دکتر روحانی در دیدار نخست وزیر ژاپن تاکید کرد:

گسترش روابط تهران - توکیو و اجرای سریعتر توافقات فیمابین/ تقدیر از تلاشهای ژاپن برای حفظ و اجرای برجام

رئیس جمهور بر حفظ و توسعه روابط تهران - توکیو در تمامی زمینه ها تاکید و از تلاشهای دولت ژاپن برای حفظ و اجرای کامل برجام تشکر کرد.

شناسه خبر: 111420 -

سه شنبه 2 مهر 1398 - 19:50

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی در دیدار  با "آبه شینزو" نخست وزیر ژاپن که در حاشیه هفتاد و چهارمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل برگزار شد، ضمن اشاره به سفر اخیر آقای آبه به تهران، بر پیگیری اجرای هر چه سریعتر توافقات این سفر تاکید کرد.

دکتر روحانی افزود: ژاپن قربانی سلاح هسته ای است و ایران قربانی سلاح شیمیایی، لذا هر دو با سلاح های کشتار جمعی مخالفیم و این موضوع پیوندهای دوکشور و عزمشان برای کمک به حفظ ثبات و امنیت منطقه دوچندان می کند. در این راستا طرح ائتلاف امید یا ابتکار صلح هرمز را فردا در سخنرانی مجمع عمومی ارائه خواهیم داد و انتظار می رود کشورهای دوست نظیر ژاپن ضمن حمایت از این طرح، سایر کشورهای منطقه  را نیز به پیوستن به آن تشویق کنند.

رئیس جمهور همچنین از تلاش های دولت ژاپن برای حفظ و تداوم اجرای برجام تشکر و بر حفظ و توسعه روابط دوجانبه در همه زمینه ها و به ویژه روابط اقتصادی تاکید کرد.

نخست وزیر ژاپن نیز در این دیدار گفت: توکیو به حمایت از توافقنامه هسته ای ایران ادامه خواهد داد.

"شینزو آبه" ضمن اشاره به سفر اخیرش به تهران و اینکه از ملاقات و شنیدن فتوای مقام معظم رهبری درباره حرمت سلاح هسته ای و همچنین مواضع صلح جویانه و ابتکار اخیر دکتر روحانی برای امنیت در منطقه بسیار دلگرم شده است، افزود: توکیو دوست تاریخی ایران است و تمام توانش را برای کاهش تنش در منطقه بکار خواهد گرفت.

شناسه خبر: 111420

- دولت یادهم و دوازدهم

- سفرهای خارجی

- سفر نیویورک