معاون اول رییس جمهور تاکید کرد:

روابط ایران و ارمنستان روابطی دیرینه است و پیوندهای عمیقی میان دو ملت وجود دارد

دکتر اسحاق جهانگیری عصر امروز (چهارشنبه) در مذاکرات مشترک هیات های عالی رتبه‌ی جمهوری اسلامی ایران و ارمنستان که در کاخ نخست وزیری این کشور برگزار شد از حضور خود در ارمنستان و ملاقات با همتای ارمنی خویش ابراز خرسندی کرد و اظهار داشت: روابط ایران و ارمنستان روابطی دیرینه است و پیوندهای عمیقی میان دو ملت برقرار است و همواره حسن همجواری در روابط دو کشور حاکم بوده است.

شناسه خبر: 90052 -

شنبه 25 مهر 1394 - 09:23

معاون اول رییس جمهور با اشاره به تبادل هیات های بلند پایه میان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ارمنستان طی یکسال گذشته گفت: دولت های دو کشور نباید اجازه دهند روند رو به رشد روابط فی مابین دچار وقفه شده و یا حتی آهنگ آن کند شود.

دکتر جهانگیری با تاکید بر اینکه توسعه‌ی روابط با ارمنستان از جایگاه ویژه ای در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران برخوردار است، تصریح کرد: ایران هیچ محدودیتی برای گسترش روابط با ارمنستان قائل نیست.

وی سطح مناسبات سیاسی و فرهنگی دو کشور را رضایت بخش ارزیابی کرد و افزود: ایران و ارمنستان نیازمند آن هستند که تلاش خود را در جهت توسعه‌ ی روابط اقتصادی افزایش دهند تا شاهد ارتقاء مناسبات اقتصادی میان دو کشور باشیم.

دکتر جهانگیری گفت: ایران به تقویت و توسعه ی روابط با ارمنستان بر اساس موضوعات مطرح شده در سفر سال گذشته ی نخست وزیر این کشور به تهران متعهد است.

معاون اول رییس جمهور همچنین با اشاره به آخرین وضعیت روند پیگیری پروژه ی خط سوم انتقال برق ارمنستان به ایران خاطرنشان کرد: ایران علی رغم مشکلات ارزی ناشی از تحریم ها و وجود برخی موانع، راهکارهای تامین مالی برای اجرای این پروژه را پیگیری کرد و خوشبختانه مشکلات فراروی این پروژه حل شده و عملیات اجرایی آن آغاز گردیده است.

وی در ادامه ی سخنان خود به موضوع همکاری در حوزه ی حمل و نقل میان ایران و ارمنستان اشاره کرد و گفت: موضوع ترانزیت از مسیر ایران و ارمنستان و دریای سیاه، موضوع مهمی است که به نفع همه ی کشورهای منطقه می باشد.

دکتر جهانگیری تاکید کرد کمیته ی مشترک حمل و نقل جاده ای که اعضای آن از سوی دو کشور مشخص شده اند، باید هرچه سریعتر تشکیل و کار را با جدیت دنبال کنند.

معاون اول رییس جمهور از آمادگی شرکت های ایرانی برای مشارکت در ساخت جاده ی سراسری شمال به جنوب ارمنستان خبر داد و از طرف ارمنی خواست برای فراهم کردن شرایط جهت حضور شرکت های ایرانی در این پروژه اقدامات لازم را انجام دهد.

وی همچنین با ابراز خرسندی از عضویت ارمنستان در اتحادیه ی اقتصادی اوراسیا خاطرنشان کرد: علاقمند هستیم از ظرفیت حضور ارمنستان در این اتحادیه استفاده کنیم و به منظور افزایش مراودات تجاری، لازم است که نحوه ی همکاری های دو کشور در این چارچوب تعیین گردد.

معاون اول رییس جمهور به موضوع آلودگی رود ارس نیز اشاره کرد و با تاکید براینکه این موضوع از اهمیت ویژه ای برای دولت ایران برخوردار است گفت: رفع آلودگی رود ارس یکی از مطالبات جدی نزد افکار عمومی در ایران است و امیدوارم با پیگیری های جدی و دستور آقای نخست وزیر این مشکل برطرف شود.

دکتر جهانگیری با اشاره به توافق هسته ای میان ایران و کشورهای 1+5 اظهار داشت: با حل مسئله ی پرونده ی هسته ای ایران، موانع همکاری های تجاری میان ایران و ارمنستان برطرف خواهد شد و ایران در مذاکرات هسته ای نشان داد که بسیاری از مسائل بین المللی از طریق مذاکره قابل حل است.

وی با بیان اینکه منطقه ای که در آن حضور داریم از حساسیت و اهمیت ویژه ای برخوردار است افزود: متاسفانه در برخی کشورهای منطقه نظیر سوریه، عراق و یمن مردم بی دلیل کشته می شوند و به واسطه ی حضور برخی گروه های تروریستی نظیر داعش، افراطی گری و خشونت وحشیانه در منطقه حاکم شده و داعش حتی آثار تاریخی ارامنه را نیز در سوریه تخریب کرده است.

معاون اول رییس جمهور ادامه داد: معتقد هستیم حل این گونه بحران ها فقط از راهکارهای مسالمت آمیز و از طریق دیپلماسی امکان پذیر است و بحران سوریه را می توان با گفتگو حل کرد و ارمنستان نیز می تواند در این زمینه کمک موثری باشد.

دکتر جهانگیری همچنین با تاکید بر لزوم گسترش روابط و همکاری های فرهنگی و اجتماعی میان دو کشور افزود: با توجه به تعداد گردشگران ایرانی که به ارمنستان سفر می کنند، انتظار این است که تسهیلات بیشتری برای گردشگران ایرانی فراهم شود.

وی در بخش پایانی سخنان خود از مواضع جمهوری ارمنستان در مجامع بین المللی نسبت به جمهوری اسلامی ایران تشکر و قدردانی کرد.

نخست وزیر ارمنستان نیز در این نشست ضمن تبریک به خاطر به نتیجه رسیدن توافق هسته ای میان ایران و کشورهای 1+5 گفت: اطمینان دارم این توافق به حل و فصل بسیاری از مسائل منطقه کمک خواهد کرد و اینکه صلح و ثبات در ایران برقرار باشد برای ما از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

 هویک آبراهامیان با قدردانی از اقدامات صورت گرفته از سوی دولت ایران برای رفع موانع پیش روی اجرای پروژه ی خط سوم انتقال برق ارمنستان به ایران، اظهار داشت: این خط انتقال از اهمیت بسیار زیادی برای ارمنستان برخوردار است و امیدوارم این پروژه براساس برنامه ی زمانبندی پیش رود و در موعد مقرر به اتمام برسد.

نخست وزیر ارمنستان با اشاره به بحران سوریه، از وضعیت این کشور ابراز نگرانی کرد و گفت: جامعه‌ی بزرگی از ارامنه در سوریه زندگی می کنند و ما اطمینان داریم حل و فصل بحران این کشور تنها از طریق مسالمت آمیز امکانپذیر خواهد بود.

هویک آبراهامیان افزود: بحران سوریه و وجود گروه های تروریستی در این کشور همه ی دنیا را نگران کرده و گروه تروریستی داعش به عنوان نماد شیطان و پلیدی از سوی همه ی کشورهای منطقه و جهان شناخته می‌شود.

وی با اشاره به اینکه روابط سیاسی ایران و ارمنستان از سطح بسیار بالایی برخوردار است گفت: دو کشور از ظرفیت بالایی در جهت توسعه ی روابط اقتصادی برخوردارند و امیدوارم همایش تجاری که فردا در ایروان برگزار خواهد شد نتایج مفیدی در جهت گسترش مناسبات اقتصادی میان دو کشور بهمراه داشته باشد.

نخست وزیر ارمنستان با اشاره به عضویت این کشور در اتحادیه ی اقتصادی اوراسیا خاطرنشان کرد: این اتفاق فرصت خوبی را برای گسترش روابط با جمهوری اسلامی ایران فراهم کرده است و ارمنستان می تواند پل ارتباطی برای گسترش روابط میان ایران و کشورهای عضو اتحادیه ی اقتصادی اوراسیا باشد.

هویک آبراهامیان همچنین با اشاره به مشکلات مربوط به رود ارس گفت: دستور خواهم داد که وزیر محیط زیست ظرف هفته ی آینده بازدیدی از رود ارس انجام دهد و اقدامات لازم را در جهت رفع آلودگی ارس انجام خواهیم داد.

در ادامه ی این نشست،وزرای نیروی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ارمنستان به عنوان روسای کمیسیون مشترک همکاری اقتصادی دو کشور گزارشی از آخرین پیگیری توافقات ارائه کردند و توضیحاتی درخصوص کمیته ی پیگیری مسائل و مصوبات کمیسیون مشترک اقتصادی بیان نمودند.

وزیر راه وشهرسازی کشورمان نیز در این جلسه گزارشی از وضعیت تبادلات مرزی و همکاری های ترانزیتی میان دو کشور ارائه کرد و از آمادگی ایران برای همکاری با ارمنستان جهت ایجاد کریدور حمل و نقل و ترانزیتی خبر داد.

در ادامه ی این جلسه رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشورمان هم روابط ایران و ارمنستان را روابطی دیرینه توصیف کرد و گفت: با توجه به فرصت های فراوانی که در بخش گردشگری ایران فراهم شده امیدوارم بتوانیم همکاری های دو کشور را در زمینه ی گردشگری و ثبت میراث مشترک فرهنگی در یونسکو افزایش دهیم.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران تا کنون اقدام به ثبت ملی 171 کلیسای ارامنه در ایران نموده است و آمادگی دارد با همکاری جمهوری ارمنستان به بازسازی و مرمت مسجد کبود ایروان به عنوان یکی از بناهای تاریخی مسلمانان در جمهوری ارمنستان اقدام نماید تا بتوانیم آن را به عنوان میراث جهانی در سازمان یونسکو ثبت نماییم.

وزیر فرهنگ ارمنستان نیز در سخنانی آخرین وضعیت همکاری های دو کشور در حوزه ی فرهنگی را تشریح کرد و معاون وزیر محیط زیست این کشور نیز گزارشی از نمونه برداری ها و اقدامات صورت گرفته برای رفع آلودگی رود ارس ارائه کرد.

شناسه خبر: 90052

- معاون اول

اخبار مرتبط

گالری مرتبطفیلم مرتبطاخبار برگزیده