دکتر نهاوندیان در نشست فعالین اقتصادی، تجار، صنعتگران و کارآفرینان منطقه آزاد چابهار:

سیاست دولت حمایت از سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی در همه مناطق آزاد بویژه منطقه آزاد چابهار است/ کشور در حال عبور از التهابات ایجاد شده در حوزه بازار و ارز است / فعالان اقتصادی نباید هیچگونه مانعی در برابر صادرات احساس کنند/ بخش خصوصی موتور پیشران توسعه کشور است

معاون اقتصادی رئیس جمهور با تأکید بر اینکه سیاست دولت استقبال و حمایت از سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی در همه مناطق آزاد بویژه منطقه آزاد چابهار است، اظهار داشت: بنای دولت در تدوین مجموعه سیاست‌های ارزی و تجاری این است که هیچ مانعی در سر راه تولیدکننده نباشد.

شناسه خبر: 110230 -

سه شنبه 4 تير 1398 - 18:38

دکتر محمد نهاوندیان روز سه‌شنبه در نشست فعالین اقتصادی، تجار، صنعتگران و کارآفرینان منطقه آزاد چابهار، با اشاره به اینکه از بدو تأسیس منطقه آزاد چابهار در جریان آن قرار داشته است، گفت: امروز پس از گذشت چند دهه تحولات مثبتی در منطقه چابهار رخ داده است و باید روند توسعه‌ این منطقه را هر چه بهتر به پیش ببریم.

معاون اقتصادی رئیس جمهور خاطرنشان کرد: فلسفه تشکیل مناطق آزاد این بوده که پیشران در عرصه صادراتی کشورمان باشند، اما متأسفانه در دوره زمانی براساس برخی تصمیمات، مناطق آزاد، به اموری خارج از اهداف تعیین شده گرایش پیدا کردند.

دکتر نهاوندیان اضافه کرد: امروز که اولویت کشور مقاومت اقتصادی است باید مناطق آزاد را با هدف پیشران در حوزه صادرات و تولید کشور مورد توجه قرار دهیم و در این عرصه فعالان اقتصادی مسئولیت اصلی را بر عهده دارند و وظیفه دولت این است که بیش از این تسهیلاتی را فراهم اورد تا فعالان اقتصادی به راحتی به فعالیت بپردازند.

معاون اقتصادی رئیس جمهور تصریح کرد: دکتر روحانی تأکید دارند که همه دستگاه‌های دولتی تا جایی که می‌توانند در زمینه تسهیل روند تولید و صادرات تلاش کنند.

دکتر نهاوندیان با اشاره به ضرورت و اهمیت تفویض اختیارات دولتی از مرکز به استان‌ها، تأکید کرد: رویکرد دولت نسبت به این موضوع کاملاً مثبت است، ضمن اینکه در تفویض اختیارات بایستی افزایش و تقویت صادرات از سوی مراکز استان‌ها و مناطق آزاد مورد توجه جدی باشد.

معاون اقتصادی رئیس جمهور با بیان اینکه کشورمان در حال عبور از التهابات ایجاد شده در حوزه بازار و ارز می‌باشد، اظهار داشت: عبور از این التهابات حاصل بلوغ فکری و عقل جمعی است و امروز همه باید از برقراری ثبات در کلان اقتصاد استقبال و حمایت کنیم.

دکتر نهاوندیان با تأکید بر اینکه  فعالان اقتصادی نباید هیچگونه مانعی در برابر صادرات احساس کنند، اظهار داشت: امروز همه در یک موضوع اتفاق نظر داریم و آن این است  که باید ارز به چرخه اقتصادی کشور بازگردد و البته در چگونگی بازگشت آن نباید تعصبی در یک روش داشته باشیم. در شرایط کنونی برای مقابله با تحریم، بایستی از هر شیوه ابتکاری برای تبادل مالی، استقبال کرد.

معاون اقتصادی رئیس جمهور در ادامه فرصت تجارت با افغانستان را یک امکان بسیار مهم و جدید توصیف کرد و گفت: امروز در مسیر آنچه که سال‌ها روی آن تأکید داشتیم قرار داریم و آن ضرورت توسعه منطقه‌ای است. بهترین راه تأمین امنیت نیز تعریف منافع متقابل با همسایگان می‌باشد. اگر بخواهیم مسایل امنیتی به طور ریشه‌ای حل و فصل شود، راه‌حل آن دست به دست هم دادن و تعریف منافع دراز مدت با همسایگان است و این یکی از رویکردهای مهم دولت بشمار می‌رود.

دکتر نهاوندیان خاطر نشان کرد: تشکیل ستاد ویژه تجارت با افغانستان، فرصت بسیار ارزشمندی است و شخصاً از پیشنهاد ارایه شده در زمینه تشکیل ستاد ویژه تجارت با پاکستان نیز استقبال می‌کنم.

معاون اقتصادی رئیس جمهور خاطر نشان کرد: بخش خصوصی موتور پیشران توسعه کشور است و سیاستگذار نیز وظیفه بسترسازی و حمایت و نظارت را برعهده دارد. از آنجایی که تصدی‌گری اقتصادی از سوی دولت کارآیی اقتصادی نداشته است، لذا باید آن روند را اصلاح کنیم و اتفاقاً شرایط کنونی فرصت مغتنمی است که بعضی از اصلاحات ساختاری را انجام دهیم.

در این دیدار استاندار و فعالان اقتصادی و سرمایه‌گذاران بخش خصوصی با ارایه گزارشی از شرایط منطقه چابهار ، دیدگاه‌ها و نظرات‌شان را برای توسعه و ارتقاء فعالیت‌های خود ارایه کردند.

 

شناسه خبر: 110230

- نهاد ریاست‌جمهوری

- سفرهای داخلی

فیلم مرتبطاخبار برگزیده