رئیس دفتر رئیس جمهور در حاشیه جلسه هیات دولت:

دولت با تمام توان به دنبال کاستن از مشکلات مردم است/ دربحث عدم حضور دکتر ظریف در دیدار با اسد، دفتر رئیس جمهور نه مقصر است و نه اطلاع داشت/رقم مبادلات ایران و عراق را می توان به 20 میلیارد دلار رساند / مردم همه کاره کشور هستند / حضور دکتر ظریف برای دولت بسیار اهمیت دارد

رئیس دفتر رئیس جمهور ، سفر اخیر دکتر روحانی به عراق را سفری مهم با دستاوردها و توافقات بسیار خوب توصیف کرد و با اشاره به دیدارهای فشرده رئیس جمهور با مقامهای ارشد عراق و دیدار بیش از یکساعت و 30 دقیقه ای با آیت الله سیستانی گفت: این سفر حاوی پیام دوجانبه ، منطقه‌ای و بین‌المللی بود و پیامی نیز برای آمریکا داشت که روابط تهران – بغداد مستحکم است.

شناسه خبر: 108857 -

دوشنبه 27 اسفند 1397 - 15:09

دکتر محمود واعظی روز دوشنبه درحاشیه جلسه هیات دولت و در جمع خبرنگاران ، با اشاره به هدفگذاری 20 میلیارد دلاری برای رساندن رقم مبادلات تجاری دو کشور اظهارداشت: هم اکنون ارزش مبادلات دو کشور 12 میلیارد دلار است که باتوجه به فضای کار بسیار مناسب و خوب ، این رقم را می توان به 20 میلیارد دلار رساند.

دکتر واعظی در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره کاهش محبوبیت رئیس جمهور گفت: آن کسانی که این حرف‌ها را مطرح می‌کنند، چنانچه یک نظرسنجی در مورد خودشان بکنند، اصلاً وارد این بحث درباره فرد  دیگری نمی‌شوند.  موضوع دوم این است که اکنون کشور و مردم با برخی مشکلات مواجه شده‌اند و ما هم این را پنهان نمی‌کنیم.

رئیس دفتر رئیس جمهور با تاکید بر اینکه دولت با تمام توان به دنبال کاستن از مشکلات مردم است ، افزود: مردم ما مشکل دارند و  ما مشکلات آنان را می‌دانیم و افتخارمان این است که مرتب از همه دستگاه‌ها و غیر از دستگاه‌های دولتی اطلاعات را جمع‌آوری و برای بکار گیری در روند تصمیم گیری ها در اختیار رئیس جمهور و مسئولین قرار می دهیم.

دکتر واعظی با اشاره به اینکه "همین‌ حرف‌ها را برای دکتر ظریف هم می‌زدند"، گفت: همین افراد ، گروه‌ها و جناح‌ها بعد از اینکه آمریکا از برجام بیرون رفت چقدر علیه دکتر ظریف گفتند، نوشتند و مصاحبه کردند که محبوبیت ایشان از بین رفته است اما واقعیت چیز دیگری بود. فکر می‌کنم همان طور که مقام معظم رهبری در هفته گذشته فرمودند در شرایط کنونی نباید با تبلیغات آمریکایی ها و دشمن همصدا شویم.

 وی در جواب سوالی درباره ارزیابی وضعیت کشور در سال آتی ، گفت:سال آینده سال انتخابات مجلس است. یک مقدار از نظر سیاسی، باید مراقبت‌ها بیشتر شود. باید تلاش کنیم که هم یک انتخابات پرشور و خوب داشته باشیم و هم اینکه اجازه ندهیم دشمن از تبلیغات زودرس انتخابات برای ایجاد التهاب و اختلافات در کشور، استفاده کند.

رئیس دفتر رئیس جمهور تصریح کرد: در سال آتی دو موضوع بسیار مهم داریم.موضوع نخست حل و فصل مسایل اقتصادی کشور و تلاش برای بهبود معیشت مردم است و موضوع دوم تحریم و فشارهای آمریکا و ضرورت کنار گذاشتن اختلافات و سرمایه گذاری روی مشترکات از سوی همه گروه ها و جناح ها است.

خبرنگاری از رئیس دفتر رئیس جمهور پرسید: در بحث فرایند استعفای دکتر ظریف ، مطرح شد که اشکالی از سوی دفتر رئیس جمهور بوده که وزیر خارجه در دیدار روسای جمهور ایران و سوریه حضور نداشت، پاسخ شما چیست؟

دکتر واعظی پاسخ داد: در مورد استعفا که همه صحبت کردند. آن چیزی که مطرح شده، این است که اگر دوستان ما یک مقدار شرایطی را که امروز در سوریه است خوب تجسم کنند و اینکه مسیری که باید رئیس جمهور سوریه به ایران بیاید از چه مسیری است و دست چه کسانی است، یک مقدار قضاوت کردن برایشان راحت‌تر می شود.

وی افزود: سفر رئیس جمهور سوریه به ایران به دلایل امنیتی سفری بود که لحظه‌ای تصمیم گرفتند و درداخل سوریه نیز کسی از آن اطلاع نداشت و در ایران هم تنها 2 الی 3 نفر مطلع بودند. در نهاد ریاست جمهوری و دفتر رئیس جمهور کسی مطلع نبود. این حرفی که زده می‌شود که دفتر رئیس جمهور باید اطلاع می‌داد در حالی است که خود دفتر هم اطلاع نداشت. خود من همان لحظه‌‌ای که ایشان وارد حیاط ریاست جمهوری شد، متوجه شدم که میهمان ما چه کسی است.

رئیس دفتر رئیس جمهور اظهارداشت: بی‌تردید حضور آقای دکتر ظریف در دولت برای ما اهمیت بسیار دارد و بر این اساس فکر می‌کنم که در این قصه ، دفتر رئیس جمهور و نهاد ریاست جمهوری نه مقصر است و نه اطلاع داشت.

از دکتر واعظی سوال شد:  چند روز پیش در مصاحبه ای گفته اید که در زمان مذاکرات برجام اصلاً هیچ  ارزیابی و یا نشانه‌ای از جمهوری‌خواهان آمریکا نداشتیم که ممکن است از برجام خارج شوند؟

دکتر واعظی پاسخ داد: در آن مصاحبه گفته ام که تحلیل و برداشت و تاریخ گذشته جمهوری‌خواهان یا دمکرات‌ها آمریکا در هیچ دوره‌ای  نشان نمی دهدکه اگر حزبی پیروز شد تعهدات بین المللی حزبی را که قبلا کرسی ریاست جمهوری را در اختیار داشته ، ملغی کند. گفتم ما چنین برداشتی را نداشتیم و در تاریخ هم نبوده است که حزب پیروز از این تعداد کنوانسیون‌های بین‌المللی خارج شود و این تعداد معاهدات بین‌المللی را بهم بزند و رابطه اش رابا متحدان خود نیز بر هم بزند.

وی در بخش دیگری از این گفت و گو و در پاسخ به پرسشی گفت: طبق قانون اساسی قدرت براساس نظر مردم و رأی مردم است و حافظ تداوم این نظام هم این مردم هستند  و مردم بزرگترین سرمایه‌ کشور می باشند و هر کسی بخواهد غیر از این صحبت کند به نظر من بیراهه رفته است.

دکتر واعظی افزود: اخیراً شنیدم که یکی از اعضای مجمع تشخیص هم مصاحبه کرده  وگفته مردم چه کاره‌اند؟ مردم همه کاره‌اند. ما که نمی‌توانیم بدون نظر مردم و بدون اینکه مردم از ما چه می‌خواهند، هر کاری دلمان بخواهد بکنیم.

اگر مردم از حکومت و دولت انتظاراتی دارند باید خودمان را با مردم تنظیم کنیم نه اینکه خودمان را محور بدانیم و بگوییم مردم خودشان را با ما تنظیم کنند. به نظر من این کار درستی نیست.

خبرنگاری در ادامه  نظر رئیس دفتر رئیس جمهور را درمورد  نقل قول منتشر شده از طرف رئیس دولت اصلاحات خطاب به دکتر روحانی مبنی بر اینکه اگر توانایی حل مشکلات را ندارد استعفا دهد، سوال کرد که وی در پاسخ گفت: من این نقل قول را تایید نمی کنم ، کسانی که آقای دکتر روحانی را می شناسند می دانند که اگر حتی آقای روحانی در این مقطع خاص رئیس جمهور نبود و به عنوان یکی از شخصیت های سیاسی کشور مطرح بود و شرایط کشورسخت می شد، ایشان کسی است که با تمام وجود می آمد مسئولیت می پذیرفت تا مشکلات مردم حل شود.

دکتر واعظی افزود: امروز که ایشان مسئولیت دارد، با تمام وجود به رای مردم وفادار است و هیچ بحثی برای استعفا در 5 سال و نیم گذشته به هیچ وجه مطرح نبوده است.

وی تاکید کرد: متاسفانه برخی افراد هستند که چیزهایی را با چند واسطه می شنوند و در مورد آن مصاحبه می کنند، بیشتر هم بخاطر این است که می خواهند خودشان را مطرح کنند تا اینکه  بخواهند حرفی به مردم  بزنند.

دکتر واعظی در پاسخ به این سوال که آیا دولت تنهاست ؟ گفت: دولت تنها نیست اما انتظار این است که در این شرایط خاص که بسیاری از کسانی که می توانند در این شرایط به دولت کمک کنند تا مشکلات حل شود، بیایند و کمک کنند.

خبرنگاری از رئیس دفتر رئیس جمهور پرسید، اگر بنگاه های اقتصادی نظامی ، فعالیت های خود را ترک کنند، به دولت کمک خواهد شد؟

دکتر واعظی در پاسخ گفت: دولت یک اعتقاد مهمی دارد و آن اینکه باید کار اقتصادی را به مردم و بخش خصوصی واگذار کنیم ، دولت سیاست گذاری کند، تصدی گری را کنار بگذارد و با نظارت کار را پیش ببرد.

 وی با تاکید بر اینکه دولت نباید رقیب بخش خصوصی باشد، گفت: حالا در این میان بخش های مختلفی وجود دارد - نظامی و غیر نظامی هم مطرح نیست-  بنیاد شهید هست ، شستا هست، دولتی ها هستند، همه هستند، نظامی ها هم هستند،  بحث خاصی تنها برای نظامیان نداریم .

از رئیس دفتر رئیس جمهور درخصوص سرانجام CFT  در مجمع تشخیص مصلحت نظام  و احتمال رد شدن آن سوال شد که در پاسخ گفت: امیدوار هستیم که با فرمایشاتی که هفته گذشته  رهبر معظم انقلاب داشتند، فضای مجمع درمورد لوایح  تغییر یابد.

دکتر واعظی افزود: این دو گانه ای که درست شده مبنی بر اینکه اگر کسی از تصویب حمایت کند، در راستای منافع کشور کار نمی کند و مخالفان در راستای منافع کار می کنند،خوب نیست.

رئیس دفتر رئیس جمهور افزود: درمورد یکسری حرف هایی هم که زده می شود از جمله اینکه اگر تصویب شود ما نمی توانیم تحریم ها را دور بزنیم ، باید بگویم ، ما الان در اجرا هستیم و در مقابل مردم مسئولیت داریم و باید مشکلات مردم را حل کنیم ، ما که باید این کار را انجام دهیم می گویم تصویب آن به نفع مردم  است .

 دکتر واعظی افزود: متاسفانه کسانی که اصلا نه در اجرا هستند و نه با تحریم ها سر و کار دارند، از یک جاهایی اخباری دریافت می کنند و اینگونه درمورد منافع ملی صحبت می کنند، فکر می کنم لازم است اطلاعات بیشتری کسب کنند.

از دکتر واعظی درمورد اولویت دولت برای سال 98 سوال شد و اینکه دولت در سال 97 چه کار زمین مانده ای دارد که در سال 98 در اولویت انجام باشد؟

وی در پاسخ گفت: دولت براساس آنچه در سال 96 به مردم قول داد برنامه ریزی گسترده ای در داخل کرده بود تا با حمایت شرکت های داخلی ، گام های موثری برای توسعه کشور در داخل بردارد، برغم مشکلات اقتصادی و تحریم ها، اقداماتی انجام داده و برخی از تلاش ها به  نتیجه رسیده است.

 دکتر واعظی افزود: تعدادی از مراکز استان های کشور به خط راه آهن سراسری متصل شده ، 15 فاز پارس جنوبی افتتاح شده ، پروژه های متعددی در حال اجرا است و اقدامات زیر بنایی دیگری هم در دست اجرا قرار دارد و یکی از کارهای مهم دولت تلاش برای  تکمیل پروژه های نیمه تمام در سال آینده است .

وی خاطرنشان کرد: اما موضوع بسیار مهم وضعیت معیشت و رفاه مردم است و اینکه بتوانیم در شرایط تحریم ها نیازمندی های مردم را برطرف کنیم و برای کسانی که حقوق ثابت دارند به گونه ای برنامه ریزی کنیم که زندگیشان به خوبی اداره شود و همچنین زندگی و معیشت اقشار ضعیف و مستمری بگیران کمیته امداد و بهزیستی و نهادهای حمایتی مد نظر قرار دارد.

 دکتر واعظی همچنین یادآور شد: سال آینده سال انتخابات هم هست باید مراقبت کنیم فضای انتخابات باعث مایوس کردن مردم و اختلاف نشود و شوری بیافریند که مردم در انتخابات با شکوه تر شرکت کنند.

خبرنگاری از رئیس دفتر رئیس جمهور سوال کرد، عده ای تلاش می کنند مردم را ناامید کنند و بگویند سال آینده وضعیت مردم بدتر از امسال خواهد شد، شما برای امیدوار کردن مردم نسبت به سال آینده چه پاسخی دارید؟

وی در پاسخ گفت: سال 97 سال خیلی سختی برای ما بود، ما با سه جنگ اقتصادی، تبلیغاتی و روانی از طرف آمریکا ، صهیونیست ها و کشورهای مرتجع منطقه مواجه بودیم و اینها هر آنچه که در توان داشتند از ابتدای سال تا 13 آبان اجرا کردند، ادعا می کردند که بعد از 13 آبان ایران با  قحطی مواجه می شود، صادرات نفت ایران صفر می شود  و مشکلات عدیده ای برای مردم ایجا د خواهد شد  اما بحمد الله با حمایت مردم و تلاش همه مسئولان و قوای کشور و درایت و رهنمودهای  رهبری ما از این مرحله سخت  عبور کردیم و مشکلات را پشت سرگذاشتیم .

وی با بیان اینکه نمی خواهم از شرایط  ابراز رضایت کنم و می دانیم مردم با مشکلات مواجه هستند، گفت: امروز مسئولان کشور در رده های مختلف کاملا از وضعیت آگاهند و می دانند انتهای تحریم ها همین بوده  و یاد گرفته ایم با کشورها و همسایگان ، اروپایی ها  و اسیا چگونه کار کنیم  و معتقدم که  سال 98 سخت تر از 97 نخواهد بود .

 دکتر واعظی تاکید کرد: اگر بتوانیم انسجام و صمیمیت را بین دولت و بقیه قوا و نهاد های نظامی و غیر نظامی حفظ کنیم و مردم امیدوار باشند که مجموعه نظام می تواند مشکلات آنها را حل کند. یاس و ناامیدی که از بیرون تزریق می شود از بین برود، مشکلات را پشت سر خواهیم گذاشت.

وی افزود: متاسفانه  برخی افراد ناخودآگاه، بدون اینکه عمدی باشد با برنامه ریزی دشمنان همراهی می کنند که اگر جلوی این کار با کمک و همراهی مردم گرفته شود ، قطعا سال آینده وضعیت بهتر از امسال خواهد بود و می توان از مشکلات عبور کرد

از دکتر واعظی درمورد مهمترین طرح دولت برای حمایت از اقشار کم درآمد و احتمال توزیع کالابرگ سوال شد که در پاسخ گفت: دولت ابتدا برای سال آینده رقم قابل توجهی برای افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان ، مستمری بگیران در نظر گرفته است و از مجلس نیز تشکر می کنیم که با تصویب آن و مکانیسمی که تعیین شده  کسانی که در آمد کمتری دارند درصد بیشتری به حقوقشان اضافه خواهد شد.

وی افزود: برنامه ریزی داریم تا به همین سبک حقوق کارگران نیز افزایش یابد و مستمری بگیران  کمیته امداد و سازمان بهزیستی نیز به طور ویژه مورد حمایت دولت هستند، برای روستائیان و کشاورزان نیز مصمم هستیم که شرایط بهتری داشته باشند.

 دکتر واعظی درمورد توزیع کالابرگ نیز گفت: در مجلس هم موضوع پرداخت نقدی وهم کالابرگ  مطرح شده و بحث ها همچنان ادامه دارد، فکر می کنیم در ایام بین تعطیلات نوروز 5 تا 10 فروردین تصمیم قطعی در این زمینه اتخاذ شود.

از رئیس دفتر رئیس جمهور سوال شد که چرا دولت پس از 8 ماه سخنگو ندارد؟ وی در پاسخ گفت:

دیدگاه آقای رییس جمهور این است که وقتی سخنگو داشتیم اکثر وزیران ما گفت و گو نمی کردند با رسانه ها و آنها را به سمت سخنگو هدایت می کردند، هدف ما این است که ارتباط همه عضای دولت با رسانه را برقرار کنیم ، آقای رییس جمهور بعد از استعفای آقای نوبخت به وزیران دستور دادند که خودشان سخنگوی خود باشند و سوالات رسانه ها را بی پاسخ نگذارند .

دکتر واعظی تاکید کرد: شاهد هستید که در 7 ماه گذشته پاسخگویی اعضای کابینه بیشتر شده است ، فکر می کنم تا اندازه ای  به بخشی از اهداف که پاسخگویی بیشتر اعضای دولت است نزدیک می شویم البته هنوز راضی نیستم ، ضمن اینکه امیدوارم اوایل سال آینده سخنگو هم معرفی شود.

 رئیس دفتر رئیس جمهور درخصوص نظارت دولت بر تامین و توزیع کالاهای اساسی مردم و لزوم رفع نگرانی مردم در این رابطه، با بیان اینکه بخش قابل توجهی از کالاهای اساسی در داخل کشور تولید می شود، گفت: سیاست دولت این است که همیشه ذخایر مطمئن از کالای اساسی داشته باشیم ، آقای رییس جمهور هر هفته جدول ذخایر را می بینند و دستور می دهند، مردم هیچگونه نگرانی از بابت ارزاق عمومی نداشته باشند.

وی  در پاسخ به سوالی درباره ارزیابی عملکرد وزارتخانه ها، تاکید کرد: وزارتخانه‌ها همانند بانک مرکزی، از تحریم ها بویژه در بخش تامین ارزاق مردم بسیار متأثر شدند و همه تلاش می‌کنند.

دکتر واعظی با اشاره به افتتاح 4 فاز پارس جنوبی با اعتبار  11 میلیارد دلار، تصریح کرد: تمام این پروژه با توان داخلی ایرانی انجام شد و این اقتدار ما است که وزارت نفت الان جزو وزارتخانه‌هایی است که خیلی متأثر شده است ولی درحال انجام دادن امور هستند و چون مردم مشکل دارند ابتدا باید مشکل گرانی را حل کنیم تا مردم مقداری احساس آرامش کنند.

رئیس دفتر رئیس جمهور افزود: همه در حال تلاش هستند و وزرا و اعضای دولت نیز بخشی از این مردم هستند و با مردم زندگی می‌کنند و وقتی به‌ کوه می‌روم با من صحبت می‌کنند که شما می‌دانید گرانی  و مشکل است و سپس می‌گویند ما فکر نمی‌کردیم که شما اینقدر از مشکلات مردم مطلع باشید و من هم گفتم که آقای رئیس جمهور بیشتر از من اطلاع دارد.

دکتر واعظی با تاکید براینکه با کمک رسانه، صدا و سیما و مردم می‌توانیم همین مشکلات باقیمانده را هم در سال 98 حل کنیم و با قدردانی از صبر مردم خوب و شریف ایران، گفت: از مردم به عنوان یکی از خدمتگزاران برای اینکه سال سختی را پشت سر گذاشتند و نجابت و همراهی کردند، شرمنده‌ هستیم و این امر مسئولیت ما را مضاعف می‌کند تا در سال 98 بیشتر خدمتگزار مردم باشیم و امیدوار هستم که سال 98، سال خوبی برای مردم عزیزمان  باشد و تلاش می‌کنیم با کمک یکدیگر مشکلات معیشتی حل شود.

رئیس دفتر رئیس جمهور در پاسخ به سوالی مبنی براینکه گفته می‌شود دفتر آقای زنگنه دستگاه پوزی گذاشته بودند که مراجعین برای دیدار با ایشان باید کارت می کشیدند و حتی نیروهای امنیتی نیز در این خصوص ورود کردند، گفت: مهندس زنگنه برای مدت های بسیار وزیر نفت بوده اند و اگر زندگی آقای زنگنه و هر آنچه را که دارد، محاسبه کنید، باید مدال صداقت و درستکاری به او داد.

دکتر واعظی تصریح کرد: نباید به چنین حرف هایی توجه کرد.

شناسه خبر: 108857

- دفتر رئیس‌جمهوری

- سخنراني ها

اخبار مرتبط

گالری مرتبطفیلم مرتبطاخبار برگزیده