دکتر نهاوندیان در شورای گفتگوی بخش خصوصی و دولتی استان سیستان و بلوچستان:

سیستان و بلوچستان می‌تواند پیشگام تجارت و صادرات باشد/ افزایش صادرات، نوک پیکان مقابله با تحریم‌ها است/ افزایش 81 درصدی صادرات در مرز میرجاوه نشان می دهد دشمنان با آتش‌افروزی و فضاسازی رسانه‌ای نمی‌توانند اقتصاد کشورمان را به زانو در آورند/ استراتژی تسهیل تجارت را در برابر تحریم‌های اقتصادی در پیش گرفته‌ایم

معاون اقتصادی رئیس جمهور با تأکید بر اینکه استان سیستان و بلوچستان با توجه به برخورداری از منابع و ذخایر فراوان می‌تواند پیشگام تجارت و صادرات باشد، اظهار داشت: امروز صادرات نوک پیکان مقابله با تحریم‌ها علیه کشورمان محسوب می‌شود و با افزایش صادرات می‌توان نشان داد که بر خلاف خواسته دشمنان نه تنها رابطه کشورمان با دنیا کاهش نیافته بلکه افزایش نیز داشته است.

شناسه خبر: 110197 -

دوشنبه 3 تير 1398 - 15:13

دکتر محمد نهاوندیان روز دوشنبه در جلسه شورای گفتگوی بخش خصوصی و دولتی استان سیستان و بلوچستان، چشم‌انداز و افق آینده این استان را بسیار خجسته و روشن توصیف کرد و گفت: استان سیستان و بلوچستان ذخایر و ظرفیت‌های فراوانی دارد که در کشور بی‌نظیر است و فعال کردن این ذخایر و معادن می‌تواند محور توسعه‌ای شتابان این استان باشد و در جریان سفرهای استانی مصوبات خوبی به منظور سرمایه‌گذاری در حوزه اکتشاف معادن استان به تصویب رسیده است.

معاون اقتصادی رئیس جمهور خاطر نشان کرد: جهش صادرات استان سیستان و بلوچستان همچنین به واسطه برخورداری از مرزی دریایی و خشکی با کشورهای همسایه می‌تواند روند بسیار مثبتی داشته باشد و بی‌تردید آینده این استان بسیار درخشان است به شرط اینکه هر کدام از مدیران و فعالان بخش خصوصی مسئولیت خود را به درستی انجام دهیم.

دکتر نهاوندیان با بیان اینکه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی می‌تواند پیشران توسعه اقتصادی در استان سیستان و بلوچستان باشد، اظهار داشت: در این شورا بخش خصوصی در کنار مسئولین دولتی قرار می‌گیرد و بدون تردید هر کدام از این دو بخش باید مسئولیت خود را به درستی انجام دهد، قطعاً دولت بدون بخش خصوصی نمی‌تواند در توسعه اقتصادی موفقیت کامل کسب کند و بخش خصوصی نیز نمی‌تواند بدون سیاست‌گذاری‌های درست اجرایی، توفیقی داشته باشد.

معاون اقتصادی رئیس جمهور تصریح کرد: فلسفه تشکیل شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی، هم‌افزایی توان بخش خصوصی و دولتی را در دستور خود قرار داده است.

دکتر نهاوندیان با اشاره به اینکه سال گذشته شاهد التهاب در حوزه اقتصادی بودیم، گفت: مسببین التهابات اقتصادی خیال می‌کردند که مشکلات اقتصادی می‌تواند در شرایط سیاسی کشورمان اضطراب‌هایی ایجاد کند، اما با تدابیری که اتخاذ گردید به اهداف مورد نظر خود نرسیدند و امروز آرام‌، آرام در حال خارج شدن از نوسانات اقتصادی بوده و حرکت رو به رشدی را آغاز کرده‌ایم.

معاون اقتصادی رئیس جمهور اضافه کرد: در حوزه تولید صنعتی در فروردین ماه امسال نسبت به ماه مشابه گذشته، شاهد رشد هستیم و این رشد در بخش کشاورزی و گردشگری نیز مشاهده می‌شود و امروز براساس گزارش مسئولین استانی رقم رشد صادرات در مرز میرجاوه حدود 81 درصد بوده است و این ارقام بسیار امیدآفرین است و نشان می‌دهد که دولت و تولیدگران می‌خواهند یکبار دیگر به دشمنان پیام دهند که با آتش‌افروزی و فضاسازی رسانه‌ای نمی‌توانند اقتصاد کشورمان را به زانو در آورند.

دکتر نهاوندیان خاطر نشان کرد: علت اینکه طرف‌های مذاکره در دور قبل حاضر شدند پای میز مذاکره حضور یابند این بود که از اقتصاد کشورمان این پیام را دریافت کردند که تحریم‌ها نمی‌تواند کشورمان را با مشکل مواجه کند و آنان از اقتصاد ما، پیام مقاومت اقتصادی را گرفتند.

معاون اقتصادی رئیس جمهور با اشاره به اینکه روند رشد اقتصادی در 3 ماهه اخیر مثبت و رو به رشد بوده است، گفت: امسال باید رونق تولید را محقق کنیم و این عزمی است که همه باید آن را با جدیت پیگیری نماییم.

دکتر نهاوندیان تصریح کرد: استراتژی تسهیل تجارت را در برابر تحریم‌های اقتصادی در پیش گرفته‌ایم و در این خصوص دست دستگاه‌های اجرایی در سیاست تسهیل تولید و تجارت کاملاً باز است.

معاون اقتصادی رئیس جمهور با تأکید بر اینکه باید همه موانع حوزه تجارت و صادرات را برطرف کنیم، اظهار داشت: در این خصوص مصوبات و سیاست‌های خوبی در دستور کار قرار گرفته است و در جلسه اخیر دولت برای تسهیل در حوزه گردشگری و سفر گردشگران خارجی تصمیم خوبی اتخاذ گردید و براساس یکی از این تصمیمات هر شهروند خارجی که معادل 200 هزار دلار در ایران سرمایه‌گذاری و یا سپرده‌گذاری کند، بلافاصله اجازه اقامت 5 سال قابل تمدید در ایران اخذ خواهد کرد و اینگونه تصمیمات در روند توسعه اقتصادی کشورمان بویژه استان سیستان و بلوچستان بسیار مؤثر است.

دکتر نهاوندیان همچنین به تصمیمات دولت در حوزه توسعه زیرساخت‌های استان سیستان و بلوچستان اشاره کرد و گفت: گازرسانی به این استان از نظر توسعه درازمدت و پایدار، می‌تواند آثار و برکات فراوانی در روند تحول اقتصادی استان ایجاد کند و همچنین تصمیمی که در حوزه آب استان در حال پیگیری است، نیز می‌تواند در رونق کشاورزی و آبادانی استان بسیار مؤثر باشد.

در ابتدای این نشست، رئیس اتاق بازرگانی و فعالان اقتصادی و کارآفرینان بخش خصوصی در سخنان جداگانه‌ای، مسایل، مشکلات و پیشنهادات مرتبط با حوزه فعالیت خود را به منظور ایجاد تحول در رونق اقتصادی در سطح استان با معاون اقتصادی رئیس جمهور در میان گذاشتند.

 

شناسه خبر: 110197

- نهاد ریاست‌جمهوری

- سفرهای داخلی

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده