دکتر نهاوندیان در مراسم گرامیداشت مرحوم دکتر حائری یزدی:

تجلیل از آیت‌الله حائری، تجلیل از مقام علم، حکمت، عقلانیت و زندگی عقلانی است / امروز نیازمند الگوهای عقلانیت دینی هستیم

معاون اقتصادی رئیس جمهور تجلیل از شخصیت‌هایی مانند مرحوم دکتر حائری یزدی را، تجلیل از مقام علم، حکمت، عقلانیت و زندگی عقلانی دانست و گفت: امروز جامعه اسلامی و بشری بیش از هر زمان دیگری به حکمت و عقلانیت نیاز دارد.

شناسه خبر: 112399 -

دوشنبه 27 آبان 1398 - 17:11

دکتر محمد نهاوندیان روز دوشنبه در مراسم گرامیداشت استاد شهیر و فیلسوف معاصر، مرحوم دکتر مهدی حائری یزدی در دانشگاه الهیات و معارف اسلامی دانشگاه تهران، با تجلیل از شخصیت برجسته و فرهیخته استاد حائری یزدی، گفت: حیات عقلانی و سلوک اخلاقی از جمله ویژگی‌های شخصیتی ایشان بود و ایشان را فقط در آنچه می‌آموخت نمی‌شود خلاصه کرد، بلکه سلوک رفتاری و زندگی ایشان نیز سرشار از آموزه‌های اخلاقی است. ایشان در زندگی خود حیات فکری، حریّت در اندیشه و سلوک اخلاقی را به شاگردان و اطرافیان خویش می‌آموخت.

معاون اقتصادی رئیس جمهور خاطر نشان کرد: دکتر حائری یزدی فقط استاد و معلم حکمت نبود، بلکه عامل به حکمت بود.

دکتر نهاوندیان افزود: ایشان با آنکه استاد مسلم فلسفه در دانشگاه جرج واشنگتن بود، اما همزمان با کمال تواضع درخواست تشکیل کلاس برای جمع‌های کوچک را می‌پذیرفت و حتی کلاس یک نفری برای تدریس مکاسب تشکیل می‌داد.

معاون اقتصادی رئیس جمهور گفت: مرحوم آیت‌الله حائری یزدی نماینده مرجع عالیقدر شیعه در آن دوران یعنی آیت‌الله بروجردی بود که در زمان حضور در آمریکا تشخیص داد که اگر بخواهد در آن جامعه فعالیت تبلیغی داشته باشد، باید بالاترین افق‌های فکری آنجا را بیاموزد، لذا با اینکه استاد مسلم فلسفه بود، به عنوان دانشجوی فلسفه غرب در کلاس درس حضور یافت.

دکتر نهاوندیان خاطر نشان کرد: یک نکته بسیار مهم که در نحوه عمل و آموزه‌های مرحوم حائری یزدی بسیار بارز بود، اعتقاد به «لا اکراه فی الدین» بود و این نکته محوری به عنوان روح تبلیغ دینی همواره مورد تأکید ایشان قرار داشت.

معاون اقتصادی رئیس جمهور اضافه کرد: آیت‌الله حائری یزدی در مناسبات اجتماعی هم به رویکرد جذب حداکثری معتقد بود، لذا در جلسات ایشان گروه‌های مختلف اجتماعی، سیاسی و دینی، حضور داشتند.

دکتر نهاوندیان گفت: ایشان در عین حال که از عشق عمیق دینی برخوردار بودند، بیان مستدل و عقلانی داشتند. این مرحوم علاقه و عشق عمیق به ائمه اطهار و حضرت زهرا(س) داشتند و می‌توان گفت از عقل به دین و عشق رسیده بود و می‌توان نتیجه گرفت که دین‌داری نتیجه خردورزی است و نه ضد و جایگزین آن و این یک نکته محوری است که باید از مرحوم حائری یزدی آموخت.

معاون اقتصادی رئیس جمهور خاطر نشان کرد: دینی که بزرگان دین از نبی اکرم و امیر مومنان و امثال دکتر حائری یزدی، خواسته‌اند که انسان‌ها بیاموزند، دینی است که هادی و کمک‌کار عقلانیت است و امروز نیازمند  الگوهای عقلانیت دینی در جامعه هستیم، کسانی که دین را چراغ راه هدایت و خردورزی قرار دهند.

شناسه خبر: 112399

- نهاد ریاست‌جمهوری

- دیدارهای داخلی

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده