دکتر واعظی در گفتگو با تلویزیون ملی ترکمنستان:

ایران و ترکمنستان برای ارتقاء سطح روابط تا ۶۰ میلیارد دلار تلاش می کنند

رئیس دفتر رئیس جمهوری در تشریح اهداف و دستاوردهای سفر یک روزه خود به ترکمنستان، از تلاش دو کشور برای ارتقاء سطح روابط اقتصادی خود به ۶۰ میلیارد دلار خبر داد.

چهارشنبه 21 شهريور 1397 - 17:43

دکتر محمود واعظی که روز چهارشنبه در یک سفر یک روزه به ترکمنستان با رئیس جمهور، وزیر خارجه و برخی دیگر از مقامات این کشور دیدار و گفتگو کرده بود به تلویزیون ملی این کشور گفت: اگرچه این سفر کوتاه بود اما دستاوردهای خوبی داشت و امیدوارم زمینه های لازم برای توسعه همکاری و تعاملات گسترده میان دو کشور و دو ملت ایران و ترکمنستان هرچه سریعتر آماده شود.

واعظی در تشریح سفر خود به ترکمنستان با بیان اینکه این سفر در راستای محقق شدن اهدافی انجام می شود که در دیدار اخیر رؤسای جمهوری ایران و ترکمنستان تعیین شده بود، گفت: مسایل بسیار مهمی در دیدار با رئیس جمهوری ترکمنستان مطرح شد  که مجموع این مباحث می تواند نقشه راهی برای اهداف دو کشور و اهداف دو رئیس جمهور ارائه کند.

رئیس دفتر رئیس جمهوری در ادامه گفت: ارتقای سطح روابط اقتصادی دو کشور  تا حدود ۶۰ میلیارد دلار یکی از این اهداف بوده است که با آماده شدن این نقشه راه، در خلال 10 سال آینده دو کشور در حوزه صنعت و تجارت، حمل و نقل و خدمات فنی - مهندسی همکاری های گسترده ای خواهند داشت و از آن گذشته برخی از توافقات قبلی که تاکنون به مرحله عملیاتی نرسیده بود نیز عملیاتی خواهند شد.

دکتر واعظی تاکید کرد: به همین منظور و با هدف عملیاتی کردن توافق های قبلی دو کشور مباحث خوبی در مذاکرات با وزیر امور خارجه ترکمنستان و سایر مقامات مسئول این کشور انجام و مقرر شد پنج کمیته، تجارت و بانک، گمرک، نفت و گاز، همکاری های سیاسی و اسناد، حمل و نقل و صنعت برق تشکیل شود.

رئیس دفتر رئیس جمهوری اعضای این کمیته ها را متشکل از مقامات مسئول ایرانی که در این سفر حضور داشتند دانست و ابراز امیدواری کرد که مسئولان این دستگاه ها در ایران به همراه مسئولان دستگاه های مشابه  در ترکمنستان که هنوز  درحال مذاکره هستند، بتوانند به توافقات خوبی در این مسیر برسند.

دکتر واعظی همکاری های سواپ گاز میان دو کشور، توسعه همکاری های بانکی و خدمات فنی و مهندسی را یکی دیگر از برنامه های خود در این سفر اعلام کرد و گفت: در همین راستا مقرر شد پروژه بزرگ پل سرخس که هر دو کشور با هم انجام داده اند چه در قسمت ریلی و چه در قسمت جاده ای به زودی به بهره برداری برسد.

شناسه خبر: 106066