مولاوردی در نشستی با خبرنگاران:

باید تلاش کنیم قوام خانواده ها را تقویت کنیم/ چهره‌ زنانه فقر در جامعه به دلیل عدم دسترسی زنان به منابع و فرصت‌ها است/ منظورم تغییر قانون خروج زنان بدون اذن شوهر و پدر نبوده است

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده با اشاره به ارتقاء منزلت و جایگاه خانواده در تدوین برنامه ششم توسعه اظهار امیدواری کرد با هم‌اندیشی نهادهای مردمی، برنامه‌ریزان و تصمیم‌گیران، یک راهکار مناسب و سیاست قوی و صحیح در ارتقاء جایگاه خانواده در ابعاد مختلف حاصل شود.

شناسه خبر: 89871 -

چهارشنبه 15 مهر 1394 - 20:43

شهیندخت مولاوردی روز چهارشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه، با بیان اینکه در 50 سال اخیر خانواده با چالش‌ها و تغییرات ساختاری بسیاری مواجه بوده ، گفت: از جمله این چالش‌ها می‌توان به تأخیر در ازدواج، فرزندآوری، افزایش سالمندی، بیماری ایدز، ساختار خانواده و جهانی شدن اشاره کرد که تاثیر مستقیمی را بر خانواده و جایگاه آن  برجای گذاشته است.

وی در این نشست خبری که به مناسبت روز خانواده و هفتمین کنگره ملی آسیب‌شناسی خانواده و سومین جشنواره خانواده‌پژوهی در مرکز همایش‌های بین‌المللی شهید بهشتی انجام شد، گفت: رویارویی با این چالش‌ها در دستور کار دولت قرار دارد تا به این ترتیب بتوان خانواده و جامعه ایرانی  را در برابر تلاطم‌ها و متغیرهای تأثیرگذار درونی و بیرونی پایدار و مصون نگه داشت.

مولاوردی گفت: برخی از تحلیلگران در عرصه جهانی اظهار نگرانی می‌کنند که نهاد خانواده به سمت فروپاشی پیش می‌رود و برخی دیگر همچنان به قوام‌بخشی خانواده اعتقاد دارند و تنها آن را در معرض آسیب‌های مختلف می‌بینند و تلاش دارند از این آسیب‌ها بکاهند زیرا می‌دانند ریشه‌کنی آسیب‌ها واقعی به نظر نمی‌رسد.

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده با بیان اینکه اصل وجود آسیب‌ها اجتناب‌ناپذیر است اما می‌توان با تشریک مساعی دولت و نهادهای مدنی و تک تک اعضای خانواده از شدت آسیب‌های نهاد خانواده بکاهیم، اظهارداشت:برای مهار آسیب ها،  نیاز به تبیین درست و اصولی داریم و باید از واقعیت پیرامونی جامعه شناخت صحیح و واقع‌بینانه‌ای داشته باشیم تا بتوانیم آسیب‌هایی را که بنیان خانواده را تهدید می‌کند، از بین ببریم.

مولاوردی افزود: امیدواریم با حمایت و نگاه راهبردی دولت درباره نهاد خانواده به جایگاهی برسیم که بتوانیم اعضای خانواده را توانمند کنیم و امیدواریم که کنگره‌های مختلف مانند دو کنگره ملی آسیب شناسی خانواده و جشنواره ملی خانواده پژوهی بتوانند در این امر راهگشا باشند. این همایش‌ها می‌توانند کمک شایانی در مشخص کردن چارچوب‌ها و چگونگی بازیگری دولت در این عرصه داشته باشند و دست به نقش‌آفرینی بزند.

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده با اشاره به اینکه ما خانواده را یک نهاد منفعل نمی‌بینیم بدین گونه که به صورت صد در صد به کمک احتیاج داشته باشد، تصریح کرد: باید با نگاه به تحولات جامعه خانواده، تک تک اعضای خانواده را توانمند کنیم و دولت با یک نگاه راهبردی و بدون یک رابطه اقتدارگرایانه، باید نقش خود را به درستی در جهت رفع همه نیازهای خانواده ایفا کند.

مولاوردی گفت: همه ارگان‌ها و مسئولین و اعضای خانواده باید به یکدیگر کمک کنند تا فضایی آرام و شاد و ایمن را برای کودکان خود ایجاد کنیم.

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه در دنیا با دو رویکرد درمان‌نگر و سلامت‌نگر به آسیب‌های اجتماعی پرداخته می‌شود، گفت: رویکرد سلامت‌نگر که از بهترین رویکردها در دنیا به حساب می‌آید، بحث پیشگیری را مطرح می‌کند و ما باید تلاش کنیم با پیشگیری و مقابله با آسیب‌هایی که قوام خانواده را تهدید می‌کنند، باعث شویم تا طلاق عاطفی و فیزیکی بین زوجین به حداقل ممکن برسد.

مولاوردی ادامه داد: در معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری بر آنیم که با رویکرد سلامت‌نگر در خانواده و جامعه ایرانی برنامه‌ها را پیش ببریم. مخاطبان این برنامه همه اعضای خانواده مرد، زن و حتی فرزندان را شامل می‌شود.

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده در ادامه با تاکید بر اینکه خانواده هنوز در معرض آسیب‌های جدی است، گفت: باید تلاش کنیم قوام خانواده ها را تقویت کنیم، زیرا تأثیر آسیب‌های خانواده بیش از آن چیزی است که پنداشته می‌شود.

مولاوردی در پاسخ به سوالی در رابطه با زنانه شدن چهره فقر، اظهار داشت: چهره‌ زنانه فقر در جامعه به معنای ازدیاد زنان فقیر نیست، بلکه به دلیل عدم دسترسی زنان به منابع و فرصت‌ها است.

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده با بیان اینکه طی 5 سال گذشته، تعداد زنان سرپرست خانوار دو برابر شده است، افزود: 82 درصد از زنان سرپرست خانواده بی‌سواد هستند، که باید برای آن برنامه‌ای داشته باشیم. معاونت زنان ریاست جمهوری تلاش خود را برای کارآفرینی و توانمندی‌سازی این قشر از زنان افزایش داده که از جمله آن می‌توان به رصد و و پایش زنان سرپرست خانوار اشاره کرد که امیدواریم در دو سال باقیمانده دولت خروجی‌های موفقی نیز ارایه شود.

مولاوردی با بیان اینکه مشاوره‌های خانواده به دلیل هزینه‌های بالای کمتر مورد استقبال قرار می‌گیرد، اظهار داشت: برای حل مشکلات مشاوره‌های خانواده برای قشر کم‌درآمد، در حال امضاء توافقنامه‌ای با سازمان بهزیستی هستیم، تا بتوانیم بیمه‌های مشاوره خانواده را تصویب کنیم.

وی گفت: با مشارکت سازمان بهزیستی در حال تنظیم و تدوین لایحه بیمه مشاوره خانواده هستیم که امیدواریم این امر مؤثر واقع شود.

مولاوردی ادامه داد: در برنامه ششم توسعه در کارگروه تخصصی زنان و شوراهای برنامه‌ریزی سعی بر آن داریم تا جایگاه شایسته‌ و مناسبی برای نهاد خانواده در اجتماع امروزی بوجود آوریم و یکی از محورهای تأکید شده بر آن تاکید بر بازنگری قوانین و مقررات استیفای حقوق شرعی زنان است.

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده با اشاره به اینکه نهادهای مختلفی خود را متولی خانواده می‌دانند، اظهار داشت: نهادهای گوناگونی خود را مسئول خانواده دانسته و تلاش دارند برای آن برنامه‌ریزی کنند، که این امر در عین تحسین‌برانگیز بودن، می‌تواند نگرانی‌هایی را از جمله موازی‌کاری، فعالیت‌های جزیره‌ای ایجاد کند چرا که پراکنده‌کاری موجب خواهد شد که به هم‌افزایی نرسیم و طرح ها اثربخشی و نتایج لازم را نداشته باشند.

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران در رابطه با خروج زنان از کشور گفت: تصویب قانون گذرنامه به سال 1352 است و با توجه به اینکه نقش زنان در عرصه‌های مختلف علمی، بین‌المللی و ورزشی دچار تحولات عدیده‌ای شده است باید یک بررسی یک تبصره قایل شویم کما اینکه استثنائاتی  مثلاً برای مقامات سیاسی، اعضای هیأت علمی، رفتن به حج واجب و بیمارانی که برای درمان‌ به خارج از کشور می‌روند، وجود داشته است.

مولاوردی با اشاره به اینکه تغییر قانون خروج زنان بدون اذن شوهر و پدر منظور من نبوده است بلکه اصلاح قانون و ایجاد راهکار و تبصره برای زنان موفق منظور بوده است و این موضوع در لسان حقوقی فرق می‌کند، اظهار داشت: ما می‌توانیم با انجام بررسی‌ها برای شرکت زنان موفق در کنفرانس‌‌ها، همایش‌ها، مسابقات بین‌المللی به عنوان خدمت و مأموریت این تبصره را قایل شویم. ما در حال فراهم کردن متنی بوده که بتوانیم منظور خود را روشن کنیم، امیدواریم با تعامل با مراجع عظام و حوزه‌های علمیه این مسأله را حل کنیم.

وی در پاسخ به خبرنگاری درباره اینکه در حوزه فرهنگی چه اقداماتی صورت گرفته است، گفت: موضوع بررسی چالش‌ها، مزیت‌ها و فرصت‌های مسایل وارد شده در فرهنگ ایرانی – اسلامی از جمله اینترنت، رایانه، تلویزیون، ماهواره، گوشی‌های هوشمند در شورای عالی فرهنگی  در دستور کار قرار گرفته است و باید با برنامه‌ریزی مدون، دقیق و به روز، در جهت تقویت نهاد خانواده تلاش کنیم.

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده با بیان اینکه وسایل ارتباط جمعی و فضای مجازی، جامعه و خانواده را در حوزه‌های مختلف متوجه خود کرده است و استفاده ناصحیح از این وسایل ارتباطی ممکن است به ارتباطات خانواده آسیب جدی برساند، گفت: ما باید با هم اندیشی با دستگاه های مختلف در زمینه فضای مجازی و خانواده برنامه داشته باشیم بدین منظور قرار است با وزارت ورزش و جوانان در زمینه افزایش و ارتقای سواد رسانه‌ای نهاد خانواده تفاهم نامه‌ای امضا کنیم.

مولاوردی با اشاره به اینکه این نگرانی وجود دارد فرهنگ وارداتی برای خانواده آینده‌ای مخرب داشته باشد، گفت: کل نظام و حاکمیت، شورای عالی مجازی و شورای عالی انقلاب فرهنگی موضوع تاثیر فضای مجازی در خانواده را در دستورکار دارند و تلاش دارند با تدوین برنامه‌ای منسجم در زمینه تاثیر فضای مجازی بر خانواده، به انسجام آن بپردازد.

مولاوردی همچنین در ابتدای سخنان خود ضمن تسلیت به بازماندگان فاجعه منا اظهار داشت: در این فاجعه حدود 50 تن از زنان ایرانی فوت کردند، که برای تمامی جانباختگان آرزوی علو درجات را از خداوند منان دارم.

در این نشست همچنین محمد روشن معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم به معرفی هفتمین کنگره آسیب‌شناسی خانواده و سومین جشنواره ملی خانواده پژوهی پرداخت و اظهارداشت: هفتمین ملی کنگره آسیب شناسی خانواده توسط پژوهشکده خانواده در 21 و 22 اردیبهشت ماه 95 و سومین جشنواره ملی خانواده پژوهی در 22 اردیبهشت 95، در دانشگاه شهید بهشتی برگزار می‌شود.

خانواده سبک زندگی، ازدواج و طلاق، خانواده و معنویت، خانواده و کودک و نوجوان، مداخلات مبتنی بر خانواده، خانواده و فضای مجازی، سلامت جنسی و بهداشت باوری، اخلاق و حقوق خانواده، خانواده و اعتیاد، زنان سرپرست خانواده از مهم‌ترین محورهای هفتمین کنگره آسیب‌شناسی خانواده و سومین جشنواره ملی خانواده پژوهی است.

شناسه خبر: 89871

- نهاد ریاست‌جمهوری

- جلسات

اخبار مرتبط

فیلم مرتبطاخبار برگزیده