دکتر واعظی در دیدار رئیس جمهور ترکمنستان:

تحکیم و تعمیق روابط با همسایگان بویژه ترکمنستان از سیاستهای راهبردی ایران است/تقدیم پیام کتبی دکتر روحانی به رئیس جمهور ترکمنستان

رئیس دفتر رئیس جمهوری که در رأس یک هیات بلند مرتبه سیاسی، اقتصادی روز چهارشنبه وارد عشق آباد شد، با قربانقلی بردی محمداف رئیس جمهور ترکمنستان دیدار و گفتگو کرد.

شناسه خبر: 106062 -

چهارشنبه 21 شهريور 1397 - 17:04

دکتر محمود واعظی در این دیدار ضمن ابلاغ سلام و پیام کتبی روحانی به رئیس جمهور ترکمنستان و ملت این کشور، بر اراده جمهوری اسلامی ایران برای گسترش روابط همه جانبه با همسایگان خود از جمله ترکمنستان تاکید کرد.

رئیس دفتر رئیس جمهوری در این دیدار ضمن سپاسگزاری از مواضع سازنده ترکمنستان در خصوص روابط دو جانبه و منطقه‌ای تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران تحکیم و تعمیق روابط با همسایگان خود بویژه ترکمنستان را در سیاست‌های راهبردی خود قرار داده است.

وی در این دیدار گفت: جمهوری اسلامی ایران این آمادگی را دارد تا همه ظرفیت‌های خود را در جهت توسعه و پیشرفت روابط با کشور دوست و برادر ترکمنستان به خدمت بگیرد.

رئیس دفتر رئیس جمهور با جلب توجه قربانقلی بردی محمداف به تشدید افراطی‌گری در منطقه، افزود: برای حفاظت از صلح و ثبات درمنطقه، لازم است دو کشور همکاری‌های خود را گسترش داده و از ظرفیت‌ها و امکانات یکدیگر در مبارزه با تروریسم بهره‌مند شوند.

دکتر واعظی توسعه روابط تجاری با ترکمنستان را دارای اهمیت زیاد ارزیابی کرد و تلطیف شرایط برای توسعه همکاری‌های دو کشور در حوزه حمل و نقل و ترانزیت به منظور توسعه همکاری‌های تجاری دو کشور و منطقه را ضروری دانست.

قربانقلی محمداف رئیس جمهور ترکمنستان نیز در این دیدار بر گسترش روابط همه جانبه از جمله روابط اقتصادی میان دو کشور ایران و ترکمنستان تاکید کرد.

رئیس جمهور ترکمنستان با تاکید براینکه ایران همسایه‌ای بزرگ و قابل احترام برای ترکمنستان است، روابط دو کشور را دارای ریشه در ارتباطات فرهنگی، تاریخی و تمدنی دانست و از توسعه روابط سیاسی دو کشور ابراز خرسندی کرد.

محمد اف گفت: ترکمنستان از ابتدای استقلال خود همواره از حمایت‌های ایران برخوردار بوده و دو کشور در تمام اتفاقات منطقه‌ای کنار یکدیگر بوده‌اند و این موضوع بسیار قابل تامل است.

رئیس جمهور ترکمنستان در ادامه بر بهره‌گیری از ظرفیت‌های دو کشور بویژه در حوزه اقتصادی، حمل و نقل و فرهنگی تاکید و تاکید کرد: ایران توانمندی‌های لازم را برای پاسخگویی به نیازمندی‌های اقتصادی و تجاری ترکمنستان دارد.

وی همچنین همکاری‌های اقتصادی دو کشور در حوزه دریاچه خزر را پر اهمیت دانست.

شناسه خبر: 106062

- دفتر رئیس‌جمهوری

- سفرهای خارجی

اخبار مرتبط

گالری مرتبطفیلم مرتبطاخبار برگزیده