معاون حقوقی رئیس جمهور در همایش بانوان و خانواده خیرین مدرسه ساز:

برکات مدرسه سازی برای کودکان بازمانده از تحصیل حد و مرز ندارد/ حق بر تحصیل و آموزش مبنا و پایه همه حقوق دیگر است/ یکی از اقدامات بانوان خیرین مدرسه ساز کاهش آثار تحریم ها است/تحریم ها حقوق اساسی مردم ایران از جمله حق تحصیل، بهداشت و حمل و نقل را تحت تاثیر قرار داده است/ حق اعتراض طبق قانون اساسی، حق مردم است/ با تشکیل کارگروه بدنبال بررسی آسیب‌ها و تبیین ابعاد حقوقی ناآرامی‌های اخیر هستیم

معاون حقوقی رئیس جمهور با تاکید بر اینکه ایجاد فضاهای آموزشی، مشارکت در تامین حق بر آموزش و تحصیل به عنوان یکی از بنیادی ترین حقوق مردم است، تاکید کرد که حق بر تحصیل و آموزش مبنا و پایه همه حقوق دیگر است.

شناسه خبر: 112457 -

چهارشنبه 29 آبان 1398 - 09:22

دکتر لعیا جنیدی روز سه شنبه در همایش بانوان و خانواده خیرین مدرسه ساز کشور با بیان اینکه حق آموزش، بهره مندی فکری و توانایی معنوی ایجاد می کند که امکان استفاده از حقوق سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی را تحت الشعاع قرار می دهد، گفت: به دلیل اهمیت همین حق است که قانون اساسی دولت را مکلف می کند که کودکان را تا یک سن مشخص لازم التعلیم بداند و آموزش رایگان فراهم کند.

معاون حقوقی رئیس جمهور با اشاره به اینکه دولت همیشه منابع کافی مالی برای تامین این حق اساسی  ندارد و مشارکت خیرین مدرسه ساز دولت را قادر می کند که بخشی از قانون اساسی را اجرایی کند، گفت: دامنه این مشارکت فقط کمک به دولت نبوده بلکه ابعاد ارزشمند دیگری همانند بالابردن همبستگی اجتماعی به عنوان پایگاه و خاستگاه بسیاری از ارزش های اخلاقی در جامعه را دارد..

وی با تاکید بر اینکه حق بر تحصیل که توسط مدرسه سازان کشور فراهم می شود، در همه اعصار اهمیت اساسی دارد، افزود: تلاش های خیرین مدرسه ساز در شرایط کنونی تحریمی اهمیت مضاعف دارد و یکی از آثار اقدامات بانوان خیر مدرسه ساز کاهش آثار تحریم ها است. زیرا بخشی از امکانات و هزینه‌های تحصیل کودکان که منشاء نگرانی اقشار کم‌درآمد است را پوشش می‌دهد.

دکتر جنیدی با بیان اینکه تحریم های اقتصادی فشار مضاعف به مردم وارد کرده است، گفت: کسانی در دنیا توجیه می کنند که آثار این تحریم  منتسب به آن ها نیست اما این تحریم ها حقوق اساسی مردم ایران از جمله حق تحصیل، بهداشت و حمل و نقل را تحت تاثیر قرار داده است.

معاون حقوقی رئیس جمهور با اشاره به ناآرامی ها و اعتراضات روزهای گذشته در کشور، افزود: این حوادث بی ارتباط با تحریم ها نیست چراکه توازن ارزش پول ملی و اوضاع اقتصادی در کشور را به هم ریخت و به تضعیف سرپرستان خانواده بویژه در اقشار متوسط و ضعیف جامعه منجر شد.

دکتر جنیدی با بیان اینکه قدرت خرید با سقوط ارزش پول ملی پایین تر می آید، ادامه داد: در این شرایط اولین موضوعی که به ذهن سرپرست خانواده ها خطور می کند، توانایی تامین حداقل امکانات و آموزش و تحصیل برای  فرزندان است.

معاون حقوقی رئیس جمهور با اشاره به این که تغییرات قیمت سوخت یک امر کارشناسی اقتصادی است و در صلاحیت او نیست، گفت: مطابق نظر کارشناسان اقتصادی یکی از دلایل دولت برای اجرای این طرح جبران قدرت خرید صدمه دیده اقشار ضعیف و متوسط جامعه است و نظر کارشناسان اقتصادی این بود که منابع تامین سوبسید بر سوخت که بخش متمول جامعه نیازی به آن ندارند  به اقشار پایین جامعه انتقال داده شود.

دکتر جنیدی با اشاره به تشکیل کارگروهی در معاونت حقوقی ریاست جمهوری برای بررسی ابعاد حقوقی تصمیم اقتصادی مربوط به قیمت سوخت، گفت به دنبال اداره آثار و آسیبهای آن هستیم.

معاون حقوقی رئیس جمهور با تاکید براینکه حق اعتراض طبق قانون اساسی، حق مردم است، تصریح کرد: تحصیل و آموزش صحیح می تواند چارچوب اعتراض را یاد دهد تا مردم حقوق خود را به صورت مدنی دنبال کنند.

دکتر جنیدی تاکید کرد: وقتی آموزش کافی برای حق اعتراض مدنی وجود نداشته باشد، حق اعتراض به صورت خشونت آمیز بروز می کند که در درجه اول به معترضین آسیب می رساند.

معاون حقوقی رئیس جمهور با اشاره به مصوبه دولت برای ایجاد محل های های امن برای اعتراضات، تاکید کرد: هیات عمومی دیوان عدالت در این چارچوب تصور کرد که ممکن است این مصوبه اصل 27 قانون اساسی در خصوص تجمعات و اعتراضات را مضیق کنند و به همین دلیل این مصوبه را ابطال کرد اما واقعیت این است که حق اعتراض تامین نمی شود مگر با ایجاد مکان امن اعتراض به ترتیبی که نیروی انتظامی قادر به تامین امنیت آن مکان باشد.

دکتر جنیدی ادامه داد: در اینصورت کمتر شاهد مسایل خشن در جامعه خواهیم بود.

وی افزود: وقتی اعتراض در سطح شهرها بصورت پراکنده اتفاق می افتد و نیروی انتظامی آنقدر جمعیتی ندارد که در همه جای شهر ها امنیت را تامین کند آسیب‌ها بیشتر می‌شود ولی اگر مکان هایی وجود داشته باشد که امنیت آن‌ها تامین شود و آموزش کافی درباره نحوه حضور در این مکان ها و بیان عقاید داده شود، می تواند حق اعتراض مردم را تامین کند و آثار مخرب را کاهش دهد.

معاون حقوقی رئیس جمهور افزود: به ابطال این مصوبه در چارچوب ماده 91 قانون آیین دادرسی دیوان عدالت اداری اعتراض کردیم و امیدواریم دیوان عدالت اداری به اعتراض معاونت حقوقی به ابطال این مصوبه دولت در تعیین مکان های امن برای اجتماعات توجه کند.

معاون حقوقی رئیس جمهور در ابتدای سخنان خود با بیان اینکه برکات مدرسه سازی برای کودکان بازمانده از تحصیل حد و مرز ندارد، گفت: از درون این کودکان  است که فرهیختگان، برگزیدگان و نخبگان پرورش می یابند و در توسعه اقتصادی و سیاسی و اجتماعی مشارکت و  گره از مشکلات مردم باز می کنند.

شناسه خبر: 112457

- نهاد ریاست‌جمهوری

- دیدارهای داخلی

- سخنراني ها

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده