رییس جمهور در اولین جلسه هیات دولت دوازدهم:

مشروعیت ما منوط به خدمت به مردم است/ رای مردم به دولت، مشروط به اعتدال و عمل به وعده ها است/ دولت وظیفه ای بالاتر از تولید و اشتغال ندارد/ با حفظ محیط زیست، معادن و صنعت باید فعال شوند/ رشد بالا و تحول اقتصادی جز با هماهنگی و جذب سرمایه و فناوری ممکن نیست/ قدردانی از تلاشهای صدا و سیما، همه رسانه ها و خبرنگاران برای اطلاع مردم از برنامه وزرا

رییس جمهور در اولین جلسه هیأت دولت دوازدهم، رای مردم به دولت را مشروط به اعتدال و عمل به وعده ها دانست و با تاکید بر اینکه مشروعیت ما منوط به خدمت به مردم است، اظهارداشت:دولت وظیفه ای بالاتر از تولید و اشتغال ندارد و رشد بالا و تحول اقتصادی جز با هماهنگی و جذب سرمایه و فناوری ممکن نیست.

شناسه خبر: 100320 -

يکشنبه 29 مرداد 1396 - 17:48

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی همچنین در این جلسه که عصر یکشنبه برگزار شد، هماهنگی و هم‌افزایی دستگاه‌ها و وزارتخانه‌های مختلف و استفاده از همه ظرفیت‌های کشور به منظور ایجاد تحول در مسیر خدمت به مردم و پیشرفت و تعالی کشور را مورد تأکید قرار داد.

دکتر روحانی با بیان اینکه دولت دوازدهم از 29 اردیبهشت تا 29 مرداد مراحل مختلفی را سپری کرده است، اظهار داشت: در 29 اردیبهشت مردم با حضور خود حماسه عظیم و بزرگی را خلق کردند که افتخاری برای تاریخ و ملت ایران محسوب می‌شود. البته مردم در همه انتخابات گذشته، وفاداری خود را نشان داده و حضور باشکوهی داشتند اما اینبار حضور مردم بسیار پرشورتر و باشکوه‌تر بود.

رییس جمهور اضافه کرد: در انتخابات اخیر همه جناح‌ها و گروه‌ها، آزادانه حرف‌ها و مطالبات خود را با صدای رسا و بلند و در برخی از شهرستان‌ها در قالب اجتماعات عظیم چند ده هزار نفری اعلام کردند.

دکتر روحانی گفت: مرحله بعد از انتخابات مراسم تنفیذ و تحلیف بود که بسیار جلسه شکوهمندی شد و می‌توان گفت که در تاریخ تحلیف‌های کشورمان بی‌نظیر بوده است و در تاریخ سیاسی کشور نظیر نداشته که 105 کشور و سازمان بین‌المللی در سطح بسیار بالا در مراسم تحلیف شرکت کرده باشند.

رییس جمهور تصریح کرد: در شرایطی که دشمنان قصد داشتند ما را منزوی نشان دهند هم مردم و هم مسئولین کشورهای جهان با حضور گسترده خود این حرف ناصحیح انزوا را رد کردند.

دکتر روحانی اضافه کرد: در آخرین مرحله برای تشکیل دولت دوازدهم نیز موضوع بررسی صلاحیت وزرا در مجلس شورای اسلامی انجام گرفت که در این مرحله مجلس به طور تمام و کمال وارد عمل شد و نطق‌های موافقین و مخالفین در فضای بسیار مناسبی ایراد گردید و چنانچه گفته شد این مراسم اینبار در محیط بهتر، صمیمانه‌تر و برادرانه‌تری برگزار شد که بسیار ارزشمند و مهم است.

رییس جمهور تأکید کرد: مجلس شورای اسلامی با رأی اعتماد بسیار بالای خود به وزرای پیشنهادی، هماهنگی خود را با دولت نشان داد که این موضوع هم بسیار حائز اهمیت است و رأی اعتماد بالای آنها به وزرا نشان می‌دهد که نمایندگان مجلس به مسیر دولت یازدهم اعتماد دارند، چرا که سرمایه ما بعد از لطف خدا و حمایت‌های مردم و هدایت‌های مقام معظم رهبری، کار و تلاش وزرا و مسئولین اجرایی در سطح کشور است و آراء نمایندگان نشان داد که به مسیر طی شده در دولت یازدهم اعتماد دارند. البته تردیدی نیست که فعالیت‌ها و کارهای انجام شده کاملاً بی‌عیب و نقص نیست و همه باید تلاش کنیم که اشکالات موجود را هر چه بیشتر کم کنیم.

دکتر روحانی خاطر نشان کرد: اینکه نمایندگان مجلس بعد از سخنان مختلفی که در خصوص سیاست خارجی زده شده به وزیر امور خارجه رأی بالایی می‌دهند، نشان می‌دهد که مسیر سیاست خارجی دولت را قبول دارند و اینکه به وزیر کشور و وزرای اقتصادی و اجتماعی، فرهنگی و آموزشی نیز رأی بالایی می‌دهند نشان دهنده آن است که سیاست‌ها و برنامه‌های دولت را در این عرصه‌ها تأیید می‌کنند. البته همه مردم از ما خواهان تلاش و کوشش بالاتری هستند و در دولت دوازدهم این تلاش‌ها به طور گسترده انجام خواهد گرفت.

رییس جمهور با بیان اینکه برای دولت دوازدهم به پیشگاه ولی عصر(عج) توسل و تبرک می‌جوییم، گفت: از امام عصر ارواحنا فداه استمداد می‌طلبیم که دولت دوازدهم را مورد لطف و عنایات خویش قرار دهند. همانطور که در دولت دوازدهم نیز با لطف و توجهات ائمه اطهار(ع)  توانستیم از بسیاری از مشکلات عبور کنیم و اگر این عنایات و توجهات نبود، چه بسا نمی‌توانستیم در این راه سخت به منزلگاه برسیم.

دکتر روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با قدردانی از رییس و نمایندگان مجلس شورای اسلامی در روند بررسی صلاحیت وزرای کابینه دوازدهم، گفت: قوای مجریه و مقننه هر دو برآمده از اراده و رأی مردم هستند و مشروعیت سیاسی و حقوقی خود را از آراء مردم اخذ می‌کنند و سایر مقامات رده بالا نیز به طور مستقیم و غیرمستقیم از این مشروعیت برخوردار هستند، ضمن اینکه مشروعیت دینی ما هم به این است که در مسیر حق و اجرای فرامین خدا و خدمت به مردم حرکت کنیم.

رییس جمهور با تأکید بر لزوم خدمت به مردم و جلب رضایت آنان، تصریح کرد: سعادت بسیار بزرگی است که خداوند از امروز برای خدمت به مردم بر دوش ما قرار داده است و اگر بتوانیم حتی گرفتاری یک نفر را حل کنیم بسیار ارزشمند است، چه برسد به اینکه تصمیماتی اتخاذ کنیم که میلیون‌ها نفر از مردم احساس آرامش، رفاه و راحتی کنند.

دکتر روحانی خاطر نشان کرد: مردم با حضور باشکوه خود در روند انتخابات، مطالبات و اولویت‌های خود را بیان کردند و مشروعیت ما به این است که به خواسته بحق مردم، پاسخ صحیح و دقیق بدهیم.

رییس جمهور تصریح کرد: مردم چک سفید و به صورت بدون حساب و کتاب به ما رأی ندادند. رأی مردم مشروط به اجرا و تحقق وعده‌هایی است که داده شده است و ما، مسئولین شرعاً و قانوناً موظفیم به وعده‌های داده شده عمل کنیم.

دکتر روحانی خاطر نشان کرد: به مردم، وعده دادیم که مسیر ما اعتدال و میانه‌روی است و گفتیم که فضا امنیتی نباشد، اما امن باشد و وعده دادیم که برای فرزندان آنان، اشتغال ایجاد خواهیم کرد و امروز موظف هستیم که در مسیر تحقق این وعده‌ها تلاش کنیم.

رییس جمهور با تأکید بر اینکه بزرگترین وظیفه دولت دوازدهم ایجاد اشتغال است، اظهار داشت: معتقدم هیچ وظیفه‌ای بالاتر از این برای ما وجود ندارد، البته ایجاد اشتغال برای جوانان با توجه به انباشتی که از گذشته وجود دارد، سخت و دشواری است، اما همه دستگاه‌ها باید در این زمینه تلاش گسترده و منسجمی را انجام دهند.

دکتر روحانی افزود: باید با سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی و فناوری تحول و حرکت بزرگی در کشور و در روند ایجاد اشتغال، ایجاد نماییم و وزارت راه پیشران سرمایه‌گذاری در کشور است، ضمن اینکه وزارت اقتصاد و بانک مرکزی نیز مسئولیت بسیار سنگینی در جذب سرمایه خارجی و داخلی دارند و با توجه به وزرا و نیروهای تازه نفسی که امروز در بخش اقتصاد حضور پیدا کرده‌اند، انتظار می‌رود که تلاش‌های مضاعفی در این راستا صورت بگیرد و دستگاه‌های مختلف اقتصادی هم‌افزایی و هماهنگی بیشتری با یکدیگر داشته باشند و شاهد حرکت بزرگی در بخش‌های مختلف اقتصادی از جمله نفت، گاز و پتروشیمی باشیم.

رییس جمهور همچنین فعال کردن سایر بخش‌های صنعتی و معدنی را مورد تأکید قرار داد و گفت: کشورمان در بخش معدن ظرفیت بسیار زیادی دارد و در دولت قبل اقدامات خوبی در این حوزه انجام شد، اما در عین حال باید فضای کار و فعالیت را هر چه بیشتر باز کنیم و حفظ محیط زیست، بخش‌های معدن و صنعت را هر چه بیشتر فعال کنیم.

دکتر روحانی تصریح کرد: باید در بخش صنعت و معدن و بخش‌های مختلف اقتصادی، اقدامات سریع و گسترده‌ای انجام گیرد.

رییس جمهور در ادامه لزوم جلب مشارکت و توانمندی‌های مردمی را در بخش‌های خدمات، آموزش و بهداشت و درمان مورد تأکید قرار داد و گفت: ضرورت دارد اینگونه خدمات بجای اینکه بر دوش دولت باشد، هر چه بیشتر به مردم واگذار شود و تلاش شود خدمات در حوزه آموزش و پرورش و بهداشت و درمان با کیفیت بالاتر و استفاده کمتر از بیت‌المال، اجرایی گردد.

دکتر روحانی تصریح کرد: دولت باید از بنگاه‌داری و تصدی‌گری کنار برود و چنانچه در دولت دوازدهم این کار انجام نشود، حل و فصل مشکلات بسیار دشوار خواهد بود و در این راستا وزارت اقتصاد و دارایی به منظور اجرای سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی وظیفه بسیار سنگینی بر عهده دارد و در این مسیر باید از تجربیات جهان استفاده کنیم.

رییس جمهور اضافه کرد: دولت باید موانع را از مسیر فعالیت مردم حذف کند و اگر این سیاست‌ها انجام شود، بی‌تردید می‌توانیم در طول 4 سال آینده با لطف خدا و حمایت‌های مردم و کاهش تصدی‌گری دولت، شرایط مناسبی را در کشور حاکم کنیم.

دکتر روحانی خاطر نشان کرد: حوزه آموزش و پرورش و آموزش عالی باید به گونه‌ای باشد که جوانان را برای کار و فعالیت آماده کند، به گونه‌ای که فردی از دانشگاه فارغ‌التحصیل می‌شود، بنگاه‌های صنعتی و تجاری مشتاقانه به دنبال جذب او باشند و در این راستا نیازمند تحول در ساختار آموزش و پرورش و آموزش عالی و نیز تحول در رفع موانع از پیش پای مردم هستیم.

رییس جمهور خاطر نشان کرد: به رغم همه مشکلات، ظرفیت‌ها و استعدادهای زیادی در کشور داریم که می‌توانیم با استفاده از آن تحولات مفید و گسترده‌ای به نفع مردم انجام دهیم.

دکتر روحانی افزود: اینکه توانستیم از رشد منفی به رشد دو رقمی برسیم و از تورم بالا به تورم تک رقمی دست یابیم و بیش از 600 هزار اشتغال ایجاد کنیم و آرامش را در جامعه و فضای کسب و کار حاکم سازیم و در بسیاری از عرصه‌ها به خودکفایی دست یابیم و در حوزه درمان و سلامت و حمل و نقل، تحول ایجاد کنیم، نشان می‌دهد که توانسته‌ایم اقدامات بسیار بزرگی را در دولت گذشته انجام دهیم اما معتقدیم که هنوز راه طولانی پیش رو داریم و باید دست به دست یکدیگر و با حمایت های مردم و تحت هدایت‌های رهبری عزیز این راه را با قوت ادامه دهیم.

رییس جمهور گفت: باید در روند خدمت به مردم به گونه‌ای عمل کنیم که خدای متعال و حضرت ولی عصر(عج) و نیز مردم از ما خشنود باشند.

دکتر روحانی تصریح کرد: امسال همانگونه که رهبر معظم انقلاب نامگذاری کردند سال اشتغال و تولید است و این دو اصل، برای دولت اهمیت بسزایی دارد و باید در این مسیر همدیگر را یاری و کمک رسان باشیم و معتقدم دولت هر چه قدر هماهنگ‌تر باشد می‌تواند خدمات بیشتری به مردم ارایه دهد و در این دوره دولت با شیوه جدید منظم‌تر و دقیق‌تر کارها را به پیش خواهد برد.

رییس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با قدردانی از تلاش‌های صدا و سیما و رسانه‌ها، اظهار داشت: در کلیت می‌توان گفت که صدا و سیما در انتخابات و در موضوع رأی اعتماد، تلاش خوبی داشته است و با پخش مستقیم بررسی صلاحیت وزرا، موجب شد تا مردم، با واقعیات و جزئیات امور آشنا شوند.

دکتر روحانی تصریح کرد: معتقدم اگر بخواهیم کشور پیشرفت کند، نیازمند آن هستیم که همه رسانه‌ها در کنار دولت و با دولت باشند و همه باید بدانیم که عضو یک خانواده هستیم و لازم است در کنار یکدیگر و دست در دست هم در مسیر تحقق اهداف آرمان‌ها گام برداریم.

شناسه خبر: 100320

- دولت یادهم و دوازدهم

- جلسات

فیلم مرتبطاخبار برگزیده