دکتر جنیدی در پنجمین سالگرد درگذشت دکتر کاتوزیان:

تکریم و بزرگداشت دانشمندان و نخبگان، فروتنی در مقابل علم است

معاون حقوقی رئیس جمهور، مرحوم دکتر امیر ناصر کاتوزیان را از نخبگان و بزرگان علم حقوق ایران دانست و تاکید کرد: تکریم و بزرگداشت دانشمندان و فرهیختگان فروتنی در مقابل علم و دانش است.

شناسه خبر: 111091 -

يکشنبه 10 شهريور 1398 - 23:05

دکتر لعیا جنیدی، یکشنبه شب در آیین پنجمین سالگرد درگذشت مرحوم دکتر کاتوزیان که به عنوان پدر علم حقوق ایران شناخته می شود، با گرامیداشت یاد و خاطره این حقوقدان برجسته کشور، شجاعت، تواضع و فروتنی را از ویژگی های بارز آن مرحوم ذکر کرد.

معاون حقوقی رئیس جمهور به عنوان یکی از شاگردان دکتر کاتوزیان، با ذکر خاطراتی از این استاد حقوق کشور به تشریح فضایل اخلاقی و حرفه ای وی پرداخت و افزود: مرحوم کاتوزیان این جسارت را داشت که بگوید حقوق برای خواص ماموریت دیگری جز اجرای قانون تعریف کرده که آن در نظر گرفتن مصالح اجتماعی است.

دکتر جنیدی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: دکتر کاتوزیان بر این باور بود که خواص جامعه مکلف هستند در جایی که قوانین سکوت کرده و صراحت ندارد، با تفسیرعادلانه خود  مصالح اجتماعی را در نظر گرفته و در احکام و نظرات خود دخالت دهند.

معاون حقوقی رئیس جمهور خاطرنشان کرد: در بحث بین منطق حقوق و هدف آن، دکتر کاتوزیان در عین حال که منکر منطق و استفاده از ابزار های حقوقی نبود، اما هدف اصلی حقوق را تامین مصالح جامعه و اجرای عدالت اجتماعی می دانست و همواره به اثر احکام در جامعه توجه می کرد.

دکتر جنیدی همچنین تاکید کرد: نتایج شاخه های علوم دیگر اعم از اقتصادی و اجتماعی همیشه مورد توجه دکتر کاتوزیان بود و آثار این علوم را در استخراج احکام حقوقی در نظر می گرفت.

به گفته معاون حقوقی رئیس جمهور، مرحوم کاتوزیان با اعتقاد به اینکه حقوق منطقی دارد همیشه از علمای اجتماعی می خواست تا این بحث را دنبال کنند. او تکنیک را در پرتو هدف قرار می داد و کاملا معطوف به هدف حرکت می کرد.

دکتر جنیدی خاطرنشان کرد: استاد کاتوزیان به اثر آنچه که می گفت و اثر فتوا یا حکمی که می داد، توجه می کرد و از تکنیک برای هدف مورد نظرش که همان مصالح جامعه بود، بهره می برد.

در آیین پنجمین سالگرد درگذشت دکتر کاتوزیان که یکشنبه شب با حضور معاون حقوقی رئیس جمهور، اعضای کمیته حقوق شهروندی شورای شهر تهران و جمعی از وکلا، حقوقدانان و اساتید حقوق دانشگاه های کشور و خانواده و علاقمندان آن مرحوم در نگارخانه برج میلاد تهران برگزار شد، از تندیس این حقوقدان برجسته کشور که قرار است در موزه نام آوران برج میلاد تهران در معرض دید علاقمندان قرار گیرد، رونمایی شد.

شناسه خبر: 111091

- نهاد ریاست‌جمهوری

- دیدارهای داخلی

اخبار مرتبط

گالری مرتبطفیلم مرتبطاخبار برگزیده