دکتر واعظی در پایان جلسه هیات دولت:

دولت با اعمال تبعیض در طرح ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان مخالف است/ بنای دولت اداره کشور با کمک مردم، اصناف و بازاریان است/ دولت بدنبال عضویت در FATF نیست/ برخی هنوز در فضای رقابت‌های انتخاباتی هستند؛ از ورود به مسایل حاشیه‌ای پرهیز داریم/ نامه صریح رئیس جمهور به سران فرانسه، انگلیس و آلمان درباره برجام / دستور رئیس جمهور به وزرا و اعضای کابینه برای ارائه گزارش اقدامات و عملکردشان به مردم

رئیس دفتر رئیس‌جمهوری گفت: حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی رئیس جمهور در نامه‌ای به سران سه کشور فرانسه، انگلیس و آلمان، دیدگاه‌ها و مطالبات موجود نسبت به برجام را به طور روشن مطرح کرده است.

چهارشنبه 6 تير 1397 - 14:36

دکتر محمود واعظی روز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیأت دولت در پاسخ به سوال خبرنگاران در خصوص نامه دکتر روحانی به سران سه کشور اروپایی در خصوص برجام، اظهار داشت: با توجه به اینکه زمانی که اروپایی‌ها برای ارایه بسته پیشنهادی درباره برجام داده‌اند در حال سپری شدن است و از سوی دیگر با توجه به جلسه گروه 7، رئیس جمهور تصمیم گرفتند در نامه‌ای دیدگاه‌ها و نظرات خود را نسبت به برجام و مطالبات موجود در این زمینه را در بالاترین سطح به طور صریح و روشن به رئیس جمهور فرانسه، صدر اعظم آلمان و نخست وزیر انگلیس مطرح کنند.

رئیس دفتر رئیس‌جمهوری افزود: بدیهی است که این نامه در چارچوب همان سیاست‌های نظام است تا در صورتی که مذاکرات در خصوص برجام به نتیجه رسید، بتوانیم از ادامه این توافق به نحو احسن استفاده کنیم.

دکتر واعظی در پاسخ به سوالی درباره مصوبات جلسه امروز هیأت دولت، گفت: در این جلسه مسایل و موضوعات مختلفی که در فضای حقیقی و مجازی نسبت به مسایل اقتصادی وجود دارد و القائات رسانه‌های خارجی در این زمینه مورد بحث قرار گرفت و رئیس جمهور دستور دادند تا وزرا و اعضای کابینه در خصوص اقدامات و عملکرد خود هر چه بیشتر با مردم سخن بگویند.

رئیس دفتر رئیس‌جمهوری خاطر نشان کرد: بعضی اوقات شایعاتی در جامعه مطرح می‌شود که هیچ پایه و اساسی ندارند به طور مثال در فضای مجازی مطرح شده که مسئولین در خارج از کشور سرمایه های بانکی دارند که این موضوع به هیچ‌وجه صحیح نیست.

دکتر واعظی همچنین به شایعه مخالفت دولت با طرح  ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان که کلیات آن در مجلس تصویب شده، اشاره کرد و گفت: دولت معتقد است که در این خصوص نباید تبعیض قایل شد. دولت صرفاً با تبعیض مخالف است این در حالی است که برخی مطرح می‌کنند که دولت مخالف جذب جوانان و بازنشسته شدن کسانی است که دوره خدمت آنان پایان یافته است. اصلا چنین نیست و رئیس جمهور بارها به اعضای کابینه توصیه دارند که حتماً از افراد جوان و متخصص استفاده کنند.

رئیس دفتر رئیس‌جمهوری تصریح کرد: دولت با اصل این طرح در خصوص بازنشستگان هیچ مشکلی ندارد، اما معتقدیم اگر قرار است بازنشستگان نباشند، باید برای هیچ جای دیگر هم وجود نداشته باشد و دولت با تبعیض مخالف است.

دکتر واعظی در پاسخ به سوالی در خصوص آنچه که واکنش دیرهنگام دولت نسبت به اخبار منتشر شده درباره حضور رئیس جمهور در توچال ذکر شد، گفت: بی‌تردید در ریاست جمهوری و هم هیأت دولت، درباره موضوعاتی که مطرح می‌شود، بایستی بلافاصله روشنگری انجام دهیم. اما درباره اصل موضوع؛ اینکه در روز تعطیل و در ساعت 6.5 صبح، آقای رئیس جمهور پس از وقفه‌ای که در کوهپیمایی‌های مستمر خود داشتند، به این کار اقدام کردند، بدون تردید نمی‌تواند اقدام منفی تلقی شود. اما اینکه گروه و جناح مشخصی در تمام روزنامه‌ها و رسانه‌های خود به این مسأله پرداختند، ‌در ادامه همان اقداماتی است که می‌خواهند همه امور را منفی جلوه داده و سیاه‌نمایی کنند و بدون شک این نوع برخوردها کاملاً بدسلیقگی است.

رئیس دفتر رئیس‌جمهوری در پاسخ به سوالی درباره برخورد با متخلفین، گفت: برنامه دولت این است که ابتدا تولید را در داخل کشور، افزایش دهد و معتقدیم باید با عمل و رفتار خود مردم را آگاه کنیم و در این راستا رئیس جمهور دستور دادند، کلیه کارخانجات و شرکت‌های دولتی و یا وابسته به دولت و بخش‌های عمومی کشور، باید تولید خود را افزایش دهند و به سازمان مدیریت و بانک مرکزی نیز نسبت به مساعدت در تهیه مواد اولیه و ارز لازم تأکید کردند.

دکتر واعظی افزود: امروز بخشی از کالاها صادر می‌شود و در این راستا دستور داده شد تا ابتدا مصرف داخلی مورد توجه قرار بگیرد و مازاد آن صادر شود و همچنین تأکید شد  شرکت‌هایی که با ارز 4200 تومان کالای خود را وارد کردند، نسبت به این نوع کالاهای قیمت‌گذاری شود و در این راستا و دستگاه‌های نظارتی کنترل‌های لازم را باید انجام دهند.

رئیس دفتر رئیس‌جمهوری در پاسخ به سوالی در خصوص برخی انتقادات از دولت درباره مسایل اقتصادی، ‌گفت: امروز در شرایطی که بوجود آمده وظیفه همه این است که انسجام و همدلی را بیشتر کنیم تا بتوانیم در مسیر رفع مشکلات مردم موفق‌تر باشیم. اینکه هر کسی مسابقه‌ای برای انتقادات تند بگذارد، مشکلی را حل نمی‌کند.

دکتر واعظی در پاسخ به سوالی برای تغییر کابینه، اظهار داشت: این موضوع در دولت مطرح است و این نشان‌دهنده پویایی دولت می‌ّباشد و چیزی است که همه اعضای کابینه از آن استقبال می‌کند.

رئیس دفتر رئیس‌جمهوری در پاسخ به سوالی درباره معرفی شرکت‌هایی که ارز 4200 تومانی گرفتند، گفت: امروز رئیس جمهور دستور دادند تمام کسانی که ثبت سفارش شده‌اند و بویژه آنهایی که از بانک مرکزی، ارز دریافت کرده‌اند، به طور شفاف برای مردم مشخص شود و دستگاه‌های نظارتی نیز می‌توانند آن را پیگیری کنند و بنای دولت پیش از هر چیز این است که با کمک مردم، اصناف و بازاریان، کشور را اداره کنیم. البته بدیهی است کسی که از قانون و مقررات تخلف می‌کند، باید با آن برخورد شود لذا بنای اصلی دولت روشنگری است تا خود تجار و بازاریان، موضوع را حل و فصل کنند.

دکتر واعظی افزود: وقتی که دولت چیزی را گران نکرده است و بیش از 2 برابر پارسال نیز ارز اختصاص داده، این حق مردم است که  نسبت به کالایی که گران شده معترض باشند. لذا باید با دقت نسبت به رفع مشکلات گام برداشت.

رئیس دفتر رئیس‌جمهوری در خصوص عضویت ایران در FATF، گفت: به هیچ وجه بنای دولت عضویت در FATF نیست و در این زمینه اشتباهی که رخ می‌دهد این است که دولت دهم لوایحی را به مجلس ارایه کرده است و امروز زمان تصویب این لوایح فرا رسیده و معتقدیم این لوایح با اصلاحاتی می‌تواند، مفید باشد، اما اینها ارتباطی با FATF ندارد و هیچگاه اعلام نکردیم که به دنبال عضویت در FATF هستیم.

دکتر واعظی در پاسخ به انتقاد تند برخی‌ها از دولت گفت: چنین افرادی گویا هنوز در فضای رقابت‌های انتخاباتی هستند، اما بنای دولت از ابتدا این بوده که به اینگونه مسایل حاشیه‌ای ورود نکند و کسانی که چنین حرف‌هایی را مطرح می‌کنند یا نسبت به شرایط کشور ناآگاه هستند و یا از اهداف و برنامه‌های دشمن اطلاع ندارند.

شناسه خبر: 104976