رئیس جمهور در اجتماع نمازگزاران جمعه "مکه مسجد" حیدرآباد هند:

 اگر مسلمان با هم متحد بودند، رژیم غاصب صهیونیستی جرات نمی کرد که به حقوق ملت فلسطین تجاوز کند /ایران معتقد است راهی جز وحدت ، اتحاد و برادری میان مسلمانان وجود ندارد/ باید ثبات و امنیت را در کشورهای خودمان و کل منطقه ایجاد کنیم

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی رئیس جمهور روز جمعه در اجتماع نمازگزاران "مکه مسجد" حیدرآباد با تاکید بر اینکه راهی جز وحدت و اتحاد همه مسلمانان جهان در سراسر گیتی وجود ندارد ، گفت: اگر مسلمانان با هم متحد بودند، رئیس جمهور آمریکا جرأت نمی کرد که بیت‌المقدس را به عنوان پایتخت رژیم غاصب صهیونیستی اعلام کند و اگر با هم متحد بودیم رژیم غاصب صهیونیستی جرات نمی کرد که به حقوق ملت فلسطین تجاوز کند.

جمعه 27 بهمن 1396 - 14:19

رئیس جمهور با بیان اینکه امروز در نماز جمعه حیدرآباد شرکت کردیم تا بگوییم صدای و هدف ما در دنیای اسلام یکی است، گفت: ما مسلمانان در روز جمعه هر هفته، نماز جمعه می خوانیم نماز جمعه، نماز وحدت و اتحاد میان همه مسلمانان جهان است و اگر نماز جمعه ای وحدت مسلمانان را به هم بریزد و ایجاد تفرقه کند قطعا به آن هدف واقعی نماز جمعه اسلام دست نیافته است.

دکتر روحانی خاطرنشان کرد: نه تنها ما مسلمانان باید برادر باشیم و با مهربانی و رحمت با یکدیگر رفتار کنیم بلکه مسلمانان باید مایه رحمت برای همه جهانیان باشند.پیامبر اسلام (ص) تنها مسلمانان را هدایت نکرد بلکه علم و اخلاق و مسیر انسانیت را برای همه مردم جهان به ارمغان آورد.

رئیس جمهور اظهارداشت: درباره پیامبر اسلام(ص)، قرآن می گوید پیامبر(ص)، رحمت برای همه مردم و عالمیان بود. ما مسلمانان خیر و رحمت را برای همه مردم جهان می‌خواهیم. ما در دعای خود می‌گوییم خدایا همه فقرا را و هر کس در جهان که در فقر و گرسنگی است، نجات بده.

دکتر روحانی با بیان اینکه اگر اسلام به معنای واقعی کلمه به مردم عالم معرفی شود همه جهانیان به این دین رحمت عشق می ورزند، تصریح کرد: اگر امروز در دنیای اسلام مشکل، تفرقه و اختلاف می بینیم نشان آن است که به اسلام واقعی و مفهوم واقعی قرآن واقف نشده‌ایم و اینکه در برخی کشورهای اسلامی خشونت و اختلاف وجود دارد، ناشی از این است که نسل جوان را به سمت اسلام واقعی هدایت نکرده ایم.

رئیس جمهور با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران معتقد است راهی جز وحدت، اتحاد و برادری میان مسلمانان وجود ندارد،تصریح  کرد: برادران مسلمان ، راه نجات ما این است که همه ما، تمام مذاهب اسلامی را به رسمیت بشناسیم ، ما گرچه رودخانه های متفاوت هستیم اما سرچشمه یکی است و در نهایت به یک اقیانوس منتهی می شویم. باید آستانه تحمل خودمان را بالا ببریم و به تمام مسلمانان و انسان ها در سراسر جهان احترام بگذاریم. قرآن به ما می گوید شما مسلمانان باید به گونه ای رفتار کنید که برای همه جهانیان الگو شوید.قرآن می گوید شما مردم مسلمان باید گواه و الگو برای همه مردم جهان باشید .

رئیس جمهور تاکید کرد: دشمنان اسلام نمی خواهند ما با هم متحد باشیم اما ساختمان همین مسجد به ما می‌گوید که مردم این منطقه و از جمله ایران و هند در تمدن، علم و برادری در کنار یکدیگر بوده اند.

دکتر روحانی اظهارداشت: آنچه ما از آثار تمدنی در حیدرآباد می بینیم نشانه آن است که قرن ها مردم این سرزمین با مردم ایران متحد و در کنار یکدیگر بوده اند و از فرهنگ یکدیگر بهره می برده اند.

رییس جمهور با بیان اینکه مردم ایران علاقه خاصی به مردم سرزمین هند دارند و مردم هند نیز پیوند و رابطه قلبی با مردم ایران دارند، گفت: باید روز به روز رابطه این دو ملت را قوی تر کنیم و دولت ایران آمادگی دارد و امیدوارم دولت هند هم آماده باشد تا بتوانیم رفت و آمد دو ملت را از نظر روادید آنچنان آسان کنیم که به راحتی به کشورهای یکدیگر سفر کنند.

دکتر روحانی خاطرنشان کرد:  ایران اعلام می کند با توجه به منابع غنی انرژی ، تامین کننده نفت و انرژی هند خواهد بود و می تواند از طریق بندر چابهار، راه و مسیر ترانزیت برای دستیابی هند به آسیای مرکزی و اروپا باشد.

وی تصریح کرد: معتقدیم دو ملت بزرگ ایران و هندوستان می توانند در صنعت، کشاورزی و تکنولوژی روز، آنچنان در کنار هم باشند که منافع دو ملت بزرگ و منطقه را تامین کنند.

دکتر روحانی با تاکید بر اینکه بزرگترین نعمت خداوند امنیت است و باید ثبات و امنیت را در کشورهای خودمان و کل منطقه ایجاد کنیم، اظهارداشت: ملت ایران به همه ملتهای مسلمان کمک کرده و آماده کمک است . به ملت عراق و سوریه کمک کردیم تا از خشونت ، خونریزی و جنگ نجات یابند چرا که معتقدیم  در مقابل خون یک بیگناه همه مسوول هستیم و اگر یک نفر را از مرگ نجات دهیم انسانیت را نجات داده ایم.

دکتر روحانی افزود: ما از امنیت و ثبات در هندوستان در سالهای اخیر خوشحالیم و علاقه مندیم در میان همه مردم، دارای هر ایده و عقیده ای که هستند ،وحدت، اتحاد و یگانگی و ثبات و امنیت برقرار باشد. مردم این سرزمین نیز گرچه دارای اعتقادات و عقاید مختلف هستند اما معنویت برای همه ادیان و فرق در این سرزمین اهمیت دارد.

رییس جمهور گفت: در تمدن غرب هر روز در مدرسه و خیابان کشتار دسته جمعی انجام می گیرد پس تمدن مادی نمی‌تواند نجات‌دهنده باشد. ما آنهایی را که به برخی ملتهای مسلمانان ویزا نمی دهند و مسلمانان را تروریسم می‌خوانند، محکوم می‌کنیم. مسلمانان در همه نمازها‌یشان نام خدای رحمان و رحیم را به زبان می آورند  و زندگی آنان توام با وحدت و اخوت است .

دکتر روحانی گفت: همه دنیا بداند مهمترین سرمایه مسلمانان اخلاق است و پیامبر(ص) ما فرمود نگاه به رکوع و سجده نکنید بلکه به راستگویی، صدق و ادای امانت نگاه کنید و می گوید اسلام راستین را در صدق و راستگویی و امانت داری ببینید و راه نجات ما اخلاق محمدی است.

رئیس جمهور اظهارداشت: دیگران می خواهند مسلمانان را تحقیر کنند اما مسلمانان در طول تاریخ دارای عظمت، علم و تمدن بزرگ بوده اند و آینده جهان هم از آن ما خواهد بود.

دکتر روحانی افزود: شیعه و سنی و فرق مختلف اسلامی یک هدف دارند و آن حرکت در مسیر آموزه های راستین پیامبراسلام (ص) است و بزرگترین وظیفه ما ایجاد مهربانی و وحدت میان انسان ها است.

رئیس جمهور گفت: امام حسین(ع) به ما آموخت که اگر کسی هم دین نداشته باشد باید آزادمرد باشد. با وجود همه دشمنی ها نسبت به اسلام ، آینده از آن اسلام و آسیا و تمدن بزرگ در پایان این قرن از آن قاره آسیا خواهد بود و ایران و هندوستان در کنار یکدیگر خواهند بود.زنده باد اسلام ،زنده باید هندوستان و زنده باد ایران.

شناسه خبر: 102973