دکتر واعظی در جمع خبرنگاران:

اسامی وزرا در اولین جلسه بعد از تعطیلات مجلس اعلام می شود/ پیشنهادات صاحبنظران اقتصادی برای وزارتخانه های ذیربط ارسال و در ستاد اقتصادی دولت بررسی می شود/ دیدار اقتصاد دانان، اصولگرایان، نمایندگان مجلس و دیگر گروهها با رئیس جمهور برنامه ریزی شده است/ دکتر روحانی هفته آینده در مراسم آغاز سال تحصیلی دانشگاهها و مراکز آموزش عالی شرکت می کند

رئیس دفتر رئیس جمهور درباره روند تغییر در کابینه دولت و چگونگی اعلام اسامی وزرای پیشنهادی به مجلس، گفت: دولت بنا داشت تا پس از تصویب لایحه تغییر ساختار که سال گذشته برای مجلس فرستاده بود به طور همزمان تغییرات مد نظر خود را انجام دهد اما هفته گذشته دریافتیم که مجلس تمایلی به تصویب این لایحه ندارد و لذا وزرای پیشنهادی برای دو وزارتخانه ای که با سرپرست اداره می شوند، تعیین شده اند و البته ممکن است تغییرات برای چند وزارتخانه دیگر هم باشد.

چهارشنبه 18 مهر 1397 - 14:16

دکتر محمود واعظی روز چهارشنبه در پایان جلسه هیأت دولت در جمع خبرنگاران، اظهارداشت: بنا بر این بود که روز سه شنبه وزرای پیشنهادی به مجلس معرفی شوند، اما از آنجا که بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی باید در مدت یک هفته پس از معرفی انجام شود و هفته آینده مجلس تعطیل است ،هماهنگی هایی هم با هیات رئیسه برای لغو این تعطیلی داشتیم اما به خاطر برنامه ریزی نمایندگان برای حضور در حوزه های انتخابیه خود، از سوی مجلس درخواست شد که در اولین جلسه بعد از تعطیلات، اسامی وزرا را به مجلس اعلام کنیم.

وی درباره نامه 250 نفر از صاحبنظران و متخصصان اقتصادی به مسئولان و بیان مشکلات اقتصادی و راهکارهای ارائه شده از سوی آنان، گفت: از همه صاحبنظران و متخصصان بویژه اقتصاددان هایی که در این شرایط حساس با دلسوزی و برای حل مشکلات کشور پیشنهادات خود را به دولت و سایر ارکان نظام ارائه می‌کنند تشکر می کنیم؛ مطمئنا این پیشنهادات برای وزارتخانه های ذیربط ارسال شده و در ستاد اقتصادی دولت نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد.
رئیس دفتر رئیس جمهور افزود: به همه وزرا توصیه شده که با این صاحبنظران جلسه داشته و با آنان گفتگو کنند و در این راستا بنا داریم در آینده جلسه ای برای دیدار و گفتگو با جمعی از اقتصاددان ها با رئیس جمهور برگزار کنیم.
دکتر واعظی در پاسخ به این سوال که آیا جابجایی وزرا در داخل کابینه دولت هم محتمل است؟، گفت: اگر در بخشی نیاز به حضور فردی خاص باشد که در داخل کابینه مشغول است، به دلیل شناختی که از توانایی آن فرد وجود دارد،ممکن است این جابه جایی صورت گیرد.
رئیس دفتر رئیس جمهور درباره چگونگی برنامه ریزی برای سهمیه بندی بنزین یا توزیع کارت سوخت، خاطرنشان کرد: در حال حاضر تفاوت نرخ بنزین در ایران که لیتری 1000 تومان است با کشورهای همسایه که از لیتری 6000 تا 9000 تومان است، باعث شده روزانه مقدار زیادی از بنزینی که متعلق به مردم ایران است، قاچاق شود.
دکتر واعظی ادامه داد : دراین راستا و برای جلوگیری از قاچاق بنزین اولین اقدام اینست که مجددا کارت سوخت احیا شود تا از طریق آن بر خودروهایی که از بنزین استفاده می کنند، نظارت داشته باشیم؛ از سوی دیگر کمیته ای در حال بررسی مسائل و موضوعات مرتبط به بنزین مانند محدودیت هایی که در واردات آن وجود دارد و موضوع محیط زیست و وارونگی هوا است.
رئیس دفتر رئیس جمهور درباره اخبار مربوط به بازگشایی دفتر اتحادیه اروپا در ایران، گفت: کشورهای عضو اتحادیه اروپا در تهران سفارت دارند و کارهای مربوط به روابط دو جانبه را از طریق آن پیگیری می کنند، اما هنگامی که اتحادیه اروپا در کشوری دفتر خود را ایجاد میکند کل موضوعاتی که درباره روابط با اتحادیه اروپا است از آن طریق بررسی می شود.
دکتر واعظی با بیان انکه امروز همکاری ها با اتحادیه اروپا در ابعاد مختلف بویژه درباره برجام روبه گسترش است، افزود: به نظر می رسد پس از طی روال و موافقت های مراجع ذیصلاح گشایش این دفتر می‌تواند برای توسعه همکاری‌های اقتصادی ایران و اروپا مفید باشد.
رئیس دفتر رئیس جمهور درباره بررسی پیشنهاد تغییر تعطیلات در تقویم کشور، گفت: ایران جزو کشورهایی است که روزهای تعطیل زیادی در تقویم خود دارد که این می تواند به کسب و کار و فعالیت های برنامه‌ریزی شده قبلی صدمه وارد کند، لذا معتقدیم اگر در این زمینه کمیته ای کار تخصصی انجام دهد، مورد حمایت دولت هم خواهد بود.

دکتر واعظی درباره چگونگی دیدار رئیس جمهور با برخی از اصولگرایان، اصحاب رسانه و صاحبنظران اقتصادی نیز اظهار داشت: یک طرحی از سوی دفتر رئیس جمهور تهیه شده که بواسطه آن دکتر روحانی سلسله دیدارهایی را با گروههای مختلف داشته باشند که مورد موافقت رئیس جمهور بود و اخیرا یک جلسه برگزار شد و در آینده نیز دیدار با اقتصاد دانان، اصولگرایان، نمایندگان مجلس و دیگر گروهها برنامه ریزی شده که انجام خواهد شد.
رئیس دفتر رئیس جمهور در پاسخ به این سوال که آیا در وزرای پیشنهادی رئیس جمهور به مجلس آیا امکان حضور زنان نیز وجود دارد؟، گفت: ما همواره در حال تلاش در این راستا هستیم کما اینکه رئیس جمهور در سال 96 هم این تلاش را داشتند و باید زمینه این اقدام فراهم شود.
دکتر واعظی درباره رای اخیر دیوان بین المللی لاهه و چگونگی پیگیری ایران برای اجرای این رای، اظهار داشت: قدم بسیار محکمی برداشته شد و اثرات آن هم در ایران و هم در عرصه بین الملل کاملا به نفع کشورمان بود.
رئیس دفتر رئیس جمهور با بیان اینکه آمریکایی ها در واکنش به این رای بسیار منفعلانه برخورد و اعلام کردند که از پیمان مودت خارج خواهند شد، افزود: بنای ما بر اینست که آنچه حقمان بوده و قانون به ما اجازه می دهد را با قوت پیگیری کنیم.
دکتر واعظی ادامه داد: دولت از توان حقوقی داخل و خارج کشور برای احقاق حقوق ملت و موفقیت بیشتر استفاده می کند.
رئیس دفتر رئیس جمهور خاطر نشان کرد: دکتر روحانی مطابق هرسال، هفته آینده در مراسم آغاز سال تحصیلی دانشگاهها و مراکز آموزش عالی حضور خواهد داشت که در این مراسم اساتید و دانشجویان حضور دارند.

شناسه خبر: 106469