دکتر ابتکار در نشست خبری با رسانه های داخلی و خارجی:

گام های مثمر ثمری برای ارتقا فعالیت های زنان و خانواده و پاسخ به مطالبات عمومی برداشته خواهد شد/ تحقق حضور 30 درصدی زنان شایسته در عرصه‌های مدیریتی، یکی از برنامه‌های جدی رییس جمهور است/«منشور حقوق شهروندی زنان» تدوین می شود/ در جامعه متکثر باید «گفت‌وگو» و «تعامل» نهادینه شود/ تاکید بر ضرورت جلب مشارکت های فرابخشی و مردمی در راستای تقویت سازوکارهای توان افزایی زنان و خانواده

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده در نشستی مطبوعاتی اعلام کرد که در دولت دوازدهم و در راستای سیاست بسط جریان آزاد اطلاع رسانی و آگاهی، با قدرت بیشتر و همکاری همه بخش ها و دستگاه ها و رسانه ها گام های مثمر ثمری در زمینه ارتقا فعالیت های مربوط به حوزه زنان و خانواده و پاسخ به مطالبات عمومی برداشته خواهد شد.

شناسه خبر: 100333 -

سه شنبه 31 مرداد 1396 - 14:02

دکتر معصومه ابتکار روز سه شنبه در این نشست مطبوعاتی که خبرنگاران داخلی و خارجی حضور داشتند، ضمن تقدیر از تلاش های مسئولان گذشته این معاونت بویژه خانم مولاوردی و همه فعالان حوزه زنان و خانواده گفت: امروز بخش بزرگی از جمعیت بالای فارغ التحصیلان دانشگاهی را دختران و بانوان تشکیل می دهند و این از افتخارات و پیشرفت های ما در طول این سال ها در حوزه زنان است و باید در راستای اشتغالزایی و کمک به توان افزایی بانوان در سال جاری تلاش کنیم.

وی  با بیان اینکه برنامه معاونت امور زنان در دولت دوازدهم تحت عنوان «زنان، خانواده و توسعه پایدار» ارائه شده است، اظهارداشت: مهمترین رویکرد ما در دوره جدید معاونت امور زنان و خانواده ارتقاء و افزایش کارآیی ساختارهای مرتبط با بهبود و پیشبرد وضعیت زنان است.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده افزود: متاسفانه امروز برنامه های مرتبط با تقویت ساختار و توان افزایی خدمات مرتبط با حوزه زنان و خانواده از سازوکار کافی و مناسبی در حوزه انجام مسئولیت ها و وظایف، برخوردار نیست که در این راستا پیشنهاداتی برای تقویت این ساختار در حال بررسی است.

دکتر ابتکار با تاکید بر ضرورت جلب مشارکت های فرابخشی و مردمی در راستای تقویت سازوکارهای توان افزایی زنان و خانواده، گفت: در این زمینه معاونت زنان و خانواده از مشارکت و پیشنهادات همه صاحبنظران و فعالان در این عرصه بهره گیری خواهد کرد.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده با بیان اینکه یکی از وظایف این معاونت دیده بانی وضعیت زنان و خانواده است، اظهارداشت: اگر بخواهیم در شاخصه های مهم حقوقی، آموزشی، فرهنگی، اشتغال و بهداشت و سایر حوزه های مربوط ، پیشرفت حاصل شود باید معیارهای لازم را در این خصوص به درستی ارائه دهیم که در این زمینه حتما با مرکز آمار ایران همکاری‌هایی خواهیم داشت تا شاخص‌سازی‌هایی را همگام با سیاست‌های کلی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری در حوزه زنان و خانواده داشته باشیم.

دکتر ابتکار  افزود: باید شاخص‌هایی چون تاب آوری و شکوفایی خانواده را که در دوره خانم مولاوردی پیگیری شده ،ادامه داده و البته شاخص سازی‌های جدیدی را نیز داشته باشیم.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده تصریح کرد: هم اکنون مکاتبه‌ای را با تمام وزراء و معاونین رییس جمهور آغاز کرده‌ام تا در حوزه زنان و امور خانواده همکاری‌های جدی را با تمام بدنه دولت داشته باشیم.

دکتر ابتکار افزود: اولین درخواست من از وزراء و معاونین رییس جمهور آن است که تعداد مدیران زن حاضر در دستگاه‌های خود را اعلام کنند، زیرا تحقق حضور 30 درصدی زنان شایسته در عرصه‌های مدیریتی کشور تا پایان برنامه ششم توسعه یکی از برنامه‌های جدی رییس جمهور است که دستگاه‌ها در این زمینه مکلف شده‌اند.

وی با اشاره به حضور خود در سازمان حفاظت از محیط زیست در دولت اصلاحات و دولت یازدهم گفت: در دولت اصلاحات در‌ها را برای استخدام زنان در سازمان حفاظت از محیط زیست گشودیم این در حالیست که در دولت یازدهم نیز علاوه بر آنکه دو معاون زن در این سازمان داشتم ، 25 تا 30 درصد پست‌های مدیریتی سازمان محیط زیست به زنان اختصاص داده شده بود. به طور کلی 40 درصد سازمان را نیز زنان تشکیل می‌دادند و این روند باید در سایر دستگاه‌های کشور نیز جاری شود.

معاون امور زنان و خانواده رییس جمهور بر تقویت نهاد خانواده تاکید کرد و افزود: تقویت نهاد خانواده و تدوین شاخص «خانواده پویا و سالم» را در دستور کار خود قرار داده ایم و  این در حالیست که این شاخص‌ها در جوامع مختلف نیز در حال پیگیری است.

 دکتر ابتکار با تاکید بر اهمیت نگاه ملی به معاونت زنان گفت: تلاش می‌کنیم صدای همه گروه‌ها و طیف‌ها، پیشنهاد و نقطه نظرات آنها را بشنویم و نگاه‌مان نسبت به قومیت‌ها و خانواده با توجه به حفظ هویت آنها خواهد بود.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده با تاکید بر بحث مصرف‌گرایی و آسیب‌های مصرف‌گرایی و محیط زیست ادامه داد: نگاهمان فراگیر و ملی است و تلاشمان این خواهد بود که خواست همه مردم که در انتخابات منجر به انتخاب آقای روحانی شد، در نظر گرفته شود.

وی در ادامه ارزیابی وضعیت زنان و خانواده را در جامعه مسئله بسیار مهمی دانست و گفت: ارتقاء سطح مشارکت عمومی زنان و دختران مسئله بسیار مهمی است که البته یک جریان سازی اجتماعی را می‌طلبد.

دکتر ابتکار از تدوین «منشور حقوق شهروندی زنان» با همکاری دستیار رییس جمهور در امور حقوق شهروندی خبر داد و گفت: حتما منشور حقوق شهروندی ویژه زنان را با همکاری خانم مولاوردی تدوین خواهیم کرد.

معاون امور زنان و خانواده رییس جمهور در خصوص لایحه «تامین امنیت زنان در برابر خشونت» نیز اظهارداشت: این لایحه را با جدیت پیگیری خواهیم کرد و به طور کلی ارتقاء امنیت روانی زنان، دختران و خانواده مسئله بسیار مهمی است که این معاونت با همکاری وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی آن را پیگیری کرده و شاخص‌سازی در این زمینه را در دستور کار خود قرار داده است.

 دکتر ابتکار در ادامه بر اهمیت سیاستگذاری برای کودکان دختر نیز اشاره کرد و گفت: توجه به کودکان دختر اهمیت زیادی دارد و با توجه به شرایط خاص جامعه، آسیب‌های اجتماعی و ... سلامت، تعادل روانی و روحی کودکان دختر و پیگیری مسائلی همچون ورزش آنها مسائل بسیار مهمی است که به آن توجه ویژه خواهیم داشت.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده از همکاری با وزارت ورزش و جوانان در جهت ارتقاء ورزش بانوان در سطح کشور نیز خبر داد و گفت: استفاده از فناوری اطلاعات را نیز در دستور کار خود قرار دادم تا بتوانیم با توان افزایی در این حوزه در جوامع شهری و روستایی عملکرد موثرتری داشته باشیم.

دکتر ابتکار حضور بیشتر زنان و دختران را در حوزه‌های محیط زیستی حائز اهمیت دانست و گفت: در این زمینه نیز با همکاری سازمان محیط زیست توان افزایی‌های لازم را به انجام خواهیم رساند و با تمام توان در این حوزه فعال خواهیم بود. این در حالیست که در جهت افزایش اشتغال زنان نیز با نهادهای کارآفرین و سایر تشکل‌های مرتبط نیز همکاری‌های جدی خواهیم داشت.

دکتر ابتکار در خصوص ارتقاء توانایی‌های زنان آسیب دیده نیز گفت: افزایش توانایی‌های زنان آسیب دیده مسئله‌ای است که خانم مولاوردی نیز آن را پیگیری می‌کرد و هم اکنون نیز در دستور کار این معاونت قرار گرفته است.

وی ابراز امیدواری کرد بتوانیم حضور 30 درصدی زنان را در مجلس شورای اسلامی آینده محقق کنیم و به طور کلی مشارکت سیاسی زنان را افزایش دهیم.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده همچنین در رابطه با همکاری‌های بین‌المللی در حوزه زنان نیز گفت: همکاری‌های بین‌المللی برای ما اهمیت بسیار زیادی دارد و معتقدم با بسیاری از کشورهای منطقه و دنیا می‌توانیم همکاری‌های بسیار خوبی در حوزه زنان و خانواده داشته باشیم تا بتوانیم از این طریق به انتقال و تبادل تجربیات بپردازیم.

دکتر ابتکار ادامه داد: هم اکنون بسیاری معتقدند که دنیا نیاز به روح مادرانه دارد تا بتواند در مقابل این همه جنگ طلبی و آتش افروزی تاب بیاورد. به همین ترتیب باید نقش زنان در مجامع بین‌المللی ارتقاء پیدا کند.

معاون امور زنان و خانواده رییس جمهور با اشاره به حضور زنان در سطح معاونان وزراء نیز گفت: در دوره گذشته در سطح وزارت آموزش و پرورش دو معاون و در بهزیستی هم از دو معاون زن استفاده کردیم.

دکتر ابتکار با تاکید بر اهمیت تعادل جنسیتی در بحث حضور اجتماعی زنان ادامه داد:  زنان باید به تدریج وارد میدان شوند. نسبت به حضور زنان در سطح ادارات کل شهرستان‌ها برنامه‌ریزی‌هایی انجام شده است. در سطح معاونت ادارات در استان‌ها و ستاد نیز زنانی در سطح مدیرکلی منصوب شده‌اند.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده  با بیان اینکه نگاه زنان در بسیاری از دیدگاه‌ها نگاهی مکمل است و آنها می‌توانند راه‌حل‌هایی را برای حل مسائل ارائه دهند، افزود: در حال حاضر بخش عمده‌ای از مخاطبان وزارت بهداشت، زنان هستند. بیش از 27 درصد از اساتید دانشگاه در وزارت علوم  و  50 درصد از مخاطبان آموزش و پرورش هم زنان هستند؛ بنابراین با توجه به این آمار چرا نباید زنان در بخش تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری مشارکت داشته باشند؟

دکتر ابتکار با تاکید بر اینکه دیدگاه زنان اثربخشی بالایی دارد، اظهار کرد: تلاش شده است که این رویکرد تبدیل به بخشنامه‌ای در شورای عالی اداری شود و این مساله در دولت رصد خواهد شد.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده با اشاره به اینکه باید دردولت نسبت به مدیریت زنان برنامه‌ریزی وجود داشته باشد، گفت: زنان باید ابتدا در سطح معاونان وارد میدان شوند. در حال حاضر نیز دو زن در سمت معاونت رییس جمهور قرار دارند و در عین حال تلاش می‌کنیم که از آقایان هم در سطح معاونت استفاده کنیم.

دکتر ابتکار از برگزاری نشست مشترک تخصصی با فراکسیون زنان مجلس خبر داد و درباره لایحه حمایت از حقوق کودکان و ممنوعیت ازدواج کودکان زیر 13 سال گفت: در این زمینه همکاریهای جدی با مجلس و حقوقدانها خواهیم داشت و از تجربیات گذشته و همچنین سایر کشورها استفاده خواهیم کرد.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده با اشاره به حضور زنان در ورزشگاه‌ها گفت: این مسئله باید با حداقل تقابل و حداکثر تعامل پیش رود. اوایل انقلاب بحث حضور زنان تابو بود ولی تدریجا با همکاری بخش‌های مختلف جامعه و همکاری خوب مراجع شرایط بهبود یافته است.

دکتر ابتکار افزود: در حال حاضر در ورزش قهرمانی زنان، در سه رشته، حضور آنها با لباسهای اسلامی قطعی شده است، این در حالیست که فدراسیون بسکتبال نیز با لباس ایرانی ـ اسلامی زنان ایران موافقت کرده است.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده همچنین به هجمه‌هایی که علیه وی وجود دارد نیز اشاره کرد و افزود: به تمامی گروه‌ها و طیف‌های سیاسی فراخوان داده‌ایم و از آنها دعوت کردیم که هر کس انتقاد و پیشنهادی دارد مطرح کند و ما حتما از آنها استقبال خواهیم کرد اما سیاستی که معاونت زنان و امور خانواده رئیس جمهور اتخاذ خواهد کرد در قالب برنامه‌های دولت دوازدهم و رویکرد اعتدال و اصلاح است.

دکتر ابتکار تصریح کرد: از ابتدا قصد داریم با وجود همه هجمه ها، نگاه تعادلی داشته باشیم و برای آن تلاش خواهم کرد، زیرا معتقدم در جامعه متکثری که در آن زندگی می‌کنیم باید تلاش کرد تا «گفت‌وگو» و «تعامل» نهادینه شود. هر چند کار سختی است و ممکن است برخی از طیف‌ها اعتقادی به این تعامل و گفتمان نداشته باشند و گمان کنند روش‌های خودشان کارسازتر است، اما ما با تمام ظرفیت‌های خود جهت استقرار رویکرد تعادلی و تعاملی تلاش خواهیم کرد تا گفتمان ملی جایگزین هجمه‌ها شود.

وی به موضوع زنان سرپرست خانوار نیز اشاره کرد و گفت: با سازمان بهزیستی کشور در این زمینه همکاری خوبی خواهیم داشت، این در حالیست که سمن‌ها و خیریه‌های بسیار زیادی نیز در این حوزه فعال هستند که باید تعامل با آنها را نیز در دستور کار قرار دهیم.

دکتر ابتکار مسئله زنان سرپرست خانوار، آسیب‌های اجتماعی زنان و همچنین آمار اعتیاد در میان زنان را مانند یک زنجیره به یکدیگر متصل دانست و اظهار داشت: چنانچه نتوانیم ریشه و علل این مسائل و آسیب‌ها را بررسی کنیم، وارد مرحله جدیدی از آسیب‌های اجتماعی خواهیم شد که حل آنها بسیار سخت‌تر خواهد بود.

وی ادامه داد: همکاری با تشکل‌ها و سازمان‌های مردم نهاد در حوزه زنان و خانواده از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است که البته تنها مربوط به تشکل‌های حوزه زنان نمی‌شود بلکه باید همکاری با تشکل‌های فعال در تمامی حوزه‌های اجتماعی را در دستور کار خود قرار دهیم تا از طریق این هم افزایی‌ها بتوانیم شاهد بهبود وضعیت زنان در کشور باشیم.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده  همچنین در زمینه مرخصی زایمان زنان نیز اظهار داشت: مدت مرخصی زایمان زنان طبق قانون 9 ماه است، اما چون از واژه «می‌تواند» در این قانون استفاده شده بسیاری با این تصور که این مرخصی الزامی نیست این قانون را اجرایی نکردند.

دکتر ابتکار ادامه داد: در دولت دوازدهم پیگیری مرخصی زایمان زنان و رفع مشکلات اجرایی و اعتباری آن بر عهده معاونت زنان و امور خانواده قرار گرفته است که با جدیت پیگیری خواهد شد.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده در باره مرخصی مردان در دوره زایمان همسرانشان نیز گفت: بر اساس قانون، مردان هنگام زایمان همسران خود به مدت دو هفته مرخصی دارند که این موضوع هم به دلیل مشکلات اعتباری در برنامه ششم توسعه به سه روز کاهش یافت که معتقدیم سه روز کافی نیست و پیگیر حل این مسئله نیز خواهیم بود.

دکتر ابتکار با تاکید بر آنکه حتما برنامه‌ها و طرح‌هایی که در دوره مولاوردی پیگیری می‌شد مانند کمپین آزادی زنان زندانی را ادامه خواهم داد، افزود: با همکاری سازمان زندان‌ها در زمینه زنان زندانی همکاری خواهیم داشت این در حالیست که کاهش و رفع خشونت علیه زنان نیز با جدیت پیگیری خواهد شد.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده اظهار داشت: بسیاری از آسیب‌های اجتماعی زنان ناشی از نگاه‌های غلط و سیاست‌های نانوشته است که باید همه این مسائل را در نظر بگیریم. این در حالیست که قطعا آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها در زمینه کاهش آسیب خشونت که یکی از مسائل مهم جامعه ماست می‌توانند بسیار موثر عمل کنند.

دکتر ابتکار همچنین در رابطه با حضور زنان در ورزشگاه‌ها نیز گفت: برای حل این مسئله تلاش خود را خواهم کرد. این در حالیست که فکر می‌کنم با تعامل و تعادل بتوانیم این مسئله را حل کنیم.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده تصریح کرد: همان طور که در ابتدای انقلاب اسلامی بسیاری از مسائل تابو بود و اصلا نمی‌توانستیم راجع به آنها حرف بزنیم اما امروز شاهد حل آنها هستیم در آینده نیز بسیاری از این مسائل حل خواهد شد و با تعامل با مراجع عظام می‌توانیم بسیاری از مشکلات را برطرف کنیم.

دکتر ابتکار ادامه داد: اگر برای بسیاری از مسائل استدلال‌های فقهی، حقوقی و شرعی صحیح داشته باشیم با رویکرد تعادلی و تعاملی می‌توانیم‌ آنها را حل کنیم.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده خاطرنشان کرد: امروز حضور زنان ورزشکار ایرانی در سه رشته با لباس‌های اسلامی قطعی شده و همچنان که فدراسیون بسکتبال نیز با لباس اسلامی ورزشکاران زن ایرانی موافقت کرده است که اینها دستاوردهای بسیار خوبی است.

دکتر ابتکار در رابطه با اجرای طرح تاب آوری اجتماعی نیز گفت: با این نگاه که جامعه مترقی نیاز به افراد تاب آور دارد و با توجه به آنکه برای سیاستگذاری بهتر به جای نگاه بالا به پایین باید رویکرد مشارکتی را جایگزین کنیم طرح تاب آوری اجتماعی توسط معاونت زنان و امور خانواده دولت یازدهم ابتدا در 14 منطقه پایلوت و پس از آن در تمام کشور به صورت ملی اجرا شد.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده تصریح کرد: این طرح به منظور آموزش تسهیل گرانی که وارد محلات شده و با کمک افراد مسائل و مشکلات آنها را شناسایی و با کمک مردم راه حل‌هایی را ارائه می‌دهند، اجرایی شده است و تا پایان شهریورماه سال جاری نقشه راه «تاب آوری اجتماعی» را تدوین خواهیم کرد.

دکتر ابتکار با اشاره به تلاش های انجام شده در راستای توجه به دختران خیابانی و آسیب دیده نیز گفت: رصد وضعیت دختران خیابانی و آسیب دیده نیز یکی از مسائلی است که معاونت زنان و امور خانواده رییس جمهور باید با همکاری دستگاه‌های مرتبط امدادگری‌های لازم به انجام برساند.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده ادامه داد:  معتقدم شوراهای شهر و شهرداری‌ها را در این مسئله نباید نادیده بگیریم و نشستی در این زمینه با آنها خواهم داشت و حتما در حل مسائل اجتماعی و آسیب‌ها با شوراهای شهرها همکاری تنگاتنگی خواهم داشت. این در حالیست که معتقدم شهرداری‌ها در حوزه‌های اجتماعی و فرهنگی می‌توانند بسیار موثر عمل کنند و به همین دلیل به منظور جلوگیری از عمیق‌تر شدن آسیب‌های اجتماعی همکاری با شوراهای شهرها و شهرداری‌ها را در دستور کار خود قرار داده ام.

دکتر ابتکار  به برگزاری نشست‌های مشترک با فراکسیون زنان اشاره کرد و گفت: در حوزه لایحه حمایت از حقوق کودکان و ممنوعیت ازدواج کودکان زیر 13 سال همکاری‌های جدی با مجلس خواهیم داشت و باید از تجربیات سایر کشورها در این زمینه استفاده کنیم.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده درباره مجوز ایجاد مهد کودک در زندانها نیز گفت: این موضوع کار خیلی مهمی است البته خیریه ها در این زمینه همکاری و کمک می کنند و باید کمک آنها را داشته باشیم، چون خیلی از فرزندان زنان زندانی به این خیریه ها معرفی می شوند.

دکتر ابتکار ادامه داد: از آنجا که جایگزین حبس هم در کشور اجرایی شده است با کنترل الکترونیک می توانند زندانی را در کنار خانواده اش نگهداری کنند چون در زندان های ما هم حبس زدایی در حال انجام است و برای بانوانی که جرم زیاد مهمی ندارند می توان برای آنها این موضوع را پیگیری کرد.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده همچنین در رابطه با برنامه‌های در نظر گرفته شده به منظور ارائه آموزش‌های مرتبط با حقوق و تکالیف زنان بر اساس آموزه‌های اسلامی، گفت: جوانی دوره پرسشگری و تقویت باورها است و اگر ما در این دوره حساس به ارائه آموزش‌های مرتبط با جوانان بپردازیم می‌توانیم شاهد بروز نتایج مطلوبی در بزرگسالی که نقش‌های متعددی را در خانواده بر عهده دارند، باشیم.

دکتر ابتکار بر ضرورت ایجاد فضای پرسشگری در زمینه حقوق و تکالیف زنان در خانواده تأکید و تصریح کرد: ارائه آموزش با استناد به مبانی اسلامی باید با روش‌های جذاب و نوآورانه صورت گیرد اما آنچه در این میان از اهمیت به سزایی برخوردار است زمینه سازی برای پرسش و پاسخ است.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده بروز برخی مشکلات فرهنگی در حوزه زنان و خانواده را به سبب عدم پاسخگویی به سوالات و شبهه‌ها دانست و گفت: هویت، ارزش ذاتی، حق پرسشگری و انتخاب افراد باید محترم شمرده شود. ارائه آموزش‌های مرتبط با حقوق و تکالیف زنان با استناد به آموزه‌های دینی باید با استفاده از روش‌های خلاقانه و نوآورانه صورت گیرد، در این زمینه در تلاش هستیم از فضای مجازی و فناوری اطلاعات بیشترین بهره را برای ارائه آموزش‌ها ببریم.

شناسه خبر: 100333

- نهاد ریاست‌جمهوری

- مصاحبه ها

اخبار مرتبط

گالری مرتبطفیلم مرتبطاخبار برگزیده