دکتر واعظی در دیدار وزیر حمل و نقل ترکیه:

دولت ایران مصمم به توسعه روابط اقتصادی و سیاسی با ترکیه در ابعاد دوجانبه و منطقه ای است/حمل و نقل و ترانزیت، پیشران روابط اقتصادی تهران- آنکارا است

رئیس دفتر رئیس جمهور تاکید کرد: دولت ایران مصمم به توسعه روابط اقتصادی و سیاسی با ترکیه در ابعاد دو جانبه و منطقه ای است.

سه شنبه 26 شهريور 1398 - 19:47

دکتر واعظی عصر سه‌شنبه و در حاشیه بیست و هفتمین نشست کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و ترکیه که در آنکارا در حال برگزاری است، افزود: اعتماد و اراده‌ای که دو دولت ایران و ترکیه برای روابط راهبردی دارند، بزرگترین پشتوانه برای توفیق و عملیاتی شدن مصوبات کمیسیون مشترک اقتصادی است.

رئیس دفتر رئیس جمهور با اشاره به اینکه «اجلاس سه جانبه سران ایران،ترکیه و روسیه در مورد سوریه که با میزبانی شایسته دولت ترکیه برگزار شد بازتاب بسیار خوبی در سطح منطقه و جهان داشت»، گفت:  نتیجه دور پنجم اجلاس سران روند آستانه نیز موجب ثبات و امنیت بیشتر در منطقه و کمک به مردم مظلوم سوریه خواهد بود.

دکتر واعظی با تشکر از این که دولت ترکیه همواره در خصوص تحریم‌های آمریکا از دولت و ملت ایران حمایت کرده است، افزود: امیدواریم شورای عالی روابط راهبردی دو کشور طی ماه های آینده در تهران برگزار شود.

رئیس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و ترکیه با ابراز امیدواری نسبت به اینکه کمیسیون مشترک همکاری ها در جلسه جاری نقشه راه روابط در ۲ سال آینده را نهایی کند، افزود: توسعه همکاری ها در حوزه حمل و نقل و ترانزیت، پیشران توسعه روابط اقتصادی و تجاری دو کشور است.

دکتر واعظی ادامه داد: در حال حاضر ارتباط ریلی دو کشور از طریق دریاچه وان انجام می‌شود که ضروری است برای کاهش تاخیر و زمان دسترسی، این ارتباط ریلی در مسیر جدید ایجاد شود.

رئیس دفتر رئیس جمهور ایجاد درگاه مشترک مجازی (الکترونیکی) و پنجره واحد در مرزهای دو کشور را گام مهمی برای تبادل بهنگام اطلاعات و توسعه روابط برشمرد.

«جاهد تورهان» وزیر حمل و نقل ترکیه نیز در این دیدار گفت: کمیته حمل و نقل در کمیسیون مشترک به تفاهمات بسیار خوبی رسیده است که با اجرایی شدن آن گام بزرگی در ارتباطات جاده‌ای و حمل و نقل ریلی و هوایی بین دو کشور برداشته خواهد شد.

وی ظرفیت‌های بزرگ دو کشور برای توسعه روابط ترانزیتی دوجانبه و منطقه‌ای را یادآور شد و افزود: همکاری دو کشور با نهایت دوستی ادامه دارد و امیدوارم نتایج نشست کمیسیون مشترک همکاریها زمینه ساز تحقق همه ظرفیت ها و جهش در روابط دو کشور در حوزه حمل و نقل و ارتباطات باشد.

وزیر حمل و نقل ترکیه تاکیدکرد تمام تلاش خود را برای حل هر گونه مشکل در زمینه پروازهای مسافری ایران به این کشور صورت خواهد داد.

شناسه خبر: 111300