معاون حقوقی رئیس جمهور در جلسه رونمایی از پایگاه اطلاع رسانی قوانین و مقررات کشور:

شفافیت و حاکمیت قانون، از مبانی ارزشی دولت دوازدهم است/سامانه ملی قوانین و مقررات راهی برای دسترسی مردم به قوانین کشور است

معاون حقوقی رئیس جمهور روز سه شنبه در مراسم رونمایی از پایگاه اطلاع رسانی قوانین و مقررات کشور با تاکید بر ضرورت دسترسی مردم به قوانین و مقررات کشور گفت: شفافیت و حاکمیت قانون، از مبانی ارزشی دولت دوازدهم است و راه اندازی پایگاه اطلاع رسانی قوانین و مقررات در راستای این دو هدف می باشد.

شناسه خبر: 105876 -

چهارشنبه 7 شهريور 1397 - 10:25

دکتر لعیا جنیدی  با بیان اینکه سامانه ملی قوانین و مقررات راهی برای دسترسی مردم به قوانین کشور است،  اظهار داشت: در معاونت حقوقی و به طور خاص در معاونت تدوین، تنقیح و انتشار قوانین و مقررات، از مهرماه سال گذشته تلاشهایی صورت گرفت که با قرار دادن نسخه آزمایشی این سامانه،  عیوب و ایرادات مشخص و زمینه برای دسترسی عموم به این سامانه فراهم گردید.

وی تصریح کرد: در قانون اساسی، قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات و منشور حقوق شهروندی، به دسترسی عموم مردم به اطلاعات اشاره شده است. بنابراین مجموعه تکالیف قانونی، حاکمیت قانون و شفافیت، زمینه ساز ایجاد چنین سامانه ای از جانب معاونت حقوقی بود.

معاون حقوقی رئیس جمهور تصریح کرد: فرایند قانون گذاری در کشور ما بسیار گسترده بوده و نهادهای مختلفی به امر مقررات گذاری مشغولند و هدف از انتشار این سامانه  شفافیت در امر مقررات گذاری و انتشار آن است.

دکتر جنیدی اظهارداشت: در این سامانه کاملترین  مجموعه قوانین و مقررات کشور را شاهد هستیم و تمامی قوانین،   تصویب نامه های هیات دولت و دیگر مصوبات از قبیل لوایح و نظرات در این پایگاه اطلاع رسانی  می شود.

وی تأکید کرد: تمامی مصوبات سایر دستگاه های اجرایی در این سامانه منعکس می شود و سعی ما بر این است که این دستگاه ها به انتشار مصوبات خود در این پایگاه بپردازند.

در ادامه این مراسم ، مهدیزاده معاون تدوین و تنقیح و انتشار قوانین معاونت حقوقی رئیس جمهور در گزارشی موضوع تدوین و تنقیح مقررات و اطلاع رسانی قوانین را مسئله ای راهبردی در کشور برشمرد و گفت اطلاع رسانی و انتشار قوانین بسیاری از امور را حل می کند.

 وی جامعیت، رویکرد تنقیحی کامل و پیوند دانش و تجربه اجرایی از دیگر مقررات گذاری های حقوقی را ویژگی خاص این مجموعه دانست و اظهار داشت: سامانه ملی قوانین و مقررات از خروجی های این معاونت بوده و کامل ترین بانک اطلاعاتی تنقیحی قوانین کشور است.

 مهدیزاده تصریح کرد: به طور خاص ما شاهد نقصی بزرگ در قانون گذاری در کشور بودیم و مسأله ما عدم دسترسی کامل مردم به قوانین در کشور بود که با تلاش مجموعه معاونت حقوقی درصدد رفع این نقص برآمدیم.

وی از دیگر اقدامات معاونت تنقیح در جهت اطلاع رسانی قوانین را ایجاد سامانه رایانامه حقوقی، اطلاع رسانی از طریق شبکه های اجتماعی، پیامک قانون اساسی همراه با انتشار نرم افزار قانون اساسی ذکر کرد و افزود:آنچه امروز به دنبال آن هستیم پایگاه اطلاع رسانی قوانین و مقررات کشور بوده که پایگاه خبری جامع و مرجعی کامل برای دسترسی مردم به قوانین کشور باشد.

شناسه خبر: 105876

- نهاد ریاست‌جمهوری

- دیدارهای داخلی

اخبار مرتبط

گالری مرتبطفیلم مرتبطاخبار برگزیده