رییس‌ جمهوری در مجمع سالیانه بانک مرکزی:

افزایش نظارت بانک مرکزی بر بانک‌ها و مؤسسات اعتباری ضروری است/ باید تمام مؤسسات مالی، اعتبارسنجی و رتبه آنها به مردم اعلام شود/ ارز سال آینده باید تک نرخی شود/ انضباط مالی مهمترین اقدام برای کنترل تورم است

رییس‌ جمهوری در مجمع عمومی سالیانه بانک مرکزی، بازگرداندن ثبات و آرامش به کشور را سیاست کلیدی دولت دانست و تأکید کرد: ارز سال آینده باید تک نرخی شود تا ثبات در بازار تقویت و جلوی بخشی از مفاسد گرفته شود.

شناسه خبر: 91968 -

شنبه 24 بهمن 1394 - 11:33

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی که روز شنبه در جمع مدیران بانک‌های سراسر کشور و درمجمع سالیانه بانک مرکزی سخن می‌گفت، افزایش نظارت بانک مرکزی بر بانک‌ها و مؤسسات اعتباری را ضروری خواند و گفت: باید تمام مؤسسات مالی، اعتبارسنجی شوند و رتبه آنها به مردم اعلام گردد.

رییس‌ جمهوری با تأکید بر اینکه همه باید خود را برای رونق و تحرک اقتصادی آماده کنند، گفت: مهم‌ترین عامل در کنترل و مهار تورم، انضباط مالی و پولی و یکی از دستاوردهای مهم دولت با یاری تیم اقتصادی و بانک مرکزی، مهار تورم و کاهش مستمر آن بوده است.

دکتر روحانی در بخش دیگری از سخنان خود ضرورت کاهش سود بانکی را مورد تأکید قرار داد و اظهار داشت: وقتی دولتی تورم را مهار و تک رقمی می‌کند، سود بانکی بالا نادرست است و به اقتصاد لطمه می‌زند.

رییس‌ جمهوری در عین حال اظهار داشت که اقتصاد با دستور درست نمی‌شود و باید با ابزار اقتصادی، سود بانکی تسهیلات و سپرده‌ها را کاهش داد.

رییس‌ جمهوری از بانک‌ها به عنوان شریان حیات اقتصادی و ارتباط درون کشور با دیگر کشورها در عرصه پولی و مالی نام برد و گفت: در دوره تحریم‌های ظالمانه بدترین تحریم تاریخ اقتصادی جهان بر ملت ایران روا داشته شد و همه شریان‌های حیاتی توسعه‌ای کشور را با مشکل مواجه نمودند به گونه ای که ورود دارو و تجهیزات پزشکی نیز با مشکل مواجه شد.

دکتر روحانی موفقیت برجام را نتیجه دعای سحرخیزان در ماه مبارک رمضان ذکر کرد و افزود: در دوره تحریم‌ها متأسفانه بداندیشانی با بهره‌گیری از شرایط سخت مردم و به بهانه دور زدن تحریم‌ها، نفت را فروختند و بیت‌المال را غارت کردند.

رییس‌ جمهوری تحریم بانک‌ها از سوی دشمن را حرکتی هدفمند برشمرد و گفت: در دوره پس از تحریم، بانک‌ها باید تلاش‌هایشان را به نفع اقتصاد ملی افزایش دهند.

دکتر روحانی با تأکید بر اینکه دفاع مذاکره‌کنندگان از حقوق ملت افتخار بزرگی است، افزود: در دوره انتخابات به مردم وعده داده بودم که  همه توانم را بکار می‌گیرم تا در کنار چرخش سانتریفیوژها اقتصاد و زندگی مردم هم بچرخد و برای این کار واقعاً تیم مذاکره کننده همه توانش را بکار گرفت. نمی‌توان باور کرد کسی از رفع تحریم‌ها خرسند و خوشحال نباشد چرا که رفع این تحریمها نه تنها  به نفع ملت ایران بلکه به نفع سایر ملت‌ها، دوستان و طرف‌های تجاری ما است.

رییس‌ شورای عالی امنیت ملی با تأکید بر اینکه باید امروز برجام 2 را تدوین کنیم، اظهار داشت: برجام 2 باید با مشارکت همه و برای پیشرفت ایران اسلامی تدوین و به مرحله اجرا درآید.

دکتر روحانی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع انتخابات سرنوشت‌ساز هفتم اسفند ماه اشاره و تأکید کرد: حضور پرشور مردم پای صندوق‌های رأی، در شرایط کنونی منطقه و جهان بسیار تأثیرگذار است.

رییس شورای اقتصاد با تاکید بر اینکه «برای ساختن ایران اسلامی و جبران گذشته ، همه باید دست به دست هم دهند»، اظهارداشت: انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری، دو انتخابات بسیار مهم است و  حضور پرشور مردم در پای صندوق های رای را ضروری می سازد.

رییس‌ جمهوری در ادامه سخنان خود مشورت با متخصصان و صاحبنظران در همه امور را مورد تأکید قرار داد و گفت: بخاطر قول به مردم، بدون مشورت با کارشناسان و صاحبنظران تصمیمی نگرفته‌ام و در بسیاری موارد حتی نظر جمع کارشناسان را اعمال کردم.

دکتر روحانی در ادامه بازگرداندن ثبات و آرامش به بازار را نخستین تصمیم اقتصادی دولت ذکر کرد و افزود: انتظارات تورمی جامعه در دولت جدید عوض شد و این روند باید حفظ شود.

رییس شورای اقتصاد با بیان اینکه  «برای سرمایه گذاری، باید آینده قابل پیش‌بینی باشد»، اظهارداشت: اگر انتظارات تورمی ما بر مبنای کاهش تورم شکل بگیرد و بدانیم سال به سال این تورم کاهش می یابد، سرمایه‌گذار، تولید کننده و مصرف‌کننده ما می‌فهمد چگونه عمل کند، تقاضا  در مسیر درست شکل می گیرد و بر مبنای صحیح پیش می رود.

دکتر روحانی یکی از پایه های پیش بینی درست آینده اقتصاد را تورم ذکر کرد و افزود: در همین چارچوب تورم نقطه به نقطه اقتصاد، تک رقمی  شده و این روند تداوم خواهد یافت.

رییس‌ جمهوری گفت: بانک‌ها باید خود را برای یک فضای رقابتی در دوره پس از برجام آماده کنند و در این عرصه باید احساس مسئولیت نمایند.

دکتر روحانی به اهمیت ایجاد اطمینان و اعتماد میان مردم و بانک‌ها اشاره کرد و گفت: بانک‌ها که پول مردم را در اختیار دارند باید احساس مسئولیت کرده و از آنها به بهترین وجه و در مسیر توسعه و رونق اقتصاد کشور استفاده کنند.

رییس‌ جمهوری با اشاره به ضرورت تقویت انضباط و شفافیت در کارنامه بانک‌ها، گفت: بانک‌ها باید بنگاه‌داری را کنار گذاشته و در فضای تولید قرار گیرند.

دکتر ولی‌الله سیف رییس بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نیز در ابتدای این نشست، گفت: نظام بانکی که در خط نخست مبارزه با تحریم‌ها قرار داشت، در دوره جدید تمام تلاش خود را در مسیر اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی بکار می‌گیرد.

شناسه خبر: 91968

- رئیس‌جمهوری

- اخبار برگزیده

- دیدارهای داخلی

- سخنراني ها

فیلم مرتبطاخبار برگزیده