رئیس دفتر رئیس جمهور در جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان گلستان:

دولت برای حمایت و تقویت بخش خصوصی و کارآفرینان اهمیت ویژه‌ای قایل است/ دفاع از اصول، منافع و امنیت کشور خواست همگانی است/ دوران تحریم طولانی نخواهد بود

رئیس دفتر رئیس‌جمهور با بیان اینکه دولت نتیجه حمایت از کارآفرینان و بخش خصوصی کشور را افزایش اشتغال، رونق اقتصادی و بهبود معیشت مردم می‌داند، اظهار داشت: دولت برای تقویت بخش خصوصی اهمیت ویژه‌ای قایل است و رئیس جمهور همواره بر حمایت از بخش خصوصی، واگذاری امور به مردم و پرهیز از تصدی‌گری دولت تأکید دارد و این موضوعات با جدیت پیگیری می شود.

شناسه خبر: 107614 -

يکشنبه 23 دی 1397 - 20:36

دکتر محمود واعظی عصر یکشنبه در جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی با اشاره به ارتباط نزدیک دولت با اتاق‌های بازرگانی و تشکیل شورای گفتگو تاکید کرد: بنای دولت از ابتدا بر این بوده که با بخش خصوصی و کارآفرینان تعامل و همکاری نزدیکی برقرار سازد و همواره نسبت به این موضوع متعهد بوده است. البته شرایط تحریم نیازمند اتخاذ تصمیمات مقتضی است که همه باید ملزومات آن را درک کنیم.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور افزود: در شرایط تحریم برای اینکه استقلال و اصول خود را حفظ کنیم، نیازمند آن هستیم که چه بسا تصمیماتی با شرایط ویژه اتخاذ نماییم. همچنان که در جنگ 8 ساله مردانه ایستادگی و از سرزمین خود دفاع کردیم، در حالی که شروع‌کننده جنگ نبودیم. لذا امروز هم همانگونه که ما به استقبال تحریم نرفته‌ایم، اما در مقابل آنهایی که تحریم را اعمال می‌کنند تا ملت ایران را به زانو درآورند، ایستادگی و مقاومت می‌کنیم.

دکتر واعظی خاطر نشان کرد: مردم آمریکا فردی را انتخاب کردند که شرایط عادی و نرمال ندارد و به طور یکجانبه از پیمان‌های بین‌المللی و منطقه‌ای، ‌خارج می‌شود. لذا روی کار آمدن چنین فردی خواست ما نبوده است، ولی همه باید به این نتیجه برسیم که در مقابل چنین فردی دفاع از اصول، منافع و امنیت کشور خواست همگانی است.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور تصریح کرد: اگر برای گذر از شرایط کنونی به خوبی برنامه‌ریزی و عمل کنیم، قطعاً دوران تحریم طولانی نخواهد بود.

دکتر واعظی خاطرنشان کرد: دشمنان انتظار داشتند که در دور دوم تحریم‌ها در 13 آبان، در داخل کشور، اتفاقات عجیبی رخ دهد، اما با درایت و هوشیاری مردم و رهبری عزیز روز 13 آبان هیچ اتفاقی در کشور نیفتاد و حتی قیمت ارز کاهش یافت این در حالی است که در کاخ سفید برای 13 آبان روزشمار گذاشته بودند.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور تصریح کرد: در داخل کشور با همکاری و تعامل می‌توانیم به گونه‌ای عمل کنیم که علامت منفی به خارج صادر نشود و با اینگونه رفتار خود می‌توانیم دوران تحریم را کوتاه‌تر کنیم.

دکتر واعظی با بیان اینکه انتظار بخش خصوصی و دولت از یکدیگر باید معقول و منصفانه باشد، گفت: دولت خود را در کنار زندگی مردم می‌داند و به طور لحظه‌ای قیمت‌ها را کنترل می‌کند و کاملاً مراقبت دارد تا از فشارها بر دوش مردم جلوگیری کند.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه در کنار محدودیت‌های کنونی، مزیت‌هایی هم بوجود آمده است، گفت: در شرایط کنونی صادرات بسیار به صرفه است و دولت در این شرایط وظیفه خود می‌داند که صادرات را تسهیل و تولید را افزایش دهد چرا که صادرات منافعی زیادی در کشور دارد البته به شرط آنکه ارز ناشی از صادرات به داخل کشور بازگردد.

دکتر واعظی در بخش دیگری از سخنان خود گردشگری را از پتانسیل‌های ویژه استان گلستان برشمرد و گفت: اگر برای گردشگری استان از بسترسازی لازم انجام شود، به راحتی می‌تواند از سراسر ایران و حتی کشورهای مختلف گردشگر جذب کند. لذا در کنار محدودیت‌هایی که بوجود می‌آید، باید با ابتکار و نوآوری برنامه‌ریزی‌هایی انجام دهیم تا آن محدودیت‌ها جبران شود و گردشگری از جمله این ابتکارات است.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور خاطر نشان کرد: برخی از محدودیت‌هایی که در گذشته وجود داشته باعث شده که آنگونه که در شأن استان گلستان بوده این استان جایگاه اصلی خود را در کل کشور نداشته باشد لذا امروز همگی وظیفه داریم با برنامه‌ریزی‌های صحیح ،کاستی‌های گذشته را جبران کنیم. البته باید توجه داشت که این موضوع نیازمند زمان است.

دکتر واعظی با بیان اینکه دولت همواره توجه ویژه‌ای به استان گلستان داشته است، اظهار داشت: رئیس جمهور در سفر قبلی 631 میلیارد تومان اعتبار برای استان تخصیص داد که تا امروز 754 میلیارد تومان یعنی حدود 119 درصد پرداخت شده است و این به معنای توجه ویژه دولت به استان است و قرار است 85 میلیارد تومان دیگر هم برای تکمیل چند پروژه باقیمانده از سفر قبلی اختصاص یابد.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور اضافه کرد: از سال 88 تا 91 سالیانه حدود 204 میلیارد تومان بودجه به استان اختصاص می‌یافت که این رقم از سال 92 تا 97 سالیانه 497 میلیارد تومان شده است و مصمم هستیم این روند را ادامه دهیم.

دکتر واعظی با بیان اینکه دولت موضوع تفویض اختیار به استان‌ها را با جدیت پیگیری می‌کند، اظهار داشت: تا جایی که می‌توانیم بایستی بخشی از اختیارات وزرا و مسئولین به استان‌ها اختصاص یابد و این موضوع به وزرا و مسئولین ذیربط تأکید شده است.

در این دیدار تعدادی از نمایندگان بخش خصوصی و کارآفرینان در سخنان جداگانه‌ای دیدگاه‌ها و پیشنهادات خود را در خصوص پیشرفت و توسعه هر چه بیشتر استان در بخش‌های مختلف، صنعت، معدن، کشاورزی و گردشگری مطرح کردند.

 

شناسه خبر: 107614

- دفتر رئیس‌جمهوری

- سفرهای داخلی

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده