دکتر جهانگیری در تماس تلفنی با نخست وزیر ترکیه:

امنیت منطقه منوط به ثبات و آرامش در همه کشورهای منطقه است /جمهوری اسلامی ایران خواهان ثبات و آرامش در ترکیه است/ آمادگی ایران برای مساعدت های لازم پزشکی و کمک به مجروحین حادثه تروریستی در آنکارا

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه متاسفانه امروز، منطقه به نحو بی سابقه ای به محل تجمع گروه های مختلف تروریستی تبدیل شده است، گفت: مبارزه با چنین خطر بزرگی نیازمند همکاری و تشریک مساعی منطقه ای است و در این شرایط حساس، ثبات و امنیت منطقه، منوط به ثبات و آرامش در همه کشورهای منطقه است.

شناسه خبر: 89935 -

دوشنبه 20 مهر 1394 - 14:23

دکتر اسحاق جهانگیری یکشنبه شب در گفتگوی تلفنی با «احمد داوود اوغلو» نخست وزیر ترکیه، ضمن ابراز تاسف از حادثه‌ ی تروریستی در ترکیه که منجر به کشته و زخمی شدن جمع کثیری از مردم بیگناه این کشور شد، اظهار داشت: مراتب عمیق تاسف، تالم و همدردی ملت و دولت جمهوری اسلامی ایران را با دولت و ملت دوست و برادر ترکیه اعلام می کنم.

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران خواهان ثبات و آرامش در ترکیه است، آمادگی ایران را برای مساعدت های لازم پزشکی و کمک به مجروحین این حادثه ی تروریستی در ترکیه اعلام کرد.

وی با تاکید بر اینکه همکاری فشرده و نزدیک ایران و ترکیه برای مقابله با گروه های تروریستی بسیار ضروری است، خاطرنشان کرد: با توجه به شرایط حاد و حساس منطقه و تلاش قدرت های خارجی برای سوء استفاده از این شرایط، افزایش تبادل نظر و رایزنی های فشرده میان دستگاه های دیپلماسی دو کشور از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

دکتر جهانگیری افزود: جمهوری اسلامی ایران علاقمند است بالاترین سطح همکاری را در زمینه های مختلف با کشور ترکیه که در شرایط سخت در کنار ایران بوده است، داشته باشد.

معاون اول رییس جمهور همچنین با یادآوری موضوع ارسال پیام تسلیت دکتر روحانی رییس جمهور کشورمان به رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه به خاطر کشته شدن تعداد زیادی از شهروندان ترکیه و نیز با اشاره به مذاکرات انجام شده میان دکتر روحانی و نخست وزیر ترکیه که در حاشیه‌ی نشست اخیر سازمان ملل در نیویورک انجام شد، از نخست وزیر ترکیه برای سفر به جمهوری اسلامی ایران و رایزنی جهت توسعه ی همکاری های دو جانبه دعوت کرد.

نخست وزیر ترکیه نیز در این گفتگوی تلفنی ضمن تشکر از معاون اول رییس جمهور کشورمان به خاطر ابراز همدردی و اعلام همبستگی با دولت و ملت ترکیه گفت: این حادثه ی تروریستی در خارج از ترکیه سازماندهی شده بود و متاسفانه در این حمله ی تروریستی بیش از صد نفر از اتباع ترکیه جان خود را از دست دادند و بیش از دویست نفر نیز زخمی شدند.

احمد داوود اوغلو با بیان اینکه ایران و ترکیه دو کشور برادر هستند که باید در شرایط حساس منطقه همکاری های خود را برای مبارزه با گروه های تروریستی افزایش دهند، خاطرنشان کرد: تروریسم تهدیدی جدی علیه همه ی ملت هاست و در شرایط حساس کنونی که گروه های مختلف تروریستی در منطقه حضور دارند، ضرورت دارد مبارزه‌ی خود را با این گروه ها بیش از گذشته افزایش دهیم.

وی با تاکید بر اینکه در شرایط فعلی، همکاری ایران و ترکیه علیه گروه های تروریستی نظیر داعش، پ ک ک و پژاک بسیار ضروری است، گفت: باید برای جلوگیری از حضور هرگونه گروه تروریستی در منطقه همکاری کنیم چرا که این امر برای ثبات و آینده‌ی منطقه از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

نخست وزیر ترکیه با یادآوری دیدار خود با رییس جمهور کشورمان که در حاشیه‌ ی نشست سازمان ملل انجام شد، افزود: در حاشیه ی اجلاس سازمان ملل، مذاکرات مفیدی با دکتر روحانی صورت گرفت و ضمن تبادل نظر با ایشان درخصوص موضوعات مختلف منطقه ای و بین المللی، بر لزوم تداوم همکاری های ایران و ترکیه در این مقطع حساس تاکید شد.

احمد داوود اغلو نخست وزیر ترکیه در پایان این مذاکره تلفنی از معاون اول رییس جمهور کشورمان خواست تا سلام گرم وی را به مقام معظم رهبری، رییس جمهور و ملت ایران ابلاغ نماید و ابراز امیدواری کرد در آینده‌ای نزدیک برای گسترش روابط دو جانبه به تهران سفر نماید.

شناسه خبر: 89935

- معاون اول

اخبار مرتبط

گالری مرتبطفیلم مرتبطاخبار برگزیده