متن سخنان دکتر روحانی در دیدار عیدانه رهبر معظم انقلاب با مسئولان و سفرای کشورهای اسلامی

رییس جمهور در دیدار عیدانه رهبر معظم انقلاب با مسئولان و سفرای کشورهای اسلامی با تاکید بر اینکه اصلاح نظام اداری را با حمایت مردم و  رهبر معظم انقلاب تا پایان ادامه می دهیم، گفت : دولت در کنار دو قوه دیگر موضوع فیش های حقوقی را در مسیر حق، عدل و قانون پیگیری می کند.

شناسه خبر: 94226 -

چهارشنبه 16 تير 1395 - 12:45

متن سخنان حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمد لله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطیبین الطاهرین و صحبه المنتجبین

عیدسعید فطر را به محضر ملت بزرگ ایران و همه مسلمانان جهان، حضار محترم، سفرای کشورهای اسلامی مقیم در تهران و به ویژه محضر مقام معظم رهبری(مدظله العالی) تبریک و تهنیت عرض می کنم

ماه رمضان، ماه مغرفت، ماه رحمت، ماه قرب به خدا و ماه میهمانی خدا بود؛ ماه قرائت قرآن، قدر و احیا بود. در ماه رمضان، در هوای گرم تابستان مردم ما در آزمایش این ماه با دست کشیدن از طعام و شراب و سایر مفطرات روزه، در این آزمایش سربلند بیرون آمدند و امروز را به عنوان عید پیروزی انسان بر شیاطین، پیروزی بر هوای نفس، استقامت، صبر و ایستادگی جشن گرفته ایم.

اما مهمتر آن است که از بهره های معنوی این ماه چه برگرفته ایم؛ که روزه تنها دست کشیدن از خوردن و آشامیدن نیست. باید در ماه رمضان، تمرینی باشد برای پاکی زبان از دروغ و تهمت و افترا و بدگویی ها و تحقیر دیگران و اجتناب از دروغی که پیامبر (ص) آن را «ام المعاصی» نامید.

امیدواریم در این آزمایش هم پیروز بیرون آمده باشیم و توشه ای را برای یازده ماه آینده برگرفته باشیم؛ آن وقت عید به معنای واقعی کلمه برای ما عید فطر است. در ماه رمضان، در کنار روزه، در روایات نسبت به یاد تشنگان و گرسنگان و درد دیگران بودن، تاکید شده است. گرچه همان فقرا و مساکین هم موظف به انجام فریضه روزه داری هستند ولی در عین حال ماه رمضان برای آن است که به مفهوم اجتماعی فقر و رنج جامعه بیشتر آشنا شویم؛ از خودخواهی به دیگربینی و دیگرخواهی برسیم و خود را جزئی از کل جامعه اسلامی بیابیم و ببینیم.

ماه رمضان فرصتی برای تقویت ایمان یک ملت و امت بود؛ مخصوصا برای کشوری که یک کشور اسلامی است و در آن کشور باید اقامه دین خدا شود. به امید اینکه هر رمضانی نسبت به رمضان گذشته برای انجام و وظایف مان آماده تر و برای هدف نهایی روزه که پایبندی به قوانین اسلام و تقوا است نزدیک تر شده باشیم.

در ماه رمضان امسال فرصت دیگری برای ما پیش آمد که به موضوع فیش های حقوقی معروف شد؛ دریافت هایی که بر خلاف انصاف و عدالت بود؛ گرچه تعداد آنها بر اساس عدد بالا نبود و اکثر مدیران ما پاکدست و پاکدامن هستند ولی متاسفانه این موارد موجب تأسف عمیق برای همه ما بود.

یکی از مطالبات به حق مردم خداجوی ما در ماه مبارک رمضان - که ماه تقواست - اصلاح این نابسامانی ها بود. دولت در کنار دو قوه دیگر مصمم است تا این مسیر را در مسیر حق، صلاح، عدل و قانون برساند؛ که این تاکید مقام معظم رهبری نیز هست.

موضوع بالاتر از آن است که عده ای عزل و برکنار شوند و عده ای حقوق هایشان تقلیل یابد. مسئله آن است که در فرآیند مقررات و در فرآیند  تصمیم سازی و تصمیم گیری ها دچار اشکال بوده ایم و باید این فرآیند اصلاح شود.

تا زمانی که ذی نفعی حق دارد برای منافع خود در جمعی حق رأی داشته باشد، این مشکل باقی خواهد ماند. آنجایی که هیئت مدیره ای و مجمعی برای خود تصمیم می گیرد، اگر ذی نفع و ذی نفعان در تصمیم گیری ها حضور داشته باشند و تاثیرگذار، این موضوع همچنان باقی خواهد ماند.

نکته دیگر که لازم است مورد توجه قرار گیرد مسئله شفافیت است. تا ابهام و تاریکی وجود دارد، سوء استفاده ها هم باقی خواهد ماند. دولت علاوه بر اقدامات فوری که در حال انجام است، در زمینه مسئله ذی نفعان و شفافیت، لایحه ای آماده و تقدیم مجلس شورای اسلامی خواهد کرد که شاید راه اصلی درمان بلند مدت برای این مسئله باشد.

دولت علاوه بر اینکه در این مسیر اصلاح هم ممکن است با مقاومت هایی روبرو باشد، اما با حمایت مردم و مقام معظم رهبری که ایشان همواره به اصلاح نظام اداری تاکید داشته اند، این مسیر را تا پایان و تا دستیابی به هدف ادامه خواهد داد و مردم ما تا پایان این مسئله مطالبه گر و پیگیر باشند.

نکته دیگر که لازم است مورد توجه قرار گیرد مصیبتی است که در دنیای اسلام و جامعه اسلامی، مردم مسلمان ما با آن مواجه هستند. روزگاری بود که فقط به فکر آوارگی مردم فلسطین بودیم. روزگار دیگری هم بود که در کنار فلسطین، آوارگی مردم افغانستان را هم به چشم می دیدیم اما متاسفانه این روزها در بسیاری از کشورهای اسلامی و جوامع اسلامی با خشونت، کشتار و آوارگی مواجه ایم و می بینیم که حتی در عراق و سوریه و لیبی و کشورهای دیگر اسلامی، مردمی که می بایست در عید فطر امسال با لب خندان در این جشن رمضانی شرکت کنند، متاسفانه با چشمی گریان در کنار شهیدان و آوارگان خود به غم نشسته اند.

امروز دیگر باید برای همه سران کشورهای اسلامی حتی آنهایی که در غفلت بوده اند، واضح شده باشد که ترور و تروریسم مرز نمی شناسد، این ملت و آن ملت نمی شناسد و آنهایی که مقطعی فکر می کردند و می خواستند از برخی گروهها به عنوان ابزار استفاده کنند باید متوجه شده باشند که تروریسم یک خطر برای همه جهان اسلام است...خداوند آنها را هدایت کند و در بعد رمضان شاهد تحولی باشیم که آنها هم به فکر یک ائتلاف واقعی به جای ائتلاف ظاهری و ائتلاف جعلی برای مبارزه با تروریسم در سراسر جهان اسلام باشند و به جای بذر کینه و دشمنی، شاهد بذر اخوت و برادری در میان مسلمانان باشیم.

جمهوری اسلامی ایران مثل سالهای گذشته و از آنجا که  این نظام در برابر مشکلات جهان اسلام نه چشم را فرو می بندد و نه دست را روی دست می گذارد به کمک همه مسلمانان مظلوم عالم که از ملت و دولت ایران درخواست کمک کنند در کنار مظلومان و عتبات مقدس و حرم های مطهر از حرم معصومین و ملت های مظلوم دفاع خواهد کرد و به این راه که سیره ائمه معصومین است اقتدا خواهیم کرد و ادامه خواهیم داد؛ که خداوند ما را در این روز عید در مسیر پیروی از محمد و آل محمد قرار دهد.  

السلام علیکم و رحمة الله و برکاته

شناسه خبر: 94226

- رئیس‌جمهوری

اخبار مرتبط

گالری مرتبطفیلم مرتبط