دکتر جهانگیری در دیدار نخست وزیر اقلیم کردستان عراق:

ناامنی و واگرایی سیاسی در عراق، تامین کننده منافع هیچ کس نیست

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه عراق از شرایط سخت و دشوار رنج می برد و گرفتار مسائل امنیتی است، گفت: عراق در معرض تهدید خطرناکترین گروه های تروریستی و حامیان خارجی آنها قرار دارد و در چنین شرایطی اختلافات داخلی باید جای خود را به وحدت، انسجام و یکپارچگی بدهد چرا که عراق قوی و قدرتمند، ضامن منافع همه ی ملت، اقوام و مذاهب این کشور و نیز منافع عمومی منطقه است و بی ثباتی، ناامنی و واگرایی سیاسی در عراق تامین کننده ی منافع هیچ کس نخواهد بود.

شناسه خبر: 90120 -

دوشنبه 27 مهر 1394 - 19:56

دکتر اسحاق جهانگیری پیش از ظهر امروز (دوشنبه) در دیدار «نیچروان بارزانی» نخست وزیر اقلیم کردستان عراق، توسعه ی مناسبات همه جانبه با دولت و ملت عراق را در صدر اولویت های سیاست خارجی منطقه ای جمهوری اسلامی ایران دانست و با تاکید براینکه ایران در کنار همه ی اقوام و مذاهب عراق خواهد بود، اظهار داشت: ایران همانطور که از بغداد در مقابله با داعش حمایت کرد، با همان جدیت و سرعت اربیل را نیز مورد حمایت قرار داد.

معاون اول رییس جمهور با تاکید براینکه جمهوری اسلامی ایران از حامیان جدی تحکیم مناسبات میان اربیل و بغداد و مشارکت موثر برادران کرد در ساختار سیاسی و تصمیم گیری عراق است، افزود: ایران همواره مدافع وحدت و یکپارچگی میان اقوام، مذاهب و گروه های مختلف عراق بوده است و همچنان ظرفیت های جمهوری اسلامی ایران در زمینه‌های مختلف، در خدمت اتحاد و انسجام داخلی عراق خواهد بود.

وی همچنین با اشاره به اهمیت امنیت اقلیم کردستان عراق و مرزهای مشترک این منطقه با ایران، تصریح کرد: انتظار داریم مسئولین اقلیم کردستان عراق برای مقابله با تعرض گروه های تروریستی و فعالیت های مسلحانه ای که بعضا از این مرزها علیه جمهوری اسلامی ایران انجام می شود، توجه و رسیدگی جدی تری داشته باشند.

دکتر جهانگیری ضمن اعلام آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای توسعه ی همکاری ها و گسترش مناسبات اقتصادی با عراق و از جمله اقلیم کردستان این کشور خاطر نشان کرد: دولت جمهوری اسلامی ایران اختیار استانداران مرزی ایران را برای رونق دادن به مبادی مرزی مشترک با اقلیم کردستان عراق و توسعه ی همه جانبه در حوزه های اقتصادی و تجاری افزایش داده است و باید تلاش کنیم مرزهای مشترک را به مرزهای پر رونق تجاری و اقتصادی تبدیل نموده و توسعه و امنیت را برای مرزنشینان عراقی و ایرانی تامین کنیم.

نخست وزیر اقلیم کردستان عراق نیز در این ملاقات، از گروه تروریستی داعش بعنوان تهدیدی جدی برای عراق یاد کرد و ضمن قدردانی از حمایت ها و پشتیبانی های جمهوری اسلامی ایران در مقابله با این گروه تروریستی گفت: ایران همواره در شرایط سخت و دشوار در کنار دولت و ملت عراق بوده است و روابط اقلیم کردستان عراق با جمهوری اسلامی ایران نیز روابطی استراتژیک و تاریخی است.

نیچروان بارزانی ادامه داد: داعش تنها یک گروه نظامی متجاوز نیست بلکه یک تفکر و گفتمان مخرب و خطرناک است و اگر مسئولین کشورهای منطقه در زمینه ی آموزش و آگاهی بخشی به مردم گام های جدی‌تر برندارند، ممکن است شاهد آسیب های جدی تر در آینده باشیم.

وی افزود: گروه تروریستی داعش در حقیقت متشکل از گروه های تندرو و افراطی مذهبی و گروه های بعثی است که سعی دارند تفکرات و عقاید مخرب خود را به مردم القا کنند و در پوشش و به نام اسلام به دنبال جذب افراد هستند.

نخست وزیر اقلیم کردستان عراق با تبریک توافق هسته ای میان ایران و کشورهای 1+5 افزود: بی تردید پس از اجرای این توافق و لغو تحریم های ایران، بستر و زمینه های بیشتری برای توسعه ی همکاری های اقتصادی فی مابین فراهم خواهد شد.

وی با تاکید بر لزوم ارتقاء‌سطح روابط اقتصادی میان ایران و اقلیم کردستان عراق، تصریح کرد: ظرفیت های فراوانی برای توسعه ی مناسبات اقتصادی میان ایران و اقلیم کردستان عراق وجود دارد و امیدوارم با توسعه ی همکاری های مرزی و فعال شدن بخش خصوصی، شاهد ارتقاء سطح مناسبات اقتصادی و تجاری باشیم.

نیچروان بارزانی، انسجام و وحدت داخلی عراق را نیز ضروری و پراهمیت دانست و خاطرنشان کرد: یکپارچگی و توافق میان گروههای مختلف در عراق از هر نوع توافق و تفاهم با کشورهای دیگر مفیدتر است و می تواند در حل مسائل و مشکلات امنیتی عراق کارساز و موثر باشد.

شناسه خبر: 90120

- معاون اول

- دیدارهای خارجی

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده