رییس جمهوری در نشست تجاری ایران و ایتالیا:

ایران امن ترین و با ثبات ترین کشور منطقه است/ اقتصاد ایران، اقتصادی بکر و نوظهور است/آماده ایم تا پذیرای سرمایه گذاران خارجی در ایران باشیم/در اقتصاد باید سیاست برد-برد را دنبال کنیم / توسعه و اشتغال راه اصلی مبارزه با تروریسم است

رییس‌جمهوری در نشستی با بازرگانان ایرانی و ایتالیایی در رم، با تاکید بر اینکه تهران در همکاریها و سیاست اقتصادی خود، پیگیر یک همکاری و مشارکت برد – برد است، گفت: جمهوری اسلامی ایران به عنوان امن ترین و باثبات ترین کشور منطقه، پذیرای کارآفرینان و سرمایه گذاران خارجی و از جمله ایتالیایی است.

شناسه خبر: 91546 -

سه شنبه 6 بهمن 1394 - 14:20

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی روز سه شنبه و در دومین روز سفر خود به ایتالیا اظهارداشت: از تحریم ها، اتحادیه اروپا و ایران متضرر شدند و اکنون با گشوده شدن فصل جدیدی در روابط و تعاملات تهران با جهان ، زمان جبران زیان ها فرا رسیده است.

دکتر روحانی با تشریح دستاوردهای دولت یازدهم بویژه در عرصه اقتصادی،  به کاهش تورم ،خروج از رکود و آغاز رونق اقتصادی طی دو سال گذشته اشاره کرد و گفت: این دستاوردها در حالی انجام شد که تحریمهای ظالمانه همچنان ادامه داشت.

رییس جمهوری تصریح کرد: امروز در ایران نرخ تورم نقطه به نقطه تک رقمی و به 9.4 درصد رسیده است و نرخ 12 ماهه تورم نیز 12.2 شده و در سال گذشته، رشد اقتصادی 3 درصدی را بعد از هشت فصل رکود متوالی تجربه کردیم . از سوی دیگر شرایط کسب و کار نیز 22 واحد بهبود یافته و انضباط مالی برقرار شده و همه اینها در شرایطی انجام گرفت که تحریمها همچنان ادامه داشت و این پیام روشنی به کشورهای تحریم کننده ایران بود که تحریم‌ها تأثیری بر کشور ما ندارند.

دکتر روحانی با اشاره به این که همه کشورها از جمله اتحادیه اروپا به دنبال پیروزی توافق هسته‌ای بودند، اظهارداشت: دلیل چنین مطالبه‌ای این بود که نتیجه مذاکرات برد – برد و به نفع همه بود.

رییس‌ جمهوری جلسه حاضر را یکی از آثار و برکات توافق هسته‌ای و رفع تحریم‌ها دانست و گفت: امروز شرایط برای سرمایه‌گذاری، انتقال فناوری و هدف‌گیری بازارهای جدید صادراتی و مشترک، کاملاً آماده است و جمهوری اسلامی ایران تعاملات اقتصادی خود را با رویکرد سود دو طرفه و برد - برد پیگیری می‌کند.

دکتر روحانی با اشاره به این که ایران امن‌ترین و باثبات‌ترین کشور منطقه است، گفت: ایران قصد حمله به کشورهای دیگر و دخالت در امور داخلی هیچ کشوری را ندارد و در عین حال با قدرت از سرزمین خود دفاع می‌کند و از سوی دیگر قوانین و مقررات ایران برای سرمایه‌گذاری کاملاً قابل اعتماد بوده و ملت ایران در هیچ شرایطی تعهدات بین‌المللی خود را نقض نکرده است.

رییس‌ جمهوری با اشاره به ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های فراوان ایران برای جذب سرمایه‌گذاری و همکاری‌های مشترک اقتصادی با سایر کشورها،  اظهار داشت: بدون تردید یک کشور بعد از تحریم چندساله از ظرفیت‌های خالی زیادی برخوردار است و اقتصاد امروز ایران یک اقتصاد بکر و جزو اقتصادهای نوظهور می‌باشد و در چنین شرایطی برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی کاملاً آمادگی داشته و از آن استقبال می‌کنیم.

دکتر روحانی با اشاره به سابقه مثبت همکاری‌های اقتصادی ایتالیا با ایران خاطرنشان کرد: مردم ایران صنعت و خدمات ایتالیا را تجربه کردند و به آن اعتماد داشته و دارند ضمن این که نوع صنعت ایتالیا با نیازمندی‌های ایران همخوانی دارد.

رییس جمهوری با تاکید بر اینکه " مصصم هستیم برنامه خطوط ریلی و بنادر خود را توسعه دهیم"، افزود: می خواهیم حداقل 30 درصد محصولات تولیدی خود را صادر کنیم و آماده جذب سرمایه و فناوری و بازار صادراتی مشترک هستیم.

رییس‌ جمهوری در ادامه زمینه‌های مختلف همکاری تهران – رم را در بخش‌های مختلف اقتصادی، صنعتی و فرهنگی مورد اشاره قرار داد و گفت: در شرایط کنونی برای جذب سرمایه، فناوری‌های نوین و تشکیل بازار صادراتی مشترک کاملاً آمادگی داریم و قوانین و مقررات ایران نیز به طور کامل از این گونه همکاری‌های اقتصادی حمایت می‌کند.

دکتر روحانی تصریح کرد: ‌استقبال ایران از سرمایه‌گذاری و فناوری‌های نوین خارجی یک انتظار و مطالبه عمومی و مشترک میان همه مقامها و نهادها است.

رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود یکی از راه‌های مبارزه واقعی با خشونت و افراط‌گرایی در دنیا را ایجاد توسعه و اشتغال دانست و گفت: عدم توسعه‌یافتگی و بیکاری برای گروه‌های تروریستی سرباز خلق می‌کند و بی تردید یکی از راههای ایجاد جهانی عاری از خشونت و افراطی گری ، توسعه و کمک به رشد اقتصادی کشورها است.

رییس‌ جمهوری اضافه کرد: ‌باید با رفاه اجتماعی زمینه رشد فرهنگی جوامع را مهیا کرد و رشد فرهنگی نیز به معنای مبارزه با ترور و خشونت می‌باشد.

دکتر روحانی خاطرنشان کرد: توسعه اقتصادی نیز در سایه همکاری ملت‌ها با یکدیگر امکان‌پذیر است و لذا باید همه ظرفیت علمی، صنعتی و فرهنگی ملت‌ها در کنار رشد یکدیگر قرار بگیرد تا شاهد دنیایی باثبات و آسوده باشیم.

در این دیدار وزیر امور خارجه ایتالیا نیز در سخنانی با اشاره به تمایل و اراده جدی کشورش برای گسترش هر چه بیشتر روابط با تهران اظهار داشت: به دنبال توافق هسته‌ای، فصل جدیدی در روابط مثبت و سازنده دو کشور آغاز شده است و این توافق الگویی است برای این که می‌توان مسایل منطقه را با مذاکره و گفتگو حل و فصل کرد.

«پائولو جنتیلونی»، سفر دکتر روحانی به کشورش را بعد از توافق هسته‌ای دارای ارزش تاریخی دانست و گفت: این سفر نشأت گرفته از دوستی عمیق، صمیمی و دیرینه دو ملت ایران و ایتالیا است.

وی با بیان این که شرکت‌های ایتالیایی حتی در دوران بسیار دشوار روابط ایران با غرب، همکاری‌ با شرکای ایرانی خود را قطع نکردند، اظهار داشت: امروز شرکت‌های مختلف اقتصادی ایتالیا اشتیاق فراوانی دارند که سطح مناسبات و همکاری‌های خود را با جمهوری اسلامی ایران هر چه بیشتر ارتقاء دهند.

شناسه خبر: 91546

- رئیس‌جمهوری

- اخبار برگزیده

- سفرهای خارجی

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده