در جلسه عصر یکشنبه هیات دولت انجام شد؛

بررسی گزارش وزارت نیرو درباره وضعیت مدیریت تامین آب شرب در کشور

هیات دولت در جلسه عصر یکشنبه به ریاست حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی، گزارش میانگین بارش در دوره های مختلف و تغییرات ماهانه بارندگی کشور از سال 96 تاکنون را مورد بررسی قرار داد.

شناسه خبر: 104140 -

يکشنبه 9 ارديبهشت 1397 - 20:56

هیات وزیران همچنین با صدور مجوز انعقاد قرارداد مشارکت برای اجرای پروژه آزادراه بیستون – کرمانشاه – حمیل و قزانچی – کرمانشاه موافقت کرد.
دولت این تصمیم را با هدف توسعه شبکه آزادراهی کشور، افزایش ایمنی، سرعت در جابجایی بار و مسافر، صرفه جویی در مصرف سوخت، کاهش زمان سفر و آلودگی محیط زیست، افزایش ظرفیت ترافیکی و اتصال نقاط جمعیتی، گردشگری، کشاورزی و صنعتی در سطح کشور اتخاذ کرد.

دولت صادرات قیر را منوط به اخذ مجوز از وزارت نفت کرد
با تصویب دولت، صادرات هرگونه قیر (به جز قیر معدنی و قیر صادراتی از محل ورود موقت) از تاریخ ابلاغ این مصوبه و با رعایت سایر مقررات، موکول به موافقت وزارت نفت شد.

اختصاص بیش از 800 میلیارد ریال اعتبار و تسهیلات بانکی برای جبران خسارات ناشی از سیل در استان گیلان
هیات وزیران با اختصاص بیش از 800 میلیارد اعتبار و تسهیلات بانکی ارزان قیمت برای جبران خسارات و بازسازی واحدهای مسکونی خسارت دیده ناشی از سیل اخیر و حوادث غیرمترقبه در استان گیلان موافقت کرد.
بر این اساس، مبلغ 116 میلیارد و 770 میلیون ریال اعتبار شامل کمک بلاعوض جهت بازسازی تعداد 265 واحد مسکونی شهری به ازای هر واحد 60 میلیون ریال، کمک بلاعوض جهت بازسازی تعداد 861 واحد مسکونی روستایی به ازای هر واحد 50 میلیون ریال، کمک بلاعوض جهت تعمیر 2641 واحد مسکونی شهری و روستایی و تأمین لوازم خانگی به ازای هر واحد 20 میلیون ریال و نیز مبلغ 5 میلیارد ریال جهت هزینه های آواربرداری و خدمات مدیریت طرح در استان گیلان اختصاص یافت.
دولت همچنین مبلغ 687 میلیارد و 330 میلیون ریال تسهیلات بانکی ارزان قیمت با سود و کارمزد 4 درصد در مناطق روستایی و 5 درصد در مناطق شهری به آسیب دیدگان ناشی از سیل و حوادث غیرمترقبه در استان گیلان اختصاص داد.

تعیین مأخذ محاسبه عوارض و وجوه ناشی از ارزش معاملاتی املاک در سال 1397
با تصویب دولت، مأخذ محاسبه عوارض و وجوه ناشی از ارزش معاملاتی املاک و اراضی در سال 1397تعیین شد.
بر این اساس، در مناطقی که ارزش معاملاتی املاک در اجرای مقررات اصلاحی قانون مالیات های مستقیم به تصویب کمیسیون های تقویم املاک رسیده است، مأخذ محاسبه سایر عوارض و وجوه مربوط در سال 1397 معادل 45 درصد ارزش معاملاتی مصوب سال 1396 تعیین می‏گردد.

بررسی گزارش وزارت نیرو در خصوص وضعیت مدیریت تأمین آب شرب در کشور
هیات وزیران در ادامه جلسه، به بحث و بررسی پیرامون گزارش وزارت نیرو درخصوص «مدیریت تأمین آب شرب، تبیین وضعیت و ارایه راهکارها» پرداخت.
در این گزارش، میانگین بارش در دوره های مختلف و تغییرات ماهانه بارندگی کشور از سال 96 تاکنون مورد بررسی قرار گرفته است.
همچنین بررسی منابع تأمین آب شرب در کشور نشان می دهد که ۵۳.۸ درصد آب شرب شهری از منابع زیرزمینی و 48 درصد آن از منابع سطحی تأمین می شود. همچنین در روستاها ۸۷.۱ درصد منابع زیرزمینی و تنها ۱۲.۹ درصد از منابع سطحی، آب شرب مورد نیاز را تأمین می کنند.
ارایه راهکارها و اقدامات کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت برای مدیریت تنش آبی در کشور از دیگر بخش های گزارش وزارت نیرو است.
اقدامات کوتاه مدت شامل: اقدامات اضطراری، جداسازی فضای سبز، اصلاح تعرفه و جریمه، تجهیزات کاهنده و ساماندهی مصارف اماکن عمومی؛ اقدامات میان مدت شامل تکمیل طرح های نیمه تمام و برنامه های ایمنی آب و اقدامات بلند مدت شامل کاهش هدررفت آب، واقعی کردن قیمت آب، اصلاح الگوی مصرف و تأمین آب جدید در شرایط خاص هستند.

شناسه خبر: 104140

- دولت یادهم و دوازدهم

- جلسات