واعظی در گفت و گو با خبرنگاران بعد از جلسه دولت؛

سفر رئیس جمهور به ترکیه باب جدیدی برای توسعه همکاری های دو کشور گشود/ رفتار برخی از نمایندگان در حاشیه جلسه ارائه لایحه بودجه 98 در شأن مجلس نبود/ معیشت مردم، اشتغال و تولید محورهای اصلی بودجه 98 است/ نظرات مردم درمورد لایحه بودجه مورد حمایت دولت است

رئیس دفتر رئیس جمهور با بیان اینکه معیشت مردم، اشتغال و تولید محورهای اصلی بودجه سال 98 کل کشور است، گفت: دولت علاقمند به استفاده از نظرات مردم درمورد بودجه است و از این نظرات حمایت خواهد کرد.

شناسه خبر: 107432 -

چهارشنبه 5 دی 1397 - 14:51

 دکتر محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور و سرپرست نهاد ریاست جمهوری روز چهارشنبه پس از جلسه هیأت دولت در گفت و گو با خبرنگاران، در پاسخ به سوال خبرنگاری درخصوص اعتراض برخی نمایندگان مجلس درمورد مسئله آب در حین صحبت های رئیس جمهور به هنگام ارائه لایحه بودجه سال 98 به مجلس، تاکید کرد: همه در دولت و مجلس حتما باید تلاش کنیم که شان مجلس همیشه بالا بماند و حفظ شود.

رئیس دفتر رئیس جمهور با تاکید بر اینکه هیچکدام، نه اعضای دولت و نه نمایندگان مجلس نباید کاری کنند که در افکار عمومی شان مجلس پایین بیاید و این یک نکته اساسی است، خاطرنشان کرد: اینکه روز گذشته دو سه نفر بواسطه طرح مسئله آب،  در موضوع بسیار مهمی همچون ارائه لایحه بودجه از سوی رئیس جمهور به مجلس، شان مجلس را رعایت نکنند، درست نبود.

دکتر واعظی افزود: هم در دولت و هم مجلس هر مشکلی سازو کار خود را دارد ، آئین نامه داخلی مجلس اجازه می دهد هر نماینده درمورد هر موضوعی از جمله آب که سوالی دارد به روش های مختلف در جای خود از جمله کمیسیون های مجلس  مطرح کند .

رئیس دفتر رئیس جمهور تاکید کرد: روشی که دیروز از سوی سه چهار نفر در مجلس شاهد بودیم  روش درستی نبود و من امیدوارم که هیات رئیسه و رئیس مجلس تذکرات لازم را بدهند.

 دکتر واعظی در ادامه با بیان اینکه موضوع آب و تامین آب شرب همه مردم کشور از دغدغه‌های دولت و نظام است، گفت: در شرایطی که کشور در دوره خشکسالی  بوده و مردم در برخی نقاط حتی با تامین آب شرب خود هم مشکل داشته اند دولت حتما باید تلاش کند که آب شرب مورد نیاز همه مردم و حق آبه های کشاورزی در هر نقطه ای از کشور چه روستا و چه شهر، فراهم شود.

 وی با تاکید بر اینکه دولت با جدیت بدنبال حل مشکلات مردم است، گفت: وقتی دیدیم که آب های زیر زمینی کامل نیست و بارش ها کم بوده است، پیشنهاد اینکه همانند بسیاری از کشورها  با شیرین کردن آب خلیج فارس و دریای بتوانیم مشکل مردم را حل کنیم، در دستور کار قرار گرفت.

دکتر واعظی درپاسخ به سوالی درخصوص دستاوردهای سفر رئیس جمهور به ترکیه و برگزاری پنجمین نشست شورای عالی روابط راهبردی دو کشور، سیاست دولت یازدهم و دوازدهم را روابط بسیار نزدیک با همسایگان عنوان کرد و گفت: یکی از این همسایگانی که روابط خوب و رو به گسترشی با هم داریم، ترکیه است .

وی خاطرنشان کرد: تاکنون 5 شورای راهبردی با ریاست روسای جمهور و حضور وزیران دو کشور تشکیل شده که در نشست اخیر در آنکارا آنچه مربوط به روابط دو کشور در حوزه های سیاسی، اقتصادی ، منطقه ای و بین المللی بود مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

واعظی با اشاره به انجام سفر رئیس جمهور به ترکیه بعد از 13 آبان و تشدید تحریم های آمریکا علیه ایران، افزود: مواضع آقای اردوغان و دولت ترکیه در این سفر در حمایت از برجام و محکوم کردن تحریم ها بسیار قاطع و محکم بود.

رئیس دفتر رئیس جمهور با بیان اینکه خوشبختانه در این سفر توافقات خوبی در حوزه روابط تجاری،  اقتصادی، بانکی و گمرکی بین دو کشور صورت گرفت، گفت: امیدواریم با گشوده شدن باب جدید همکاری های ایران و ترکیه  در این سفر فضای جدید برای فعالیت تجار و بازرگانان دو کشور فراهم شود

رئیس دفتر رئیس جمهور درخصوص مصوبات امروز (چهارشنبه) هیات دولت نیز اظهار داشت: در جلسه امروز درمورد موضوعات مختلفی از جمله بودجه بحث شد و رئیس جمهور با اشاره مجدد بر موضوع شفافیت بودجه کل کشور تاکید داشتند که وزیران، روسای سازمان ها و دستگاه های مختلف بیشتر با مردم صحبت کرده و ابعاد مختلف بودجه را برای مردم مطرح کنند.

دکتر واعظی معیشت مردم ، اشتغال و تولید را  محورهای اساسی بودجه امسال عنوان کرد و گفت: قرار است تمرکز بیشتری روی این محورهای اساسی صورت گیرد.

 رئیس دفتر رئیس جمهور همچنین یادآور شد: در جلسه امروز هیات دولت در رابطه با شورای برنامه ریزی استانها بحث کردیم  و قرار شد با توجه با افزایش اختیارات استانداران، وزارت خانه های مختلف و سازمان ها به مدیران کل استانهای خود اختیار بیشتری بدهند و همچنین تعداد کارگروه ها را از 13 به 4 کارگروه کاهش دهند و با تشکیل منظم جلسات برای حل مشکلات استان خود اقدام کنند.

دکتر واعظی در پاسخ به سوالی درباره افزایش قیمت برخی از کالاهای اساسی از جمله گوشت و مرغ  علی رغم دریافت یارانه ارزی و اینکه آیا از نظارت دولت بر قیمت ها خبری هست، گفت: متاسفانه شاهد افزایش قیمت در این بخش بوده ایم  که ما راضی نیستیم و حتما باید نظارت بیشتری داشته باشند.

رئیس دفتر رئیس جمهور با بیان اینکه نخواستیم همه توزیع کالا را دولت در دست بگیرد و ساز و کار موجود برای توزیع کالا حفظ شده ، تصریح کرد:  متاسفانه برخی از افزایش قیمت ها زمانی اتفاق افتاد که با التهاب در جامعه مواجه بودیم ، خوشبختانه این التهاب فروکش کرده و غیر از لبنیات ،گوشت قرمز و مرغ برخی افزایش قیمت ها متوقف شده یا اینکه روند آن کاهشی شده است، که باید تدابیر لازم اندیشیده شود.

واعظی با بیان اینکه رئیس جمهور در جلسه امروز دولت در این زمینه به وزیران مربوط تذکر دادند، گفت: شاید لازم باشد کالاهایی که با ارز 4200 توانی وارد می شود در فروشگاه های زنجیره ای  با قیمت مشخص و مصوب  توزیع شود تا مشخص شود کسی که بیشتر از این قیمت ها می فروشد، تخلف انجام می دهد.

رئیس دفتر رئیس جمهور درمورد طرح ارائه شده از سوی نمایندگان مجلس مبنی بر آزاد کردن ارز در قبال ارائه بسته حمایتی به مردم، افزود: این هم پیشنهادی است که باید روی آن کار شود؛ اگر بتوانیم قیمت را آزاد کنیم اما پول و بسته حمایتی به کسانی که واقعا نیازمند هستند برسد، می تواند طرح خوبی باشد و باید مطالعه شود.

دکتر واعظی در پاسخ به سوالی درخصوص گلایه ها درمورد توزیع سبد کالا و واریز پول به حساب سرپرستان خانوارها، گفت: اولین بار است که من می شنوم اما حتما با وزیر مربوطه ( شریعتمداری) صحبت خواهم کرد، ممکن است به صورت استثنا هم مواردی باشد اما قرار بوده در یک بازه زمانی کوتاه همه واریز ها انجام شود.

رئیس دفتر رئیس جمهوری درمورد زمان پرداخت بسته حمایتی دوم، نیز افزود: انشاء الله تا قبل از عید احتمالا یکبار دیگر پرداخت خواهیم کرد و تلاش ما این است به کسانی که مستمری بگیر کمیته امداد و بهزیستی هستند یک پرداخت اضافه هم داشته باشیم .

دکتر واعظی در پاسخ به سوالی درباره جزئیات تشکیل اتاق ضد تحریم در وزارت اقتصاد، گفت: در ریاست جمهوری کمیته ملی رصد تحریم تشکیل داده ایم و نمایندگان دستگاه های مختلف با حضور مرتب در جلسات این کمیته موضوعات مربوط به تحریم ها، برنامه ها و نیازمندی ها برای عبور از تحریم ها را بررسی کرده و پیشنهادات خود را ارائه می دهند.

خبرنگاری درمورد تعیین قیمت 54 دلاری برای نفت در لایحه بودجه سال آینده و اینکه قیمت جهانی نفت درحال حاضر 50 دلار است، سوال کرد که رئیس دفتر رئیس جمهور در پاسخ اظهار داشت: وقتی لایحه بودجه بسته شد، نفت  58، 59  دلار بود، قیمت نفت به صورت فصلی کم و زیاد می شود، به طور طبیعی  اگر سال آینده معدل قیمت نفت پایین تر از 50 دلار باشد، حتما رقم تعیین شده را  کاهش خواهند داد.

دکتر واعظی همچنین در پاسخ به سوالی درخصوص دعوت رئیس جمهور به شفافیت بودجه و اهمیت دولت به نظرات مردمی در این رابطه، گفت: همانطور که رئیس جمهور محترم تاکید کردند دولت علاقمند به استفاده از نظرات مردم درمورد بودجه است و سال گذشته نیز شاهد ارائه نظرات از سوی مردم در این رابطه بودیم که دولت از آن حمایت کرد.

وی یادآور شد: مرحله اول بودجه انجام شده و در دولت بسته شده است، در مرحله بعدی لایحه بودجه در مجلس بررسی و تصویب می شود که در تمام مراحل کار رئیس برنامه بودجه به عنوان نماینده دولت حضور دارد، اگر با نظرات مردم مواجه شویم، طبیعی است که دولت از این نظرات حمایت خواهد کرد.

شناسه خبر: 107432

- دفتر رئیس‌جمهوری

- مصاحبه ها

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده