دکتر واعظی در جمع خبرنگاران:

مسیر قانونگذاری در کشور مشخص است؛ کار سلیقه ای و تفسیر فرمان مقام معظم رهبری کار درستی نیست/ امیدوارم مجلس به هر 4 وزیر پیشنهادی رأی اعتماد بدهد/ نقش آقای جهانگیری به عنوان نفر دوم دولت بسیار تعیین‌کننده است و هیچ وقت بحث استعفای ایشان مطرح نشده است/ رئیس جمهور برای اجرای قول و قرارهای خود با مردم مصمم است/ کار پرسپولیس بسیار فوق‌العاده‌ای بود

رئیس دفتر رئیس جمهور با بیان اینکه معتقدیم اقدام سلیقه ای در تفسیر فرامین مقام معظم رهبری کار درستی نیست، اظهارداشت: آنچه اخیرا درباره فرآیند قانونگذاری مطرح شده، اتفاقی است که خیلی از حقوقدانان به آن اشکال دارند و در ارتباط با آن معاونت حقوقی رئیس جمهور نیز نکاتی را مطرح کرد و باید سریع تر به آن رسیدگی شود، چرا که این روش باعث رکود در تصمیم گیری و معطل شدن کارها می شود.

شناسه خبر: 106652 -

چهارشنبه 2 آبان 1397 - 14:52

دکتر محمود واعظی روز چهارشنبه در پایان جلسه هیات دولت و در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره مباحث مطرح شده درباره تطبیق مصوبات مجلس شورای اسلامی با مصوبات مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: روند و مسیر قانونگذاری در کشور مشخص است و مسیر همان است که در دهه های گذشته بر اساس قانون اساسی انجام شده است.

وی درباره جزئیات بسته حمایتی که امروز در جلسه دولت به تصویب رسید، اظهار داشت: برای اینکه در شرایط فعلی بتوانیم از همه ابزارها برای همراهی با مشکلات اقتصادی طبقه ای که گرانی های اخیر روی زندگی شان فشار می آورد، استفاده کنیم، برنامه ریزی های مختلفی شده است. از جمله اینکه بتوانیم بسته هایی حمایتی را تقدیم مردم کنیم.

دکتر واعظی با اشاره به اینکه در این جلسه هیات دولت، خوشبختانه همه ابعاد این طرح مورد بررسی و تصویب قرار گرفت، تصریح کرد: امیدواریم کمیته ای که مسئول این کار است و وزارت کار که مسئولیت اجرای نهایی این برنامه را بر عهده دارد، بعد از اینکه همه مراحل کار انجام شد، جزئیات دقیق تر را به اطلاع مردم برساند.

وی در پاسخ به سوالی درباره 4 وزیر پیشنهادی جدید به مجلس خاطرنشان کرد: در کاری که در ریاست جمهوری انجام شد و مطالعاتی که شخص آقای رئیس جمهور کردند و مشورت‌هایی که با گروه‌ها و صاحبنظران و کسانی که در این حوزه‌ها صاحب نظر بودند، انجام دادند، تلاش بر این شد که در شرایط موجود کشور با توجه به همه مشکلاتی که داریم، بهترین‌ها انتخاب بشوند و خوشبختانه در جلسات متعددی که وزرای پیشنهادی با نمایندگان مجلس داشتند و برنامه خودشان را ارایه دادند پیشرفت‌های خوبی داشتند و امیدوارم مجلس به هر 4 وزیر رأی اعتماد بدهد.

رئیس دفتر رئیس جمهور در پاسخ به سوالی درباره احتمال جدایی معاون اول رئیس جمهور از دولت، گفت: نقش جناب آقای جهانگیری هم در دولت یازدهم و هم در دولت دوازدهم بسیار پررنگ و تعیین‌کننده بوده و هست و هیچ وقت بحث استعفای ایشان مطرح نشده و بنده چنین چیزی نشنیدم.

دکتر واعظی اضافه کرد: اینکه بخواهیم در رسانه‌ها به شایعات توجه کنیم، یکی از همان کارهایی است که ماه‌ها است هم آمریکایی‌ها و هم کشورهایی که روی ناکارآمدی نظام سرمایه‌گذاری می کنند، به آن پرداخته اند. به نظرم این مطلب درستی نیست. نقش آقای جهانگیری در دولت همواره نقشی تعیین کننده بوده و امروز هم تعیین کننده است. ایشان نفر دوم دولت است و وظیفه همه وزرا و همه اعضای دولت این است که با ایشان هماهنگ باشند.

وی در پاسخ به این سوال که بعد از معرفی آقای شریعتمداری به عنوان وزیر پیشنهادی کار، هجمه‌هایی علیه ایشان شد، به نظر شما دلیل آن چیست؟، اظهار داشت: کسی که مسئولیت دارد، بالاخره هم طرفدار و هم مخالف دارد. هر کسی که در یک مسندی نشسته، تصمیماتش روی جامعه و قشرهای مختلف تاثیر دارد.

رئیس دفتر رئیس جمهور تصریح کرد: فراموش نکنیم که آقای شریعتمداری یکی از وزرای قوی دولت هستند که هم در دولت اصلاحات 4 سال به عنوان وزیر بازرگانی کار کردند و عملکردشان روشن است و در دولت یازدهم نیز به عنوان معاون اجرایی خدمات بسیار زیادی داشتند و در یکسال گذشته هم با وجود همه تلاطم‌ها و فشارهایی که بوده، کار خودشان را انجام دادند. باید از افراد باتجربه و مؤثر در دولت؛ چه در داخل کابینه و چه بیرون کابینه در شرایطی که کشور نیاز به افراد قوی دارد، استفاده کنیم. این جابجایی که به تشخیص آقای رئیس جمهور بوده برای بهبود کار انجام شده است.

وی در پاسخ به خبرنگاری که مجددا در خصوص استعفای معاون اول و اظهارات اخیر ایشان سوال کرد، ادامه داد: من نظرم را گفتم و شما سوال را تکرار می کنید. گزارش آن مراسم را مطالعه کردم. قبل از آقای جهانگیری، آقای شریعتمداری صحبت کرده بودند و مفصل درخواست کرده بودند که باید به وزرا و مدیران اختیارات بیشتری داد و آقای دکتر جهانگیری آنجا گفتند که مثلاً شما از من اینقدر اختیارات می‌خواهید، به طنز گفتند که ما اختیار عوض کردن منشی خودمان را هم نداریم.

رئیس دفتر رئیس جمهور گفت: شما از قدرت و جایگاه آقای جهانگیری در دولت خبر دارید. به نظرم یک مقدار در ارتباط با صحبت آقای جهانگیری، برخی مطبوعات بدرستی عمل نکردند و حتی یک مقدار جفا شد. در حالی که شما می‌دانید معمولا مسئولان در سخنرانی‌ها، از کلمات طنز و اصطلاحاتی که حالت تواضع داشته باشد، خیلی استفاده می‌کنند.

دکتر واعظی افزود: اساس این معرکه‌ای که گرفته شده بود، و ایجاد التهاب در جامعه درست نیست. مثلا اینکه گفته شد درباره آقای شریعتمداری هم بحث استعفا مطرح شده و تکذیب شده بود، اما بعد ایشان استعفا کرد، درست نیست. آقای شریعتمداری در گذشته هیچ وقت استعفا نداده بود. روز شنبه به دلیل این جابجایی، آقای شریعتمداری باید استعفا می‌داد. درباره آقای آخوندی هم سوال درباره استعفای ایشان قبل از اینکه واقعا استعفا کرده باشند، مطرح شده بود که تکذیب شده بود.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه به نظر می‌آید آقای رئیس جمهور از یکسری از وعده‌های خود عقب‌نشینی کرده است، اظهار داشت: آنچه آقای رئیس جمهور در دوران انتخابات و بعد از انتخابات با مردم در میان گذاشتند، به عنوان کارهایی که در برنامه برای اجرا دارند، روی آن قول و قرارهای خودشان با مردم مصمم هستند. ممکن است در شرایطی برخی از اینها صریح‌تر و سریع‌تر انجام و برخی از اینها با تاخیر یا موانعی مواجه شود، اما این به معنای عقب‌نشینی آقای رئیس جمهور از این وعده‌ها نیست.

رئیس دفتر رئیس جمهور ادامه داد: اگر راهی می‌رویم و با مانعی برخورد می‌کنیم، باید مانع را برطرف کنیم. به مردم عزیزمان عرض می‌کنم که به هیچ‌وجه بنای آقای رئیس جمهور بر این نیست که از آنچه که با مردم قول و قرار گذاشته ، عقب‌نشینی کند.

دکتر واعظی در پاسخ به سوالی درباره نقش جدید آقای ربیعی در دولت تصریح کرد: آقای دکتر ربیعی بعد از وزارت کار، فرصت بیشتری دارند و به بنده برای برخی کارهایی که همواره در دفتر رئیس جمهور دنبال انجام آنها بودیم، کمک می‌کند. ایشان در حال حاضر کمک می‌کنند ارتباط آقای رئیس جمهور با اقشار مختلف مثل دانشگاهیان و بخش خصوصی نزدیک‌تر شود. از ایشان خواهش کردیم که بیایند و این جلساتی هم که در روزهای اخیر با اقتصاددانان ‌و جامعه‌شناسان برگزار شد، با هماهنگی و مسئولیت ایشان انجام شد. ایشان در حال حاضر به عنوان یک استاد دانشگاه و بدون هیچ عنوانی با دولت همکاری می‌کنند.

وی در پاسخ به این سوال که جلسه دیدار رئیس جمهور با اصولگرایان و رسانه‌ها چه زمانی برگزار می‌شود؟، خاطرنشان کرد: بنای آقای رئیس چمهور بر این است که این دیدارها به طور منظم برگزار شوند. هفته آینده که تعطیلات اربعین است ولی بنا بر این است که در برنامه آقای رئیس جمهور دیدارهای مردمی را اضافه کنیم.

رئیس دفتر رئیس جمهور درباره بازی دیروز تیم فوتبال پرسپولیس و پیش‌بینی نتیجه فینال مسابقات قهرمانی باشگاه‌های آسیا گفت: به نظرم باید به آنچه اتفاق افتاد بیشتر بپردازیم. اول از تمام کسانی که دیروز در ورزشگاه حضور پیدا کردند، تشکر و قدردانی می‌کنم. قطعاً با این مشکلی که پرسپولیس در این دوره پیدا کرده که نمی‌تواند بازیکن بگیرد، کار بسیار فوق‌العاده‌ای کرده و تا فینال رسیده است. باید به طور جدی از مربی فهیم این تیم تشکر کنیم، برای اینکه خوب مدیریت کرده و حتی در این چند بازی اخیر، به نوعی در نیمه دومی که نیمه مربیان است، انصافاً خوب عمل کرده است.

دکتر واعظی با اشاره به اینکه طرفدار هر تیم ایرانی هستم که با یک تیم خارجی بازی کند، اظهار داشت: از مردم صمیمانه تشکر می‌کنم چرا که حضور مردم باعث شد که بازی دیروز جذاب تر شود.

شناسه خبر: 106652

- دفتر رئیس‌جمهوری

- جلسات

اخبار مرتبط

گالری مرتبطفیلم مرتبطاخبار برگزیده