واعظی در حاشیه جلسه هیات دولت:

ملاقات برای ملاقات ، مشکلی را حل نمی کند / آمریکایی ها در ارتباط با ایران سرگردانند / تا دستیابی به توافق نهایی، نباید به گمانه زنی های رسانه ای درمورد جزئیات مذاکرات توجه کرد /هیات اقتصادی ایران هفته آینده به فرانسه می رود/اگر پیشرفتی حاصل نشود گام سوم کاهش تعهدات را برمی داریم/مدیریت بازار وظیفه ذاتی بانک مرکزی است/ بحث دیدار ترامپ و دکتر روحانی در نیویورک به هیچ عنوان مطرح نیست

رئیس دفتر رئیس جمهور تاکید کرد که رئیس جمهور، اعضای هیات دولت و وزیر خارجه پیوسته به دنبال بهره گیری از همه ابزارها برای رفاه مردم و برداشتن تحریم های ضد ایرانی هستند و روابط خارجی باید بتواند تامین کننده نیازمندی های کشور باشد.

شناسه خبر: 111005 -

چهارشنبه 6 شهريور 1398 - 14:09

دکتر محمود واعظی روز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیات دولت و در پاسخ به این پرسش که آیا آمریکایی ها برای مذاکره با ایران تحریم ها را لغو خواهند کرد؟، گفت:  در همین چارچوب، مذاکراتی با فرانسه در چند هفته و بویژه روزهای گذشته در پیش گرفته شده تا بتوانیم حقوق ایران در برجام را محقق کنیم.

وی افزود: قطعا یکی از هدف گذاری های انجام شده در سفرهای دکتر ظریف به اروپا و آسیا، موضوع رفع تحریم های ظالمانه آمریکا علیه ایران است.

رئیس دفتر رئیس جمهور اظهارداشت: ما همواره درباره موضوع مذاکره با آمریکا که از سوی آمریکایی ها مطرح می شود، تاکید کرده ایم که ملاقات برای ملاقات ، مشکلی را حل نمی کند و ملاقات باید برای رسیدن به یک هدفی باشد و تا وقتی اعتماد نداشته باشیم که هدفی که دنبال می کنیم محقق می شود، صحبت از ملاقات کردن صحیح نیست.

دکتر واعظی افزود: از طرف دیگر آنچه اعلام شده این است که باید یا آمریکایی ها به میز مذاکرات گروه 5+1 برگردند و به توافقات پایبند باشند تا مردم ایران بتوانند از همه مزایای برجام استفاده کنند و اگر به دنبال روش دیگری نیز هستند باید در مرحله نخست روند اشتباه خود درمورد تحریم ها را اصلاح و بعد از آن وارد بحث دیگری شوند.

وی همچنین در جواب سوالی درباره جزئیات  گام سوم کاهش تعهدات ایران در برجام ، گفت: این جزئیات در موعد مقرر اعلام خواهد شد اما آنچه امروز باید اعلام کنیم این است که اگر پیشرفتی حاصل نشود ، قطعا گام سوم را در کاهش تعهدات برخواهیم داشت.

رئیس دفتر رئیس جمهور درباره طرح پیش شرط هایی برای مذاکره ایران و آمریکا گفت: طی چند ماه گذشته شاهد مواضع مختلفی از سوی آمریکایی ها بودیم ، از 12 شرط وزیر خارجه آن کشور تا عقب نشینی مبنی بر نداشتن هیچ پیش شرطی به گونه ای که آقای ترامپ نیز اعلام کرد که هیچ پیش شرطی برای مذاکره با ایران نداریم و فقط می خواهیم ایران سلاح هسته ای نسازد.

 دکتر واعظی تصریح کرد: ما نمی دانیم در آمریکا چه کسی صحبت می کند و حرف کدامیک را باید بپذیریم و نشان می دهد خودشان هم در ارتباط با ایران سرگردان هستند.

خبرنگاری از دکتر واعظی واکنش دولت به انتقادات و حملات برخی افراد و جریان های خاص به اظهارات رئیس جمهور در خصوص مذاکره را جویا شد که وی در پاسخ گفت: دراین شرایط که کشور با دشمن خارجی مواجه است و شدیدترین تحریم ها علیه ملت اعمال شده ، بیش ازهر چیز به انسجام ، یکپارچگی و صمیمیت در داخل کشور نیازمندیم.

 رئیس دفتر رئیس جمهور با بیان اینکه ، پیامی که امروز از ایران به خارج ارسال می شود، باید پیام وحدت باشد، گفت: به هر حال گروه اندکی برای تحقق یکسری اهداف جناحی و انتخاباتی به اشتباه تمام دستاوردهای دولت که دستاوردهای نظام و ملت است را زیر سوال می برند ولی ما نباید مثل آنها عمل کنیم.

دکتر واعظی با تاکید بر اینکه منافع ملی و امنیت ملی  را از همه چیز مهمتر می دانیم ، اظهار داشت: این افراد معدود شعار تفرقه می دهند و مردم پاسخ این گروه اندک را خواهند داد.

 رئیس دفتر رئیس جمهور در پاسخ به سوالی درخصوص مذاکرات ایران و فرانسه و اعلام جزئیات آن، با بیان اینکه تا دستیابی به توافق نهایی، نباید به گمانه زنی های رسانه ای درمورد جزئیات مذاکرات توجه کرد، گفت: روند مذاکرات با فرانسه مثبت بوده و هفته آینده نیز یک هیات اقتصادی از ایران برای گفت و گو درمورد جزئیات پیشنهادات به پاریس سفر خواهد کرد.

دکتر واعظی درخصوص زمان سفر رئیس جمهور فرانسه به ایران نیز با اشاره به اینکه درمورد این سفر بحث جدی مطرح نبوده است، گفت: یک سفر دیپلماتیک وقتی انجام می شود که دستاورد روشنی داشته باشد، سفر برای سفر معنی ندارد.

خبرنگاری با اشاره به اظهارات معاون ارزی سابق بانک مرکزی ( عراقچی) درمورد دستور رئیس جمهور برای ورود به بازار ارز و واکنش سخنگوی قوه قضائیه  به این اظهارات از رئیس دفتر رئیس جمهور درخصوص پاسخ دولت در این زمینه سوال کرد.

دکتر واعظی با بیان اینکه، دستور رئیس جمهور درمورد بازار ارز را خدمت رئیس قوه قضائیه ارسال کرده ایم، گفت: در اینکه آقای رئیس جمهور در 6 سال گذشته همواره بر تقویت پول ملی کشور و مدیریت بازار ارز و ثبات آن تاکید داشته اند تردیدی نیست .

رئیس دفتر رئیس جمهور افزود: دکتر روحانی همواره به صورت کتبی و شفاهی به روسای قبلی و فعلی بانک مرکزی این موضوع را تاکید کرده اند، ضمن اینکه کنترل بازار ارز و مدیریت آن وظیفه ذاتی بانک مرکزی است و ربطی به یک دوره خاص ندارد.

رئیس دفتر رئیس جمهور در پاسخ به سوال دیگری درخصوص احتمال دیدار دکتر روحانی و رئیس جمهور آمریکا در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک،  تاکید کرد : بحث این دیدار به هیچ عنوان مطرح نیست.

دکتر واعظی اظهارداشت: بحث آقای رئیس جمهور در سخنرانی دو روز قبل درمورد مذاکره نیز، بیان اقتدار ایران و تلاش دولت برای حل مشکلات مردم و افزایش رفاه مردم بود.

رئیس دفتر رئیس جمهور با تاکید بر اینکه رئیس جمهور در سخنان خود نوع نگاه دولت به روابط بین الملل و تعامل خارجی را مطرح کردند، افزود: دکتر روحانی در اظهارات روز گذشته خودشان پاسخ تفسیر آمریکایی ها از این سخنان را دادند.

دکتر واعظی در عین حال در پاسخ به انتقادات مطرح شده به اظهارات رئیس جمهور، تاکید کرد: یک گروه محدود و چند رسانه در داخل کاری به این ندارند که رئیس جمهور و وزرای دولت چه می گویند، بنای آنها بر مخالفت با دولت و فضا سازی است بویژه امسال که سال انتخابات مجلس است به این مسائل  بیشتر دامن زده می شود.

رئیس دفتر رئیس جمهور تصریح کرد: وقتی ما با فشار دشمن خارجی مواجه هستیم ، سیاست باید این باشد که به نوعی از برخی خواسته های جناحی و سیاسی ، برای مصلحت کشور و انسجام کشور عبور کنیم .

دکتر واعظی با بیان اینکه متاسفانه برخی این مهم را رعایت نمی کنند، گفت: امیدواریم تمام کسانی که در سراسر کشور نامزد مجلس هستند این مسئله مهم را مورد توجه قرار دهند.

 دکتر واعظی در پاسخ به سوالی درخصوص تجاوز اخیر پهپادهای رژیم صهیونستی  به حریم هوایی سوریه و عراق ، گفت: از نظر سیاسی اینکه آمریکایی ها در عراق حضور دارند و اسرائیل هم به خودش اجازه می دهد این تجاوز را انجام دهد، معنایش این است که این کار با همکاری آمریکا انجام شده است.

وی افزود: این اقدام تجاوزکارانه از سوی ایران و همه مقامات عراق بشدت محکوم شد و شاهد یک وحدت در بین مسئولان عراقی در این رابطه بودیم، سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان نیز واکنش خوبی نشان داده و گفتند که عمل متقابل انجام خواهند داد.

دکتر واعظی درمورد تلاش اسرائیل برای پیوستن به ائتلاف دریایی آمریکا در خلیج فارس، نیز گفت: اسرائیل با توجه به انزوای خود درمنطقه بدنبال استفاده از فرصت ها برای مطرح کردن خود در منطقه است درصورتی که این ائتلاف بدون اسرائیل هم شکل نمی گیرد و با اسرائیل هم شکستش قطعی است .

خبرنگاری با مقایسه سخنان رئیس جمهوردرخصوص مذاکره طی دو روز گذشته از رئیس دفتر رئیس جمهور، مدعی تغییر موضع رئیس جمهور شد که دکتر واعظی در پاسخ گفت: اظهارات رئیس جمهوردرمورد مذاکره در دو روز گذشته و همچنین سخنرانی های قبلی تفاوتی با هم ندارد.

 دکتر واعظی تصریح کرد: رئیس جمهور درسخنان خودشان  تبیین کردند که اگر ما اصول سیاست خارجی را درمورد مذاکره بیان می کنیم و برای تامین منافع کشور و مردم خود از هر فرصتی استفاده می کنیم یک کشور خاص نباید آن را به خود بگیرد.

رئیس دفتر رئیس جمهور تاکید کرد: مواضع ما نسبت به آمریکا روشن است بارها تکرار شده و همان چیزی است که همه ارکان نظام به آن اعتقاد دارند.

خبرنگاری در مورد تکلیف ارز 4200 تومانی و همچنین پاسخ 4 وزارت خانه به نامه رئیس جمهور درمورد چگونگی هزینه ارز دریافتی، سوال کرد که دکتر واعظی در پاسخ گفت: تخصیص ارز 4200 تومانی برای تامین کالاهای ضروری و مورد نیاز مردم انجام می گیرد و 4 وزارت خانه نیز گزارش خود را درمورد دریافت و هزینه کرد ارز 4200 تومانی با اسناد و مدارک ارائه کرده اند که با محوریت بانک مرکزی درحال بررسی و تصمیم گیری است.

از رئیس دفتر رئیس جمهور درخصوص سکوت دولت به اظهارات منسوب به آیت الله یزدی درمورد دکتر روحانی سوال شد که وی در پاسخ گفت: گاهی پاسخ دادن یعنی ایجاد اختلاف. ما در دولت بدنبال اختلاف نیستم و قضاوت در مورد اینگونه اظهار نظرها را به عهده مردم می گذاریم.

دکتر واعظی افزود: ما در دولت سکوت می کنیم بدلیل اینکه شرایط  به گونه ای نیست که در این شرایط سخت وارد دعواهای داخلی شویم، ضمن اینکه از صاحبنظران که در این رابطه مطلب نوشتند و همچنین برخی علما که از جانب خود پاسخ اظهارات ایشان درمورد آقای رئیس جمهور را دادند تشکر می کنیم.

شناسه خبر: 111005

- دفتر رئیس‌جمهوری

- جلسات

اخبار مرتبط

گالری مرتبطفیلم مرتبطاخبار برگزیده