در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با نخست وزیر ارمنستان؛

تاکید دکتر جهانگیری بر لزوم گسترش همکاری های تهران ـ ایروان

معاون اول رییس جمهوری اسلامی ایران و نخست وزیر جمهوری ارمنستان بر لزوم گسترش همکاری های تهران ـ ایروان در زمینه های مختلف از جمله حمل و نقل و روابط تجاری تاکید کردند.

شناسه خبر: 90053 -

شنبه 25 مهر 1394 - 09:25

دکتر اسحاق جهانگیری عصر امروز (چهارشنبه) در جریان سفر به ارمنستان، پس از اتمام مذاکرات مشترک هیات های عالی رتبه ی دو کشور، در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با نخست وزیر ارمنستان اظهار داشت: روابط ایران و ارمنستان همواره گرم و دوستانه و رو به رشد بوده است.

معاون اول رییس جمهور گفت: در مذاکراتی که با نخست وزیر ارمنستان و هیات عالی رتبه ی این کشور انجام شد، ابعاد روابط دو کشور اعم از سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

دکتر جهانگیری با بیان اینکه در حوزه‌ی سیاسی، رفت و آمد بین مسئولین دو کشور در سطوح مختلف جریان دارد، تصریح کرد: هیچ محدودیتی برای گسترش روابط میان تهران و ایروان وجود ندارد.

وی خاطر نشان کرد: در حوزه ی اقتصادی، موفقیت ایران در گفتگو با کشورهای 1+5 و برداشته شدن تحریم هایی که اعمال شده بود، شرایط جدید و مثبتی را در منطقه ایجاد می کند که زمینه را برای رشد بیشتر روابط اقتصادی دو کشور فراهم خواهد ساخت.

معاون اول رییس جمهور افزود: پروژه ی خط سوم انتقال برق فشار قوی که به دلیل مشکلاتی در هر دو کشور برای مدتی متوقف شده بود پس از مداخله‌ی اینجانب و نخست وزیر ارمنستان حل و فصل شده، خوشبختانه اکنون عملیات اجرایی پروژه آغاز شده و در موعد مقرر به سرانجام و بهره برداری خواهد رسید.

دکتر جهانگیری ادامه داد: لازم است در همین رابطه از تلاش های مهندس چیت چیان وزیر نیرو و جناب آقای زاخاریان وزیر انرژی ارمنستان بعنوان روسای کمیسیون مشترک دو کشور قدردانی کرد.

وی با اشاره به اینکه درخصوص حمل و نقل جاده ای، خط آهن و حمل و نقل ترکیبی گفتگوهای خوبی میان دو کشور انجام شد، اظهار امیدواری کرد: با همکاری ایران و ارمنستان و دیگر کشورهای منطقه بتوانیم کریدور ترانزیت خلیج فارس ـ دریای سیاه را از مسیر ارمنستان فعال کنیم.

وی ادامه داد: جناب آقای آخوندی وزیر راه و شهرسازی ایران در این سفر همراه من هستند و با همتای ارمنستانی خود مذاکرات جدی در این زمینه انجام خواهند داد.

دکتر جهانگیری با تاکید براینکه الحاق ارمنستان به اتحادیه ی اقتصادی اوراسیا پنجره های جدیدی را برای گسترش همکاری اقتصادی و تجاری دو کشور باز می کند، خاطرنشان کرد: وجود مناطق آزاد تجاری در دو کشور به ویژه منطقه ی آزاد تجاری ارس در کنار مرز مشترک ایران و ارمنستان می تواند به بهره گیری از این فرصت برای افزایش همکاری های اقتصادی دو کشور کمک کند.

معاون اول رییس جمهور ادامه داد: در مذاکرات انجام شده تصمیم گرفتیم اقدامات لازم را برای ایجاد پنجره ی واحد گمرکی و انجام امور گمرکی از طریق الکترونیکی انجام دهیم و گمرک مشترک در نوردوز ـ مغری را بهسازی نماییم.

وی با بیان اینکه فردا در ایروان و پس از مدت کوتاهی در تهران دو همایش مشترک تجاری با حضور نمایندگان بخش خصوصی و دولتی دو کشور برگزار می شود، اظهار داشت: این همایش ها می تواند به مشخص کردن زمینه های جدید همکاری های اقتصادی دو کشور کمک کند.

دکتر جهانگیری همچنین گسترش ارتباطات مردمی بین دو کشور را یکی از مهمترین فصل های روابط فی مابین برشمرد و گفت: بر همین اساس رییس سازمان میراث فرهنگی ایران در این سفر حضور دارند و با وزیر همتای ارمنی  خود ،چگونگی توسعه ی همکاری های دو کشور در زمینه های میراث فرهنگی و گردشگری را بررسی خواهند کرد.

نخست وزیر ارمنستان نیز در این کنفرانس مطبوعاتی مشترک با اشاره به اینکه در مذاکرات انجام شده چارچوب مسائل مربوط به برنامه های آینده و مناسبات میان دو کشور بررسی شد، گفت: ارمنستان از نتایج مثبت مذاکرات هسته ای ایران بسیار خرسند است و این توافق در خدمت امنیت پایدار منطقه و بین الملل خواهد بود.

هویک آبراهامیان اظهار داشت: توافق هسته ای ایران با کشورهای 1+5 زمینه همکاری دو جانبه و چند جانبه را خواهد گشود.

وی با اشاره به بررسی زمینه های همکاری در حوزه ی حمل ونقل ، آموزش و فرهنگ در نشست هیات های عالی رتبه دو کشور، به موضوع خط سوم انتقال برق اشاره و خاطرنشان کرد: اطمینان دارم که فعالیت ها مطابق با برنامه ی زمان بندی شده اجرا خواهد شد و در موعد مقرر پایان خواهد یافت.

وی گزارشی از جزئیات مربوط به مذاکرات دو جانبه با معاون اول رییس جمهور کشورمان و نیز مطالب مطرح شده در نشست هیات های عالی رتبه دو کشور ارائه کرد و افزود: قرار شد در زمینه‌ی شبکه ی گازرسانی، کشاورزی، فرهنگی و حفاظت از میراث فرهنگی همکاری های بیشتری انجام دهیم.

نخست وزیر ارمنستان بر ضرورت افزایش ملاقات های منظم میان مقامات دو کشور تاکید کرد و گفت: انجام این ملاقات ها مهمترین نیاز برای توسعه ی روابط تجاری است و امیدوارم بتوانیم با استمرار مذاکرات و رفت و آمدها ، فصل جدیدی در توسعه ی مناسبات میان دو کشور بگشاییم.

شناسه خبر: 90053

- معاون اول

اخبار مرتبط

گالری مرتبطفیلم مرتبطاخبار برگزیده