع فیاض نور، دانش و پارسایی است، چرا که نوع زندگی اساتید و دانشجویان که همواره به دنبال کسب علم و دانش هستند، نوعی از پارسایی و اخلاق را به دنبال دارد.

معاون حقوقی رئیس جمهور کاشان را شهری زیبا با هویت و همراه با تاریخ و تمدن کهن دانست و با تجلیل از مردمان سخت‌کوش و مقاوم این خطه، اظهار داشت: خوشبختانه علیرغم تحریم‌ها و شرایط سختی که در کشور وجود دارد، این شهر توانسته واحدهای صنعتی خود را به خوبی حفظ کرده و در برابر فشارها ایستادگی کند.
دکتر جنیدی با تقدیر از تلاش و جدیت مدیران و صنعتگران در راستای حفظ اشتغال و صنعت در این بخش از کشور، گفت: باید از افراد مسئول و خیرانی که در این شرایط که سهم مهمی در حفظ صنعت و پیشبرد دانش و پژوهش داشته‌اند، نیز قدردانی کنیم.
معاون حقوقی رئیس جمهور تأکید کرد: مطمئناً اقدامات هیچ کشوری در بخش‌های مختلف سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جز با مشارکت مردم پیش نخواهد رفت و اگر همه مشارکت کرده و خود را مسئول اداره کشور بدانند، می‌توانیم به اهداف‌مان دست یافته و موفق باشیم.
دکتر جنیدی با بیان اینکه امروز کشور در مجموع به همت دانشگاه‌ها، اساتید و دانشجویان، وضعیت خوب و قابل قبولی در حوزه پژوهش دارد، افزود: دانشجویان و نسل جوانی که قرار است آینده کشور را بسازند، می‌بایست، امروز علیرغم تمامی تنگناها و شرایط سختی که در کشور وجود دارد، با اراده‌ای مستحکم آستین همت را بالا زده و در مسیر رشد و توسعه کشور، تلاش کنند و بدانند که نسل‌های پیش از آنها نیز با وجود مشکلات بخاطر عشق و علاقه‌ای که به کشورشان داشتند، مشکلات را تحمل کرده و تلاش کردند.
معاون حقوقی رئیس جمهور خاطر نشان کرد: اگر امروز ایرانی وجود دارد بخاطر همین اهتمام و عشق و علاقه بوده است و ممکن است برخی مشکلات برای دانشجویان و صاحبان علم، دغدغه‌هایی را بوجود آورد، اما باید تلاش کنیم تا در کنار هم کشور را ساخته و به پیش ببریم.
دکتر جنیدی با بیان اینکه روز پژوهش بیش از هرکس به دانشجویان و اساتید دانشگاه‌ها، تعلق دارد، افزود: کشور طی این سال‌ها پیشرفت‌های زیادی در حوزه علم و پژوهش داشته است که از جمله آن افزایش سهم برجسته ایران در مقالات علمی و پژوهشی بین‌المللی است و این نشان می‌دهد که رشد کمی و کیفی خوبی در این حوزه داشته‌ایم و براساس همه شاخص‌های جهانی وضعیت دانشگاه‌های ما و میزان پژوهش‌ها و مقالات و تعداد دانشجویان و مراکز آموزش عالی چشمگیر است.
معاون حقوقی رئیس جمهور با اشاره به اینکه دانشگاه کاشان براساس رتبه‌بندی‌های معتبر جهانی رتبه اول کشور را داشته و در سطح بین‌الملل نیز جایگاه خوبی دارد، گفت: این نشان می‌دهد که دانشگاه کاشان از موقعیت بسیار ممتازی برخوردار بوده و اینکه 9 نفر از اساتید این دانشگاه نیز به عنوان اساتید بین‌المللی برگزیده شده‌اند، موجب افتخار این دانشگاه و کشور است.
دکتر جنیدی با تأکید بر ضرورت تجاری‌سازی علم و توسعه رابطه میان علم و فناوری با صنعت، گفت: دانشگاه‌ها باید همت مضاعفی در این زمینه داشته باشند و البته بخش صنعت هم باید به دانشگاه‌ها و حوزه علم و فناوری نزدیک کرده و ارتباط خود را گسترش دهند.
معاون حقوقی رئیس جمهور با بیان اینکه ایجاد دانشگاه فناور الگویی است که باید در تمامی دانشگاه‌ها از آن پیروی شود، ادامه داد: دانشگاه‌ها باید اهتمام ویژه‌ای داشته باشند تا از سرمایه‌گذاری عظیمی که در حوزه نیروی انسانی در دانشگاه‌ها شده است، به خوبی استفاده کنیم.
دکتر جنیدی افزود: باید تلاش کنیم تا از نیروی جوانی که برای آنها در دانشگاه‌ها سرمایه‌گذاری‌های فراوانی شده، به خوبی در راستای توسعه و پیشرفت کشور استفاده کنیم و این تنها با گسترش رابطه دانشگاه و حوزه فناوری با صنعت انجام خواهد شد.
معاون حقوقی رئیس جمهور با اشاره به اینکه امروز دانشگاه‌ها باید نسبت به علوم انسانی، تمرکز ویژه‌ای داشته باشند، گفت: پژوهش در حوزه علوم انسانی در ایران و جهان به طور کلی با مشکلاتی مواجه است و اگر بتوانیم این موضوع را در کشور ساماندهی کنیم، خواهیم توانست نگرانی‌ها و پیچیدگی‌هایی که در حوزه مدیریت وجود دارد را برطرف کنیم.
دکتر جنیدی با بیان اینکه شاخه‌های مختلف علوم انسانی به دلیل آنکه نگاهی کلان داشته و مدیریت کلان کشور به آنها مرتبط است، حائز اهمیت می‌باشد، گفت: لازم است در حوزه علوم انسانی و تمام بخش‌هایی که با آن ارتباط پیدا می‌کند، برای یکبار تمرکز ویژه‌ای ایجاد شود تا هم علوم انسانی زمینه رشد و پیشرفت را طی کرده و به مقصد روشنی هدایت شود و هم سایر علوم نیز به واسطه آن در مسیر درستی قرار بگیرند.
معاون حقوقی رئیس جمهور افزود: در حوزه تحقیقات علوم انسانی در دنیا نیز به واسطه آنکه موضوع تحقیق انسان است مشکلاتی وجود دارد، چرا که ارزش‌ها و باورهای گوناگون تأثیرات فراوانی در تصمیم‌گیری‌ها و نتایج دارند.
دکتر جنیدی خاطر نشان کرد: در حوزه علوم انسانی یک انحصار روش‌شناختی وجود دارد و معیارهای تحقیق و ارزیابی پژوهش‌ها حقیقی نیستند و دخالت‌های زیادی در تصمیم‌گیری‌ها ورود پیدا می‌کند و این‌ها از جمله مواردی هستند که باعث وجود مشکلات در زمینه علوم انسانی می‌شوند.
معاون حقوقی رئیس جمهور با اشاره به ضرورت استفاده از دانش بومی در حوزه علوم انسانی، گفت: تصور اینکه ما از مطالعات تطبیقی و نتایج آنها کمتر استفاده کنیم نیز یکی از گره‌ها است و دانشگاه‌ها می‌توانند در این زمینه کمک شایانی داشته باشند تا بتوانیم یک روش و متولوژی خاصی را در این زمینه طراحی کنیم.
دکتر جنیدی تأکید کرد: معاونت حقوقی ریاست جمهوری در تمامی حوزه‌های خود از جمله امور حقوقی، امور پژوهشی و سایر بخش‌ها آمادگی دارد در راستای رفع مشکلات و کمک به بهبود شرایط در شهرستان کاشان کمک‌های لازم را ارایه کند.
در این مراسم با حضور معاون حقوقی رئیس جمهور از اساتید و دانشجویان نمونه پژوهشی و آموزشی دانشگاه کاشان به مناسبت هفته پژوهش تقدیر شد.

شناسه خبر: 112804

- سفرهای داخلی

- نهاد ریاست‌جمهوری

اخبار مرتبط

گالری مرتبطفیلم مرتبطاخبار برگزیده